Nemzetközi hírek
USA:
- Mínuszban zárt az S&P500 és a Nasdaq, egyedül a Dow maradt 1 pontos pluszban, a nap végi esés után (Dow +0%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,3%). Az IMF csökkentette az USA-ra vonatkozó gazdasági kilátásait is. Az energiarészvények vezették az esést, ami az olajáresésnek is köszönhető. Az Alcoa is inkább negatív csalódást okozott, bár ez még nem hatott a tegnapi piacmozgásra.
- Az IMF tegnap közzétett dokumentumában rontott az Egyesült Államok gazdasági előrejelzésein. Idén 2,8%-kal nőhet az amerikai GDP reálértelemben a Valutaalap szerint, szemben a januárban közölt 3%-os várakozásával. Az USA gazdaságának jelentős részét adó belső fogyasztás bővülése ugyanis az emelkedő energia és élelmiszerárak következtében enyhülhet, ellensúlyozva a Fed által a gazdaságba pumpált pénzmennyiséget. A világ bruttó összterméke mai árakon 4,4%-kal emelkedhet az IMF szerint, ami megegyezik a korábbi előrejelzéssel.
- Az Alcoa gyorsjelentése kisebb negatív meglepetést hozott. Bár profit soron hozta a várakozásokat, az árbevétel növekedése elmaradt a várttól. A 28 centes részvényenkénti eredmény nem tér el nagyon a 27 centes elemzői konszenzustól. Hiába a menedzsment részéről közvetített pozitív kilátás, a piac túl sokat várt az alumíniumipari óriástól. A zárás utáni kereskedésben 3,15%-kal csökkent a részvény ára, a kereskedés során elszenvedett 0,85%-os esést követően.
- Ma már megjelennek a makroadatok is. Az USA külkereskedelmi mérlege és az államháztartási hiányadat piacmozgató hatással bírhat.
Olaj és arany:
- Az olaj ára heves korrekcióba kezdett a tegnap elért 113,5 dolláros, 2,5 éves csúcsáról, miután az IMF rontotta az USA és Japán növekedési kilátásait.
- Tegnap 2,3%-ot, ma eddig 1,3%-ot esett a nyersanyag ára, jelenleg 108,4 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával. A Brent olaj ára kevésbé csökkent, jelenleg 122 dolláron kereskednek a hordójával.
- Az arany ára is korrekcióba fogott a tegnapi 1.478 dolláros történelmi csúcsról. Ma már 1.456 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel is (Nikkei -2,0%, Shanghai +0,3%, Hang Seng -1,4%, Kospi -1,5%, All Ordinaries -1,4%).
- Japánt újabb utórengések rázták meg és hivatalosan is a legmagasabb, 7-es katasztrófa szintet érte el a március közepén kialakult válság. Ez megegyezik a csernobili katasztrófa besorolásával. Már tegnap elrendelték a hatóságok, hogy még nagyobb körzetben evakuálják a lakosságot az atomerőmű környékén.
- Ma jelent meg a Bank of Japan március 14-i ülésének jegyzőkönyve, mely arról tanúskodik, hogy a jegybankárok aggódnak a katasztrófa rövidtávú hatásai miatt, azonban hosszú távon bizakodóak.
- A japán kormány ezer milliárd jent allokál azok megsegítésére, akik a földrengés során veszítették el munkahelyüket. A fenti összegből 700 milliót kapnának a munkaadók, 300 millió pedig a munkanélküliek segélyalapját növelné.
- A kedvezőtlen hírekre a Tepco 6,8%-ot esett, de nyomás alá kerültek az exportőrök is (Sony -2,5%, Honda 1,7%).
- Az Alcoa vártnál gyengébb gyorsjelentése nyomán estek a nyersanyagcégek is (Alumina -2,5%, BHP Billiton -1,2%).
- A koreai jegybank változatlan szinten 3,0%-on hagyta az alapkamatot.
Devizák:
- Az 1,45-ös ellenállás elérését követően korrigálni kezdett az EUR/USD devizapár, a reggeli órákban 1,44-ig süllyedt a kurzus. A trend továbbra is felfelé mutat, hamarosan ismét megpróbálhatja áttörni a dollár az 1,45-ös szintet.
- A reggeli órákban intenzíven erősödni kezdett a japán fizetőeszköz, 84,6-ról a 200 napos mozgóátlagig, 83,5-ig süllyedt az árfolyam.
- A forint egésznapos gyengülés után 265-ig emelkedett tegnap, majd a reggeli órákban 265,6-ig menetelt tovább az árfolyam. Korrekció indult a forint piacán, a 268-as ellenállást is visszatesztelheti az EUR/HUF.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Olyan időket élünk most, hogy minden eszköztípus együtt esik. Egy negatívabb hangvételű IMF jelentés kizökkentette a piacokat az optimizmusból, így korrigáltak a részvénypiacok. Az olaj ára is jelentősen esett, holott a nyersanyag az észak-afrikai és közel-keleti feszültségek kirobbanása óta inkább ellentétesen mozgott a piacokkal (vagyis a piacok estek az olajár emelkedése miatt). Az arany árfolyama is csökkent, pedig hagyományosan e nemesfém jelenti a menekülő útvonalat a pénz számára cudar részvénypiaci helyzet idején. De akkor mégis hova tűnt a pénz, ha minden esett? A nyomok az állampapírpiacok felé vezetnek. A japán földrengés óta emelkedő amerikai és német 10 éves hozamok is jelentősebb csökkenést mutattak, vagyis érzékelhető addicionális kereslet mutatkozott a fejlett országok kötvénypiacán. E pénzt a korrekció végeztével, az inflációtól félő piac hamar visszacsatornázhatja a drágulás ellen jobb védekezést jelentő aranyba, olajba és részvénypiacokra.
Vállalati hírek
A gyógyszergyártók évi 25 milliárd forint különadót hajlandóak fizetni
Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója és a MAGYOSZ elnöke egy interjúban a következőket mondta:
- A gyógyszergyártók július 1-től készek a támogatott készítmények utáni bevételük további 5%-át különadóként befizetni a költségvetésbe.
- A szektor által javasolt különadó mintegy 25 milliárd forintos bevételt jelentene az államnak, de a gyógyszergyártók azt szeretnék, ha az összeget az orvosok és a szakápolók bérezésére fordítanák.
- Bogsch szerint a kormány által tervezett módon lehetetlen 120 milliárdos megtakarítást elérni a gyógyszerkasszában.
Nagyon ambiciózusnak tartjuk a kormány gyógyszerszektort érintő megtakarítási terveit. A szektor és a kormány képviselői között április 1-én kezdődtek az egyeztetések, és július 1-ig várhatóan mindkét fél részéről számos megnyilatkozást hallhatunk majd a témában. A hír nem lesz hatással sem az Egis, sem a Richter árfolyamára.
Rövid hírek
- Magyar Telekom: Mint arról már korábbi hírlevelünkben beszámoltunk, április elsejétől változtak a magyar mobilszolgáltatók által fizetendő mobil-frekvencia díjak. A szabályozás az EU-s direktívákhoz igazodik. Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója egy interjúban elmondta, hogy számukra csak kis mértékben csökkennek a befizetendő díjak. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Magyar Telekom ma tartja éves közgyűlését, melyen a részvényesek az 50 forintos részvényenkénti osztalékjavaslatról is szavaznak majd.