Erste kommentár
Folytatódik a korrekció. Volt tegnap sok jó hír - kínaiak, magyar QE -, de ezek sem hatották meg a piacokat. A görög eseményekre figyeltek inkább. Most úgy tűnik, hogy mégsem kapnak pénzt az áprilisi választásokig. Ugyanakkor valamiféle megoldást sugallnak az Eurózóna vezetőitől érkező nyilatkozatok a márciusi lejáró adóság ügyében, de ezek egyelőre nem világosak. Mindestre ez megfelelő táptalajnak bizonyult, ahhoz, hogy a korrekció elmélyüljön. Amúgy ránézve a DAX-ra, a Dow Jones-ra és a BUX-ra, az látjuk, hogy az emelkedő trend sértetlen. A BUX a 20 és 200 napos mozgóátlagok találkozásánál billegnek az indexek. A Dow Jones-t a 20 napos szorítja egyre jobban a lokális csúcs által meghatározott szinthez, a DAX meg ráadásul még mindig „messze" a 20 napos mozgóátlag fölött mozog a senki földjén. Vagyis egyelőre - akármekkorát is estek tegnap az amerikai piacok - az emelkedés töretlen, pedig korrekciós fázis van. Ez jó jel, de ettől ma még csökkenésre számítunk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Korrekciót hozott a szerda az amerikai tőzsdéken, az S&P 7 hónapos csúcsról fordult le (Dow -0,8%; S&P -0,5%; Nasdaq -0,5%). Hétfőre halasztották az újabb görög mentőcsomagról szóló döntést, de a közelgő választások is borzolják a kedélyeket. Makro fronton jó adatok jöttek, de ez már nem hatotta meg a piacokat.
- A kezdés még pozitív volt, illetve az európai tőzsdék is pluszban zártak, miután a kínai jegybankelnök nagyobb segítséget ajánlott az európai adósságválság megoldásában.
- Tegnap Jean-Claude Juncker Brüsszelben elmondta, hogy legkorábban hétfőn dönthetnek az újabb mentőcsomagról. Hozzátette, hogy a hátralevő időben dolgozni kell azon, hogy hogyan biztosítsák, hogy az elfogadott görög kiigazítási csomag átmenjen a gyakorlatba.
- Nem örülhettek azok, akik újabb kötvényvásárlási programra számítanak az USA-ban. A Fed tegnap este publikált, két héttel ezelőtti ülésének jegyzőkönyve szerint kevés jegybankár gondolja csak úgy, hogy újabb monetáris könnyítő csomagra volna szükség.
- A Moody's tömegesen leminősítheti a nagybankok, köztük a svájci UBS és Credit Suisse, valamint az amerikai Morgan Stanley hitelbesorolását. Utóbbiak adósbesorolása akár három fokozattal csökkenhet a felülvizsgálat során, de több más nagybank, mint a Goldman Sachs, a Deutsche Bank, a JP Morgan és a Citigroup is két fokozatú leminősítéssel nézhet szembe.
- A New York állami feldolgozóipari index a várt 15 pont helyett 19,53 pontra emelkedett februárban. A lakásárindex az előrejelzéseknél nagyobb mértékben emelkedett januárban. Az ipari termelés azonban decemberihez képest stagnált múlt hónapban (szezonálisan kiigazítva), szemben az előrejelzett 0,7%-os növekedéssel.
Olaj, arany:
- A WTI olaj árfolyama 102,5 dolláron is járt tegnap az iráni feszültség és a vártnál kedvezőbb amerikai készletadatok nyomán. Jelenleg 101,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával a tegnap este indult korrekció nyomán.
- A hírek szerint Irán tegnap leállította az Európába menő olajexportját, több hónappal a július 1. előtt életbe lépő EU embargó előtt.
- A várt 1,5 millió hordós emelkedéssel szemben 171 ezer hordóval csökkent tegnap az amerikai kőolajkészlet-állomány, az Energiaügyi Hivatal jelentése szerint. A benzinkészletek várt alatt, 400 ezer hordóval nőttek csak.
- Az arany árfolyama ma kikorrigálta a tegnapi kis emelkedést, 1.720 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacokon az erős hétkezdet után korrekció látható, a főbb indexek lefelé mozognak (Nikkei -0,24%, Hang Seng -0,71%, Shanghai -0,4%).
- Ausztráliában a vártnál alacsonyabb lett a munkanélküliségi ráta. A piac 5,3%-ra számított, miközben 5,1% lett a tényleges adat.
Devizák:
- A forint erősödéssel kezdte a tegnapi kereskedést. A nap elején a 289-es támasz alá került az árfolyam, majd a 200 napos mozgóátlag megérintését követően fordult, és zárásra 292 fölé kúszott a kurzus. A napon belüli forinterősödés zárásra elolvadt, ez nem sok jót jelent rövidtávon. Közel vagyunk a korrekció kezdetéhez.
- A dollár erősödéssel zárta a tegnapi kereskedést. Az irány rövidtávon inkább lefelé mutat, a reggeli órákban már 1,30 közelébe csökkent a kurzus.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek tegnap.
Vállalati hírek
- A Siemens vezette konzorcium 1,1 milliárd eurós tendert nyert, egy Angliát és Skóciát összekötő, 420 km-es, 600 kilovolt feszültségű mélytengeri elektromos vezeték lefektetésére, közölte a Siemens közleményében.
- 82%-kal csökkent az Axa profitja a második pénzügyi félévben, leginkább a görög adósságleírások és az életbiztosítási üzletág alacsonyabb bevételei nyomán. A féléves nettó profit 325 millió euróra esett az egy évvel korábbi 1,81 milliárd euróról, amely jelentősen alulmúlta az elemzői előrejelzéseket is. A 2011 év után 69 cent osztalékot fizetne, amely megegyezik a 2010 év után fizetett osztalékkal. A menedzsment még tavaly júliusban ambiciózus tervekkel állt elő. 2015-ig, évi 10%-kal 6 milliárd euróra emelné az éves működési profitot, melyet elsősorban az ázsiai növekedéstől vár. Az Axa tavaly jelentősen növelte ázsiai jelenlétét, míg Kanadában csökkentette a tevékenységét.
- A spanyol tőzsdefelügyelet short tiltólistára tett 16 bankpapírt, köztük a Banco Santander és a Banco Bilbao részvényeit is.
- Egyelőre elhalasztották az E.ON Open Grid gázelosztó rendszerre kiírt tenderét, mivel a szabályozó hatóság szerint konzorciumoknak kellene pályázniuk. A kötelező érvényű ajánlatokat májusra várják. A becsült eladási ár 3 Mrd euró körül lehet. (Októberben még 2,5 Mrd-ra becsülte a Financial Times az értékét). A hír pozitív, de limitált hatással van a részvényárra. (Ez különben mintegy 25 centes pozitívum lenne az árfolyamban, ami egyelőre nem látszik az kurzuson.)
- Az E-Star ezentúl minden hónapban helyzetjelentést ad a működéséről. Tegnap publikálta első ízben, a januári havi működési jelentését. E szerint 2012 januárjában 1,2 millió eurós EBITDA-t ért el a cég, bár a meleg idő kedvezőtlenül hatott a profitra. Az EBITDA kétharmadát a lengyel érdekeltség (korábbi EETEK) termelte. 100 ezer eurós veszteséget realizáltak a Rába eszközökön (bérleti díj, szintén EETEK örökség), ám ez később kikerül a könyvekből. Új befektetésekből nem származott bevétel múlt hónapban. A jelentés alapján azt láthatjuk, hogy a vállalat kedvező operatív működést mutatott fel a szokásos tevékenységében, míg új üzletek most nem jöttek. Sóós Csaba főtulajdonos múlt havi részvénytranzakciói a vállalat finanszírozási stabilitását szolgálják. A hír összességében kedvező.
- A MOL és a Gazprom úgy döntött, hogy nem építenek közös gáztározót Magyarországon, miután áttanulmányozták a megvalósíthatósági tanulmányt.
- A Danubius tegnap zárás után közzétett vesztesége az általunk vártnál kisebb lett, ami az árbevétel várt feletti növekedésének (10,8%) és a forint október-december közötti gyengülésének tudható be. Az euróban meghatározott szobaárbevétel (35 millió euró) nem változott. A magyar szállodák kihasználtsága 57,2%-ról 58,3%-ra nőtt tavaly, míg a szobaárak 3%-kal csökkentek. Ez az árfolyamok kedvezőtlen alakulásának tudható be. A forint a főszezonban erős volt, míg utószezonban gyengült. Az üzemi veszteség a negyedik negyedévben 11,1%-kal csökkent. Az adózás előtti veszteség 50%-kal nőtt az 1 milliárd forintnyi, euróhiteleken elszenvedett pénzügyi veszteség miatt. Az eredmény összességében annak ellenére kedvező, hogy a cég eddigi legnagyobb veszteségét érte el 2011-ben. Fontos megjegyezni, hogy a szállodalánc vendégeinek 20%-a belföldi, így a forintban számolt árbevétel nem csak a forint gyengülése, de a lassanként helyreálló kereslet miatt is nőtt. A részvény árfolyamát azonban továbbra is elsősorban a kivezetéssel kapcsolatos hírek, semmint a gyenge eredmény befolyásolja.