Örülhetünk: átmenetileg vége a csökkenésnek

Tegnap ünnepnap miatt zárva tartottak az amerikai tőzsdék. Drágult az olaj, stagnált az arany ára. Ázsia: A pozitív tartományba ugrottak az indexek. Gyengül a dollár és a jen, a forint stagnál. Első eredmények a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére tervezett csomagról. Ma zárás után jelent az E-Star. Ma az árfolyamok emelkedésére számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Az amerikai háborús hősi hallottakra való megemlékezés ünnepe (Memorial Day) miatt zárva tartottak az USA részvénypiacai. Az európai piacok vegyesen teljesítettek.

- A befektetők figyelme a Görögország számára nyújtandó újabb csomagra összpontosul, mely a Financial Times szerint 30 milliárd euróra rúghat majd. Az eredeti tervek szerint ugyanis Görögország jövőre visszaállna a piaci finanszírozásra, ám a magas (16-17% körüli) hosszú állampapírhozamok ezt egyelőre nem teszik lehetővé.

- Az EU jelezte, hogy valószínűleg újabb európai mentőcsomagra számíthat az ország, bár még megosztottak az országok e kérdésben. Jean-Claude Juncker, az eurózóna pénzügyminiszteri csoportjának vezetője szerint a megállapodás június végére születhet meg (Ecofin ülés június 20-án).

- Eközben Görögországban Papandreou miniszterelnök és az ellenzék próbál megállapodásra jutni a költségvetési kiigazítás kapcsán.

- Ma újra indul a kereskedés az USA-ban és Londonban. Két fontos makroadat, a Chicago-i Fed feldolgozóipari indexe, valamint a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe kerül nyilvánosságra az Egyesült Államokban.

Olaj és arany:

- Az olaj ára 0,6%-ot emelkedett. A tegnapi és a mai napi kereskedés egy könyvelés alá esik a tegnapi amerikai ünnepnap miatt. Jelenleg 101,2 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával.

- Az arany ára nem változott számottevően tegnap vagy ma reggel. Jelenleg 1.537 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A pozitív tartományban tartózkodtak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei +1,7%, Shanghai +0,8%, Hang Seng +1,4%, Kospi +2,3%, All Ordinaries +0,9%).

- Számos áprilisi makroadat érkezett ma reggel Japánból. A munkanélküliségi ráta 4,7%-on stagnált, azonban a háztartások költései a várt 2,7%-os csökkenés helyett 3,0%-kal estek vissza. Az ipari termelés az előzetes adatok alapján havi szinten csak 1,0%-kal nőtt a várt 2,6% helyett, azonban a márciusi adatot lefelé módosították -15,5%-ra, így az április adat már szebb fényben tűnik fel. A megkezdett lakásépítések száma pedig a 3,0%-os visszaesés helyett 0,3%-kal nőtt.

- India GDP-je az első negyedévben a várt 8% helyett „csak" 7,8%-kal bővült.

- Miután az ipari termelés adat fordulatot jelez és a jen is gyengült, a japán részvények nagyon jól teljesítettek ma reggel (Mitsubishi Heavy Industries +4,0%, Sony +1,9%, Sharp +2,6%). Az sem okozott különösebb megrázkódtatást, hogy a Moody's bejelentette, lehetséges leminősítés miatt felülvizsgálat alá helyezte a japán kötvények Aa2-es minősítését.

- Kína áramárat emelt az ipari fogyasztók számára. Bár azt kockáztatja ezzel, hogy az infláció megugrik, a kormány azt reméli, hogy így megelőzhetőek lesznek az áramkimaradások. A hírre természetesen drágultak az áramtermelő vállalatok részvényei (Huaneng Power +2,4%, Datang +1,4%, Huadian Power +2,3%).

Devizák:

- Áttörte az 1,43-as ellenállást az EUR/USD a hajnali órákban, és intenzíven gyengülni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. Az emelkedés már az 1,44-es szintet közelíti, a következő ellenállást 1,45-nél találjuk.

- A 80,8-as szinten megfordult az USD/JPY devizapár, és gyengülni kezdett a jen. Jelenleg már 81,35 környékén jár az árfolyam.

- A 20 napos mozgóátlag (267,5) tartja a forint árfolyamát, a tegnapi stagnálás után a támaszről hamarosan emelkedő irányba fordulhat a forint.

Határidős piacok:

- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek az optimista hangulatban.

Erste kommentár

Már arról beszéltek tegnap, hogy Írországnak is kéne egy kis hosszabbítás, plusz pénz, mert a piacról nem fog tudni szerezni, hiszen az ír hozamszintek nem csökkenek. (Közben Orbán Viktor arról beszélt, hogyan fog Magyarország sikeresen megküzdeni a hatalmas adósággal.) Szóval miközben lehetett még jobban aggódni, addig Amerika aludt, s ma reggel már rá se bagózik ezekre a hírekre. Úgy tűnik, hogy az április vége óta tartó korrekció kezd véget érni. A legtöbb grafikon egyre inkább valamiféle emelkedést jelez előre. Ami persze nem feltétlenül jelent kitörő optimizmust és száguldást, de legkevesebb azt mutatja, hogy a csökkenésnek legalább átmenetileg vége szakad, s egy oldalazásnak kell jönnie. Jobb eset az emelkedés, s a legjobb (már akinek) egy erőteljes rally. Mi valahogy emelkedés pártiak vagyunk, mert a részvények olcsónak tűnnek számunkra, legalábbis ami a fejlett gazdasági centrumokat illeti. (USA, Németország)

Vállalati hírek

Első eredmények a bajba jutott devizahitelesek megsegítésére tervezett csomagról

A kormány és a bankszövetség közötti egyeztetések a következő eredményekhez vezettek eddig:

(1) A CHF/HUF 180-nál kerül rögzítésre 2014. december 31-ig, de az euró (250) és a japán jen (200) forinthoz viszonyított árfolyama is rögzítésre kerül a havi törlesztőrészletek kiszámolásánál.

(2) Az aktuális piaci árfolyam és a rögzített árfolyam közötti különbözet egy speciális, forintban denominált számlán kerül vezetésre, melyet csak 2015. január 1-étől kell visszafizetni. A kamat ezen a speciális számlán a három hónapos BUBOR (jelenleg 6,1%) lesz. Egy speciális díj ellenében (kb. 1,5%) a bankok állami garanciát vásárolhatnak ezekre a hitelekre a védelmi időszak lejártáig (2014. december 31-ig).

(3) A kilakoltatási moratórium július 1-én véget ér. Október 1 és december 31 között a kilakoltatási kvóta negyedévente a rossz hitelek 2%-a lesz. 2012-ben 3%, 2013-ban 4%, 2014-ben 5%. 2011. július 1. és 2011. október 1-je között a 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlanok és 20 milliónál nagyobb hitelösszegek esetében lehet árverezni az ingatlanokat. A negyedik negyedévben az érintett, kisebb értékű lakások 2%-a árverezhető el, majd ez az arány 2012-ben negyedévente 3% lesz, 2013-tól pedig 1 százalékponttal nő.

(4) A kormány létrehozza a Nemzeti Eszközkezelőt, mely kétféle módon veheti át a bajba jutott hitelesektől az ingatlant: (i) zöldmezős lakásépítési program azok számára, akiket kiköltöztettek és (ii) megvásárolja az ingatlant úgy, hogy a volt tulajdonos kapja meg a bérleti jogokat.

(5) Újraindul az euróalapú hitelezés, azonban csak azok vehetik igénybe, akik a minimálbér minimum 15-szörösének megfelelő összegű euró alapú jövedelemmel rendelkeznek.

(6) Támogatják azok hitelkamatát, aki nagyobb lakásból kisebbe költözik, hogy törlesztőképes maradjon. Ez legfeljebb 5 éven át vehető igénybe, maximum évi 3,5 százalék erejéig.

2013-ig ráérünk a bankadóról megállapodni, a többi kérdésről néhány hónapon belül megállapodás születhet - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Orbán Viktor mindehhez hozzátette, hogy bár kedvezőbb gazdasági helyzetben van az ország, mint néhány hónapja, ám az adósság elleni küzdelem miatt továbbra is kemény költségvetéssel kell dolgoznunk, aminek része a bankadó. Orbán elismerte, hogy az uniós bankszektorra kivetett terhekhez képest szokatlanul magas a magyar bankadó-teher. Elmondta: ha lesz uniós bankadó, az lesz érvényes Magyarországon is - azt ugyanakkor érzékeltette, hogy ez korántsem biztos. Ha nem lesz ilyen uniós szabály, 2012. év közepén kell majd megállapodni a bankokkal a miniszterelnök szerint. Ez utóbbi rossz hír, de összhangban van a korábban kommunikáltakkal. A CHF/HUF 180-on történő rögzítése a jelenlegi piaci árfolyam alatt van 18%-kal, és 15%-kal elmarad az első negyedéves átlagtól. Ez rövidtávon megkönnyebbülést jelenthet a devizahiteleseknek és ezen keresztül javíthat a bankok eszközminőségén. A program sikere azonban azon is múlik, hogy a hitelesek mennyire fogadják el a felkínált feltételeket és mennyire élnek majd vele. Valószínű, hogy a legkétségbeesettebbek élnek majd a lehetőséggel. Ez a bankok számára alacsonyabb kamatbevételt jelentene, de kisebb mértékű céltartalékolást is. Legalábbis 2015-ig. Fontos azonban, hogy a kormány és a bankszövetség közötti tárgyalások folytatódnak, ami főleg a bankadó miatt lesz érdekes.

Rövid hírek

- A PSZÁF jóváhagyta a Sun Capital Pannunion részvényekre vonatkozó nyilvános vételi ajánlatot. A részvényesek június 1 és június 30 között ajánlhatják fel papírjaikat 210,32 forintos részvényenkénti áron. A közkézhányad mindössze 4,78%. A vételi ajánlatot még a román, német, ukrán és magyar felügyeletnek is jóvá kell hagynia. A hír nem lesz hatással a PannErgy árfolyamára.

- Részvényenként 35 forintos osztalékot fizet az Állami Nyomda. A részvények június 9-én forognak utoljára osztalékszelvénnyel, az osztalékfizetés június 22-én kezdődik.

- Várhatóan ma tőzsdezárás után teszi közzé a 2011. I. negyedéves jelentését az E-Star.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo