Nemzetközi hírek
USA: Épphogy pluszban maradt az S&P és a Dow, miután nap végén mélyrepülésnek indultak az amerikai indexek (Dow +0,3%; S&P +0,1%; Nasdaq -0,1%). A pénzügyi szektor 1,4%-os mínuszban zárt, és ezzel vezette a nap végi mélyrepülést. A Kongresszus a hitelkártya kamatok csökkentését célzó javaslatot tárgyalt, mely a bankok eredményére gyakorolhat negatív hatást. A hír ellensúlyozta a Fed döntését övező optimizmust. Nem változott ugyanis a rekord mélységben tartózkodó, 0,25%-os irányadó kamatráta, és a nyilatkozatból kiderül, hogy ez hosszabb ideig így maradhat, amíg a gazdaság talpra nem áll. A Fed szerint a gazdasági szereplők továbbra is elhalasztják beruházásaikat és leépítik munkaerejüket, bár már kisebb mértékben. Meredith Whitney szerint a bankok portfóliójában levő jelzálogalapú eszközök ismét problémákat okozhatnak, mivel a Fed tervezi az 1250 milliárd dolláros felvásárlási program megszüntetését. Bernanke szavaiból azonban kiderül, hogy ez leghamarabb 2010 márciusában történhet meg.
A Merck árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben, 6,4%-kal a Dow komponensei közül. A gyógyszergyártó bejelentette, hogy a Schering-Plough felvásárlását követően az egyesített vállalat eredménye a „legnagyobb egyszámjegyű" növekedést tudja felmutatni 2013-ig a szinergiák kiaknázása következtében. A Qualcom a vártnál nagyobb, a Cisco Systems és a Time Warner az előrejelzéseknél kisebb profitcsökkenésről számolt be tegnap. Ma több fontos amerikai vállalat publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Tegnap 81 dollárt is elérte az olaj hordónkénti ára, majd ma reggel visszatért 80 dollárra. Nagy mértékben, 4 millió hordóval csökkent a kőolajkészletek mértéke az Amerikai Energiaügyi Hivatal tegnapi jelentése alapján. Az elemzők 1,5 millió hordós emelkedést vártak. A benzin terén 280 ezer hordó volt a visszaesés a várt 400 ezer hordós bővüléssel szemben. A pozitív hír ellenére csak kis mértékben tudott emelkedni a nyersanyag ára, mely a lendület kifulladásának a jele. Az arany ára tegnap majdnem elérte az 1100 dollárt, 1097 dolláron fordult az árfolyam.
Makrogazdaság: Ma jelenik meg a magyar ipari kibocsátás szeptemberi előzetes változása, valamint az államháztartási egyenleg első 10 havi összesített értéke. Az Európai Központi Bank ma dönt az euróövezet irányadó kamatrátájáról. Az USA a heti munkanélküliségi adatok mellett a bérköltség alakulását publikálja.
Távol-Kelet: Kína kivételével mínuszban tartózkodnak az ázsiai részvénypiacok (Nikkei -1,3%; Hang Seng - 0,9%; Shanghai +0,6%; Kospi -1,8%). A Sanyo Electric árfolyama 20%-ot esett, miután a Panasonic nemhogy prémiumot nem kínált, de diszkont áron tette meg felvásárlási ajánlatát a technológiai vállalatra. A Samsung elektronikai vállalat árfolyama 2,9%-ot esett, miután a koreai pénzügyminiszter elmondta, az ország ipari termelése valószínűleg visszaesett októberben.
Devizák: Tegnap látványosan gyengült a dollár az euróval szemben, az árfolyam az 1,485-ös ellenállás alatt torpant meg. A ma reggeli órákban 1,481-es szintig erősödött vissza a tengerentúli fizetőeszköz. A jen tegnap gyengült, majd a reggeli órákban erősödni kezdett a dollárral szemben. Jelenleg 90,4 az USD/JPY. A forint tegnap tovább erősödött, jelenleg 276 forintot kell adni egy euróért.
Határidős piacok: A határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak Amerikában.
Erste kommentár: A FED szinten hagyta az irányadó rátát és a megfigyelők szerint az sem jelenti a kamatemelések előrehozatalát, hogy a döntéshozók szerint a gazdaság kezd magához térni. Ennek még többé-kevésbé örültek is a piacok. Legalábbis nem estek rá. Viszont a hitelkártya költségek megregulázásáról szóló törvény már kiverte a biztosítékot és az indexek zuhanni kezdtek a nap vége felé. A technikai kép igen gyatra. A DAX-ban elesett a technikai támasz. Az S&P500 és a BUX még tegnap tartotta magát, sőt az utóbbi még jelentős emelkedést is fel tudott mutatni, még ha az felemásra is sikeredett. Ugyanis a MOL és az Mtel nem tudott emelkedni, míg az OTP-t valószínűleg az eladási pozícióban ülők vásárolták, a Richterben pedig érvényesülhetett az egyedi történet az ígéretes gyógyszer körül. Összességében továbbra is negatív a kép és szerintünk még egy jó darabig az is marad, megfelelő felpattanásokkal tarkítva.
Vállalati hírek
Mtelekom: A várakozásoktól kismértékben elmaradó harmadik negyedéves eredmény
A gyenge forintnak köszönhetően a makedón és montenegrói leányok hozzájárulása az eredményhez nagyobb mértékű volt, mint a bázisidőszakban. A működési költségeket sikerült 6,8%-kal redukálni, főként a munkavállalói, marketing és kapcsolási költségeket. Következésképp a korrigált EBIDA csupán 0,6%-kal csökkent, az EBITDA marzs pedig 44,4%-ra nőtt a tavalyi 41,6%-hoz képest. A riportált EBITDA 2,4%-kal nőtt, főként egy 2,2 milliárd forintos céltartalék-feloldásnak köszönhetően. A visszaeső értékcsökkenéssel szemben a romló pénzügyi eredmény és a magasabb adó állt. Mindezek következtében a nettó profit 14,7%-kal esett éves szinten (22,5 milliárd forintra), ami 3-5%-kal rosszabb mint a konszenzus illetve a mi várakozásaink. A harmadik negyedéves eredmény kedvező (csökkenő működési költségek) és kedvezőtlen (IT szektor bevételeinek visszaesése, nemzetközi operáció) elemeket egyaránt tartalmaz. A 2009-es várakozásait a vállalat megerősítette, ami véleményünk szerint reális és tartható.
Rövid hírek
- OTP: Bencsik László, az OTP pénzügyi igazgatója tegnap a CNBC-nek adott interjút, melyben elmondta, hogy a rosszul teljesítő hitelek arányának növekedési üteme lassult. A hír pozitív, azonban árfolyamhatásra ne számítunk.
- Bank szektor: A magyar bankok hitelveszteségei triplázódhatnak ebben az évben és 2010-ben tovább nőhetnek, azonban elég tőke van a szektorban, hogy kezeljék a romlást, közölte az MNB szerdán. Ha nem számolunk előre nem látható eseményekkel, a szektor tőkemegfelelési mutatója 11,9% és 12,8% között alakulhat 2010 végéig, ami azt jelenti, hogy egyik banknak sem lesz plusz tőkebevonásra szüksége, hangzott el az MNB pénzügyi stabilitásról szóló riportjában.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.