Összességében továbbra is jó a hangulat

Újabb csúcsok az amerikai tőzsdéken. Ellenállásba ütközött az arany ára, emelkedett az olaj. Távol-Kelet: Kirobbanó formában a piacok. Rally bontakozott ki a forint piacán, a dollár gyengült tegnap. Ma további emelkedés várható a BÉT-en.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Tovább meneteltek az amerikai részvényindexek (Dow +0,8%; S&P +1,1%; Nasdaq +1,5%), a bankpapírok és a technológiai szektor vezették az emelkedést. Az S&P500 index július óta nem látott szintre, 1.308 pontra nőtt. Az IMF forrásbővítést szorgalmaz, a korábbinál is nagyobb lehet a görög veszteségleírás. A Goldman Sachs vártnál jobb eredménye táplálta az optimizmust.

- Kedvezően alakult az amerikai termelői árindex. A várt 5,1%-kal szemben 4,8%-kal emelkedtek decemberben éves szinten a termelői árak az USA-ban, csökkentve ezzel az inflációs nyomást. Az ipari termelés 0,4%-kal bővült múlt hónapban, habár az elemzők 0,5%-os bővülést vártak. Az ingatlanárak emelkedése az előrejelzéseket is meghaladta.

- A Goldman Sachs részvényei 6,8%-kal emelkedtek, miután a negyedik negyedéves 1,84 dolláros részvényenkénti profitja az elemzői konszenzusnál 50%-kal magasabb lett. Ez még így is kevesebb, mint fele a 2010 utolsó negyedévi eredménynek.

- Az eBay is vártnál jobb számokat közölt piaczárás után, 2,4%-ot emelkedett a részvény a zárás utáni OTC piacon.

- Újraindultak a tárgyalások Görögország és a hitelezői között. A veszteségleírás (haircut) mértéke a korábban tárgyalt 50%-kal szemben ténylegesen 68%-os lehet. A nem elengedett 50% adósságból 15%-nyit készpénzben kapnak meg a magánbefektetők, 35%-nyit pedig új kötvények formájában. Ezek névleges kamatát viszont alacsonyan állapítják meg, így messze a névértékük alatt marad a piaci értékük, tehát a tényleges veszteség magasabb lesz, mint 50%.

- Az IMF további, legalább 500 milliárd dollárnyi forrást kíván szerezni, hogy hatékonyan tudjon segíteni a finanszírozási gondokkal küzdő országokon. A Valutaalap szerint Kínának, Japánnak és az olajtermelő országoknak kellene pótlólagos forrást biztosítaniuk a szervezet számára.

Olaj, arany:

- A tegnapi limitált emelkedést követően 1.665 dollárnál ellenállásba ütközött az arany ára.

- India 2%-ra emeli az aranyrudak és érmék importvámját. Az ezüst esetében 6%-ra emelkedik a mérték. Ez negatívan hathat a világ messze legnagyobb aranyfelhasználójának számító indiai keresletre.

- A WTI olaj ára 0,9%-kal, 101,5 dollárra emelkedett ma reggel. Fontos szavazás lesz ma az USA-ban. Obama ugyanis nem kívánja engedélyezni az amerikai Cushingot és Mexikói Öbölt összekötő nagy átmérőjű olajvezeték áramlási irányának megfordítását. A Keystone így szeretné az amerikai könnyűolaj (WTI) árát a Brent olajhoz képest relatíve alacsonyan tartó hatalmas cushingi készletek tengerre kijutását elérni. Amennyiben a hatóságok elutasítják ma az engedélyt, az eladói nyomás alá helyezheti a WTI olaj árfolyamát.

Távol-Kelet:

- A tegnapi felemás hangulat után ma egyértelmű optimizmus bontakozott ki a távol-keleti tőzsdéken. A technológiai és a pénzügyi szektor vezetésével 1% feletti pluszba lendültek a mutatók (Nikkei 1,12%, Hang Seng 1,24%, Shanghai 1,26%).

- A jó ausztrál makroadat is segítette az emelkedést, a munkanélküliségi ráta kisebb lett az előzetesen vártnál, decemberben 5,3% helyett 5,2% volt az adat.

Devizák:

- A tegnap reggeli gyors forinterősödés után a kereskedés nagy részében egy szűk sávban oldalazott az árfolyam. A délutáni strasbourgi vitát követően - ahol a magyar kormányfő is felszólalt - már nem tudott érdemben elmozdulni az EUR/HUF árfolyama, és napi mélypont közelében zárta a kereskedést. A reggeli órákban azonban ismét szárnyra kapott a hazai fizetőeszköz, és 303 környékére zuhant a kurzus. Nyitva az út a 299-es megállóig.

- A dollár nagyot gyengült a tegnapi kereskedésben. Az 1,273-as nyitó értékről a 200 napos mozgóátlagig (1,286) emelkedett az árfolyam. A reggeli kereskedésben oldalazás látható, ha tovább tud gyengülni a dollár, akkor áttörve a trendvonalat 1,30 fölé is kapaszkodhat az árfolyam.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.

Erste kommentár

Tegnap nagyot rallyzott a magyar piac. Szép lassan leesik a befektetőknek, hogy a kormány nem fog szembe menni az EU-val. Ugyanakkor csendben megjegyezzük, hogy az európai parlamenti Orbán beszédből azért nekünk úgy tűnt, hogy a magyar kormány a törvények megváltoztatásánál azért ki fogja használni a lehetőségeit, vagyis lehetnek meglepetések. Egyre valószínűbbnek tűnik ugyanakkor, hogy február végére létrejöhet a megállapodás az IMF-fel. Ez sok mindent jelent: (i) kockázati prémium csökkenést, (ii) kockázatmentes hozam csökkenést, (iii) és a különadó-eltörlés valószínűségének növekedését. Az utóbbit eddig is eléggé biztosra vettük, a külföldieknek pedig inkább most esik le a tantusz. Így megvették az Magyar Telekomot és a MOL-t is, persze az utóbbiban egyéb sztori is van (Kurdisztán). A Richter a kitörés után folytatta a menetelést, de mértéke azért jóval kisebb volt, mint az imént említett másik két papíré. Mindenesetre a kockázati prémium és az erősebb hozamcsökkenés lehetősége jelentős felértékelődési potenciált jelent a részvények tekintetében. A nemzetközi hangulat is mérsékelten pozitív volt, ami segítette az emelkedést. Így a BUX-ban sikerrel törtük át a 17.700 pontos szintet és haladunk a 18.600 pontos ellenállás felé. A MOL a 18.700 Ft-os ellenállás szint környékén evickél. Az OTP áttörte a 3.430 Ft-os szintet és halad a 3.700 Ft-os ellenállás felé. A Richter is fontos szintet tört át, és tegnap ezt meg is erősítette. Ugyanakkor a DAX ma megérkezni látszik a 200 napos mozgóátlaghoz, ami ellenállásként funkcionál, míg az S&P 500 végre kitört. Összességében továbbra is jó a hangulat, de fontos szintek közelednek egyes instrumentumokban, ami azt sugallja, hogy hamarosan egyre vegyesebbé fog válni a mozgás. Az pedig a bikapiacok „normál" időszakának sajátossága!

Vállalati hírek

- Az UBS szerint az euró mélyrepüléséből elsősorban a BMW és a Daimler profitálhat. Szerintünk a BMW EPS-e 26%-kal, a Daimleré 21%-kal, míg a Volkswagené 14%-kal növekedhet idén. Ez 9,8 eurós eredményt is jelenthet a BMW esetében, ami 80-90 eurós árfolyamot indikálna. Ez minden idők legmagasabb árfolyama lenne.

- A Total vezérigazgatója szerint az olaj ára (Brent) 100-120 dollár között maradhat ebben az évben. A Total eredményének nagy része a kitermelt olaj értékesítéséből jön, vagyis a cég a moderáltan magas kőolajárban érdekelt.

- A Siemens és partnere, a spanyol Sacyr egy 50 megawattos, napenergiából hőt termelő erőmű építését fejezte be dél-Spanyolországban. A projekt 30.000 háztartásnak szolgáltat hőt. A Siemens jelentős szerepet szán növekedésében a napenergia erőműveknek.

- Az EBA szerint a Commerzbank-nak állami segítségre lehet szüksége a Financial Times német kiadása szerint. Ez rossz hír a részvények árfolyamára nézve (részvényesi hígulás lehet). Egyelőre úgy tűnik, hogy az Európai Bizottság jóváhagyja, hogy a Commerzbank legalább egy részét megtarthassa a Eurohypo jelzálogbanknak.

- Az EON és az RWE profitját jelentősen erodálhatja a széntüzelésű erőművek által termelt áram iránti kereslet jelentős csökkenése. Egyes megfigyelők szerint akár 40%-kal is csökkenhet ezen erőművek profitja. Mindez amiatt történik, hogy a napenergia erőművek beüzemelése egyre növekszik. Pl. decemberben 3.000 MW napenergia panelt telepítettek Németországban.

- A Nokia célárfolyamát 6,4 euróról 4,7-re csökkentette a Swebbank, ajánlását vételről tartásra módosította, mivel szerinte: (i) baj lehet a Nokia Siemens network értékesítési számaival, (ii) a Lumnia 710-et esetleg olcsóbban kell adnia Nagy Britanniában. A 2011. negyedik negyedéves eredményt január 26-án publikálja a Nokia.
- A MOL évi 5.000 tonna kapacitású gumibitumen üzemet épít Zalaegerszegen. A Magyarországon és a környező országokban is levédett saját szabadalom lényege, hogy bitument és használt gumiabroncsból készült őrleményt kever össze. A projekt beruházásigénye 300 millió forint (részvényenként 3 forint), amiből 128 millió uniós és hazai támogatásokból jön. Az anyag további előnye, hogy nem csak a felhasználás helyszínén állítható elő, hanem szállítható, és nagyon jó termékjellemzőkkel rendelkezik. A beruházás nagyságrendje nem jelentős a MOL méreteihez képest, így árfolyamhatásra sem számítunk.

- A szlovák cégbíróság bejegyezte az OTP szlovák leánybankjánál történt tőkeemelést. Az OTP banka Slovensko jegyzett tőkéje a 2011 december 16-ig lezárt részvényjegyzés alapján 10 millió euróval 78,5 millió euróra nőtt. Ezzel az OTP részesedése 98,82%-ról 98,94%-ra változott.

- A PannErgy 2012. január 18-án 1.166 darab saját részvényt vásárolt 611 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.102.210 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,73%-a.

Gazdasági hírek

- Tegnap Magyarország volt a téma az Európa Parlamentben. Orbán Viktor is felszólalt, és elmondta, hogy a José Manuel Barroso-nak küldött levelében hangsúlyozta: a kormány kész a kifogásolt törvények módosítására. Részleteket és új információt azonban nem mondott. Úgy véljük, Magyarország végül megegyezik az EU-val és február végére létrejöhet a készenléti hitelről szóló megállapodás.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo