Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Két hónapja nem látott mértékben estek az amerikai indexek tegnap (Dow -1,6%; S&P -2%; Nasdaq - 2,6%). A törvényhozók jelezték, hogy továbbra sincs megállapodás a republikánusok és a demokraták között az adósságplafon emeléséről.
- Egyezség hiányában augusztus 2-án, jövő kedden az USA nem növelheti tovább az adósságállományát, így fizetésképtelenné válhat az ország. Ez egy Lehman-csőd szerű összeomlást okozhat a világgazdaságban.
- A Fed bézs könyve szerint az USA több területén is lassult a növekedés, a fogyasztás lassulása és a gyenge ipari rendelések nyomán.
- A markoadatok is negatív meglepetést hoztak, a tartós cikkek rendelésállománya ugyanis 2,1%-kal esett vissza júniusban, szemben a várt 0,3%-os emelkedéssel. A gyenge rendelések a szállítmányozásnak tudhatók be, hiszen az ettől tisztított mutató 0,1%-os emelkedést mutat múlt hónapra (várt 0,5%).
- A gyenge rendelésállomány adat nyomán esett az ipari cégek árfolyama, a Caterpillar 3,7%-ot, a GE 2,4%-ot veszített értékéből.
- Az okostelefonokhoz és egyéb elektronikus eszközökhöz különleges üvegeket (Gorilla Glass) gyártó Corning árfolyama 7,2%-ot esett miután bejelentette, hogy a megrendelései csökkentek a vártnál alacsonyabb televízió eladások következtében.
- A Dow-n belül egyedül a Boeing árfolyama tudott emelkedni (+0,7%), mely a vártnál 27%-kal jobb, 1,25 dolláros részvényenkénti profitról számolt be. A repülőgépgyártó cég menedzsmentje 3,9-4,1 dollár közé emelte a teljes idei évre vonatkozó eredménykilátást.
- Ma is több fontos gyorsjelentés tarkítja majd a kereskedést, a befektetők fókusza azonban továbbra is az adósságplafon emeléssel kapcsolatos megegyezésre irányul.
Olaj és arany:
- 2,2%-ot esett tegnap a WTI olaj ára New Yorkban, miután az Amerikai Energiahivatal (DOE) a várt csökkenéssel szemben 2,3 millió hordós kőolajkészlet emelkedésről számolt be. A benzinkészletek 1 millió hordóval emelkedtek.
- Jelenleg 354 millió hordón állnak az USA kőolaj tartalékai, ami közel van a 20 éves csúcsponthoz, a 375 millió hordóhoz. Jelenleg 97,2 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára némileg korrigált, miután tegnap 1.628 dolláron új csúcsot ért el az árfolyam. Jelenleg 1.613 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,5%, Shanghai -0,9%, Hang Seng -1,1%, Kospi -0,9%, All Ordinaries -1,4%).
- A Nasdaq hatalmas szerdai esése után Ázsiában is nyomás nehezedett a technológiai szektorra (Elpida Memory -5,1%, Advantest -7,5%, LG Electronics -2,4, Hynix -1,7%).
- Továbbra is gyenge a dollár, ezért estek az exportőrök (Honda -2,2%, Nissan -0,8%). 1,4%-ot esett a Sony, miután kiderült, hogy az elmúlt negyedévben 15,5 milliárd jenes veszteséget ért el. A vállalat a teljes pénzügyi évre 60 milliárd jenes nyereséget vár. Üdítő színfoltot jelentett a Panasonic, mely 0,5%-ot emelkedett a hírre, hogy eladná a Sanyo háztartási elektronika üzletágát a kínai Haier-nek. Utóbbi 0,8%-ot esett.
- Régiószerte gyengélkedett a pénzügyi szektor (Sumitomo Mitsui -1,6%, Westpac -2,1%), de az energiacégek sem találták a felfelé vezető utat (Cnooc -0,1%, Rio Tinto -1,8%)
- Egy pozitív hír jutott mára: a japán kiskereskedelmi forgalom éves szinten a várt 0,6%-os csökkenéssel szemben 1,1%-kal nőtt júniusban.
Devizák:
- Nagyot erősödött tegnap a dollár. Az EUR/USD devizapár árfolyama az 1,45-ös szintről fordult, és 1,435-ig zuhant a tegnapi kereskedés során.
- A japán jen a tegnapi stagnálás után a reggeli órákban erősödésnek indult a dollárral szemben, és jelenleg 77,8 környékén mozog az árfolyam.
- A forint napok óta a 20 és 30 napos mozgóátlagok felett oldalaz. A reggeli órákban 268,5 környékén mozgott a kurzus.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak ma reggel az amerikai határidős piacok.
Erste kommentár
Tegnap jelentős esés bontakozott ki az elhúzódó amerikai költségvetési vitára. Ráadásul úgy látszik, hogy a televízió vásárlás lejtőre került. Tegnap a Corning árfolyamát zúzták össze az USA-ban, hiszen csökkentette eredmény előrejelzését a televízió üvegek várhatóan kisebb értékesítési volumene miatt, ma pedig a Sony csökkentette 25%-kal az eredményvárakozását a televíziók iránti keresletcsökkenés miatt. A TV-k iránti keresletcsökkenés és párhuzamosan a TV árak csökkenése is rombolja a cég eredményét. Elgondolkodtató, hogy annak ellenére van túltermelés a TV készülékekből, hogy a márciusi földrengés jelentős gyártáskiesést eredményezett. Mindenesetre a negatív hangulatban egy olyan globális terméknek, mint a TV-nek a keresletcsökkenése (kapcsolódva az amerikai tartóscikk rendelésállomány csökkenésével) jelentős nyomást tud gyakorolni a piacokra.