Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A nap közepén jött elbizonytalanodást végül emelkedés követte az USA-ban (Dow +1,3%; S&P +1,3%; Nasdaq +0,9%). Kellemes makrohírek jöttek, a befektetők viszont a pénteket várják Bernanke üdvözítő beszédével. A nap sztárja a Bank of America, alulteljesített a technológiai szektor. Steve Jobs lemond az Apple vezérigazgatói posztjáról, nagy mínuszban a Nasdaq futures.
- A tartós cikkek rendelésállománya 4%-kal emelkedett júliusban a várt 2%-kal szemben, a járműipartól tisztított érték pedig 0,7%-kal növekedett, az előrejelzett 0,4%-os visszaeséssel szemben.
- 0,9%-kal emelkedtek a lakásárak júniusban a várt 0,2%-os emelkedéssel szemben. A hír pozitív, bár még korai lenne azt mondani, hogy az ingatlanpiaci árak trendje fordulna. A teljes második negyedévet tekintve 0,6%-kal csökkentek a lakásárak.
- Steve Jobs, az Apple ikonikus alapítója és vezérigazgatója piaczárás után bejelentette, hogy visszalép a napi szintű irányítástól, és lemond pozíciójáról. Bár sem az Apple, sem Jobs nem említi az egészségi állapotát, mégis nyilvánvaló, hogy ez áll a lemondása hátterében. Az Apple részvényei 5,1%-ot estek a zárás utáni OTC piacon.
- A Bank of America árfolyama 11%-ot emelkedett tegnap, és ezzel a Dow Jones legjobban teljesítő részvénye lett. Piaci spekulációk szerint az USA legnagyobb bankja összeolvadhat egy másik bankkal, mert egyedül már nem tudja kezelni problémáit. A legvalószínűbb kérőnek a JPMorgan Chase-t tartják. A Bank of America azonban cáfolta, hogy bárminemű felvásárlási megbeszélés is folyna a két bank között. Ráadásul a Dodd-Frank törvény tiltja, hogy a kockázatokkal súlyozott teljes bankszektor források 10%-ánál nagyobb hányada egy szereplő kezébe kerüljön. Ez a gigaösszeolvadás pedig ütközne az említett törvénnyel.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok jelennek meg az Egyesült Államokban.
Olaj és arany
- Az arany ára szédületes tempóban veszít értékéből, miután kedden új történelmi csúcsot ért el 1.913 dollárnál. Tegnap 3,8%-ot, ma további 1,1%-ot csökkent a nemesfém árfolyama, és jelenleg 1.739 dolláron kereskednek az arany unciájával.
- Az olaj ára nem mozgott túl sokat tegnap, 0,3%-os mínuszban zárt. Ma reggel 85,1 dolláron pihen a WTI kőolaj hordónkénti árfolyama.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) jelentése szerint 2,2 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek múlt héten, szemben a várt 1,75 millió hordós emelkedéssel. A benzinkészletek azonban 1,35 millió hordóval emelkedtek, holott itt 1 millió hordós csökkenést jeleztek előre az elemzők.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,8%, Shanghai +2,3%, Hang Seng +1,0%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +0,8%).
- Egyre többen spekulálnak arra, hogy Ben Bernanke Fed elnök holnap újabb monetáris stimulusra tesz utalást és így újabb források áramolhatnak a tőkepiacra.
- A Hong Kong-i tőzsdét segítette az emelkedésben, hogy mind a China Unicom (+13,1%), mind a BOC Hong Kong (+6,3%) a vártnál jobb eredményt közölt. Az ausztrál BHP Billiton 0,9%-kal drágult, miután pénzügyi évének adózott eredménye 86%-kal nőtt a bázishoz képest. A vállalat ezen kívül megemelte osztalék kifizetési javaslatát és a nyersanyagkeresletre vonatkozó várakozásait.
- A gyengülő jen jót tett az exportőröknek (Toyota +2,2%, Honda +6,0%).
- Az egész régióban gyengén teljesítettek az Apple beszállítói illetve helyi értékesítői Steve Jobs visszavonulásának hírére. Az amerikai cég versenytársai ugyanakkor profitáltak a hírből. (Samsung +2,8%, HTC +2,4%)
Devizák:
- Folytatta tegnap reggel megkezdett erősödését a dollár az euróval szemben, így 1,4412-ig jutott a keresztárfolyam, azonban továbbra is a 20-napos mozgóátlag felett van és a csökkenő trendvonallal küzd az árfolyam.
- Gyengülésbe kezdett a japán jen, azonban a két nappal ezelőtt bejelentett jen-gyengítő intézkedések nyomán létrejött mozgás még így is elhanyagolható. Az USD/JPY elérte a 77,04-et a ma reggeli kereskedésben.
- Az EUR/HUF árfolyam északnak vette az irányt, így ma reggel 273 felett járt a kurzus. Ha tovább folytatódik a forint gyengülése, a 275-ös szintet is elérheti a devizapár. A svájci frankkal szemben szintén veszített erejéből a hazai fizetőeszköz, ezért ma reggel több mint 238 forintot kellett adni az alpesi deviza egy egységéért.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Közeledik a péntek, közeledik Bernanke Jackson Hole-i beszéde. Nagy reményekkel telve várja a piac a híreket, vajon lesz-e újabb monetáris könnyítés, a gazdaság, és főként a részvénypiacok stimulálására. Mert hogy a gazdaságot mennyire képes élénkíteni a pénznyomtatás, az már kérdéses. Hatása nyilván van, hiszen likviditásban fognak úszni a bankok és a cégek is. A kérdés viszont, hogy a beruházási aktivitás megindul-e. A legutóbbi két QE-nek a hatása e téren limitált volt. A bankoknak jól jött a pénz, hogy kicsit rendbe tegyék a mérlegüket, a cégek pedig látszólag hatalmas készpénzállományra ültek rá. Aki felhasználta, az is leginkább a felvásárlásokban gondolkodott, M&A aktivitás terén tényleg látványos volt a Fed program hatása. Limitált reálgazdaság élénkítő hatás esetén viszont kérdéses a program szerepe, hiszen mellékhatásként felpörgeti az inflációt, a nyersanyag- és energiaárakat, ami viszont még ronthatja is a reálgazdaság helyzetét. Tavaly még nem kellett komoly inflációs nyomással szembenéznie az USA-nak, idén júliusban viszont már 3,6% volt a fogyasztói árindex. Ez pedig már közel sem az a szint, ahol azt mondhatnánk, nyomjuk a pénzt, úgyis elfér a gazdaságban. A péntek tehát kétesélyes, pozitív döntés esetén szárnyalhatnak a tőzsdék, a csalódás pedig újabb crash-t hozhat.
Rövid hírek
- Sajtóértesülések szerint a Tesco mobiltávközlési szolgáltatások indítását tervezi a Vodafone magyarországi hálózatán keresztül. A hír egyelőre nincs hatással a Magyar Telekomra.