Tőzsde: mi történt a héten?

A BUX a tavaly júliusban elért 30.118 pontos történelmi csúcsához képest kevesebb mint a felére esett. Továbbra is likviditásszűke van, a hitelpiac befagyott, a tőzsdék vegyesen zártak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hatalmasat zuhant a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten is, értéke 1.648,76 ponttal, 11,31 százalékkal csökkent, pénteken 12.928,70 ponton zárt.

A BUX a tavaly júliusban elért 30.118 pontos történelmi csúcsához képest kevesebb mint a felére esett, és még a 2007. év végi 26.236 pontos értékénél is 13.308 ponttal, több mint 50 százalékkal alacsonyabban állt pénteken. A korábban és a múlt héten tett amerikai és európai lépések nem nyugtatták meg a piacokat: továbbra is likviditásszűke van, a hitelpiac befagyott, a tőzsdék vegyesen zártak.

A hétvégén a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók, ledolgoztak valamennyit az előző napok veszteségeiből, már pozitívan zártak. A mutatókat az energiacégek húzták felfelé a kőolaj drágulása miatt: szakértők szerint ugyanis az OPEC a gyors ütemben csökkenő olajár miatt termelésének visszafogásáról dönt jövő heti rendkívüli ülésén.

A vezető New York-i tőzsdemutatók szintén vegyesen alakultak a héten, ám többszöri emelkedés után, az európaiakkal szemben, pénteken gyengültek a tengerentúli indexek: a kereskedők szerint ennek hátterében az áll, hogy a piac tovább kutatja, mi az a folyamat, ami a jövőben hatással lesz a tőzsdékre. A recessziós félelmek közepette a piac például nagy figyelemmel követi a vállalati eredményeket, felmérve, vajon mekkora a lakáspiac összeomlásának a hatása. A szakértők ugyanakkor rámutattak arra, hogy szinte kiszámíthatatlanok a piaci reakciók: a kényszerlikvidálások előre nem látható árfolyammozgásokat indíthatnak el.

Az elmúlt napokban az európai kormányok több lépést is tettek a válság enyhítésére: törvényerőre emelkedett a német kormány 500 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagja, a francia kormány pedig valamennyi bank ellenőrzését elrendelte a Caisse d'Épargne 600 millió eurós vesztesége miatt.

Mindezek ellenére a pénzügyi válság már a reálgazdaságban is érezteti hatását, ennek első jelei, hogy számos autógyártó cég jelezte, a keresletcsökkenés miatt visszafogja gyártását.

Magyarországi fejlemények

A hét végén a magyar kormány bejelentette, hogy visszavonja korábban benyújtott költségvetési tervezetet és adómódosító csomagot. Az előbbi helyett újat nyújt be, míg az adótörvények módosításáról, a Robin Hood adót kivéve, lemond az idén. Az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki plenáris ülésén a pénzügyminiszter bejelentette: a módosított költségvetéshez tartozó új makrogazdasági pálya szerint 2009-ben a GDP a korábbinál várt 3 százalék helyett 1,2 százalékkal nő, 3,9 százalékos átlagos infláció mellett, a korábban prognosztizált 4,3 százalék helyett. A GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiány jövőre 2,9 százalék lesz az idei 3,4 százalékos deficit után.

A héten egy rövid időre megnyugtatta a magyar piacot az is, hogy Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az Európai Központi Bank (EKB) megállapodást kötött arról, hogy a magyar jegybank 5 milliárd euróig hitelt vehet fel. A magyar piac alakulását befolyásolta az is, hogy az ország a Nemzetközi Valutaalappal tárgyalásokat folytatott arról, hogy adott esetben az IMF technikai és pénzügyi segítségben részesíti Magyarországot.

Időközben azonban az izlandi tőzsde és bankrendszer összeomlott, s több elemző Magyarországot a szigetországhoz hasonlította, ami ártott a magyar tőzsdének és a pénzügyi rendszernek is. Magyar és londoni szakértők azonban figyelmeztettek: Magyarország nem Izland.

Az OTP a legnagyobb hazai vesztes

A világ tőzsdéihez hasonlóan nagy mozgások jellemezték a Budapesti Értéktőzsdét is: a BUX index vegyesen mozgott, kedden 16.437 pont fölött is járt, majd a hét hátralévő napjain folyamatosan veszített értékéből.

Több vezető papír, az OTP, a Magyar Telekom és a Richter kereskedését is felfüggesztették, az OTP-ét a héten többször is: kedden azért, mert több mint 10 százalékot erősödött, pénteken pedig azért, mert több mint 10 százalékot gyengült. A magyar piacon a vezető részvények mindegyike jelentős eséssel zárta az elmúlt hetet, a legnagyobb vesztes az OTP volt.

A heti forgalom 182 milliárd forintot ért el, míg az előző héten majdnem 200 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom 62,44 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 7,34 százalékkal, a Magyar Telekom 6,20 százalékkal, a Richter 10,20 százalékkal részesedett.

A kis és közepes papírok is estek, az árfolyamváltozásukat tükröző BUMIX index értéke 146,8 ponttal, 9,15 százalékkal 1.457,91 pontra süllyedt.

Az OTP árfolyama 450 forinttal, 12,50 százalékkal 3.150 forintra zuhant, de pénteken nap közben járt 3.000 forint alatt is. A Mol részvények ára 500 forinttal, 4,35 százalékkal 11.000 forintra esett. A Magyar Telekom 99 forinttal, 14,18 százalékkal 599 forintra csökkent. A Richter 5.145 forinttal, 16,26 százalékkal gyengült, 26.500 forinton zárt pénteken. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis ára 745 forinttal, 7,49 százalékkal 10.695 forintra nőtt.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo