Erste kommentár
Az EU keményen odalép, ami nem maradhat válasz nélkül. Az EU pénzügyminiszterei ma döntenek Magyarországról. Valószínűleg elmarasztalják amiatt, hogy nem tette meg a szükséges intézkedéseket a strukturális hiány csökkentésére. A kérdés, hogy tényleg megvonnak-e 1,7 Mrd euró támogatást 2013-tól, vagy sem. Valószínűleg nem, de meglebegtetik, amire Magyarországnak meg kell tennie a szükséges reformintézkedéseket, amelyek nagyjából a Széll Kálmán terveknek megfelelő lépések. Ugyanis jelentős következményekkel járna a GDP 1,7%-ra rugó támogatások elvesztése. Ugyanis az több mint 1,7 százalékponttal csökkenthetné a GDP növekedést az elkövetkező években. Közben a görögök is szavaznak ma a kötvényátváltásról, melynek keretében a magánbefektetők 53,5%-át veszíthetik el korábbi befektetéseiknek, ami már jóval korábban beárazódott. Közben a Dow megnyalta a 13.000 pontot, de nap végén lefordult onnan. A szint 13.137 pontnál van, még elmehet addig az index, a várható jövő hét szerdai pénzöntésnek (EKB, ~ 500 Mrd euró) köszönhetően. A BUX addig újra támadhatja a 20.000 pontos szintet.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az amerikai részvényindexek a kezdeti emelkedés utána mínuszba fordultak, zárásra kis pluszok maradtak (Dow +0,1%; S&P +0,1%; Nasdaq -0,1%). A görög mentőcsomag elfogadása már csak mérsékelt optimizmust hozott, megjelentek a profitrealizálók.
- A görög követeléseik leírásába, illetve a kötvénycserébe vélhetően belemegy az európai bankok nagyrésze. Az összesen több, mint 70%-os veszteség jelentős részét már leírták a pénzintézetek.
- 3,9%-kal esett a Wal-Mart kiskereskedelmi lánc árfolyama a gyorsjelentés tegnapi publikálása után. A cég mind bevételi, mind profitsoron alulmúlta a várakozásokat. Az alacsony árak a profitmarzsot csökkentették, a cél a költségek kordában tartása.
- A Home Depot árfolyama viszont emelkedett, hiszen eredmény és árbevétel oldalon is felülmúlta azelemzői konszenzust.
- A Dell gyorsjelentése kiábrándította a befektetőket, a profit 9%-kal maradt el az előrejelzésektől. A tegnap zárás utáni gyorsjelentést ma nagy árfolyamesés követheti, a zárás utáni OTC piacon 5%-ot esett a számítógép-gyártó árfolyama.
- Ma használtlakás értékesítési adatok érkeznek az USA-ból.
Olaj, arany:
- A WTI olaj ára tegnap 2,9%-kal emelkedett, az iráni feszült helyzet nyomán. A kínálat oldali aggodalmak felülmúlták a magas ár és gyenge gazdaság miatti keresleti félelmeket. Jelenleg 106,15dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) a hétfői ünnepnap miatt szerda helyett csütörtökön publikálja az olajkészlet adatokat.
- Az arany ára 1,4%-kal erősödött kedden, ma pedig 1.755 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Emelkedéssel telt a kereskedés az ázsiai piacokon, de a kínai indexek egy része így is mínuszban maradt (Nikkei 0,97%, Hang Seng -0,13%, Shanghai 0,93%).
- Az előzetes kínai feldolgozóipari PMI 49,7-re emelkedett februárban az egy hónappal ezelőtti 48,8-as értékről.
Devizák:
- Töretlenül erősödik a hazai fizetőeszköz az euróval szemben. Az árfolyam hétfőn elérte a 200 napos mozgóátlagot, melyet tegnap áttört, és a 285,7-es minimum után 286,5-ig korrigált zárásra. A reggeli kereskedés nyugalmasan telik, de a mai napon is folytatódhat a forint szárnyalása. Ne felejtsük azonban, hogy túladott az árfolyam, és bármikor korrekció indulhat.
- Kifulladt az euró erősödése tegnap, a 20 napos mozgóátlag és az 1,33-as szint között oldalazott az EUR/USD devizapár. A reggeli kereskedésben is folytatódott a semmittevés, ma sem számítunk nagyobb mozgásra.
Határidős piacok:
- Ismét pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek, Európában óvatosabb a hangulat.
Vállalati hírek
- A Thyssenkrupp 1,25 milliárd euró értékben bocsát ki ötéves kötvényt 4,375%-os kuponnal a 10 Mrd eurós kibocsátási programja keretében. A cég azzal indokolja a kibocsátást, hogy a hitel lejárati profilját akarja javítani a jó nemzetközi befektetői hangulatban.
- A Total az Északi-tengeren eladta hét termelő mezőjét a Centrica nevű olajvállalatnak 388 millió dollárért. A hét mező 2012-ben várhatóan 9.300 hordó olaj egyenértékest ad naponta, egyébként 22 millió boe 2P tartalékot rejthet a föld mélye. Ez kitermelhető hordónként 17,6 dollárra értékeli a mezőt. Így ha pl. a MOL Kurdisztánban eljutna oda, hogy a 730 millió hordó tartalék kitermelés fázisba kerülne (plusz engedély az exportra. stb.) akkor az 13 Mrd dollár értéket adna a MOL értékéhez. Ez különben egy hihetetlen 29.500 Ft-os plusz részvényértéket jelentene a MOL-nak. Persze ezen most még jelentős diszkont van, de jól mutatja a jövőbeli árfolyam fejlődési lehetőséget.
- A Moody's felülvizsgálat alá helyezte a Banco Santander angliai leányvállalatának „A1" adósbesorolását. A hitelminősítő február 15-én helyezte felülvizsgálat alá a Banco Santander anyavállalatának „Aa3" besorolását.
- Az Arcelormittal (10%) szaúdi partnerével, az Al-Tanmiah céggel (90%) az év közepén indítja új üzemét Szaúd-Arábiában. Az üzem évi 600.000 tonna csövet fog gyártani az olajipar számára. Szerintünk a hírnek nincs jelentős hatása az árfolyamra.
- Holnap reggel tőzsdenyitás előtt teszi közzé 2011. IV. negyedéves jelentését a Magyar Telekom.
Gazdasági hírek
- Tegnap a költségvetést érintő strukturális módosításokról döntött a kormány.
- A nemzetgazdasági miniszternek jövő szerdáig kell javaslatot tennie a gyógyszerkassza további csökkentéséről. Korábban idénre 83, jövőre pedig 37 milliárd forintot terveztek elvonni.
- Szintén a nemzetgazdasági miniszter és a belügyminiszter tesz javaslatot jövő szerdáig a BKV támogatásának csökkentésére.
- Az év második felétől bevezetésre kerül az elektronikus útdíj rendszere. Ebből korábban 100 milliárd forintnyi bevételre számítottak.
- Központi költségvetési kiadások csökkentése.
- Beszerzési stop.
Úgy tűnik a kormány komolyan veszi az unió túlzott deficit eljárását, és igyekszik elébe menni annak, hogy az Ecofin mai ülésén esetlegesen felfüggesszék a kohéziós forrásokat. (Az éves 3 milliárd eurós keretből 1,7 milliárd eurót, vagyis a GDP 1,7%-át érintené). A most bejelentett intézkedések hatása mintegy 200 milliárd forint (a GDP 0,7%-a) körül lehet, de pontosan nehéz megbecsülni. A bejelentés negatívan érintheti a Richtert és az Egist, bár mivel a hazai értékesítés profitja lényegében már a nullához közelít, így a hatás nem túl jelentős. A kormány tehát lépéseket tesz az uniós támogatások felfüggesztésének elkerülésére, ám ez további bizonytalanságot okozhat a közeljövőben.