Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- 1% közeli mínuszba fordultak az amerikai részvényindexek tegnap a magas hozam mellett kibocsátott olasz kötvények nyomán (Dow -0,6%; S&P -1%; Nasdaq -0,8%). Papademosz új görög miniszterelnök kormánya legfontosabb feladatairól beszélt.
- A tegnapi olasz 5 éves állampapír aukción 6,49%-ra emelkedett az átlaghozam, ami 1997 óta nem látott magasság. Az egy hónappal ezelőtti refinanszírozás esetén 5,86% volt még a hozam, a másodlagos piacon azonban 6,84%-on kereskednek az 5 éves papírokkal. Az új miniszterelnök, Mario Monti nem fogadja el, ha hivatali idejét időben korlátoznák a 2013-as rendes választások előtt. Az Északi Liga ugyanis felvetette, hogy a reformok elfogadása előtt előrehozott választásokra lenne szükség.
- Az új görög szakértői kormány vezetője, Papademosz arról beszélt, hogy kormánya legfontosabb feladata az októberi EU csúcson elfogadott nemzetközi segélycsomag ratifikálása és az ezzel kapcsolatos költségvetési kiigazítások végrehajtása. A tét Görögország eurózóna tagsága, és szerinte csak ez az egy út járható országa számára.
- Pozitív meglepetést okozott a francia GDP, mely az előzetes adatok alapján negyedéves szinten 0,4%-kal nőtt a piac által várt 0,3% helyett. A német GDP a vártnak megfelelően, 0,5%-kal bővült az elmúlt negyedévben.
Amerikai, európai részvények:
- Az amerikai kereskedésben a részvények nagy többsége mínuszban zárt, a pénzügyi szektor (-2.0%) vezetésével. A Bank of America 2,6%-ot, a JP Morgan 2,2%-ot veszített értékéből, és ezzel a Dow legnagyobb vesztesei lettek.
- A nap nyertese a Boeing, mely 100 éves történelmének eddigi legnagyobb, 26 milliárd eurós megrendelését kapta az Emirates légitársaságtól. A Boeing árfolyama 1,5%-kal emelkedett a negatív tőkepiaci hangulat mellett is.
- Warren Buffet a nyilvánosság elkerülésével fektetett 10 milliárd dollárt az IBM amerikai technológiai cégbe, melyel 5,5%-os részesedést szerzett - derült ki a befektetési guru cége, a Berkshire Hathaway gyorsjelentéséből. Az IBM részvényei lényegében stagnálással fejezték be a kereskedést a kezdeti pluszok után.
- Megtette a szükséges jogi lépéseket az E.On, hogy így követeljen kártérítést a német államtól a leállított atomprogram miatt.
- Duplájára nőtt azoknak a Multaq-kal kezelt betegeknek a halálozási kockázata, akik állandó szívritmuszavarban szenvednek. A Multaq a Sanofi készítménye, melyet olyan betegek számára fejlesztettek ki, akiknek a szíve csak gyors, de nem hatékony összehúzódásokra képes.
- A Volkswagen Financial Services Australia 100 millió ausztrál dollár értékben készül három hónapos kötvényeket kibocsátani.
- 2015-ig 2 milliárd dollárt tervez beruházni Kínában az SAP. Az alkalmazottak számát pedig megduplázná a távol-keleti országban.
Olaj és arany:
- Eséssel zárta a tegnapi kereskedést a WTI olaj árfolyama, jelenleg 97,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Az árfolyam egyelőre lepattant a 100 dolláros szintről, de erőgyűjtés után ismét nekimehet az ellenállásnak.
- A november 8-ával végződő héten május óta nem látott szintre emelkedett a hedge fundok spekulatív olaj vételi pozícióinak nagysága.
- Az arany árfolyama is kis mértékben 0,5%-kal csökkent tegnap, és jelenleg 1.770 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei 0,7%, Shanghai -0,2%, Hang Seng -1,1%, Kospi -0,9%, All Ordinaries -0,4%).
- Nem tett jót a hangulatnak az sem, hogy az IMF azon véleményének adott hangot, hogy a kínai bankrendszer sérülékeny.
- A japán exportőröket az erős jen sújtotta. (Sony -1,5%, Elpida Memory -9,1%)
- Az általános negatív hangulatban üdítő színfoltot jelentettek a japán nagybankok, melyek nem, vagy csak kismértékben veszítettek értékükből, miután átlagosan 25%-os profitromlásról számoltak be. A befektetők azt értékelték, hogy a szigetország pénzügyi intézményei ügyesen távol tartották magukat Európától és így nem kellett nagyobb veszteségeket elkönyvelniük.
- Az olaj árának csökkenése miatt az olajpapírok is lefelé vették az irányt.
Devizák:
- Nagyot erősödött tegnap a dollár az euróval szemben. Egy alacsonyabb maximumról, a 20 napos mozgóátlagról (1,38) fordult le az árfolyam, és 1,36 alá zuhant a reggeli órákban.
- A japán jen erősödését tegnap a 20 és 30 napos mozgóátlag állította meg. A reggeli órákban átmeneti jengyengülést láthattunk a szintről, ezt követően azonban ismét visszazuhant 77,2 környékére az árfolyam.
- Soha nem látott mélypontra gyengült tegnap a forint az euróval szemben, miután áttörte a 2009. júniusi 317,1-es maximumot. Az árfolyam 317,9-ig száguldott, majd zárásra 316-ig korrigált. Az ellenállást jelentő korábbi maximumot így szignifikánsan még nem törte át az EUR/HUF devizapár.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Vállalati hírek
MOL: Bár eves szinten csökkent a nettó profit, felülmúlta a várakozásokat
36,4 milliárd forintos nettó 3Q11-es profitról számolt be a MOL, míg a piaci várakozás 32,7 milliárdos veszteség volt. A vártnál jobb eredmény hátterében egy lényeges elem állt: a devizahiteleken elszenvedett veszteséget az tőkével szemben számolta el a vállalat és nem az eredménykimutatásban. Ezen egy tétel kivételével az üzemi eredmény megfelelt az általunk és a piac által vártnak, így jelentős árfolyam-reakcióra nem számítunk.
Rövid hírek
- Az INA egyelőre nem kapott meg egyhavi, 2011 szeptemberére vonatkozó kifizetést, mely október végén lett volna esedékes. Jelen pillanatban sem az INA-nak, sem pedig a MOL-nak nincsen olyan megalapozott információja, amely a jövőben esedékes kifizetések elmaradására utalna. A jelenlegi folyamatok annak kapcsán, hogy az EU korlátozó lépéseket vezetett be Szíriával szemben, negativ hatással lehetnek a társaság ottani üzletére és operációjára. Úgy tűnik tehát, hogy a szír kormány felfüggesztette az olajkitermelőknek járó kifizetéseket. A hír egyértelműen negatív, hiszen a Szíriában kitermelt 20.000 hordó olajegyenértékes a MOL-INA csoport teljes kitermelésének 13%-a. A jövedelem kiesés tehát napi 1,2 millió dollár körül lehet. A fair értékre gyakorolt hatást nehéz megbecsülni, de ha végleg megszűnnek a kifizetések, akkor az részvényenként 1.000-1.500 forintot jelenthet. A valós hatás tehát ennél jóval kisebb lehet.
- A Magyar Telekom bejelentette, hogy benyújtotta az Amerikai Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletéhez („SEC") az ún. Form 15F dokumentumot, annak érdekében, hogy megszüntesse a Magyar Telekom részvényeinek és amerikai letéti részvényeinek (ADS) regisztrációját. A társaság arra számít, hogy a deregisztráció a Form 15F benyújtását követő 90 nap elteltével, 2012. február 12-én válik hatályossá. A deregisztráció fő célja a pénzügyi jelentések struktúrájának egyszerűsítése és az adminisztrációs költségek csökkentése. Árfolyamhatásra nem számítunk, mivel kivezetési szándékát már korábban bejelentette a vállalat.
- Megközelítőleg 1.000 új fogyasztó csatlakozott az E-Star marosvásárhelyi rendszeréhez az elmúlt egy évben, mondta el a román leányvállalat igazgatója egy helyi portálnak. Az E-Star eredetileg 15 ezer lakással számolt, 7 ezer lakással vették át a rendszert, ebből valamennyit elveszítettek, így most az új fogyasztókkal együtt kb. 7.500 lakás van a rendszeren. A növekmény tehát 15%, ami pozitív, azonban a fogyasztók száma még mindig nem éri el az eredetileg tervezettet.
- A PannErgy 2011. november 14-én 7.913 darab saját részvényt vásárolt 634,45 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.825.554 darab részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,42%-a.