Nemzetközi hírek
USA:
- Egyedül a Dow nem korrigálta ki nap végére a kezdeti mínuszokat, az S&P ismét két és fél éves csúcsra, 1.332 pontra emelkedett a kereskedés végére (Dow 0%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,3%). Obama 1000 milliárd dolláros költségvetési hiánylefaragási terve az eladókat aktivizálta, a kínai importnövekedés viszont az optimista képet erősíti.
- Tegnapi külkereskedelmi adat szerint a kínai import 51%-kal bővült januárban, ami optimizmust hozott a piacokra, hiszen alátámasztja a távol-keletről vezérelt világgazdasági növekedésbe vetett hitet.
- Obama a Kongresszusnak benyújtott terve alapján mintegy 1000 milliárd dolláros költségvetési hiánylefaragást tervez az elkövetkező 10 évre. A republikánusok rögtön jelezték, hogy még ez sem lesz elég az USA államadósságának megfékezéséhez. Idén ugyanis rekord magasságba, 1600 milliárd dollárra, vagyis a GDP 10,9%-ára emelkedhet az Egyesült Államok költségvetésének hiánya a kormányzati becslés szerint.
- A Wal-Mart lett a Dow leggyengébben teljesítő tagja 1,6% eséssel, miután a JPMorgan felülsúlyozásról tartásra vágta vissza ajánlását a papírral kapcsolatban.
- A nap nyertese egyértelműen az olajszektor volt, összességében 1,7%-kal emelkedtek az olajpapírok. Az Exxon Mobil a Dow legjobban teljesítő tagja lett 2,5% emelkedés után.
- Ma a New-Yorki Fed feldolgozóipari indexe, valamint a kiskereskedelmi forgalmi adatok jelennek meg az USA-ban.
Olaj és arany:
- 85 dollár alá esett tegnap a kőolaj hordónkénti ára, ma viszont már 0,6%-kal 85,2 dollárra emelkedett az árfolyam. Nem akar oldódni a WTI olaj áresését indukáló amerikai túlkínálat, a heti olajkészlet adatoktól további 2,5 millió hordós emelkedést várnak.
- Kis mértékben emelkedett az arany ára, jelenleg 1.366 dolláron jár a nemesfém unciánkénti ára.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutatnak az ázsiai indexek (Nikkei +0,2%, Hang Seng -0,7%, Shanghai +0,2%, Kospi -0,2%, All Ordinaries -0,1%).
- Csalódást okozott a várt januári kínai inflációs adat (+4,9% év/év). Bár a várt 5,3%-tól elmaradt a fogyasztói árak emelkedése, az előző, 4,6%-nál magasabb lett. Ugyanakkor a termelői árak 6,6%-kal emelkedtek a várt 6,1%-hoz és a korábbi 5,9%-hoz képest. A Shanghai Composite indexet a ma megjelent új lakásértékesítési adat menthette meg az eséstől, melyből kiderült, hogy a szigorúbb szabályozásnak köszönhetően február első két hetében meredeken csökkent az értékesített lakások száma.
- A japán jegybank nem változtatott az alapkamat mértékén (0-0,10%). Az ipari termelési adat felülvizsgálata azonban pozitív meglepetést hozott a maga 3,3%-os értékével a korábbi 3,1% helyett. Az adat tükrében a Bank of Japan javított gazdasági kilátásain, mely -véleménye szerint - elindulhat a növekedés útján. A jegybankárok szerint ezt segíti a fejlődő és nyersanyagexportőr gazdaságok gyors bővülése és a tengerentúlról ezekbe beáramló tőke. Ugyanakkor lefelé mutató kockázatot jelent az USA és Európa, valamint a globális pénzügyi piacok fejleményei.
- Jól szerepeltek a Toyota részvényei (+1,0%) annak ellenére, hogy egyik üzemében tűzeset miatt le kellett állítani a gyártást.
Devizák:
- Enyhe dollárerősödést láthattunk a tegnapi kereskedés során, az árfolyam közelíti az 1,344-es támaszt.
- A japán jen több napja oldalazik a 83,5-ös szint alatt, a formációból további emelkedésre számítunk. A következő szint 84,4-nél húzódik.
- 270 forint környékén nyitott tegnap a forint árfolyama, majd napközben emelkedni kezdett, és zárásra 272-ig kúszott fel a kurzus.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak a határidős részvényindexek az Egyesült Államokban.
Erste kommentár
Sorra dőlnek meg a csúcsok az amerikai részvénypiacon, az S&P 1.332 ponton, mintegy 32 hónapos csúcson tartózkodik. Az index lassú víz partot mos alapon emelkedik már augusztus óta, miközben minimális korrekciót mutatott csak eddig. Eközben végig arról folyt a diskurzus a piacon, hogy a részvények túlvettek, itt a korrekció ideje, no meg ott az adósságválság Európában, illetve a hatalmas amerikai költségvetési hiány. Kérdés, valóban túlvettek a részvények? Technikai elemzési szemszögből minden kétség nélkül helyes az állítás, de ez lényegében november óta folyamatosan igaz (az S&P RSI-je számtalanszor futott ki a 75-ös túlvettségi határ fölé). Fundamentális szempontból viszont még egyáltalán nem beszélnénk túlárazottságról. Az S&P árfolyam-nyereség (P/E) rátája a 2011-es eredményvárakozásokkal számolva 12,2, ami egyáltalán nem nevezhető magasnak, 20-30 közötti a megszokott szint békeidőkben. Vagyis a vállalati eredmények illetve várakozások fokozatosan emelkedtek, míg az árfolyamok csak most kezdenek ehhez igazodni. Mire akkor az emelkedés lassúsága? A már említett, elhanyagolható kockázatnak egyáltalán nem nevezhető adósságproblémák léte. Ez az, ami csak fokozatosan engedi még az optimista befektetőket is a részvénypiacra, emiatt tudtak tartósan de lassan emelkedni az indexek. Meddig tarthat ez a lendület? Az adósságcsapdába került országok problémáját többnyire sikerült több évre eltolni, és ha nem érkezik rosszabb hír e frontról akkor szerintünk kitarthat az emelkedés hosszú távon. A másik fontos tényező, hogy mikor indul el, az amerikai illetve európai kamatemelés, a rekordalacsony szintekről. Vagyis, kérdés, hogy mikor fogy el az ingyen pénz. Szerintünk ez még biztos nem idén lesz, hiszen ez megadná a kegyelemdöfést az adóssághegyek után kamatot fizető országoknak.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor tegnapi napirend előtti felszólalásától a piac a reformcsomag részleteit remélte, de a miniszterelnök erről nem beszélt. Említette ugyanakkor a "hamburgeradónak" is nevezett, egészségre káros termékek megadóztatásának lehetőségét. Azt is elmondta, hogy a reformcsomagról részleteket március 15 előtt lehet majd megtudni, ami mintegy két hetes csúszást jelent a korábban február végére ígért időponthoz képest. A csúszás negatívan értékelendő, a piac továbbra is a csomag részleteire kíváncsi.
Vállalati hírek
MOL: a Kutatás-Termelés miatt a vártnál gyengébb eredmény
A MOL ma reggel mind a piaci konszenzusnál, mind az általunk vártnál gyengébb eredményről számolt be. A Kutatás-Termelés üzletág negatív meglepetést okozott, hiszen az általunk várttól mintegy 15 milliárd forinttal elmaradt a szegmens eredménye, és ez továbbgyűrűzött a további eredménysorokon is. Ennek elsődleges oka a vártnál gyengébb szénhidrogén árakban keresendő, hiszen a kitermelt mennyiség megfelelt a vártnak. A cégcsoport eredményét befolyásolta még, hogy az INA gázüzletágát az eladás sikertelensége okán már nem megszűnő tevékenységként, hanem ismét a csoport szerves részeként tüntetik fel. Beruházásokra tavaly 332 milliárd forintot (-13%) költött a MOL, ami megfelelt az előrejelzéseknek. A cég nettó adósságállománya 898,5 milliárd forint, ami 31,3%-os eladósodottsági rátának felel meg. Ez nagyon jónak mondható. A K+T üzletágtól eltekintve az eredmény összességében megfelelt várakozásainknak. A speciális tételek nélkül számított üzemi eredmény, a nettó eredmény, valamint az üzemi eredmény mind azonos mértékben tértek el a várakozásoktól. Ma nem zárható ki a negatív árfolyamreakció, de továbbra is hiszünk a MOL-ban és a Kutatás-Termelés eredményeiben, ezért fenntartjuk Felhalmozás ajánlásunkat.
Rövid hírek
- A MOL tegnap publikálta a Shaikan-3 kút teszteredményét, melyben 20%-os részesedése van. A kút mintegy 30%-kal magasabb kitermelési rátát tudott felmutatni (9.800 hordó per nap), mint a Shaikan-1, melyben szintén el fognak végezni egy savas kezelést a kitermelési ráta javítása érdekében. A kurdisztáni projektjeiről érkező pozitív fejlemények mindig felhívják a befektetők figyelmét arra, hogy a két kutatási terület (Shaikan és Akri-Bijeel) milyen fontos a MOL profitabilitása szempontjából. A hír tegnap beárazódott.
- Médiaértesülések szerint a MOL lehet a montenegrói állami Bonus partnere, melynek tárolói és két töltőállomása van, miután a montenegrói kormány felmondta a stratégiai partnerszerződését a szlovén Petrollal. Három évvel ezelőtt a MOL adta a második legjobb (130 millió eurós) ajánlatot erre a stratégiaipályázatra. A hírek szerint a MOL részt fog venni a montenegrói tengeri talapzatban lévő kőolaj-és földgázkészletek feltárására rövidesen kiírandó versenypályázaton is. A hír pozitív, azonban egyelőre spekuláció, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- 280 millió forintos nettó veszteségről számolt be a Rába 4Q10-ben a 2009-es 846 millió forintos nyereséghez képest a gyenge pénzügyi eredménynek és két jelentős egyszeri tételnek köszönhetően (189 millió forintos elhatárolás a menedzseropciós program miatt és halasztott adó 651 millió forintos visszaírása). Az árbevétel azonban 20,8%-kal nőtt (10.295 millió forintra) a javuló export miatt (+58,9% év/év). Ezzel a Rába a legjobb árbevételt érte el a válság kirobbanása óta. A mínuszos végeredmény ellenére a gyorsjelentésnek van pozitív üzenete, mivel minden üzletág nyereséges lett üzemi szinten. Kedvező makrogazdasági környezetben a novemberben bejelentett vállalati stratégia meghozhatja gyümölcsét a jövőben.