Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az amerikai tőzsdék visszanyerték erejüket zárásra, a Nasdaq azonban 1%-os mínuszban zárt (Dow +0%; S&P +0,2%; Nasdaq -1%). Az Oracle kiábrándító gyorsjelentése húzta le a technológiai szektort, az európai bankok pedig jóformán megrohanták az EKB-t forrásért.
- Az európai bankok 489 milliárd euró értékben vették igénybe forrást az EKB kedden indított 3 éves likviditási programjából. Összesen 523 bank fordult a központi bankhoz. A likviditási program ugyan jó hír, de a nagy roham erősíti az eurózónával kapcsolatos aggodalmakat, ugyanis a bankrendszer nehezen talál piaci finanszírozást, így inkább az EKB-hoz fordul.
- Az Oracle árfolyama 12%-ot esett tegnap, mivel kedden zárás után a konszenzustól jelentősen elmaradó profit és árbevétel számokat tett közzé a cég. Ráadásul a menedzsment csökkentette a jövőbeli prognózisokat is. Az Oracle gyenge teljesítménye mínuszba húzta az amerikai technológiai szektort.
- Az amerikai lakáspiac vegyes képet fest. Bár novemberben 4%-kal, 4,4 millióra emelkedett a használtlakás-értékesítések száma, az októberi adatot jelentősen lefele módosították. A korábbi adat szerint ugyanis 4,97 millió használt lakást adtak el novemberben, amit a felülvizsgálat során 4,25 millióra csökkentettek. A várakozásokat jelentősen alulmúlta így a novemberi szám is.
- Mark Möbius, a Templeton alapkezelő guruja egy brazil újságnak nyilatkozta, hogy szerinte a befektetők túlbecsülik az eurózóna adósságválságát. Véleménye szerint 2012 közepére megoldódnak a problémák, az országok tárgyalnak, ami időt vesz igénybe.
Olaj, arany:
- A rossz hangulat ellenére 1,5%-kal emelkedett tegnap a WTI kőolaj árfolyama a rendkívüli készletcsökkenés miatt. Ma reggel pedig 98,9 dolláron tartózkodik a nyersanyag hordónkénti ára.
- 10,6 millió hordóval 3 éves mélypontra csökkent múlt héten az amerikai olajkészlet állomány az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint. Jelenleg 323 millió hordó az amerikai készletállomány, ami 2008 vége óta nem látott érték.
- Az iráni helyzet is fokozódik, az USA is csatlakozott az EU kormányok olajembargójához. Kérik az ázsiai és arab országokat is, hogy segítsenek az iráni olajbevételek csökkentésében, és az atomprogram leállítása érdekében történő nyomásgyakorlásban.
- Az arany ára kismértékben csökkent ma reggel, jelenleg 1.607 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Elszállt a jókedv, és a negatív tartományba fordultak az ázsiai piacok a hajnali kereskedésben (Nikkei -0,75%, Hang Seng -0,49%, Shanghai -0,37%)
- A harmadik negyedéves új-zélandi GDP rosszabb lett a vártnál, az elemzők 2,2%-os bővülésre számítottak év/év alapon, ezzel szemben „csak" 1,9%-kal bővült a szigetország gazdasága.
- Az idei év legnagyobb árfolyamzuhanását, a fukushimai erőművet üzemeltető Tepco könyvelhette el, melynek kurzusa 90%-kal került lejjebb.
- Az áprilisban indult újjáépítési munkálatoktól számítva egy év alatt 2,2%-kal bővülhet Japán gazdasága a kormány szerint.
Devizák:
- Az S&P leminősítése és az azt megelőző leminősítési pletykák lejtőre küldték a forintot. A napi mélypontjához (300 forint) képest, bő két százalékkal zárt gyengébben a hazai fizetőeszköz (306,6). A 30 napos mozgóátlag állította meg az EUR/HUF kurzusát, melynek áttörése után a reggeli órákban 309 közelében is járt az árfolyam, és ezt követően ismét visszazuhant a 30 napos mozgóátlagra. A nap további részében tovább emelkedhet az árfolyam, azonban drasztikus forintgyengülésre nem számítunk.
- Az EUR/USD nagy lendülettel indította a tegnapi kereskedést, és az 1,315-ös ellenállást áttörve megközelítette a 20 napos mozgóátlagot (1,323). Ezt követően jött a fordulat, és zárásra egy hosszú felső kanóc rajzolódott ki a grafikonon, és 1,306-ig süllyedt az árfolyam. A tegnapi gyertyaformáció a csökkenő trendet erősíti.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Lépett az S&P. Bóvli kategóriába minősítette le a magyar rövid- és hosszú távú forintban és devizában denominált államadósságot. Persze ne legyenek kételyeink. Ezután a lépés után, a szokások szerint, a bankok leminősítése is be fog következni annak ellenére, hogy azok valószínűleg kiszámíthatóbban akarnak és tudnak működni, mint az állam. Ugyanis a leminősítést a gazdaságpolitika kiszámíthatatlanságával magyarázta az S&P. S ebben nagy igazság van. Ha egy ország gazdaságpolitikája nem kiszámítható, akkor a kockázati prémiuma növekszik, még akkor is, ha amúgy jó állapotban van a gazdasága. Azt szokták (szoktuk) mondani, hogy a magyar CDS értékben 200-300 bázispont lehet a fölösleges gazdaságpolitikai bizonytalanság miatti felár. Hogy is működik ez? Ha nem tudok tervezni a havonta, vagy akár még gyakrabban bekövetkező jogszabályi, működési környezet változásai miatt, akkor az esetleges tervezett befektetésemen nagyobb profitot várok el. Így a versenyképességem csökken más hasonló adottságú, alacsonyabb kockázatú országokkal szemben. Sőt, még rosszabb adottságú országok is megelőzhetnek. Ha nincs beruházás, akkor a növekedés is lassul, vagy akár még le is állhat vagy visszafordulhat. Az pedig tovább növeli a nemfizetési kockázatokat. Különben ez a folyamat nagyon hasonlít a szocializmusban megismert folyamathoz, ahol elhanyagolták a beruházásokat. Így szép lassan leépült a gazdaság. A folytatást ismerjük. Külföldről meg csak annyit, hogy az EKB egy nap alatt akkora QE-t csinált, mint a Fed fél év alatt (QE2). Ennek ellenére a piacok nem akarnak száguldozni. Ez pedig rossz jel, mindannak ellenére, hogy mi nagyon pozitívan látjuk ezt a dolgot. Hiszen a jövő év elején hatalmas pénzéhség lesz a piacokon, amelyet az a lépés részben, de lehet, hogy egészében megoldott. Erre viszont pozitívan kellene reagálni a piacoknak, amely most érdeklődés hiányában a kezdeti (tegnapelőtti) lelkesedést követően elmaradni látszik. Még egy gondolat. Az olcsó pénz lenyomja a kockázatos, perifériás hozamokat, akik olcsóbban lesznek finanszírozhatóak. Ez pedig kisebb költségvetési megszorítást, s nagyobb gazdasági növekedést jelent. Ergo, komolyabb piaci reakció elvárható lett volna.
Vállalati hírek
- A szakszervezetek meggyeztek a Total vezetésével, hogy a kitermelési és finomítói szegmensben dolgozó 17.000 munkavállaló jövőre 3,4%-kal magasabb fizetést, és 1.200 euró bónuszt kap. Habár ez a lépés növeli a költségeket, jelentős árfolyamhatást nem várunk, hiszen a teljes munkaerő létszám 93.000-re rúg a cégnél.
- Total, MOL: A jövő év elejére várható a finomítok nagyarányú leállása Európában, karbantartási munkálatok miatt. Ez lokális csúcsot jelent a kapacitás kiesésében. Azért is időzítenek így az olajfinomítók, mert alacsonyak a finomítói marzsok. Pl. a Total a la Mede finomítójának felét leállítja január 11-től március 21-ig, de az Exxon vagy az olasz ENI is leállít finomítókat. A piacnak így napi 2.950.000 hordóval kevesebb olajra lesz szüksége. Ez csökkentheti az európai kőolaj árát és növelheti a termékekét. Ez jó a MOL-nak, s rossz a Total-nak.
- Commerzbank: A tárgyalások tovább folynak Görögországban. A hitelezők 70Mrd eurót, és az átváltandó kötvényekért cserébe 5%-os hozamot akarnak. Az IMF viszont afelé tolja őket, hogy jóval kisebb kuponnal beérjék. Ez 65%-os veszteséget jelentene a hitelezőknek. Ezért küzd az IMF a görögök oldalán, hiszen 50%-os csökkentésben állapodtak meg eredetileg meg a bankokkal. Ez egyelőre jó hír a Commerzbanknak, de az árfolyamra nincs jelentős hatással.
- A Nokia jövő héten indítja új Lumnia 710 okostelefonját Dél-Koreában, az ország második legnagyobb mobilszolgáltatója, a KT Corp. forgalmazásával. Ez a telefon lesz Dél-Korea első, a Microsoft Mango 7.5 operációs rendszerét használó készüléke. A piacát fokozatosan vesztő Nokia a PC dokumentumokkal hatékonyan szinkronizáló Microsoft szoftverekkel próbál versenyre kelni az Apple iPhone-jával, illetve az Android rendszert használó, főként a Samsung Galaxy készülékekkel.
- MOL: Az INA a szeptemberben már bejelentett napi 1.500 hordó átlagos kőolaj egyenértékes kitermeléscsökkentésen felül további napi 1.300 hordóval mérsékelte átlagos kőolaj- és földgáz-kitermelésének szintjét Szíriában az EU szankciók meghosszabbításának hatására. Az INA továbbra is nehézségeket tapasztal a rá eső szénhidrogén-termelés utáni követelések szíriai partnerrel szembeni érvényesítésében. Bár a hír kedvezőtlen, de meglepetést nem okoz, hiszen már be is árazódott a MOL árfolyamába. Az intézkedések hatására az INA szíriai termelése napi 17.000 hordóra csökkent, de a politikai bizonytalanság és a kintlévőségek behajtásának nehézségei, valamint a mező kimerülése miatt további termeléscsökkentésre számítunk. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- A Moody's a december 16-i bejelentéssel összhangban Baa3-ról Ba1-re csökkentette az FHB jelzálogleveleinek besorolását. A hír nem lesz hatással az árfolyamra.
- A PannErgy 2011. december 20-án 6.100 darab, december 21-én pedig 13.350 darab saját részvényt vásárolt. Az első tranzakció átlagára 614, a másodiké 607 forint volt. A tranzakciókat követően a PannErgy 2.950.362 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,01%-a.
Gazdasági hírek
- Az S&P befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolta Magyarországot. A hitelminősítő „BBB-"-ról „BB+"-ra csökkentette a besorolást, a kilátások továbbra is negatívak, és 30%-os valószínűséggel újabb leminősítés következhet egy éven belül, ha a fiskális politika és a külső finanszírozás bizonytalanná válik. A leminősítés indoka a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, amely miatt a gazdaság középtávú kilátásai is romlottak. A leminősítés mindenképp rossz hír, de számítani lehetett rá, miután a Moody's néhány hete már leminősítette az országot, és a múlt héten a kormány összeakasztotta a bajszát az IMF-fel és az EUval. Bár a piaci szereplők számoltak a leminősítéssel, további nyomás nehezedhet a magyar eszközökre.