Nemzetközi hírek
USA:
- Nem volt határozott irány az amerikai tőzsdéken, enyhe plusz bontakozott ki a piacokon (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,4%). A kezdetben még esésnek induló indexek nap közepére feltápászkodtak. A Dow 11.372 ponton, az S&P 1.228 ponton zárt.
- Nagy lendülettel emelkednek az amerikai hosszú kötvényhozamok, azaz csökken az állampapírok árfolyama, ami jelzi, hogy a pénz a biztonságos menedékből a kockázatosabb eszközök irányába mozdult el. Ezt támasztja alá az arany árfolyamesése is.
- A bankpapírok nyújtották messze a legjobb teljesítményt, a szektor teljesítményét mérő ETF 1,6%-ot emelkedett. Az emelkedő állampapírhozamok magasabb kamatokat, és így táguló kamatmarzsot eredményeznek, ami kedvezhet a bankok profitabilitásának. A Bank of America árfolyama 3,7%-ot, a JPMorgan Chase részvényei 2,6%-ot erősödtek a tegnapi kereskedés során. Ezzel a Dow két legjobban teljesítő részvénye is a bankok közül került ki.
- A pozitív hangulatot fűtötte Obama hétfői bejelentése is, miszerint 2 évvel meghosszabbítja a Bush kormány idején adott adókedvezményeket.
- Az American International Group tegnap bejelentette, hogy vissza kívánja fizetni a Federal Reservetől kapott hiteleit, hiszen függetleníteni akarja magát a kormánytól a korábban jelentős segélycsomagra szoruló biztosítóóriás. Az AIG árfolyama 3,9%-ot esett a bejelentés előtt felfüggesztett kereskedést megelőzően.
- Az euróval kapcsolatos nyugtalanságot enyhítette, hogy az ír parlamentben átment az első szavazáson a jövő évi költségvetés, mely súlyos megszorításokat tartalmaz, de feltétele annak, hogy Írország lehívhassa a 67,5 milliárd euró keretösszegű EU-IMF hitel első részét. A költségvetés elfogadása még korántsem biztos, hiszen az első szavazáson 82-77 arányú többség alakult ki, és még legalább három fordulón kell túljutnia, ahhoz hogy végleg elfogadják.
- Ma a szokásos heti munkanélkülisegély-kérelem adatokat hozzák nyilvánosságra az Egyesült Államokban.
Olaj és arany:
- Az olaj ára tegnap kismértékben esett a dollárerősödés nyomán, majd ma a dollár gyengülésével emelkedésnek indult az árfolyam. Jelenleg 89,1 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával.
- A készletadatok vegyesen alakultak. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal közlése szerint 3,8 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek, miközben az elemzők 1,4 millió hordós csökkenésre számítottak. A benzinkészletek azonban 3,8 millió hordóval emelkedtek a várt csökkenéssel szemben.
- Az arany ára tegnap 1,4%-ot esett, majd ma 0,3%-ot erősödött. Az enyhülő aggodalmak a kockázatosabb eszközökbe terelték a tőkét, így ez eladói nyomást hozott a történelmi csúcs közelében forgó nemesfém piacán. Jelenleg 1.386 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- A Shanghai Composite kivételével a pozitív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,5%, Hang Seng +0,2%, Shanghai Composite -1,2%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +0,8%).
- A japán részvényeknek a gyengülő jen adott szárnyat, a Nikkei hét hónapos csúcsot ütött (Mitsubishi UFJ +2,0%, Sumitomo Mitsui +1,9%). A hangulatnak az is jót tett, hogy Japán felfelé módosította a július-szeptemberi GDP adatot 4,5%-ra (évesített) az előzetes 3,9%-ról.
- Az ausztrál munkanélküliségi ráta 5,4%-ról 5,2%-ra csökkent októberben, ami megfelelt a várakozásoknak, azonban a munkavállalók száma a várt 19.100 helyett 54.600-zal nőtt, aminek megörült a piac (ANZ Bank +1,0%, Westpac Bank +1,7%, BHP Billiton +0,9%, Fortescue +1,2%).
- Nem változtatott az alapkamat sem Új-Zélandon (3,0%), sem Koreában (2,50%).
Devizák:
- Szűk sávban mozgott tegnap a dollár, és a reggeli órákban is 1,33 környékén araszol a kurzus.
84,3-ig gyengült tegnap a jen, az árfolyam már csak hajszálra van a korábbi 84,4-es csúcsától.
- Erősödik a forint, a hajnali órákban már 277 forint alatt is járt az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Lehet, hogy tévedünk, de egyre inkább úgy néz ki, mintha idén már nem akarna túl sok minden történni. Sok index és instrumentum kitöréshez közeli szinten van, miközben más termékek is kritikus szint közelében vannak (pl. BUX). Ugyanakkor a hozamok töretlenül emelkednek, ami viszont inkább afelé mutat, hogy a kritikus szinteket nem fogják áttörni az indexek. Vagyis jelenleg nem lehet túl sok mindent mondani. Határon vagyunk, s vannak érvek, amelyek alapján emelkednünk kellene, de vannak érvek, amelyek viszont a csökkenés irányába mutatnak. Így sajnos továbbra sem tudunk annak a kollégának a kérdésére választ adni, aki azt mondta a minap: „csak ne azt válaszold, hogy mehetünk akár fölfele is és lefele is". Úgy tűnik, hogy ezt a piac maga sem tudja, s lehet, hogy idén már nem is dönti el. Tehát az elkövetkező három hétben már nem is megy sehova, hacsak nem próbálják meg a napról napra csökkenő forgalom mellett kitöretni fölfelé a „mindenre elszánt alapkezelők". Mindenestre az igaz, hogy a részvényárazások nagyon alacsonyak. S az isigaz, hogy a hozamok emelkednek, ami viszont leértékeli a részvényeket. Lehetne azt mondani, hogy a magasabb hozamkörnyezet beárazódott, de nem tudjuk, hogy hol van a hosszú hozamok emelkedésének vége.