Nemzetközi hírek
USA: Folytatták az esést az USA részvényindexei tegnap, a 10 hónapos mélypontra eső fogyasztói bizalmi index nyomán (Dow -1%; S&P -1,2%; Nasdaq -1,3%). A kereskedés még optimista hangulatban indult, mely azonban hamar köddé vált a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének publikálásával. A mutató ugyanis 46 pontra esett februárban a januári 55,9 pontról, és ezzel 2009 áprilisa óta nem látott mélységbe jutott. Ez az érték azt jelzi, hogy a gyenge munkapiaci környezetben az amerikai társadalom gazdaságba vetett hite ismét gyengül, ami negatívan hathat vissza a fogyasztásra. A gyenge kereslet pedig továbbra is alacsony foglalkoztatással párosulhat, és az ördögi kör újra bezárul. A piacok azonban némileg fellélegezhetnek, mert a hasonló adatok (pl. múlt heti alacsony infláció) következtében elodázhatják a Fed döntéshozói a monetáris szigorítás és az „exit stratégia" kezdetét.
A vártnál jobb vállalati eredmények sem tudták kizökkenteni a piacokat a lejtmenetből. Tegnap a Home Depot, az Office Depot és az Autodesk is az elemzői konszenzust jelentősen meghaladó EPS-ről számolt be a negyedik negyedévben. Az Autodesk kivételével pedig év/év alapon nőtt is a vállalatok profitja.
Olaj és arany: 78 dollárig esett vissza az olaj ára tegnap, majd 79 dollár fölé kapaszkodott vissza a ma reggeli kereskedésben. Ma jelenik meg az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése az olajkészletek alakulásáról. Kőolaj terén 1,9 millió hordós további bővülésre számítanak az elemzők, míg benzin terén további 600 ezer hordóval nőhetnek a raktárkészletek. Az arany ára gyengült a dollár erősödése következtében. A nemesfém ára euróban (816 euró) a történelmi csúcsa közelében tartózkodik, a dollárban mért árfolyam azonban alacsonyabb a zöldhasú erőteljes felértékelődése következtében.
Távol-Kelet: Csak a Shanghai Composite index tudott a pozitív tartományba kapaszkodni ma reggel Ázsiában. (Nikkei -1,5%, Hang Seng -0,5%, Shanghai +1,3, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,4%). A Kínába irányuló exportnak köszönhetően Hong Kong gazdasága a vártnál (+2,0%) nagyobb mértékben bővült az utolsó negyedévben (+2,3%), és a pénzügyminiszter szerint 5%-os lehet a növekedés az idén. Ugyanakkor megemelték a luxuslakásokra kivetett adót és növelik a lakáskínálatot is, hogy lehűtsék a piacot, mivel tavaly 29%-kal emelkedtek a lakásárak. Japánban is a vártnál nagyobb mértékben nőtt az export januárban, azonban az erős jüan miatt a cégek nem tudtak emelkedni a tőzsdén. Kenneth Rogoff, a Harvard Egyetem professzora szerint Kína gazdasági növekedése tíz éven belül 2%-ra eshet vissza a hitelbuborék kipukkanása miatt. Kína 50 milliárd jüan (7,32 milliárd dollár) értékben bocsát ki és értékesít államkötvényt a jövő héten, jelentette be tegnap a pénzügyminisztérium. A kínai hatóságok nem engedélyezték, hogy a GM eladja a Hummert a Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery-nek. A nyersanyag- és energiacégek az egész régióban rosszul teljesítettek (BHP Billiton -2,4%, Rio Tinto -2,7%, Jiangxi Copper -1,9%). A Hyundai 3,4%-ot esett, mivel leállította a Sonata sedan értékesítését az ajtók meghibásodása miatt.
Devizák: Jelenleg az 1,35-ös támaszon oldalaz az EUR/USD, a reggeli órákban 1,354-ig emelkedett az árfolyam. A jen piacán nagy mozgást láthattunk tegnap, 90,2-ig erősödött az USD/JPY. A forint továbbra is egy szűk sávban mozog az euró ellenében, jelenleg 270,5 környékén araszol az árfolyam.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek a tegnapi prompt piaci esés után.
Erste kommentár
Tegnap a semmiből jött az esés. Sokan meglepődve hívhatták a brókerüket, hogy mi történik, a forint erős, más indexek (kivéve az osztrák a Raiffeisen miatt) nem esnek, a magyar kötvények tartják magukat, miközben a magyar részvények zuhannak. Persze volt, aki erre a vállát vonogatta, hogy nem tudom. Mások az újraéledő görög paráról tartottak kiselőadást, míg más brókerek talán egészen másról beszéltek. A tegnapi „semmiből" jött esés csakugyan meglepő volt és azt sugallja, hogy a piac korábbi ereje eltűnőben van. Különben annyi történt, hogy az indexek az elmúlt 1-2 hét során a 30 napos mozgóátlagokig emelkedtek, ahonnan tegnap szinte egységesen lefordultak. Itt megérkeztek az eladók. Vannak indexek, amelyek egyből a 20 napos mozgóátlag alá estek, míg másokat megtartott az. Mindenestre a tegnapi akció a gyengeség jele volt, akármire is fogjuk (görögök vagy USA fogyasztói bizalom). Az is lehet, hogy ma korrigál jó pár index, de az irány már egy hónapja valójában lefelé mutat. Persze ez megerősítést akkor nyer, ha elesnek azok a kritikus szintek, amelyek az elmúlt fél évben tartották az indexeket. Ez a BUX esetén a 19.650 pont.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom és a Strabag Property and Facility Services Zrt. újabb 5 évre meghosszabbította ingatlangazdálkodási szerződését. (A két cég már 10 éve áll stratégiai partneri kapcsolatban). A szerződéshosszabbítás nem befolyásolja érdemben az Mtelekom eredményét, így részvényár hatásra sem számítunk.
- A CP Holdings (Sir Bernard Schreier cége) bejelentette, hogy 2010. február 17-én 99.055 darab Danubius részvényt vásárolt 3.250 forintos átlagáron. Ezzel a tranzakcióval együtt Schreier úr 77,6%-nyi részvénycsomagot birtokol, és 81,3%-os befolyással rendelkezik a cégben. A lépés egybecseng a mi véleményünkkel, hiszen középtávon arra számítunk, hogy a fő tulajdonos kivezeti a Danubiust a tőzsdéről.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.