Profitrealizálásnak néz ki: minden eszköz ára esik

Estek az amerikai részvénypiacok a negatív hírek nyomán - Az olaj ára egyszerre esett a tőzsdékkel, de az arany is sokat veszített az értékéből - Mínuszban az ázsiai indexek, Japánt hatalmas földrengés rázta meg - A forint és a jen gyengül, a dollár erősödik - Magyar Telekom: Új magyar mobil beszédcélú nagykereskedelmi hívásvégződtetési díjak - Ma további áresés várható.

Nemzetközi hírek

USA:

- Méretes eséssel zárták a kereskedést az amerikai részvényindexek (Dow -1,9%; S&P -1,9%; Nasdaq -1,8%). Spanyolország leminősítése, az amerikai makroadatok valamint a kínai exportdinamika lassulása is rontotta a tőkepiaci hangulatot tegnap. Egyre több korábbi vevő fordul át profitrealizálásba a bizonytalanságok láttán.

- A friss munkanélküliek száma a vártnál nagyobb mértékben 397 ezer főre emelkedtek, és a tartós munkanélküli segélyért folyamodók száma is az előrejelzettnél magasabb szintet ütött meg.

- Az elemzői konszenzusnál, 41,5 milliárd dollárnál is magasabbra, 46,3 milliárd dollárra emelkedett az USA külkereskedelmi hiánya. 222,5 milliárd dollárra nőtt a költségvetési hiány mértéke is, de ez valamivel alulmúlta a várakozásokat.

- A kínai külkereskedelmi mérleg sem adott sok okot az optimizmusra. Az export lassulásával 7 éve nem látott 7,3 milliárd dolláros hiány keletkezett a távol-keleti ország külkereskedelmében.

- Az elmúlt időszakban kicsit elfeledett európai adósságválság is újra a figyelem középpontjába került, miután a Moody's csökkentette Spanyolország hosszú hiteleinek minősítését Aa1-ről Aa2-re, negatív kilátással.

- Az amerikai piacon a legnagyobb mértékben az olajszektor esett, 3,4%-kal, az olajár csökkenése nyomán. A pénzügyi papírok 2%-ot estek, a Bank of America 2,3%-ot veszített az értékéből.

Olaj és arany:

- 1,6%-kal esett tegnap a WTI kőolaj hordónkénti ára, amit ma 0,9%-os csökkenéssel fejelt meg. Jelenleg 101,7 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.

- Most a figyelem átterelődött a líbiai helyzetről a kereslet oldali kockázatokra (USA és Kína gazdasági kilátásai), illetve az árfolyam túlfűtöttségére.

- Az arany ára is zuhant, meglepő módon szintén a tőzsdékkel (és az olajjal) együtt. A tegnapi 1,3%-os esés után 1.414 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával. A kérdés már csak az, hogy ha minden eszközosztály zuhant, akkor hová tűnt a pénz.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban tartózkodott ma reggel a legtöbb ázsiai index (Nikkei -1,7%, Hang Seng - 1,5%, Shanghai -0,7%, Kospi -1,3%, All Ordinaries -1,2%). Nem tett jót a hangulatnak sem Spanyolország leminősítése, sem a tegnapi kínai külkereskedelmi deficit adat, sem a síita tüntetés Szaúd-Arábiában. Ráadásul Észak-Japánban 8,8-as erősségű földrengés volt és cunami-riadót adtak ki. Ezzel egyidőben Naoto Kan miniszterelnököt hasonló korrupciós vádak érték, mint hétfőn lemondott külügyminiszterét.

- 4,9%-kal nőttek a fogyasztói árak Kínában a várt 4,8% helyett, míg a termelői árak 7,2%-kal a várt 7,0% helyett. Az ipari termelési adat is felülmúlta a várakozásokat (14,1% a várt 13,3% helyett). Csalódást okozott a kiskereskedelmi adat, mivel a várt 19,0% helyett csak 15,8%-kal nőtt.

- Japánban a földrengés hírére esni kezdtek a blue chipek (Fast Retailing -1,5%, Softbank -1,2%). A koreai indexet a konstruktőr cégek húzták le (Hyundai Engineering -2,0%, Samsung C&T -3,2%), de gyengélkedtek az autógyártók is (Hyundai -2,4%, Kia -1,0%).

Devizák:

- Nagyot erősödött tegnap a dollár, elesett az 1,385-ös támasz, és 1,382-ig csökkent az árfolyam. Közeledik a kurzus a következő, 1,373-as megállóhoz.

- A japán jen intenzíven gyengülni kezdett a földrengés hírére. 83,2 környékén mozgott reggel a kurzus, a tegnapi 82,7-es szintek után. Erős ellenállás látható a 83,5-84-es sávban.

- A forint tegnap kitört a háromszögből, és gyengülni kezdett. 274 felé közelít a kurzus, hamarosan elérheti a 275 forintos ellenállást.

Határidős piacok:

- Továbbra is mínuszokban ülnek az amerikai határidős indexek, ma a japán földrengés híre kergeti el a befektetőket a tőzsdékről.

Erste kommentár

Romlik a hangulat, amit a görögökkel, EU csúccsal, spanyol adósság leminősítéssel, stb. magyaráz mindenki. Szerintünk meg véget ért a gyorsjelentési szezon s megkezdődött a profitrealizálás. Ez talán abból is látszik, hogy gyakorlatilag minden eszközosztályt adnak. Esik az arany, az olaj, a részvény, vagyis ez inkább profitrealizálásnak néz ki. Ráadásul, amit a perifériás országokkal kapcsolatban most hirtelen újra felfedeztünk, az már így volt hetekkel ezelőtt is. Már akkor is félhettünk volna az emelkedő hozamoktól, meg a spanyol bankokról is tudtuk, hogy jelentős bújtatott nem teljesítő hitelállományok lehetnek a talonban, de persze ezzel akkor senki sem foglakozott. Vagyis azt mondhatjuk, hogy a kockázati prémium ugrott meg megint, amely leértékeli a részvényeket. Persze úgy tűnik, hogy ez a kockázati prémium, most már brutálisan nagy, hiszen a normál időszakhoz képest a részvények pl. P/E alapú értékeltsége a felén áll. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy a kockázatmentes hozamok alacsony értékeken vannak, akkor a kockázati prémiumok 2-4 szeresei lehetnek a normál időszakban megszokott értékeknek.

Vállalati hírek

Magyar Telekom: Új magyar mobil beszédcélú nagykereskedelmi hívásvégződtetési díjak

Az NMHH publikálta az új magyar mobil beszédcélú nagykereskedelmi hívásvégződtetési díjakra (MTR)  vonatkozó tervezetét. Az MTR jelenleg 11,86 forint percenként. 2012. január 1-től 20,2%-kal csökkenne 9,46 forintra percenként. 2013. január 1-től pedig 15,4%-kal 7,06 forintra percenként. A csökkentés összhangban van az EU-s előírásokkal, melyek 1,5-2 centes csökkentést céloznak meg 2012 végére. Modellünkhöz képest a csökkentésre egy évvel később kerül sor. Nem számítunk árfolyamhatásra, mivel az MTR hatása az EBITDA-ra csak enyhén negatív/semleges.

Rövid hírek

- OTP, FHB: Kormánypárti képviselők által benyújtott törvénymódosítás szerint végső határidő meghatározása nélkül meghosszabbítanák a kilakoltatási moratóriumot. Eredetileg április végéig tartott volna a moratórium, melynek meghosszabbítása növeli a bankok hitelezési költségeit. A hír tehát negatív a bankokra nézve, de árfolyamhatásra nem számítunk.

- Richter, Egis: Az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége elmondta, hogy ha nem emelhetnek árakat, akkor a gyógyszerkassza 40-60 milliárd forinttal lehet kevesebb. A tervezett 120 milliárdnyi megtakarításról április 1-én kezd majd tárgyalni a kormány és a gyógyszerszektor.

- A Magyar Telekom április 12-én 11.00-kor tartja éves rendes közgyűlését. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: http://www.erstebroker.hu/, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo