Október a nagy esés hónapja lesz?

A negatív tartományban zártak az amerikai indexek. Újra 70 dollár felett járt az olaj ára, az arany tegnap 1,5%-kal drágult. Vegyes képet mutatnak az ázsiai indexek, Kína és Hong Kong zárva. A dollár és a forint erősödött az euró ellenében, a jen azonban gyengült a dollárral szemben. További esésre számítunk a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Ideges kereskedés jellemezte tegnap az amerikai részvénypiacokat, a főbb indexek a hektikus mozgás végén enyhe mínuszban zártak (Dow -0,3%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,1%). A kereskedés hangulatát már az első félórában megalapozta a Chicago-i beszerzési menedzser index publikálása. Az index az üzleti aktivitás csökkenésére utaló szintre, 46,1 pontra esett szeptemberben, szemben az augusztusi 50-es értékkel. A Bloomberg által megkérdezett makroelemzők 52 pontra várták az index alakulását. Az előrejelzett 200 ezernél nagyobb mértékben, 254 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma nem-mezőgazdasági szektorban. A rossz hírek elnyomta a korábban publikált amerikai reál GDP alakulását, melynek harmadik (a végső adat előtti utolsó) becslése alapján mindössze 0,7%-os recesszióval szembesült az ország a második negyedévben. Az indexeknek végül sikerült visszakapaszkodniuk, miután a dollár gyengült, és a nyersanyagárak emelkedésnek indultak. Nap végére azonban ismét elfogyott a piacok ereje. A Nike a tegnapelőtt piaczárás után közölt gyorsjelentése után 7,7%-ot emelkedett tegnap. A CIT bank, mely pár hónapja komoly bajba jutott, és nem kapott állami segítséget sem, most egy hitel-csere programot készül bevezetni, mely a részvényesi értéket szinte teljesen eltűnteti. A bankcsoport árfolyama 45%-ot esett. A Bank of America vezérigazgatója, Kenneth Lewis a közgyűlésen elmondta a részvényeseknek, hogy december 31-én nyugdíjba vonul.

Olaj és arany: Az olaj ára rakétaként lőtt ki tegnap (+5,8%) a jó készletadatok után, és visszatért a korábban lefele elhagyott háromszög alakzatba. Jelenleg 69,9 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 2,8 millió hordóval, a vártnak megfelelően nőttek az olajkészletek. Remény csillant meg azonban a befektetők szemében a benzinkészletek láttán, hiszen azok a várt 1 millió hordós emelkedéssel szemben 1,65 millió hordóval csökkentek. Ez eloszlatta azon félelmeket, hogy a kínálat csökkenése nem tud lépést tartani az autózási szezon végével szűkülő üzemanyag-kereslettel. Az arany ára is követte a példát, és 1,5%-os rally után ismét visszatért a lélektani 1.000 dollár fölé az árfolyam.

Makrogazdaság: Ma is számos fontos hírre figyelhetünk Európából és az USA-ból egyaránt. Csökkent augusztusban a német kiskereskedelmi forgalom, év/év alapon 2,6%-os a visszaesés, a várt 1%-kal szemben. Németország a délelőtt folyamán az ipari beszerzési menedzser index alakulását közli. 9 órakor véglegesítésre kerül a júliusi magyar külkereskedelmi mérleg, melynek előzetes értéke 548 millió euró exporttöbbletet mutat. Az USA a szokásos heti munkanélküliségi adatokat publikálja, valamint a feldolgozóipari beszerzési menedzser index (ISM) alakulását. Ezen kívül napvilágot látnak építőipari és gépjármű-értékesítési adatok is.

Távol-Kelet: Mínuszban tartózkodik a japán és a dél-koreai tőzsdeindex, Kína és Hong-Kong ma zárva tart (Nikkei -1,6%; Hang Seng -; Shanghai -; Kospi -1,8%). Az egy hetes kínai nemzeti ünnep (október 1-8-ig) miatt legközelebb jövő hét pénteken nyit ki a Shanghai tőzsde. A Hang Seng már holnap folytatja a kereskedést. A japán papírok esésnek indultak a gyenge amerikai hírek után. A pénzügyi szektor zuhan, a Mitsubitshi Financials 4,4%-ot, Sumitomo 2,2%-ot esett. A koreai Hyundai autógyártó árfolyama 7,2%-ot esett, mivel a dollár tovább gyengült a koreai won-nal szemben is.

Devizák: Tegnap gyengülésnek indult a dollár a néhány napos erősödése után, ma azonban ismét erősödésnek indult. Jelenleg 1,456 körül kereskednek az EUR/USD piacán. Tegnap erősödött, ma gyengül a jen, az USD/JPY a 90-es erős szint körül tartózkodik. A forint továbbra is a szűk sávban mozog az euróval szemben. Az EUR/HUF jelenleg 269,4-en tartózkodik.

Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak az USA határidős indexei, Európa azonban pluszban készül nyitni.

Erste Kommentár: "Window dressing", vagyis a részvényárak alapkezelők általi negyedév végi kicsinosítása, hogy jó legyen a negyedéves teljesítmény. Mivel az egész negyedévben emelkedtek a részvénypiacok, azaz valakik - lehet, hogy alapkezelők - vásároltak, ezért van logika abban a feltételezésben, hogy a negyedév utolsó napjaiban kicsinosították az ablakot, hogy jó legyen a negyedéves teljesítmény - és jó legyen esetleg a negyedéves bónusz, már ahol van. Ha ez így van, akkor ma már békén hagyják a piacot és akár jelentősebb esés is kialakulhat. Más logika szerint viszont pont fordított a helyzet. A nagy közönség beijedt, hogy jön az OKTÓBER, a nagy esések hónapja, tehát még az utolsó pillanatban adjunk el. Ha viszont így van, akkor már a félénkek, "gyengekezűek", a spekulánsok nagy része eladott mindent, s akár emelkedhetünk is. Mi az igazság? Az hogy még nem érkezett eddig jelentősebb eladási szignál, egyelőre a piac magasan konszolidál. De a kép napról napra romlik a rövidtávú indikátorok alapján. A mai nap pedig valószínűleg jelentős lesz arra nézve, hogy mi történt az elmúlt napokban. Ha az alapkezelők "csinosították" a piacot, akkor jó esély van egy komolyabb lejtmenetre, ha pedig a félénkek próbálták letuszkolni eladásaikkal, akkor el is indulhat fölfelé. Az előbbi esetén a 20 napos mozgóátlag elesésese (19.904 pont), a másik esetben egy fölfelé való kitörés (20.890 pont) lenne egy ilyen jelzés. Valahogy mi az előbbi szcenáriónak adunk nagyobb esélyt.

Rövid Hírek
- MOL: Oroszország legnagyobb olajvállalata, a Rosneft kiállt a Surgut mellett, mivel véleményük szerint nem fair, ahogy a MOL menedzsmentje kezeli a Surgut részesedésszerzését.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo