Nemzetközi hírek
USA:
- Kis pluszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap, egyedül a technológiai szektor gyengélkedett (Dow +0,2%; S&P +0%; Nasdaq 0%). Makroadatok híján az általános befektetői hangulat mozgatta a piacot.
- A technológiai részvények estek legnagyobb mértékben, 1,33%-kal az S&P500 szektorain belül. A Félvezető Iparági Szövetség jelentése szerint februárban 1,1%-kal 25,5 milliárd dollárra esett a globális chipértékesítések száma.
- A Pfizer árfolyama 0,8%-ot emelkedett, miután a gyógyszergyártó megállapodott a Capsugel gyártóegység 2,38 milliárd dolláros értékesítéséről. A részleg eladása mögötti indok, hogy a vállalat nagyobb hangsúlyt kíván helyezni a magasabb megtérüléssel működő gyógyszer kutatás-fejlesztési részlegre.
- A Ford árfolyama 2,6%-ot emelkedett, miután a Credit Suisse felülteljesítővé minősítette a részvényeit. Az elemző szerint az április 27-én közzéteendő gyorsjelentése pozitívan hathat az árfolyamra.
- A piaci optimizmust a felvásárlási aktivitás pörgése is fűti. A magas pénzmennyiségnek köszönhetően hatalmasra duzzadt a felvásárlások száma, de szintén jelentős a vállalati részvényvisszavásárlás mértéke. Ez azt is jelenti, hogy az értékeltségi szintek még mindig elég vonzóak.
- Ma az ISM szolgáltatóipari indexét publikálja.
Olaj és arany:
- Tegnap új csúcson járt a WTI olaj árfolyama 108,8 dolláron, a Brent olaj pedig 120,9 dolláron tetőzött. Ma némi korrekció után 108,15 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával.
- Hírforrások a líbiai harcok enyhüléséről számoltak be, ám komoly olajár-gyengítő hatása leginkább annak lenne, ha Kadhafi végleg feladná a harcot a felkelőkkel szemben, és így helyreállhatna a kitermelés.
- Az arany árfolyama 0,3%-kal, 1.438 dollárra emelkedett ma reggel.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,1%, Kospi +0,6%, All Ordinaries +0,2%). Shanghai-ban és Hong Kong-ban a Ching Ming fesztivál (kínai mindenszentek) miatt nincs kereskedés.
- A japán indexet elsősorban az autógyártók húzták le alkatrész-ellátási problémáik miatt (Honda -3,2%, Nissan -2,9%). A Toyota (-2,8%) ideiglenesen leállítja gyártását az összes észak-amerikai gyárában. A Tepco ma újabb 17%-ot esett, miután kiderült, hogy nem tudják megakadályozni a radioaktív víz óceánba kerülését. Gyengélkedtek a technológiai papírok is (Elpida -4,7%, Renesas -4,5%), miután az amerikai Semiconductor Industry Association bejelentette, hogy februárban 1,1%-kal csökkent a chip értékesítés a világon.
- A várakozásoknak megfelelően az ausztrál jegybank 4,75%-on tartotta az irányadó kamatrátát.v Kommentárjukban a jegybankárok kiemelték, hogy az emelkedő nyersanyagáraknak köszönhetően a bányaszektorban jelentős beruházások történnek, azonban a háztartások továbbra is óvatosak költéseikben és a hitelfelvételében.
- Meglepetést okozott az ausztrál külkereskedelmi mérleg. A várt 1,2 milliárdos többlet helyett 0,21 milliárdos deficitet sikerült felmutatni februárban, miután az export csökkent (-2%), az import pedig nőtt (+5%). Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy februárban árvíz pusztított Queensland államban, ahol fontos szénbányák vannak. A márciusi adatot a japán földrengés érintheti negatívan, azonban néhány hónap múlva ismét többletet mutathat a külker mérleg.
Devizák:
- A dollár gyengülését megállította az 1,428-as ellenállás, tegnap és a reggeli órákban is a szint alatt oldalazott a kurzus.
- A tegnapi pihenőt követően a reggeli órákban ismét gyengülésnek indult a japán jen. Az USD/JPY devizapár a 84,4-es ellenállást súrolja, a szint áttörése esetén 85,9-ig nyílna tér felfelé.
- A reggeli órákban napvilágot látott hír szerint a Moody's rontotta hét magyar kereskedelmi bank besorolását. A tegnap 11 hónapos csúcsra erősödő forint a reggeli órákban gyengülni kezdett, és a hírt követően 264,8 környékéről 265,6-ig gyengült.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, ma reggel.
Erste kommentár
Eljött megint a pihenés ideje. A piac megfontoltan mozog. Van egy-két nap száguldás növekvő forgalommal, majd pár nap korrekció alacsony forgalommal. Úgy tűnik, hogy ez a kotta. Ez pedig jó kotta, mert azt mondja, hogy tartós az emelkedés, s mintha valaminek az elején lennénk még. Pedig két éve tart a bika piac, sőt azon belül is már háromnegyed éve tart egy emelkedési hullám. Ráadásul megindult a részvényekben egy rotáció. Fölkapják a MOL-t, majd a Richtert, aztán meg az OTP van terítéken. Mindenki csinálja a maga dolgát. Ez megint csak jó. Persze ma valószínűleg csökkenni fogunk, de azért ne feledjük közben, hogy ez még mindig egy bika piac, ráadásul a világ többi részéhez a magyar piac még csak most van csatlakozóban.
Rövid hírek
- A Moody's hét magyar bankot minősített le, köztük az FHB pénzügyi erejére vonatkozó besorolását, valamint az OTP forint és deviza betéteinek besorolását. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A MOL visszautasítja azon vádakat, hogy a cég befolyásolta volna az INA árfolyamát. Hozzátették, hogy a MOL mindig a tőkepiaci szabályoknak megfelelően járt el.
- A BÉT közzétette a likvid papírok listáját. Az E-Star ismét felkerült a listára (az OTP, MOL, Richter, Magyar Telekom és Egis mellé), azonban a PannErgy kiesett. A Magyar tőkepiaci törvény értelmében befektetési alapok csak a likvid papírokban tarthatják portfoliójuk több mint 10%-át. A hír az E-Star szempontjából pozitív, azonban a PannErgy-nek negatív.