Nemzetközi hírek
USA: A nap eleji fellendülés után mínuszba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow -1%; S&P -0,9%; Nasdaq -0,7%). A Dow 2009 novembere óta először a lélektani 10.000 pontos szint alatt zárt (9.908-on). A hétvégén a G-7 pénzügyminisztereinek találkozóján a gazdasági stimulus további fenntartásáról döntöttek annak ellenére, hogy a piac egyre inkább az európai államháztartásokra fókuszál. A befektetők több ország esetében aggodalommal figyelik az elszálló államadóssági és költségvetési hiány mutatókat. Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter hétfőn igyekezett megnyugtatni a sajtót, hogy az USA nincs veszélyben, hogy elveszítse a legjobb hitelbesorolását.
A Bank of America 3,5%-ot, az American Express 2,8%-ot esett a Dow komponensei közül a legnagyobb mértékben, az S&P pénzügyi szektorindexe pedig 2%-ot veszített értékéből. Emelkedtek azonban az ingatlanfejlesztő vállalatok, mivel a Wall Street Journalban a lakáspiaci helyzet javulásáról lehetett olvasni. A Home Depot árfolyama 2,18%-ot emelkedett, messze a legjobb teljesítményt nyújtva a Dow indexen belül. Ma a Coca-Cola és a Walt-Disney publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Az olaj ára folytatja lassú csökkenését, és egészen a 200 napos mozgóátlagig jutott. Jelenleg 71,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. Az arany árfolyama ma reggel némileg, 1069 dollárig emelkedni tudott a dollár enyhe gyengülése következtében. Számottevő elmozdulás azonban egyik nyersanyag árában sem volt.
Távol-Kelet: Vegyes képet festenek a reggeli órákban a főbb ázsiai indexek ((Nikkei -0,2%, Hang Seng 0,9%, Shanghai 0,3%,Kospi 1,1%). A Sumitomo Mitsui Financial Group 2,1%-os pluszba lendült a várakozásokat meghaladó gyorsjelentésnek köszönhetően. A lencsék gyártásával foglalkozó Hoya Corp. pedig 1,8%-ot veszített az értékéből, a negyedéves eredményeket nem fogadták túl jól a befektetők. A Toyota 2,9%-ot emelkedett az elmúlt napok negatív teljesítménye után. A társaság tegnap bejelentette, hogy több mint 200.000 hibrid autóját hívja vissza Japánban, a hír azonban nem okozott különösebb meglepetést, hiszen már az elmúlt napokban is napvilágot láttak hírek a visszahívásokkal kapcsolatban. A Macquarie árfolyama 6,5%-kal süllyedt, miután a társaság frissen publikált eredményvárakozásai negatív meglepetést okoztak a befektetőknek. A Cnooc Ltd. 3,2%-ot rallyzott arra hírre, miszerint az egyik partnere a dél-kínai tengeren szignifikáns mennyiségű földgázt talált.
Devizák: Tegnap tovább erősödött a dollár, de a reggeli órákban már gyengülésnek lehettünk tanúi. Jelenleg 1,369 az EUR/USD. A jen továbbra is egy szűk sávban stagnált a dollárral szemben, az árfolyam 89,4 környékén mozog. A forint újra a 275 forintos ellenállást teszteli, jelenleg 273,6 forintot kell fizetnünk egy euróért.
Határidős piacok: A határidős indexek pluszban tartózkodnak Amerikában, Európában viszont vegyes a kép.
Erste kommentár
Folyik az iszapbirkózás, de a középtávú trendek továbbra is lefelé mutatnak. Továbbra is kiállunk amellett, hogy a BUX valószínűleg megnézi a 19.650 pontos támaszt, mielőtt felfele jelentősebb korrekciót látnánk. Várhatóan ez a közeljövőben (talán ma) be is következik. Ugyanakkor az esés dinamikája szerte a világban csillapodóban van. Most már inkább „lassú víz partot mos" eséseket láthatunk, amely annál félelmetesebb, mert ez is megerősít abban, hogy irányváltás történt a piacokon. Mindenesetre várjuk a kritikus szintet, s meglátjuk, tudunk-e pattanni róla. A rövidtávú indikátorok túladottsága az oldalazás-lassú esésében szép lassan megszűnik, amely lehetőséget fog teremteni egy újabb nagyobb zuhanásra. Erről eszélünk, amikor félelmetesnek találjuk a lassú lecsorgó mozgást.
Vállalati hírek
Richter: Minden soron kiemelkedő eredmény a negyedik negyedévben
A Richter ma reggel publikálta negyedik negyedéves eredményét. Az árazásra nehezedő nyomás és a relatíve magas egy évvel ezelőtti komparatív bázis ellenére a magyarországi árbevétel 0,8%-kal nőtt. Az export nagyszerűen festett a negyedik negyedévben, főként az USA értékesítése húzta felfelé a számokat. A drospirenone profitmegosztási szerződésének, valamint a Plan B és a Plan B One Step értékesítéseinek köszönhetően az amerikai értékesítés 16,9%-kal ugrott meg. Az oroszországi árbevétel negyedéves szinten 21,8%-kal nőtt, és a bővülés éves szinten is elérte a 22,1%-ot. A költségeket sikerült szigorú kontrol alatt tartani. A növekvő K+F költségek, és a romló bevétel/kiadás mérleg (a román leányoknál elkönyvelt csaknem 3,9 milliárd forintos goodwillen elszenvedett veszteség szinte teljes mértékben ellensúlyozta az RGH188 második klinikai fázisának sikeres lezárásáért kapott mérföldkő fizetést) ellenére az üzemi marzs 18,0%-ra emelkedett a negyedik negyedévben az előző évi 9,8%-ról. Bár pénzügyi eredmény a maga 1.756 millió forintjával még nyereséget mutatott (a bázis időszak izmos volt), elkerülhetetlen volt az éves szintű csökkenés a negyedik negyedéves nettó profitban.
Az eredmény jóval meghaladta az általunk és a piac által vártakat, így elmondhatjuk, hogy pozitív meglepetést okozott (kiemelendő az üzemi eredmény rendkívüli megugrása). Bár a vállalat figyelmeztetett, hogy az amerikai értékesítés valószínűleg 2009-ben éri el csúcsát (a drospirenone profitmegosztási szerződésének köszönhetően), az orosz és FÁK piacra történő értékesítés úgy tűnik stabilizálódott, ami bíztató jel. Utóbbi tendencia folytatódására számítunk az idén is, ráadásul a komparatív bázis is alacsony lesz. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy területi és termékstratégiáját tekintve a Richter vonzó lehet a befektetők számára, ráadásul a Forest Laboratories-zal történő K+F együttműködés (melynek keretében az RGH188 az idén a harmadik klinikai fázisba léphet) még nem árazódott be igazán a részvény árfolyamába.
Danubius: Éves szinten 8%-kal csökkentek a vendégéjszakák 2009-ben, a szobakihasználtság átlagosan 43%-os volt
A KSH adatai szerint a magyarországi kereskedelmi vendéglátóhelyeken töltött éjszakák éves szinten 8%-kal csökkentek 2009-ben (magyar -7%, külföldi -10%). A szobakihasználtság 43%-ra esett. A 4 és 5-csillagos szállodák esetében kisebb mértékű volt a visszaesés. Az alacsonyabb minőségű szállodák 23-38%-os kihasználtsága jóval elmarad a 4-5 csillagosok 48,5-53,8%-ától. A teljes árbevétel 222 milliárd forint lehetett (-10% év/év), melyből a Danubius részesedése - várakozásaink szerint - kevesebb mint 20% (43,8 milliárd forint). Legkedveltebbek a wellness szállodák voltak, ahol a kihasználtság elérte az 57%-ot.
A statisztika nem túl kedvező a Danubius-ra nézve, azonban köztudott volt, hogy a 2009 nagyon gyenge év lesz a szállodaipar számára (is). Fontos azonban kiemelni, hogy a Danubius elsősorban magas kategoriás szállodákat üzemeltet (főként 4 csillagosak), és a wellness-iparban is érdekelt. Várakozásaink szerint a Danubius szállodáinak kihasználtsága az átlag feletti (több mint 55%) lehetett, ami azonban még így is elmarad a 2008-as 63%-tól.
Rövid hírek
- MOL: A Nabucco projektben történő együttműködésről tárgyalt a magyar és az egyiptomi miniszterelnök. Részletek nem derültek ki, azonban valószínű, hogy Egyiptom gázt táplálna a Nabucco vezetékbe. - OTP, FHB: Lapértesülések szerint a Pénzügyminisztérium később vezetné be a bankkártyák jutalékszabályozására vonatkozó törvényt. (Eredetileg március elsején lépne hatályba az új szabályozás.
Makrogazdasági hírek
- Az MNB tegnap nem kamat-meghatározó ülést tartott. A Monetáris Tanács fontos döntést hozott annak érdekében, hogy fejlessze a forintban denominált jelzáloghitelek piacát. 100 milliárd forint értékben vásárol a másodlagos piacon és a kibocsátóktól jelzálogleveleket. Az MNB arra is utalt, hogy egyéb lépéseket is tervez a forintban denominált jelzáloghitelek piacának élénkítése rdekében. A bejelentés nagyon pozitívan értékelendő, mivel lendületet adhat a forinthiteleknek és így hozzájárul a gazdaság talpra állásához.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.