Sok minden kiderül délután

A hazai piac tekintetében döntő fontosságú hír lehet a Svájci Nemzeti Bank (SNB) mai 14:00-ás kamatdöntése. A UBS ugyanis tegnapi kommentjében azt prognosztizálta, hogy nagyobb az esélye egy 25 bázispontos kamatemelésre a jelenlegi 0-0,75%-os rátáról.

Nemzetközi hírek

USA:

- Gyenge makroadatok ellenére emelkedtek az amerikai börzék tegnap (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,5%). A kezdeti negatív nyitás után hamar visszatértek a vevők a piacra.
- A New York állam feldolgozóipari aktivitását mérő Empire Manufacturing index több mint egy éves mélypontjára, 4,14 pontra esett szeptemberben, a várt emelkedéssel szemben.
- Nőtt tehát a feldolgozóipari szereplők pesszimizmusa, de az ipari termelés dinamikája is csökkent augusztusban. A vártnak megfelelően ugyanis 0,2%-ra lassult az ipari kibocsátás növekedése az elmúlt hónapban, de a júliusi értéket is lefele minősítették utólag, 1%-ról 0,6%-ra.
- Az import árak az előrejelzéseknél nagyobb mértékben emelkedtek augusztusban, a tavalyi év azonos hónapjához képest. A várt 3,8%-nál nagyobb, 4,1% volt a drágulás mértéke.
- A Travellers teljesített a legjobban a Dow komponensei közül. A részvények 2,9%-os pluszban zárták a kereskedést, miután Jay Benet, a vállalat vezérigazgatója egy tegnapi konferencián jelezte, az eddig tervezett 4 milliárd dollárral szemben akár 4,5-5 milliárd dollárért vásárolhat sajátrészvényeket a vállalat.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok látnak napvilágot, továbbá megjelenik a Philadelphiai gazdasági kilátásokat mérő előremutató Fed index.

Olaj és arany:

- Megbotlott az olaj árfolyama a gyenge feldolgozóipari adatnak köszönhetően, majd nap végére sikerült némi erőt gyűjteni a vártnak megfelelően jó készletadatok következtében. Ma reggel tovább esik az árfolyam, és jelenleg 75,2 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- A kőolaj és benzin raktárkészletek a vártnak megfelelően 2,49 millió hordóval, illetve 694 ezer hordóval csökkentek az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése alapján.
- Új csúcs körül konszolidálódik az arany ára, 1.267 dollár körül folyik a kereskedés a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Mínuszba fordultak a hajnali kereskedésben a távol-keleti piacok (Nikkei -0,1%; Hang Seng -0,5%; Shanghai -2%; Kospi -0,6%)
- A több mint két hetes mélypontra gyengülő jen pluszba lendítette az exportőröket, a zuhanó indexek ellenére is jól teljesítettek ezek a cégek. A Toyota 1,7% a Nissan 1,6% a Honda 0,4% és a Sony 1,1% emelkedést könyvelhetett el.
- Japán tisztviselők azt nyilatkozták, hogy ha szükséges, akkor tovább gyengítik a jent, vagyis a közeljövőben további intervencióra is lehet számítani.

Devizák:

- A dollár az 1,29-es szint felett tudott maradni tegnap, a hajnali kereskedésben 1,299 az EUR/USD árfolyama.
- A jen nagyot gyengült a tegnapi kereskedés során a dollárral szemben, az árfolyam napi maximumon, 85,75-ön zárt. A reggeli órákban enyhe korrekció látható.
- A forint piacán nem voltak nagyobb mozgások, a 282-es szint alatt stagnál az árfolyam. A nap folyamán a svájci jegybank kamatmeghatározó ülése és az azt követő kommentár bírhat árfolyammozgató hatással.

Határidős piacok:

- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

A hazai piac tekintetében döntő fontosságú hír lehet a Svájci Nemzeti Bank (SNB) mai 14:00-ás kamatdöntése. A UBS ugyanis tegnapi kommentjében azt prognosztizálta, hogy nagyobb az esélye egy 25 bázispontos kamatemelésre a jelenlegi 0-0,75%-os rátáról. A 0,25% magában még kisebb érték, de azt jelezné, hogy a svájci jegybank nem kívánja gyengíteni a frankot (mint ahogy korábban 1 évig tette), és inkább az inflációs félelmek vezérlik a döntéseiket. Mi kisebb esélyt látunk a kamatemelésre, hiszen azt újabb svájci frank erősödés követné, ami dezinflációs hatással, végső esetben deflációval párosulna, továbbá gyengítené az alpesi ország exportját (ami egyelőre azonban rendben van). Az OTP befektetőit tegnap az óvatosság jellemezte, többen eladtak a döntés körüli bizonytalanság nyomán. Amennyiben tehát nem lesz kamatemelés, az a jelen szintekről már OTP árfolyam-erősödést indíthatna, míg egy 25 bázispontos emelés újabb eladói hullámot indíthat a bankpapírban.

Vállalati hírek

MOL: Az E.ON veszélyeztetheti az INA pozícióját a horvát gázpiacon

A német E.ON Ruhrgas bejelentette, hogy tárgyalásokba kezdett a horvát kormányzat képviselőivel az ország gázellátásról. Horvátország gázfogyasztása évi 3 milliárd köbméterre tehető, melynek jelentős részét, 65%-át belföldön termelik, míg a fennmaradó mennyiség kizárólag Oroszországból származik. A horvát kormány ezen az egyoldalú függőségen szeretne lazítani. Jelenleg kizárólag Szlovénián keresztül megy vezeték az országba, de hamarosan elkészül a magyar-horvát interkonnektorral is. Az ország gázpiacát jelentős részben a MOL érdekeltségbe tartozó INA dominálja, vagyis a német cég megjelenése egyértelműen a horvát olajtársaság pozícióit gyengítené. Mivel a tárgyalások még korai szakaszban vannak az E.On és Horvátország között, a hírtől nem várunk árfolyamhatást. Az INA / MOL korábban megegyezett a horvát állammal, hogy 2010. december 1-én értékesíti veszteséges gázüzletágát. A bevételekre gyakorolt hatás nem jelentős.

Rövid hírek

- A hatékonyság növelése érdekében az INA elbocsátja dolgozóinak 9%-át. 16.300 dolgozóból 1.500 főt küld el a vállalat. Bár a végkielégítések jelentős egyszeri terhet jelentenek az INA számára, a személyi kiadások csökkenése hosszú távon pozitív lehet.
- Piaci híresztelések szerint a magyar állam részvényenként 27.000 forintért megvenné a Szurgutnyeftyegaz 21%-os pakettjét. A MOL részvényeinek árfolyama tegnap több mint 3%-ot emelkedett a spekulációra. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter szeptember elején találkozott orosz kollégáival és elismerte, hogy szóba került a Szurgut MOL-pakettje, azonban részleteket nem közölt tekintettel arra, hogy az egyeztetések még nem zárultak le. Indokolt lehet azonban az óvatosság a hírrel kapcsolatban, mivel a magyar költségvetés jelenleg nincs olyan állapotban, hogy megengedhessen magának egy közel 600 milliárd forintos extra kiadást. Másrészről önmagában a Szurgut-pakett állami megvásárlása közvetlenül nem is befolyásolja a piacon forgó részvények árfolyamát. Legfeljebb arra gondolhatunk, hogy azután nem kell félni, hogy a Szurgut ráborítja a piacra MOL részvényeit. Ez viszont szerintünk nem túl reális most sem.
- Dr. Horváth Gábor, a MOL igazgatóságának tagja 2010. szeptember 15-én 2.265 darab MOL részvényt értékesített 22.306 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Dr. Horváth Gábor tulajdonában 14.945 darab MOL részvény maradt.
- Molnár József, a MOL pénzügyi vezérigazgató-helyettese és igazgatóságának tagja 2010. Szeptember 15-én 7.910 darab MOL részvényt értékesített 23.076 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Molnár József tulajdonában 18.201 darab MOL részvény maradt.
- 2 millió forintra bírságolta a PSzÁF az OTP-t, mivel az a vád szerint megszegte a Banki Magatartás Kódexben foglaltakat. A bírság össze nem jelentős, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.

Makrogazdasági hírek

- A Moody's hitelminősítő ronthatja Magyarország besorolását, amennyiben a kormány a helyi választások után nem áll elő egy meggyőző tervvel, mely választ ad arra, hogyan szándékoznak megoldani a költségvetési hiány problémáját.
- Matolcsy György gazdasági miniszter ma reggel elmondta, hogy nem lesz szükség megszorító intézkedésekre 2011-ben annak érdekében, hogy a költségvetési hiányt a 3%-os cél alatt tartsák.

Matolcsy elmondta, hogy az IMF a tárgyalások megszakadása előtt arra próbálta rábeszélni őket, készítsenek el egy 300 milliárd forintos megszorító csomagot, amire a kormány nemet mondott. Ehelyett került bevezetésre a bankadó. A gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország akkor is elkötelezett a 3% alatti hiánycél irányában, ha az Unió nem szavazza meg azt a módosító javaslatot, mely szerint a nyugdíjreform költségei csökkenthetnék a deficitet. Matolcsy azt is elárulta, hogy 2011. január 1-étől bevezetik a 16%-os egysávos adót, de azt még nem döntötték el, hogy egy vagy több lépésben.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo