Nemzetközi hírek
USA: Emelkedéssel kezdték a hetet az Egyesült Államok részvényindexei, az S&P 1040 ponton zárt (Dow +1,2%; S&P +1,5%; Nasdaq +1%). A kereskedés hangulatát megalapozta, hogy a várt feletti mértékben, 50,9 pontra nőtt az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index. Az 50 feletti érték jelzi, hogy a szektor ismét növekedési pályára állhat. A részvénypiacok stabilan emelkedtek egész nap, a bankpapírok húzták az indexeket. A pénzügyi szektor értéke összességében 3,1%-kal bővült, és ezzel a 10 szektor közül a legjobb teljesítményt nyújtotta. A Dow index legizmosabb tagja a JPMorgan lett, mely közel 5%-kal növelte értékét, miután a Goldman egy elemzésében leírta, a nagybankok árfolyama felülteljesíti a kisebb regionális hitelezőkét. A Pepsi Bottling ma publikálja a harmadik negyedéves gyorsjelentését, de a gyorsjelentési szezon holnap kezdődik az Alcoa eredményével.
Olaj és arany: Helyben topogás, relatíve nagy napon belüli volatilitás jellemzi a kőolaj piacát, az árfolyam továbbra sem tudja eldönteni az irányt, várhatóan a holnapi készletadat fogja megadni a kezdő löketet egy komolyabb elmozduláshoz. Jelenleg 70,6 dollárba kerül egy hordó kőolaj. Új lendületet vett az arany ára is a dollár dinamikus gyengülése miatt. A tegnapi 1,5% emelkedést ma is folytatta, és egészen 1.020 dollárig emelkedett az árfolyam. A technikai kép alapján eljött az idő a 2008. márciusi 1.034 dolláros maximumpont áttöréséhez, melyet összességében negyedszer ostromol a nemesfém ára.
Makrogazdaság: 9 órakor jelenik meg a magyar ipari kibocsátás augusztusi alakulásának előzetes értéke. Az előrejelzések szerint 18%-kal eshet vissza a termelés év/év alapon.
Távol-Kelet: Ázsiában vegyes a kép, emelkedik a Hong Kongi piac, pluszba fordult a japán index is, Korea még mínuszban, a Shanghai tőzsde pedig péntekig zárva tart (Nikkei +0,3%; Hang Seng +0,7%; Shanghai +0,9%; Kospi -0,3%). A Mazda árfolyama az erősödő jen ellenére 7%-ot emelkedett, mivel csökkentette éves veszteségkilátásait. A Nissan 4%-os pluszban tartózkodik. A nyersanyagár emelkedés hírére nőtt a bányavállalatok ára, a BHP Billiton 1,2%-kal, míg a Rio Tinto 1,4%-kal növelte értékét. Mindenki meglepetésére 0,25 százalékponttal, 3,25%-ra emelte az irányadó kamatrátát az ausztrál jegybank. Emlékeztetőül, az ausztrál gazdaság a fejlett országok közül szinte egyedüliként bővülni tudott a legutóbbi negyedévben.
Devizák: A dollár pár napja ismét erejét vesztette az euróval szemben, tegnap és a ma reggeli órákban is jelentősen gyengült. Az árfolyam jelenleg 1,474. A jen viszont erőre kapott és látványos erősödésbe kezdett a dollárral szemben. Úgy tűnik, tartósan elszakadt a 90-es szinttől, a dollárral szemben, és rendületlenül erősödik tovább. A japán intervenció híre sem tudja megállítani deviza erősödését, így a japán exportőrök profitját továbbra is morzsolja a jen ereje. A forint nem tudott komolyabban elmozdulni, az EUR/HUF jelenleg 266,5.
Határidős piacok: Emelkednek az USA határidős indexei, az európai futures piac is pluszban tartózkodik.
Erste Kommentár: Az október első hete meglehetősen elbizonytalanítóan telt, még ott motoszkál mindenkiben a tavaly októberi összeomlás rémképe. Emiatt viszont sok rövid-távú befektető menekült a részvénypiacokról, a biztonságos menedéket nyújtó amerikai állampapírok, és az arany piacára. A nemesfém ára tehát emelkedik, csökkennek az USA hozamai, a részvénypiac viszont nem hajlandó esni. Erős a gyanúnk tehát, hogy azok, akik félnek az októbertől, és el akarnak adni, már megtették, a vevők még kivárnak. Korrekció tehát van, és továbbra is lehet a piacokon, de ahogy elmúlik az október, elkezdenek azok is venni, akik markukat dörzsölve várják short pozícióban, vagy anélkül az összeomlást.
Rövid Hírek
- Mtelekom: Christopher Mattheisen, az Mtelekom elnök-vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak. Elmondta, hogy a válság következtében a vállalat menedzsmentje előrejelzéseinek módosítására kényszerült. A válság leginkább a mobil üzletágat sújtotta, azonban a televíziós és informatikai üzletág növekedni is tudott. Az interjú nem tartalmaz lényeges új információt az Mtelekom-mal kapcsolatban, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.