Ordas nagy recesszió lesz Európában?

A Fitch figyelmeztetése döntötte mélybe az amerikai részvényindexeket. Kitört 100 dollár fölé az olaj ára, esik az arany árfolyama. Távol-Kelet: Vegyes a kép. Nyugalom volt tegnap a devizapiacon, a forint 317 alatt stabilizálódik. Kismértékű árfolyam emelkedésre számítunk ma.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek
USA, Európa:

- A kereskedés végén heves eladói hullám söpört végig az amerikai parketten, amikor a Fitch negativ véleményt fogalmazott meg a bankszektorról (Dow -1,6%; S&P -1,7%; Nasdaq -1,7%). A hitelminősítő szerint az európai adósságproblémák magukkal ránthatják az amerikai bankszektort is.
- Jelentős az amerikai bankok kitettsége a nagy európai országok felé. Így ha a válság továbbterjed a GIIPS országok felől a nagyobbak felé, úgy az amerikai bankrendszert is komoly veszteségek érhetik - véli a Fitch.
- Tegnap tette le esküjét az új olasz kormány Mario Monti volt EU biztos vezetésével, aki miniszterelnökként irányítja a gazdasági tárcát is. A kabinet a korábbi várakozásokkal ellentétben csak szakértőkből áll, politikusok ezúttal nem kaptak helyet.
- Portugália felől jó hírek érkeztek, az ország ugyanis sikerrel teljesítette az EU/IMF hitelcsomag költségvetési hiány- és adósságcsökkentési feltételeit. Az ország így megkaphatja a 78 milliárd eurós mentőcsomag következő, 8 milliárd eurós részletét. Az EU-EKB-IMF képviselőiből álló troika jelentése szerint az ország gazdasága a jövő évi recessziót követően 2013-ban már magára talál.
- Ausztria alkotmányos adósságplafont vezetett be és 2020-ra 60%-ra kívánja csökkenteni államadósságát. A lépést üdvözölte a Fitch, a hitelminősítő szerint ugyanis Ausztria megmutatta elkötelezettségét az adósságcsökkentés mellett, megóvva ezzel hitelbesorolását.
- Vártnál alacsonyabb lett az amerikai infláció. A fogyasztói árak októberben 0,1%-kal csökkentek az Egyesült Államokban a várt stagnálással szemben. Az év/év alapú árindex így a várt 3,7% helyett 3,5%-ra csökkent a szeptemberi 3,9%-ról. A maginfláció az előrejelzéseknek megfelelően 2,1% let év/év alapon.
- Pozitív meglepetést okozott az USA ipari termelése is, mely októberben 0,7%-kal növekedett a várt 0,4%-kal szemben.
- A várt stagnálással szemben emelkedtek az amerikai lakásárak a Nemzeti Házépítők Szövetsége (NAHB) által publikált mutató szerint.

 

Erste kommentár
Egyre inkább az az érzésünk, hogy rekord sebességgel közeledik a bika piac. Tegnap ugyan a Fitch aggodalmainak hatására „nagyot” esett a Dow Jones ipari átlagindex, de pl. az euró-forint keresztárfolyam alig érezte ezt meg. Ráadásul amilyen vérengzés van a fejlett, európai kötvényekben, a tőzsdéknek már rég szakadniuk kellene, a dollárnak meg ezerrel erősödnie az euróval szemben. Miért nincs ez így? Szerintünk a válasz egyszerű! A piac kényszerítőt játszik. Kikényszeríti az ECB és akár az USA beavatkozását a folyamatokba. Ugyanis ha nincs beavatkozás, akkor az eurózna szétesik. Azaz értelmes volt adni a problémás országok kötvényeit. Na meg akkor úgyis ordas nagy recesszió lesz Európában.
Ha nem esik szét, akkor az EKB végre odateszi magát és elkezd pénzt nyomtatni, amiből problémás kötvényeket vesz. Akkor pedig prosperitás jön a részvénypiacokon, s a hozamok is csillapodni fognak. Az euró meg persze leértékelődik. Ezért erősödik a dollár, s ezért van az, hogy a részvénypiac jól tartja magát a korrekcióban. Vagyis ha elindul a pénznyomda, amit valószínűsítünk, akkor a piacok is emelkedő üzemmódba fognak kapcsolni, s várhatóan nem is kicsit.

Amerikai, európai részvények:

- A Dell árfolyama 3,2%-ot esett tegnap, mivel a menedzsment a gyorsjelentést követően az értékesítés vártnál kisebb növekedését prognosztizálta az idei év hátra levő részére. A kedden zárás után publikált jelentésben az előrejelzéseknél magasabb, 51 centes részvényenkénti profitról számolt be a számítógép-gyártó vállalat.
- A Siemens és a Voith közös cége, a Voith Hydro Wavegen eladta a világ első olyan erőművét, mely az óceán hullámait hasznosítja és így nyer energiát az áramtermeléshez. Az eladási ár 1,2 millió euro volt.
- Eszközértékesítésen gondolkodik a Telefónica, miután a spanyolországi harmadik negyedéves árbevétele visszaesett és a brazil növekedés lelassult. A holland KPN vezérigazgatója szerint a vállalat 3 milliárd eurós szinergiát érhetne el, ha németországi E-Plus divízióját egyesíteni tudná a Telefónica O2 egységével.
- A Volkswagen új Passat-ját választotta a Motor Trend magazin az év autójának.

Olaj és arany:

- Kitört a WTI olaj ára az eddig fokozatosan puhított 100 dolláros szint fölé. 3,2%-os pluszban, 102,6 dolláron zárt a nyersanyag árfolyama tegnap.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) jelentése szerint a várt 1,2 millióval szemben 1 millió hordóval csökkentek az amerikai kőolajkészletek. A benzinkészletek pedig 990 ezer hordóval emelkedtek.
- Az arany ára 1%-kal, 1.766 dollárra csökkent tegnap. Tart még a korrekciós fázis a nemesfém piacán, az 1.744 dolláros 20 napos mozgóátlag visszatesztelése után folytatódhat az arany áremelkedése.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +0,2%, Shanghai -0,2%, Hang Seng -0,5%, Kospi +1,1%, All Ordinaries +0,2%).
- Emelkedek a technológiai részvények (Hynix Semiconductor +3,6%, LG +2,2%, Samsung +0,9%).
- A nyersanyagcégek is a pozitív tartományban tartózkodtak, miután az olaj árfolyama 100 dollár fölé emelkedett (Inpex +1,2%, BHP Billiton +1,1%, Rio Tinto +0,6%).
- Továbbra is alulteljesítő a pénzügyi szektor (Mitsubishi UFJ -2,9%, ICBC -1,3%).

Devizák:

- A tegnapi dollárerősödést korrekció követte a reggeli órákban, 1,342 környékéről 1,35-ig emelkedett az árfolyam.
- A japán jen továbbra is oldalaz a 20 és 30 napos mozgóátlagok környékén. Reggel 77-nél állt az USD/JPY kurzusa.
- A forint napok óta oldalaz 315-nél, az emelkedő trend továbbra is érvényben van.

Rövid hírek:

- A MOL szóvivője két lapnak is megerősítette, hogy nem történt vesztegetés az INA-nál, és hogy az egészet horvát belpolitikai ügynek tartják, ami elülhet a december 4-i választások után.
- OTP, FHB: Piaci információk szerint a Bankszövetség nem ma, hanem a jövő héten mutatja be a kormánynak a devizahitelesek megsegítésére kidolgozott tervét.
- 1.507 millió forintos veszteséget könyvelhetett el a Rába a harmadik negyedévben a tavalyi 391 milliós nyereséggel szemben. A bevételek 5,8%-kal nőttek, azonban a magasabb nyersanyagárakat még nem tudta a vevőkre hárítani a Rába, így EBIT szinten is a negatív tartományba csúszott. Ezen kívül jelentős pénzügyi vesztesége keletkezett a devizás tételek átértékelésén. A vegyes harmadik negyedéves számok ellenére a menedzsment szerint az erős negyedik negyedévnek köszönhetően tartható az idei 10%-os bevétel-növekedési várakozás és a stagnáló EBITDA. A vállalat tegnap publikálta a menedzsment, egy független pénzügyi tanácsadó és az alkalmazottak véleményét az állam által tett felvásárlási ajánlatról. Minden vélemény arra buzdítja a részvény-tulajdonosokat, hogy adják el részvényeiket a felkínált 815 forintos áron.

 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo