Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap, a kezdeti mínusz hamar emelkedésbe fordult (Dow +1,2%; S&P +1,8%; Nasdaq +2,3%). Az európai bankok feltőkésítésével kapcsolatos hírek mellett az amerikai makroszámok is a korábbiaknál szebb képet festettek. Meghalt Steve Jobs, az Apple ikonikus alapítója és korábbi vezérigazgatója.
- Az ISM intézet által közölt szeptemberi szolgáltatóipari index a vártnál némileg magasabb, 53 pont lett. Az előremutató indikátor a hétfőn publikált feldolgozóipari társát követve felülteljesítette az előrejelzéseket. Az 50 pont feletti érték még konjunkturális időszak következtét vetíti előre.
- Pozitív meglepetést hozott a foglalkoztatottsági mutató is. Az ADP által közölt mutató 91 ezer fős bővülést mutat a munkaerőpiacon, szemben a várt 75 ezer fővel. Az inkább követett hivatalos amerikai munkaerő-piaci statisztika pénteken kerül nyilvánosságra.
- Olli Rehn már tegnap nyilvánosságra került beszéde - miszerint az EU vezetők az európai bankok feltőkésítésével kapcsolatos terveket vitattak meg - szintén pozitív hangulatot kölcsönzött a tőzsdéknek.
- Steve Jobs 56 évesen veszítette életét a rákkal folytatott több éves küzdelem után. A piaczárás után jött hír nem érintette súlyosan az Apple határidős piacát, a napokban tapasztalt gyengélkedését viszont részben magyarázhatja.
- Jövő héten kedden az Alcoa gyorsjelentésével indul a harmadik negyedéves vállalati gyorsjelentési szezon az USA-ban. Az elemzői előrejelzések jelenlegi mediánja alapján 13%-os profitbővülést mutathatnak az S&P500 index vállalatai, míg áprilisban 17%-os növekedést jósoltak.
- Az Európai Központi Bank (ECB) ma tartja kamat-meghatározó ülését.
Olaj és arany
- A vártnál jobb készletadatok nyomán 5,3%-ot emelkedett tegnap a WTI kőolaj árfolyama, és jelenleg 79,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) tegnap publikált adatai szerint 4,7 millió hordóval csökkentek a kőolaj készletek az USA-ban, szemben a várt 1,5 millió hordós emelkedéssel. A benzinkészletek 1,1 millió hordóval csökkentek, pedig a piac itt is 1,5 millió hordós emelkedésre számított. Az adatok nyomán arra lehet következtetni, hogy az USA-ban élénkült a kereslet az üzemanyag iránt.
- Az arany ára 1%-ot emelkedett tegnap, és jelenleg 1.647 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Komoly emelkedésben az ázsiai indexek többsége (Nikkei 1,56%, Hang Seng 4%, Shanghai -0,26%).
- A technológiai szektor kiemelkedően teljesít (Fujitsu 5,1%, Sony Corp. 3,4%, Elpida Memory 7,3%). A bánya- és energiacégek is szépen emelkedtek tegnap (BHP Billiton 3,3%, Cnooc 8,6%.
- Folytatódik az Apple és a Samsung közötti harc. A tengerentúli technológiai óriás alig mutatta be legújabb modelljét a 4S-t, a Samsung már megtámadta a készüléket, a dél-koreai cég a bíróságon akarja megakadályozni, hogy Olaszországban és Franciaországban értékesíthesse új készülékét az Apple. A Samsung 4,3%-ot emelkedett tegnap.
Devizák:
- Doji rajzolódott ki tegnap az EUR/USD grafikonján, vagyis a nyitó és a záró árfolyam megegyezett (1,335), ami bizonytalanságra utal. Az irány rövidtávon továbbra is felfelé mutat.
- Nyugodt kereskedést láthattunk tegnap a jen piacán is, az árfolyam továbbra is 76,7 környékén oldalaz. Erős támaszt 76,25-nél találunk.
- A forint tegnap ismét lepattant a 300-as lélektani szintről, és zárásra 297-ig süllyedt. A következő napokban folytatódhat a korrekció, támaszt 295-nél találunk.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tovább tartott a jó hangulat, a piac megérett egy pozitív irányú korrekcióra, ami akár tovább is folytatódhat. Az S&P alaposan ellátta a shortosok baját. Letört az 1.100 pontos fontos szint alá, majd onnan hirtelen visszafordult, és falssá tette az amúgy erős negatív jelzést. Innen pedig már pozitív a kép, és akár a sáv tetejéig, 1.230 pont közelébe is visszatérhet az index, de azért kellő óvatosság javasolt. Az európai bankok feltőkésítése valóban nagy ütőkártya lehetne, hiszen így a pénzügyi rendszer nem borulna meg Görögország esetleges csődje esetén. Olaszország Moody's általi leminősítése sem igazán izgatta a piacokat, a várakozásokat meghaladó amerikai makroszámok pedig bizakodásra adhatnak okot a jelenleg recessziót árazó piac számára. A jövő héten kezdődő gyorsjelentési szezon lerántja a leplet a vállalatokról, kiderül, hogy kinek lett igaza, a továbbra is kedvező folyamatokat előrejelző elemzőknek, vagy a recessziót és jelentős vállalati profitcsökkenést árazó befektetőknek.
Rövid hírek
- Magyar Telekom: A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint az Európai Bizottság által vitatott, távközlési szektorra kivetetett magyar különadó nem ütközik a közösségi jogba, hiszen a közvetlen adóztatás a tagállamok hatáskörébe tartozik. A közlemény hozzáteszi, hogy a Bizottság által hivatkozott direktíva a különadót illetően semmiféle kötelezettséget nem állapít meg.
- OTP, FHB: A Nemzetközi Bankárképző Központ most kiadott BankAdat elemzése szerint a magyar bankszektor átlagos tőkemegfelelési rátája 13,77% volt az idei év második negyedévében. A rátát jelentősen befolyásolhatja azonban a végtörlesztés, és akár 6 bank is pótlólagos tőkére szorulhat, hogy meg tudjon felelni a minimum tőkekövetelménynek. A tanulmány azzal számol, hogy a devizahitelesek 30%-a választja a végtörlesztést, ami mintegy 320 milliárd forintos veszteséget okoz a szektornak. A mi számításaink szerint 30%-os végtörlesztési aránnyal kalkulálva az OTP vesztesége 80 milliárd forint (részvényenként 300 forint) lehet, és a banknak nem lesz szüksége pótlólagos tőkére. Az FHB esetében a veszteség 30-35 milliárd forint lehet, ami az FHB-t már jóval súlyosabban érintheti.