Nemzetközi hírek
USA:
Optimizmus söpört végig tegnap az amerikai parketten, hatalmasat emelkedtek az indexek (Dow +2,9%; S&P +3,3%; Nasdaq +3,7%). A magas volatilitás, valamint az emelkedés alacsony forgalma azonban arra utal, hogy csak egy pozitív irányú korrekciót láthattunk, és még nincs itt a trendforduló ideje. Az S&P és a Dow a 200 napos mozgóátlagot tesztelte vissza.
Az olajpapírok vezették a sort, 5,4%-os emelkedéssel, miután az olaj árfolyama több mint 4%-ot erősödött tegnap. A pénzügyi papírok 4,5%-kal értékelődtek fel, a Dow legjobban teljesítő tagja az American Express lett (+5,7%).
A vártnál kisebb lett az amerikai első negyedéves GDP emelkedés. A tegnap közölt előzetes adatok szerint 3,2%-kal bővült az USA gazdasága, míg a korábban közzétett legelső becslés szerint 3,2% volt a növekedés. Az elemzői konszenzus 3,4%-ot várt.
Az előrejelzéseknél kisebb mértékben csökkent a heti munkanélküli-segély kérelmek száma. A tartós kérelmek azonban a vártnál nagyobb mértékben csökkentek.
Kína a tegnapi hírek után ma megerősítette Európát abban, hogy ki a kínai intézmények nem vonják ki befektetéseiket az adósságválsággal küzdő kontinensről. A tegnap felröppent hír -miszerint kínai tisztségviselők találkoztak európai bankárokkal- aggodalmat keltett a befektetőkben.
Ma délután a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe, valamint a Chicago-i beszerzési menedzser index májusi értéke kerül nyilvánosságra.
Olaj és arany:
Elszállt az olaj árfolyama tegnap, 4% erősödés után 75 dollár fölött is járt a nyersanyag árfolyama. Az emelkedés mögött a tegnapi tőkepiaci optimizmus és a dollár gyengülése áll. Ráadásul az árfolyam már erősen túladott volt az elmúlt héten, így ez egy természetes korrekciónak is tekinthető.
Az arany áremelkedése némileg megtorpant a pozitív hangulat nyomán, hiába gyengült tegnap a dollár. A nemesfém unciánkénti ára 1.211 dolláron stagnál.
Távol-Kelet:
Bizonytalan emelkedés jellemezte az ázsiai indexeket (Nikkei +1,2%, Shanghai -0,3%, Hang Seng +1,8%, Kospi +0,8%, All Ordinaries +1,6%). A régióban elsősorban a nyersanyagpapírokat kedvelték a befektetők (Cnooc +3,0%, Inpex +4,4%, Oil&Natural Gas Corp. +1,6%), azonban az ausztrál Virgin Blue Holdings 27,9%-ot zuhant, miután csökkentette éves profitvárakozását.
Hong Kong-ban felfüggesztették a Prudential (+10,8%) kereskedését, mivel olyan bejelentésre készül, mely jelentős mértékben befolyásolhatja a részvény árfolyamát. Egyes hírek szerint lehet, hogy az eredetileg tervezett 35,5 milliárd dollárnál olcsóbban is megkapja az AIG ázsiai divízióját, az AIA-t.
A legfrissebb adatok szerint áprilisban is defláció volt Japánban (maginfláció -1,5% év/év), míg a költési hajlandóság gyenge volt (-0,7% év/év) és a munkapiaci helyzet is romlott (a munkanélküliségi ráta 5,1%-ra nőtt a márciusi 5,0%-ról). Ben Bernanke Fed elnök Tokióba utazik, hogy beszédet tartson a Bank of Japan-ben. A piacok árgus szemmel figyelik, mit mond majd Japán deflációval folytatott küzdelmével kapcsolatban.
Devizák:
Tegnap ismét gyengült a dollár az euró ellenében, az 1,215-es mélypont közeléből 1,23 fölé emelkedett a kurzus. A hét utolsó kereskedési napján nem számítunk a mélypont visszatesztelésére, inkább az 1,25-ös szint irányába mozoghat az árfolyam.
A jen tegnap áttörte a 90,8-as ellenállást és a 200 napos mozgóátlagig emelkedett. Ha folytatódik a japán deviza gyengülése a dollár ellenében, akkor a 92,2-es szintet is megérintheti hamarosan.
A forint nagyot erősödött tegnap az euróval szemben, a 275-ös támasz állította meg az árfolyamot.
Határidős piacok:
Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel, kérdéses, hogy megmarad-e az optimizmus a mai napon is. Európa azonban, hazánkkal egyetemben pluszban készül nyitni, itt még van tér az emelkedésre.
Erste kommentár
Sokan kérdezik, hogy most mi van? Egyelőre úgy tűnik, hogy egy egészséges medvepiaci rally-t láthatunk, amelynek jellemzője az szokott lenni, hogy nagyon heves és nagyon rövid. A hevesség az rendben van, hiszen tegnap a piacok nem várt mértékben emelkedtek. Sőt, a DAX újra a 200 napos mozgóátlag felett van akárcsak a BUX, az OTP vagy a MOL. Az S&P500 és a Dow pedig éppen a 200 napos mozgóátlagon zárt. Egyelőre úgy tűnik, hogy a 20 napos mozgóátlagokat próbálják a piacok és a részvények visszatesztelni. Ez sok esetben hamar megtörténhet. A MOL esetében ez a szint ma 18.900 Ft környékén lehet, míg az OTP esetében meglepően messze, 6.290 Ft környékén. Visszatérve a rallyra, a hevességen túl a forgalom is sokkal lanyhább, mint az esésében volt. Ez is a medvepiaci rally verziót támogatja. Ha pedig ez így van, akkor résen kell lennünk, mert ma vagy hétfőn (pár napon belül) már ki is fulladhat és újra a medvék vehetik át a hatalmat a piacok fölött.
Vállalati hírekPannErgy: Bejegyezték a Gödöllői Geotermia Zrt-t
A PannErgy bejelentette, hogy a PannErgy Polifin Zrt. 90%-os és a Gödöllői Önkormányzat 10%-os részesedésével bejegyezték a Gödöllői Geotermia Zrt-t. A projekttársaság célja a Gödöllő térségében található geotermikus energia hasznosítása. A társaság a szükséges környezetvédelmi és vízjogi engedélyek beszerzését követően fogja megkezdeni a geotermikus kutak fúrását. A társaság szempontjából releváns hőpiac a 30 ezer lakosú Gödöllőn jelentős, mintegy 25 MW kapacitást érhet el.
A lépés kedvező. Számításaink szerint a Gödöllőn létrehozandó két hőtermelő egység (4 termelő kúttal és két visszapumpáló kúttal) mintegy 4 milliárd forintos beruházást igényel. Úgy látjuk, hogy egyre jobban haladnak a geotermiai projektek, és remélhetőleg hamarosan áttörést is sikerül elérni. Ezért arra számítunk, hogy a részvény árfolyama emelkedésnek indulhat az 1.228 forintos célárunk felé.
Rövid hírek
A MOL nyerte a Főtáv 5 milliárd forintos gázbeszállítói tenderét. A hír pozitív, azonban túl kicsi ahhoz, hogy jelentős mértékben befolyásolja a MOL eredményét.
76 millió forintos nettó veszteséget ért el a Zwack a január-márciusi időszakban (a cégnek ez a negyedik negyedéve), miután az árbevétel drasztikusan (23,4%-kal) visszaesett. Ráadásul az Unicum Next amerikai bevezetése sem a tervek szerint alakult. Ugyanakkor a 3,17 milliárd forintos (-23,3% év/év) adózás előtti eredmény jobb, mint a vállalat által prognosztizált 3 milliárd forint. A Zwack június 29-ére hívta össze éves közgyűlését. A menedzsment a korábbi évekhez hasonlóan 1.000 forintos osztalék kifizetését javasolja részvényenként.
Wolf László az OTP vezérigazgató-helyettese 5.677,- forint/darab átlagáron 5.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel Wolf László tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 672.640 darabra (0,24%) változott.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.