Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A szerdai összezuhanást meredek emelkedéssel korrigálták a részvényindexek az USA-ban (Dow +3,9%; S&P +4,6%; Nasdaq +4,7%). A munkanélküliségi statisztika előcsalta a reményt a befektetőkből a recesszió elkerülésével kapcsolatban.
- A legnagyobb mértékben, 5,6%-kal a pénzügyi szektor emelkedett, de jól teljesítettek az energia és a nyersanyagtermelő vállalatok is. A Bank of America árfolyama 7,1%-kal nőtt.
- A Cisco Systems árfolyama felrobbant a szerda esti gyorsjelentését követően. A tegnapi kereskedésben 16%-os pluszban zárt a hálózatokkal foglalkozó technológiai cég árfolyama. A cég az elemzői várakozásokat meghaladó, részvényenként 40 centes profitról és 11,2 milliárd dolláros árbevételről számolt be a szerdai piaczárást követően. A vállalat 6.500 fős leépítést tervez, továbbá megszünteti a Flip videókamera részlegét, hogy a jövedelmezőbb üzletágakra fókuszáljon.
- 4 hetes mélypontra, 395 ezer főre süllyedt a frissen munkanélküli segélyért folyamodók száma az USA-ban múlt héten. Az elemzők 405 ezer főre számítottak. 3,68 millióra csökkent a tartósan segélyt kapók száma is.
- Az amerikai külkereskedelmi hiány az előrejelzéseknél is nagyobb mértékben, 53,1 milliárd dollárra emelkedett júniusban, mivel az export az importnál nagyobb mértékben esett vissza.
- Az európai uniós tőkepiaci felügyelet, az ESMA bejelentette, hogy Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Belgium mától betiltja tőzsdéin a short eladási ügyleteket.
- Ma a kiskereskedelmi forgalom, és a Michigani Egyetem bizalmi indexe kerül nyilvánosságra.
Olaj és arany:
- 3,4%-kal 85,7 dollárra emelkedett tegnap a kőolaj hordónkénti árfolyama a recessziótól való félelem csökkenése miatt. Ma 1,1%-os csökkenés után 84,8 dolláron mozog a nyersanyag ára.
- 1,6%-kal esett az arany ára a tegnapi tőkepiaci optimizmusban. Jelenleg 1.761 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek. Többségük a pozitív tartományban volt, azonban a Nikkei mínuszban tartózkodott, miután az ipari termelés felülvizsgált értéke rosszabb lett az előzetes adatnál és csupán 3,8%-os havi szintű bővülést mutatott a korábban jelzett 3,9% helyett. (Nikkei -0,5%, Shanghai Composite +0,4%, Hang Seng +0,7%, Kospi -1,3%, All Ordinaries +0,5%).
- A pénzügyi szektor amerikai társát követte és emelkedett (Macquire Group +2,2%, HSBC +0,9%). A pénzügyi papíroknak jót tett, hogy olyan hírek kaptak szárnyra, mely szerint a hatóságok korlátoznák ezen részvények shortolását.
- A jó hangulat kedvezett az energiacégeknek is (Inpex +1,4%, Woodside Petroleum +1,1%). A Canon 5,5%-ot emelkedett Japánban, miután bejelentette, hogy részvény-visszavásárlási programot indít.
- Veszítettek értékükből az autógyártók (Honda -1,7%, Toyota -1,5%, Hyundai -3,1%, Kia -2,4%).
Devizák:
- Szűk sávban mozgott tegnap a dollár az euróval szemben. Az árfolyam 1,42 környékén oldalaz a reggeli kereskedésben.
- Tegnap megérintette a 76,25-ös támaszt a japán jen, majd visszapattant a szintről, és 76,8-nál zárta a kereskedést. A reggeli órákban stagnálás látható.
- A forint nagyot erősödött tegnap az euróval szemben, az árfolyam 277,5-ről 274-ig zuhant vissza. A svájci frankkal szemben is nagyot zuhant az árfolyam, 270-ről 252-ig korrigált az árfolyam. A hajnali kerekedésben azonban 254-ig emelkedett a CHF/HUF.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Tegnap elterjedt az a pletyka, hogy az EKB és az svájci jegybank nyíltpiaci intervenciót hajt végre. Ráadásul egyre többen spekulálnak arra, hogy menedzselt lebegtetésre, kvázi EUR/CHF árfolyamrögzítésre kerül sor. Az EKB és SNB együttműködése egy nagyon erős jelzés lenne, hiszen a két deviza kibocsátójáról van szó. Azaz az egyik korlátlan frank, a másik korlátlan euró likviditással rendelkezik. Vagyis bármit meg tudnak csinálni közös erővel. Bejelentést azonban egyelőre nem látunk. Másrészt a piacon az a pletyka is elterjedt, hogy a két jegybank 1,12-1,15 környékéig húzná az euró árfolyamát, amelyet mi totális szamárságnak tartunk, hiszen számításaink szerint valahol 1,2 fölött lenne egészséges szinten az árfolyam, de inkább 1,3-nál. Mindenesetre egyre inkább fordulat látszik kibontakozni az EUR/CHF piacon, amely jó a világ piacai számára is, hiszen csökkenti a CHF erősödésből adódó kockázatokat nem csak Magyarországon, hanem más európai országokban is, ahol CHF hiteleket vettek fel. Vagyis a piacokra nézve, fordulós jeleket láthatunk. Nem kell magyarázni, hogy a CHF gyengülése pl. hogyan hat az OTP árfolyamára. Ugyanakkor ez a fordulat a korrekcióra lassabbnak tűnik, mint korábban gondoltuk. Így azért kellő óvatosság szükségeltetik.
Rövid hírek
- Az OTP elnökhelyettese szerint svájci frank hiteleseiknek 10-30%-a veheti igénybe az árfolyamrögzítést. A Nemzeti Eszközkezelő a tervek szerint augusztus végén indíthatja el működését.
- E-Star: Intézményi befektetők mától augusztus 18-ig jegyezhetik a cég 2015/A és 2014/A kötvényét, melyek névértéke 100 ezer forint. A minimum felkínált mennyiség 100 millió forint mindkét kötvény esetében. Előbbi 10,24%, utóbbi 10,44% kamatot fizet. Az E-Star összesen 10 milliárd forintnyi kötvény kibocsátására kapott engedélyt a PSZÁF-tól. Eddig 8,5 milliárdnyit bocsátott ki, így a fenti részletekkel a program teljesülhet. - A Linamar Corp. 2570 forintos áron kiszorítja a Linamar Hungary kisebbségi részvényeseit. A részvényeseknek augusztus 15-27 között kell transzferálniuk a részvényeket, a vételár pedig szeptember 2-ig kerül kifizetésre.