Olcsó részvények, emelkedő piac, meggyőző erő nélkül

1%-os mínuszból fordultak pluszba az amerikai részvényindexek a Fed jegyzőkönyv után. Emelkedett az arany és az olaj árfolyama is. Távol-Kelet: Vegyes a kép. Erősödött a dollár és a jen, a forint gyengült tegnap. A Richter a Stada-val közösen fejleszt bioszimiláris termékeket. Ma csökkenés várható a BÉT-en.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Pluszban zárták a kereskedést az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +0,2%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,5%). A vezető indexek azonban mínuszban kezdtek nap elején, az S&P500 1,2%-os mínuszban is tartózkodott, a gyenge fogyasztói bizalmi index nyomán, a Fed azonban optimizmussal töltötte el a befektetőket.

- Az augusztusi Fed ülés jegyzőkönyve fordított a hangulaton, melyet a kereskedés vége felé publikáltak. A dokumentumból kiderül, hogy egyes - meg nem nevezett - Fed döntéshozók konkrét monetáris stimulus lépések meghozatalát sürgették, beleértve egy újabb kötvényvásárlási programot (QE3) is.

- A Fed szeptemberi ülését az eredetileg tervezett egy nap helyett két naposra bővítették, hogy alaposan megvitassák az amerikai gazdaság állapotát továbbá az esetlegesen alkalmazott monetáris lépéseket. Többen arra következtetnek, hogy két hét múlva, a kibővített ülésen dönthetnek a QE3-ról.

- A Conference Board által közölt fogyasztói bizalmi index hatalmasat zuhant augusztusban. A júliusi 59,5 pontról 44,5 pontra esett a hónap során, míg az elemzők 52 pontos értéket jeleztek előre. Az 50 pont alatti érték recessziós félelmekre utal a fogyasztók részéről is.

- Júniusban a vártnak megfelelően stagnáltak a lakásárak a 20 legnagyobb amerikai városban Az S&P és a CaseSchiller közös felmérése alapján. A második negyedévet tekintve 1%-kal nőttek az árak az első negyedévhez képest. Tavaly nyárhoz viszonyítva azonban havi és negyedéves bontásban is jelentős, 5% körüli esés figyelhető meg.

- A bankok estek a legnagyobb mértékben, a Bank of America vezetésével (-3,2%).

- Ma több fontos makroadat jelenik meg az USA-ban, melyek befolyásolhatják a kereskedést.

Olaj és arany

- 1,9%-kal emelkedett tegnap a WTI kőolaj árfolyama, és jelenleg 88,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma publikálja a készletadatokat. Az elemzői konszenzus alapján 500 ezer hordóval csökkenhetnek a kőolajkészletek, 950 ezer hordóval pedig a benzinkészletek. Az Amerikai Olaj Intézet (API) becslése szerint ugyanakkor 5,1 millió hordóval nőttek a kőolaj készletek múlt héten. Az Energiahivatal adatait azonban nagyobb figyelemmel kíséri a piac.

- Az arany ára nagyot emelkedett tegnap, ledolgozva a hétfői esést. 2,6% emelkedés után 1.835 dolláron zárt a nemesfém unciánkénti árfolyama tegnap. Az arany erős volatilitása is mutatja a piacon uralkodó bizonytalanságot.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,2%, Shanghai -0,4%, Hang Seng +0,5%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +0,3%).

- Csalódást okozott a júliusi japán ipari termelésre vonatkozó adat, mivel a piac 1,6%-os várakozásával szemben havi szinten csak 0,6%-kal sikerült növekednie. A megkezdett lakásépítések száma azonban a várt 4,7% helyett 21,2%-kal nőtt éves szinten.

- A Hong Kong-i indexet az ingatlancégek húzták fel, de legjobban a Lenovo (+3,0%) számítógépgyártó árfolyama emelkedett.

- A japán exportőrökre ismét az erős jen nyomta rá bélyegét. A Panasonic1,8%-ot, az Elpida Memory 7,7%-ot, veszített értékéből.

Devizák:

- Tegnap lepattant az 1,455-ös ellenállásról az EUR/USD devizapár, és 1,444-ig erősödött a dollár. Továbbra is a 20 napos mozgóátlag és az 1,455-ös ellenállás között oldalaz az árfolyam.

- Enyhe erősödést láthatunk a jen piacán, az árfolyam hajszállal a 76,25-ös támasz felett mozog.

- A forint továbbra is 271-273 között oldalaz az euróval szemben. Tegnap a sáv tetejét érintette meg az árfolyam, ahonnan a reggeli órákban lepattant, de komoly forinterősödést nem láthattunk.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Hölgyek, Urak! Elbizonytalanodtunk. Sokan beszélnek jó hangulatról, meg most érdemes venni ...stb. Igen a részvényeket mi is olcsónak tartjuk. Kérdés, hogy a piac is így gondolja-e. S bizony egyre inkább úgy tűnik, hogy nem. Továbbra is gyenge makro adatok uralják a színt, s ezek a pesszimisták igazát támasztják alá. Persze a döntéshozók mindig kihangsúlyozzák, hogy lári-fári itt nem lesz recesszió, de lesznek megszorítások. Sőt vannak olyanok, akik még azt is mondják, hogy nem is ismerik a megszorítás szót, de azért a költségvetési hiányt a kisebb növekedés ellenére is be fogják tartani. Szóval van itt kommunikációs áradat, miközben az elemzők rendre bedőlnek a politikusok kijelentéseinek. A piac - amiről valójában írni szándékozunk - az viszont a szemének hisz. Rossz adatok dögivel. Ez látszik a lövészárakból. Így az emelkedések sem meggyőzőek. A forgalom újra leült. Nem igazán tudunk új lokális csúcsot ütni. Beszűkülés van. Egy reményünk van, hogy az USA piacain, mintha dupla alj lenne kialakulóban, de az is olyan „kicsit felemásnak tűnik". Szóval olcsó részvények, emelkedő piac, meggyőző erő nélkül. Mit tehetünk ilyenkor? Fogadjuk el a tényeket, s talán kis tételekkel játsszuk meg az emelkedő irányt, vagy várjunk valami meggyőző adatra, vagy egy komoly gazdasági intézkedésre.

Vállalati hírek

A Richter a Stada-val közösen fejleszt bioszimiláris termékeket

A Richter és a német Stada tegnap jelentette be, hogy két különálló licenc és együttműködési szerződést kötöttek két bioszimiláris termék, a Rituximab és a Trastuzumab fejlesztéséről és értékesítéséről. A megállapodásnak megfelelően a Stada megkapja a Rituximab hatóanyag nem kizárólagos forgalmazási jogát Európa és (Oroszország kivételével) a FÁK területére vonatkozóan. A Stada-n kívül a Richter még maximum egy partnernek adhatja át a fenti disztribúciós jogot. Amint a szabályozási környezet lehetővé teszi, a Stada Oroszországra is megkapja a forgalmazási jogot. A Richter fejlesztése alatt álló Rituximab hatóanyag forgalomba hozatali engedélye 2017 végére várható.

A szerződés értelmében az aláíráskor történt kifizetésen túl, a projekt előrehaladtával a Stada további mérföldkő kifizetéseket teljesít, amely így összességében egy alacsony két számjegyű milliós tételnek felel meg euróban számítva. A Stada a Trastuzumab hatóanyag fejlesztését korábban már megkezdte, azonban azt 2010 végén leállította, mivel stratégiai döntés alapján inkább az alacsonyabb költségvonzatú licenc vásárlást választotta. A Richter megvásárolja a Trastuzumab projektet egy alacsony egy számjegyű milliós euróban számított összegért, ezáltal felgyorsítva a Trastuzumab bioszimiláris termék saját, házon belüli, már folyamatban levő fejlesztését. Ezen felül, a Richter egy egyoldalúan lehívható opciót biztosít a Stada számára, mely révén lehetővé válik, hogy a német cég a klinikai vizsgálatok megkezdésekor, amire várhatóan két éven belül kerül sor, megvásárolja a Trastuzumab forgalmazási jogát a Rituximabhoz hasonló kereskedelmi feltételek mellett. Kétségtelen, hogy a bioszimiláris termékek vonzóak a generikus gyártók számára, hiszen nagy növekedési potenciállal és jóval az átlag feletti marzsokkal kecsegtető új piaci lehetőségeket nyitnak. A Rituximab monoklonális antitestet a daganatos betegségek különböző formáinak (non-Hodgkins limfóma), illetve a különféle autoimmun betegségek (rheumatoid arthritis) gyógyításában használják. A Rituximab termelői áron számított jelenlegi piaci volumene Európában megközelítőleg évi 1,15 milliárd euróra tehető. A mellrák és a gyomor daganatos megbetegedéseinek kezelésére használt Trastuzumab monoklonális antitest esetében ugyanez az érték évi 1,39 milliárd euróra becsülhető.

A mostani bejelentés megtöri a debreceni bioszimiláris üzem 2008-ban megkezdett építése óta a Richter körül kialakult csendet, és részleteket közöl a partnerről, valamint az együttműködésről. A hír tehát alapvetően kedvező, de figyelembe véve a forgalomba hozatalig hátralévő viszonylag hosszú határidőt, nem számítunk jelentős árfolyamhatásra. Mivel a közeljövőben nem várható jelentős kifizetés, és egyelőre nem sok részlet ismert az együttműködés pénzügyi vonatkozásában, így most még korai lenne számszerűsíteni, hogy mindez hogyan hat a Richter értékére.

Rövid hírek

- Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök tegnapi kihallgatásán tagadta, hogy kenőpénzt fogadott el a MOLtól.

- MOL: Az INA a bíróságon emelt panaszt a horvát pénzügyi felügyelet (Hanfa) július 29-i döntése ellen, melyben a hatóság a bizalmas információk kezelésére vonatkozó belső szabályok megváltoztatására utasította a társaságot. Tovább folytatódik tehát az ügy, ami negatív hír.

- A kivezetési folyamat során a Linamar részvényekkel szeptember 1-én lehet utoljára kereskedni a Budapesti Értéktőzsdén.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo