Száguld Japán, s száguld a világ

Újabb szép emelkedés az USA részvénypiacain. Nem mozdult számottevően az olaj és az arany ára. Japán vezetésével emelkedtek az ázsiai piacok ma reggel. Gyengült a dollár, stagnált a forint és a jen. Ma csökkenésre számítunk.

Nemzetközi hírek

USA:

- Tegnap ismét nagyot emelkedtek az amerikai részvényindexek (Dow +1,5%; S&P +1,5%; Nasdaq +1,8%). A japán atomerőművekkel kapcsolatos feszültségek oldódtak a nap során, Buffett és Möbius szerint is érdemes bezsákolni a japán tőzsdén a jelentős esés után.
- A legjobban az olajszektor, a szállítmányozás és a technológiai részvények teljesítettek. - Az AT&T 39 milliárd dollárért megvásárolja a Deutsche Telekom T-Mobile USA üzletágát. Ez számításunk szerint mintegy 19 milliárd dolláros prémiumot tartalmaz, ami 3 euró plusz értéket teremt a Deutsche Telekomban, részvényenként. A második és a harmadik legnagyobb mobilszolgáltató összeolvadását azonban a versenyhivatalnak még jóvá kell hagynia.
- A Citigroup 1:10 arányú részvényösszevonást jelentett be (korábbi 10 részvény helyett 1 részvényt ad, az árfolyam tízszereződik). A nyitás előtt még 2%-os pluszban járó bankrészvény zárásra már 1,5%-ot veszített az értékéből.
- Csalódást keltett az ingatlanpiaci adat, a használtlakások értékesítése ugyanis 9,6%-kal esett vissza februárban a várt 4,2%-kal szemben.
- A fókuszba ezúttal Portugália kerülhet. Tegnap este a pénzügyminiszter elismerte közvetett módon, hogy országa külső segítségre szorulhat a belpolitikai krízis nyomán. Várhatóan szerdán szavaz a portugál parlament a kisebbségi kormány újabb takarékossági javaslatáról. Socrates kormányfő azzal fenyegetett, hogy lemond tisztségéről, amennyiben az ellenzék nem támogatja a javaslatot, és ezzel szerinte csak még tovább mélyül országa adósság-válsága.

Olaj és arany:

- 102,4 dolláron mozgott az olaj ára tegnap, nem volt számottevő elmozdulás a korábban közölthez képest. Líbiában a helyzet változatlan, folytatódtak a hadműveletek, de a koalíció közel sem egységes (németek, törökök vonakodva vesznek részt).
- A Merrill Lynch vezető elemzője szerint az olaj ára hónapokon belül elérheti a 140 dollárt, a kínálati oldalon tapasztalható kiesés (pl. Líbia) és a kereslet várható felfutása nyomán.
- Az arany árfolyama 1.428 dolláron mozgott unciánként, itt sem volt nagy árfolyammozgás.

Távol-Kelet:

- Többségében a pozitív tartományban tartózkodtak ma reggel az ázsiai indexek, a Nikkei emelkedett a legmeredekebben (Nikkei +4,4%, Hang Seng +0,8%, Shanghai +0,4%, Kospi +0,5%, All Ordinaries +0,1%).
- Mivel Japánban tegnap nem volt kereskedés, volt mit behoznia az indexnek, hiszen a nemzetközi indexek jelentős mértékben emelkedtek az elmúlt napokban. Meg nem nevezett források szerint a G7-ek továbbra is készek mindent megtenni a jen túlzott erősödése ellen. Ma reggel a Bank of Japan újabb 2.000 milliárd jent pumpált a rendszerbe. A vételi erőt támogatta, hogy több híres befektető (Mark Möbius, Warren Buffett) ajánlotta a japán részvényeket, melyek értékeltsége vonzóvá vált a földrengés és cunami utáni hatalmas zuhanás után. A fukushimai atomerőmű üzemeltetője, a Tokyo Electric Power 15,8%-kal drágult, a Fujitsu 11,1%-kal, a Toshiba 12,8%-kal erősödött.
- Kimagaslott a mai emelkedésben a petrokémiai szektor, valamint a finomítók, mivel a befektetők arra spekulálnak, hogy a katasztrófa miatt kiesett japán termelést ők pótolhatják. (PetroChina +3,7%, China Petroleum & Chemical +1,6%, Korea Kumhu +6,3%)
- Az ausztrál Quantas Airways 0,5%-ot esett, mivel a dolgozók szakszervezete tüntetéssel fenyeget.

Devizák:

- Tegnap még valamelyest gyengülni tudott a dollár, a reggeli órákban azonban megtorpant az árfolyam1,423 környékén. Közel jár már a devizapár az 1,428-as korábbi maximumához.
- 81 környékén megpihent tegnap a japán jen, az oldalazás után azonban nagy a valószínűsége a japán fizetőeszköz további gyengülésének.
- A forint piacán nyugodt kereskedést láthattunk, 272 környékén stabilizálódott az árfolyam.

Határidős piacok:

- 0 körül egyensúlyoznak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel. Az S&P500 a 20 napos mozgóátlaghoz ért tegnap, a folyatás előtt pihenhetnek egyet az indexek.

Erste kommentár

Száguld Japán, s száguld a világ. Hiába az olcsó részvények és a rengeteg pénz, amely a világban van, megteszi hatását. Ami olcsó azt venni kell, atomkatasztrófa, földrengés, szökőár, háború, olajsokk ide, vagy oda. Nálunk is igazi bull piacot idézett a tegnapi Mtel spekuláció. Széttépünk bármit, ha azt gondoljuk, hogy majd pénzt lehet keresni rajta. Ráadásul ez a száguldás mintapéldája a globalizációnak. E sorok írója emlékszik, arra, amikor 1999 környékén a Deutsche Telekom bevonult az USA-ba akvizíció útján, s igen magas árat fizetett minden egyes előfizetőért. Akkor 100 dollár körül forgott a DT részvények árfolyama, s ráadásul az amerikai terjeszkedésre néhány nap alatt közel 20%-ot emelkedett az árfolyam. Most sokkal szerényebb volt az emelkedés, ráadásul a technikai formáció sem lett olyan bullish, mint a nap elején gondoltuk, de ennek ellenére jó üzletnek gondoljuk a tegnapi tranzakciót. Sőt, a több mint 3Mrd dolláros szerződéstörési díj is azt mutatja, hogy mind a két fél nagyon komolyan gondolja ezt a tranzakciót. Kérdés, hogy a versenyhivatal mit fog mondani rá. Persze van egy éve. Addig is meg örülhetünk, hogy újra megmozdult valami a távközlési szektorban. Lehet, hogy vége felé járunk a 10 éves vesszőfutásnak, s újra a növekedés, nem az árcsökkenés fogja dominálni a telekommunikációs piacot?

Rövid hírek

- MOL: Az orosz RBK napilap szerint a helyettes energetikai miniszter levélben kérte az Európai Energiaügyi Bizottság főigazgatójának segítségét a Surgut-MOL ügyben. A MEH már korábbal lezárta az általa folytatott vizsgálatot, azonban nem adta meg az engedélyt a Surgut részvénykönyvbe történő bejegyzéséhez, mivel nem kapta meg az orosz cég tulajdonosi hátteréről bekért információt. A MOL április 28-án tartja éves közgyűlését. Az idő sürgeti a Surgutot.
- Magyar Telekom: Miután tegnap bejelentették, hogy az AT&T felvásárolja a Deutsche Telekom amerikai leányvállalatát, spekuláció indult a piacon, hogy a DT a befolyó pénzből a leányvállalataiban, így a Magyar Telekomban még fennálló kisebbségi részesedések kivásárlását finanszírozná. Úgy gondoljuk, hogy ez csak egy spekuláció. A hatályos magyar szabályozás szerint az ajánlati ár az egy részvényre jutó könyv szerinti érték illetve a 180 napos forgalommal súlyozott átlagár közül a magasabb kell legyen. Az MTel esetében most a 180 napos forgalommal súlyozott átlagár a magasabb, 571 forint.
- Magyar Telekom: A Nemzeti Nyomozó Iroda („NNI") megszüntette a nyomozást, amelyet ismeretlen tettes ellen folytatott a Magyar Telekom Csoport tagjai által kötött bizonyos szerződések és egyéb ügyek kapcsán végzett belső független vizsgálattal kapcsolatos kifizetések vonatkozásában hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja miatt, valamint a munkavállalók személyes adataival a belső független vizsgálat keretében történt esetleges visszaélés gyanúja miatt. Az NNI határozata szerint a nyomozásmegszüntetésének indoka, hogy a nyomozás adatai alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése, és az eljárás folytatásától sem várható eredmény. A SEC vizsgálata továbbra is tart. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az E-Star bejelentette, hogy - a Varsói Értéktőzsde döntésének megfelelően - részvényei március 22-től (mától) forognak Varsóban ESTAR néven (röv. EST). Technikai lépés. A befektetők tudtak a varsói bevezetésről, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo