Szegény részeg ember nem tudja, merre menjen

Új 2 éves csúcs után fordultak le az amerikai indexek. Emelkedett az olaj és az arany árfolyama is tegnap. A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel. Látványosan gyengült tegnap a dollár, miközben a forint és a jen erősödött. 50 forintos osztalékjavaslat a Magyar Telekomtól. A Richter és a japán Mochida licenc és együttműködési megállapodást kötött. Ma oldalazó mozgásra számítunk.

Nemzetközi hírek

USA:

- Ismét új lokális csúcsot ütött tegnap a Dow és az S&P a tegnapi kereskedésben, majd zárásra megjelentek a profitrealizálók (Dow +0,2%; S&P 0%; Nasdaq -0,5%). Az S&P 1.247 ponton is járt, majd végül a pénteki zárószinthez, 1.240 ponton zárt, a Dow némi pluszt megtartott és 11.428 ponton fejezte be a kereskedést.
- A nap eleji optimizmus mögött a kínai döntés áll, miszerint a megnőtt infláció (5,2% év/év) ellenére sem történt további monetáris szigorítás a távol-keleti országban (a kötelező tartalékráta szintjét emelték azonban). Fellélegezhetett tehát a piac, hogy Kína sem akarja végletekig szűkíteni a gazdasági növekedést.
- A kockázati étvágy növekedésére utal, hogy a VIX index április óta nem látott mélységbe jutott, a kötvénypiacról pedig a részvények felé mozdult a tőke.
- Nap végén azonban megjelentek az eladók is a tőzsdéken, többen tartottak attól, hogy a Szenátus nem fogadja el Obama döntését, miszerint meghosszabbítják a Bush kormány idején meghozott adócsökkentéseket. A Szenátus az amerikai zárás után elfogadta a döntést.
- A részvények összességében vegyesen teljesítettek, az energia, olaj, gyógyszer és közszolgáltató részvények emelkedni tudtak, míg a bankpapírok illetve a technológiai vállalatok papírjai inkább veszítettek értékükből.
- A Dow két leggyengébb tagja a Hewlett-Packard (-2,2%) és a Bank of America (-2,0%) lett, míg a legjobban a Caterpillar (+1,9%) és a Chevron (-1,5%) teljesített.
- A Fed ma fejezi be kétnapos kamatmeghatározó ülését, hazai idő szerint 20:15-kor kerül nyilvánosságra a döntés. Továbbra sem számíthatunk a 0,25%-os alapkamat emelésre, kérdés, hogy Bernanke hogyan nyilatkozik a 600 milliárdos likviditásbővítő csomag esetleges megemeléséről. Emellett több fontos adat is nyilvánosságra kerül ma, mint a kiskereskedelmi forgalom és a termelői árindex.

Olaj és arany:

- Az olaj árfolyama 0,9%-kal emelkedett tegnap, ma 88,5 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával.
- Az optimizmus mögött továbbra is a távol-keleti olajkereslet-növekedési kilátások állnak, amit támogatott a kínai kamatemelés elmaradása.
- Az arany árfolyama tegnap 0,6%-kal, ma 0,7%-kal emelkedett, és jelenleg ismét 1.400 dollár felett tartózkodik a nemesfém unciánkénti ára.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel, de valójában nem volt jelentős elmozdulás (Nikkei +0,2%, Hang Seng +0,2%, Shanghai Composite +0,1%, Kospi +0,6%, All Ordinaries +0,2%).
- A befektetők az esti Fed döntésre és a Bank of Japan negyedéves Tankan jelentésére várnak. Utóbbi előre láthatóan holnap jelenik meg és várakozások szerint azt mutatja majd, hogy hét negyedéve először romlott a hangulat a nagy feldolgozóipari vállalatok körében. A szentiment index 2009 márciusában 58 pontnál érte el mélypontját. Azóta folyamatosan emelkedett a kormány gazdaságösztönző intézkedéseinek köszönhetően. Ezzel szemben pozitívan hatott a japán piacra, hogy Naoto Kan miniszterelnök a társasági adó mértékének csökkentését javasolta. Kan javaslata szerint a jelenlegi 40%-os társasági adó 5%ponttal csökkenne a következő pénzügyi évtől, ami Japánban április 1-én kezdődik.
- Az új-zélandi pénzügyminisztérium bejelentette, hogy mivel az év eddigi részében a vártnál kisebb mértékű volt a gazdaság bővülése, a korábbi 3,2%-ról 2,2%-ra csökkentette a GDP növekedésére vonatkozó várakozását. Hasonlóképp Dél-Korea is arra figyelmeztetett, hogy a 2010-es 6,1%-os GDP-növekedés után jövőre „csak" 5% körül lehet a bővülés.
- A Samsung Electronics 40,94%-nyi részesedést vásárol a dél-koreai Medison vállalatban, mely orvosi műszerek gyártására specializálódott. A tranzakció értéke 263 millió dollárra tehető.

Devizák:

- Tegnap erőteljesen gyengülni kezdett a dollár, és megérintette az 1,344-es korábbi mélypontját.
- A 84,4-es szint továbbra is meghatározó a jen piacán, tegnap innen pattant le az árfolyam, és 83,4-ig erősödött a japán fizetőeszköz.
- A forint erősödni tudott tegnap, de a 200 napos mozgóátlag megállította a kurzust, a reggeli órákban 277 körül mozog az árfolyam.

Határidős piacok:

- Kis pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Továbbra is egyet előre, egyet hátra. Szegény részeg ember nem tudja, merre menjen. Sőt a lépések is veszítenek lendületükből az idő előrehaladtával. Egyre inkább úgy tűnik, hogy idén már túl sok minden nem fog történni. Mindez annak ellenére, hogy ilyenkor lecsökken a forgalom, s lehetőséget ad az árfolyamok erőteljesebb elmozdítására. Ráadásul az alapkezelők érdeke inkább az emelkedés lenne, hogy jobb bónuszokat kaphassanak, hiszen az év azért inkább az emelkedés jegyében telt, s így megfelelő teljesítményt mutathattak a portfóliók. Ennek ellenére, egyelőre nem látunk jelentős akciókat. Így hát inkább készüljünk a karácsonyi ünnepekre, s töltsük meg szívűnket szeretettel és jósággal, hogy aztán jövőre a csatamezőn sokkal ellenállóbbak lehessünk a piaci vélt és valós aggályokkal és kétségekkel szemben.

Gazdasági hírek

Tegnap este a parlament megszavazta a törvényt, mellyel gyakorlatilag megszűnik a nyugdíjrendszer második pillére. Ennek eredményeként a csaknem 2800 milliárd forintnyi megtakarítás, mely eddig a magánnyugdíj pénztáraknál volt az államkasszában landol és a magánynyugdíj-pénztárakba történő állami befizetések megszűnnek. Ez rövidtávon kedvező a költségvetésre nézve, azonban hosszú távon a strukturális hiány nőni fog, ha nem kerül sor reformintézkedésekre. A körülbelül 360 milliárd forintnyi magyar részvényállomány később kerülhet értékesítésre, azonban árfolyamhatásra nem számítunk, mivel az egyes vállalatokban meglevő 5-10%-nyi részvényállomány eladására hosszú idő áll rendelkezésre és az sem biztos, hogy a kormány egyáltalán meg kíván válni tőlük.

Vállalati hírek

50 forintos osztalékjavaslat a Magyar Telekomtól

A Magyar Telekom tegnap bejelentette, hogy a 2010-es pénzügyi év eredményéből részvényenként 50 forint osztalékot fizet. (2009-ben ez az összeg 74 forint volt.) A csökkenés hátterében a 2010 és 2012 között fizetendő, évi mintegy 27 milliárd forintos válságadó áll. Az osztalékpolitika nem változik, vagyis a cél a nettó eladósodottság (nettó adósságállomány / nettó adósságállomány + saját tőke) 30 és 40% között tartása.

A most bejelentett osztalék elmarad az általunk és a Bloomberg konszenzusa által 2010-re várt 60 forinttól. Ugyanakkor nem változtatja meg DCF-alapú 600 forintos célárunkat, így fenntartjuk tartás ajánlásunkat. Az árfolyamot legközelebb a 2010-es eredmények és a 2011-es menedzsment várakozások befolyásolhatják majd. Pillanatnyilag a bevételekben éves szinten 3,4%-os, korrigált EBITDA-ban 5,9%-os csökkenésre, míg beruházásokban szinten maradásra számítunk, valamint részvényenként 40 forintos osztalékkal kalkulálunk a 2011-es év eredményéből.

A Richter és a japán Mochida licenc és együttműködési megállapodást kötött

A Richter és a japán Mochida Pharmaceuticals bejelentette, hogy átfogó és hosszú távú licenc, illetve együttműködési szerződést kötött a Richter bioszimiler termékportfoliójának fejlesztéséről és értékesítéséről. A szerződés értelmében a Mochida hozzájárul a Richter bioszimiler termékeinek fejlesztési költségeihez, és ezért kizárólagos jogokat kap Japánban e termékek saját márkanév alatt történő értékesítésére és disztribúciójára. A termékek piaci bevezetését követően (2015 után) a Mochida árbevételhez kötött royalty-t fizet a Richternek.

A hír kedvező. Noha még évekbe telik, mire a Richter megjelenik a piacon bioszimiler termékeivel, már most biztosította a piacra dobás feltételeit. Nehéz ugyanakkor megítélni a szerződés értékét, mivel a pénzügyi részletek nem ismertek. A hír tehát összességében kedvező, de csak kismértékű árfolyamhatásra számítunk.

Rövid hírek

- A horvát Adris csoport ellenajánlatot tehet az INA részvényekre. (A MOL 2.800 kunát ajánlott részvényenként az INA free floatjára.). Úgy tűnik, hogy sem a horvát kormány, sem bizonyos cégek nem szívesen látnák a MOL-t az INA többségi tulajdonosaként. A hír kedvezőtlen a MOL-ra nézve.
- Az OTP nyerte a Pénzügyminisztérium Informatikai Szolgáltató Központja (PMISZK) által fizetőkártyaelfogadói szolgáltatás nyújtására és POS-terminálok beszerzésére kiírt tendert. A 416 millió forint értékű tender keretében 1.575 darab terminált szállít az OTP. Az ügylet nem lesz hatással a bank eredménykimutatására. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Richter 2010. december 10-én 2.539 darab saját részvényt vásárolt 44.102 forintos átlagáron. A társaság saját részvény állománya 69.156 darab. Ezzel a 2010. november 29-én adott megbízás teljesült.
- 2011. január 1. és december 31. között továbbra is az Állami Nyomda és Pénzjegynyomda konzorciuma gyártja az adó- és zárjegyeket. A megbízás elnyerése elsősorban a Nyomda nemzetközi szintű szakmai tapasztalatának és az elmúlt másfél évtizedben a hamisítások visszaszorítása érdekében legyártott több milliárd biztonsági terméknek köszönhető. A társaság minősítései és szakértelme, illetve az elmúlt évek milliárdos fejlesztései garanciát jelentenek a magas szintű biztonságra. A Vám- és Pénzügyőrséggel kötött szerződés becsült értéke nettó 1,81 milliárd Ft. A két fél már 15 év szerződésben áll egymással, így a mostani bejelentés csak a korábbi szerződés meghosszabbítását jelenti. A bejelentés pozitív, mivel a befektetők bizonytalanok voltak, hogy sikerül-e a Nyomdának megtartania az állami megrendeléseket.

Legutóbbi elemzésünkben számoltunk ezzel a szerződéssel, így értékelésünket nem befolyásolja a hír. Árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo