Szóval vízválasztóhoz értünk...

Újabb emelkedő nap az USA tőzsdéin. Tovább menetel az olaj ára, de drágult az arany is. Távol-Kelet: Vegyes a kép. Nagyot erősödött a forint, a dollár gyengült, a jen stagnált tegnap. Jó MOL eredmény a kutatás-termelésnek köszönhetően. Lassú talpra állás és a vártnál alacsonyabb nettó eredmény a Danubius-nál. Plusszos nyitás után lecsorgásra számítunk a hazai tőzsdén.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Ismét jelentős emelkedésen vannak túl az amerikai részvényindexek (Dow +1,9%; S&P +2,2%; Nasdaq +1,9%). A Fed mellett a Google és a felvásárlások kölcsönöztek pozitív hangulatot a börzéknek, a gyenge feldolgozóipari adat nem hatotta meg a befektetőket.

- A tegnap publikált New York-i feldolgozóipari Fed index (Empire Manufacturing) értéke mínusz 7,7 pontra csökkent a várt 0 ponttal szemben augusztusban. A gazdasági szereplők pesszimizmusa sok előremutató indikátor és hangulati index értékét húzta le, így továbbra is élnek a recessziótól való félelmek.

- A tőkepiacokon azonban inkább pozitív hangulat uralkodik, a felvásárlások jelzik, hogy sokan lehetőséget látnak a jelenlegi alacsony értékeltségi szintekben. Warren Buffett, neves befektető guru elmondta, hogy alapja a múlt hetet arra használta, hogy a „leárazásban részvényeket vegyen".

- A Google tegnap jelentette be, hogy felvásárolja a Motorola mobil üzletágát a tőzsdére múlt decemberben bevezetett Motorola Mobility-t. Az ajánlati ár összesen 12,5 milliárd dollár készpénzben - részvényenként 40 dollár - mely 63%-os prémiumot jelent a pénteki záróárhoz képest. A Motorola Mobility árfolyama 56%-kal 38,1 dollárra emelkedett tegnap.

- A Bank of America értékesíti 8,6 milliárd dolláros nemzetközi hitelkártya üzletágát a kanadai TD Bank Group-nak, ezzel kilépve a brit és ír piacokról. A Bank of America részvényei 7,9%-ot emelkedtek a hír nyomán, és ezzel a Dow legjobban teljesítő vállalata lett.

- A Federal Reserve atlantai elnöke tegnap elmondta, hogy van még muníció a Fed kezében, és amennyiben tovább romlik a gazdasági helyzet, úgy ismét kötvényvásárláshoz nyúlhatnak.

- Ma építőipari és ipari termelési adatokat láthatunk az USA-ból, valamint a Wal-Mart, a Dell és a Home Depot publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- 2,9%-kal, 88 dollárig emelkedett a WTI kőolaj ára tegnap, jelenleg pedig 87,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Bár a makroadatok egyelőre további gazdasági gyengülésre utalnak, a tőkepiaci optimizmus az olaj piacára is kihatott.

- Az arany ára nem tud tartósan esni, két nap enyhülés után ismét hegymenetbe kapcsolt a nemesfém árfolyama. A tegnapi 1,1%-os emelkedés után 1.765 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,2%, Shanghai -0,4%, Hang Seng -0,1%, Kospi +4,8%, All Ordinaries -0,6%).

- A mobilszektornak lendületet adott a tegnap bejelentett Google - Motorola tranzakció (Foxconn +14,3%, HTC +1,2%, Samsung +4%), azonban a befektetők általában óvatosak maradtak Angela

Merkel és Nicolas Sarkozy mai találkozója előtt.

- Az ausztrál Quantas Airways 0,8%-ot emelkedett, miután bejelentette, hogy 1000 alkalmazottját készül elbocsátani. A társaság ezen kívül egy prémium járatot tervez indítani Ázsiába, Japánba pedig a Japan Airlines-szal és a Mitsubishi-vel közösen indítanának fapados járatokat.

- A Westpac Banking Corp. 5,5%-ot veszített értékéből, miután negyedéves eredménye 2%-kal csökkent. Példáját szektortársai is követték (ANZB -2,0%, Commonwealth Bank of Australia - 2,0%).

Devizák:

- Több hetes oldalazást követően tegnap meglódult felfelé az EUR/USD árfolyama, és 1,442-ig gyengült a dollár. Ha a kitörés megerősítést nyer, akkor az 1,50-es korábbi maximumot veheti célba az árfolyam.

- A japán fizetőeszköz továbbra is 76,25-77 között oldalaz. A lecsökkent volatilitás közelgő kitörésre utal.

- Sokat erősödött tegnap a forint az euróval szemben, zárásra 269-ig süllyedt az árfolyam 274 forintról.

Határidős piacok:

- Kis mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Továbbra is pozitív a hangulat. A MOL is jó eredménnyel rukkolt elő, habár nagyjából ezt vártuk. Mindenestre az olajárak továbbra is magasak a finomítói marzsok pedig elfogadhatók. Így továbbra is jók az idei kilátások. Persze a nagy kérdés, hogy lesz-e recesszió az USA-ban, Európában s így nálunk is, vagy csak a növekedés lesz lassabb s az olaj ára továbbra is magasan marad-e. Egyelőre az olaj ára olyan magas, amely a legtöbb elemzői modell előrejelzést nem érinti negatívan, hiszen általában alacsonyabb átlagos olajárral számolnak. Szóval a hangulat jó, de már elég nagyot pattantunk ahhoz, hogy lassan érik a korrekció. Ha ebben a korrekcióban a mozgás moderált lesz lefelé, akkor reménykedhetünk az emelkedés folytatásában. Szóval vízválasztóhoz értünk, az elkövetkező napok eseményei sok mindent el fognak árulni a piac állapotáról.

Vállalati hírek

Jó MOL eredmény a kutatás-termelésnek köszönhetően

A második negyedévben alapvetően jó eredményt ért el a MOL, üzemi eredménye mintegy 70%-kal nőtt. Az adat még az általunk vártat is több mint 4%-kal meghaladta. A kutatás-termelés (upstream szegmens) volt a növekedés fő motorja. A szegmens eredményét javította a magas kőolajár és a megnövekedett szénhidrogén termelés. Az upstream szegmens üzemi eredménye 106%-kal, 74 milliárd forintra ugrott meg, de még ennél is magasabb lehetett volna, ha nem erősödik a forint a dollárral szemben. A downstream szegmens (feldolgozás-kereskedelem) üzemi eredménye 60%-kal csökkent a kedvezőtlen piaci környezet hatására. A gáz-midstream üzletág a tavalyihoz hasonló profitot ért el annak ellenére, hogy a jogszabályi változások (gáztarifák ideiglenes befagyasztása) csökkentették a gázszállítás nyereségességét. Az eredmény üzemi szinten összességében megfelelt várakozásunknak, a nettó eredmény 11,5%-kal lett magasabb az általunk várnál.

Lassú talpra állás és a vártnál alacsonyabb nettó eredmény a Danubius-nál

924 millió forintos adózás előtti eredményt ért el a Danubius Hotels a második negyedévben a tavalyi 848 millió forintos veszteséggel szemben. A tavalyi második negyedéves profitot negatívan érintette a devizahiteleken elszenvedett 1,5 milliárdos veszteség. Ezzel szemben az idén a devizahatás kismértékű, 33 milliós volt. Bár a bevételek növekedése megfelelt az általunk vártnak, az eredmény elmaradt az általunk számítottól. Ennek hátterében a vártnál magasabb működési költségek és kamatfizetési kötelezettségek álltak. A csoportszintű kihasználtság 2,6 százalékponttal, 66,2%-ra nőtt, azonban ennek pozitív hatását részben ellensúlyozta az átlagos szobaárak további csökkenése. A legnagyobb nyereséget a vendéglátáson sikerült elérni az élelmiszerárak inflációja miatt (ami azonban a költségeket is érintette). A bérek éves szinten 5,2%-kal nőttek a cégnél, azonban egyéb személyi jellegű kiadások csökkentek.

Véleményünk szerint a Danubius jó úton halad a talpra állás felé, azonban ez a folyamat nagyon lassú a szobaárak folyamatos erodálódása miatt. A kapacitás Budapesten és más nagyobb városokban ugrásszerűen nőtt, ami éles árversenyre kényszeríti a szállodákat. Továbbra is 59 millió forintos nettó veszteséget várunk a vállalattól a 2011-es pénzügyi év során.

Rövid hírek

- Magyar Telekom: Az NMHH statisztikái szerint a mobil előfizetések száma júliusban az előző hónaphoz képest csaknem 3 ezerrel, 11,7 millióra csökkent. Az aktív mobil előfizetések száma 24 ezerrel nőtt (11 millióra) a hónap során. A piaci penetráció nem változott (117,4%). A T-Mobile piaci részesedése 44,52%-ra nőtt (44,5%-ról), a Vodafone-é 22,66%-ra (22,59%-ról), míg a Telenoré 32,82%-ra csökkent (32,9%-ról).

- OTP: A Fitch BB-s végső hosszú távú minősítéssel és AA-(rus) nemzeti hosszú távú minősítéssel látta el az OTP orosz leányának 5 milliárd rubel értékben kibocsátott kötvényeit. A hír árfolyamhatással nem jár.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo