Nemzetközi hírek
USA:
- Vártnál jobb adatok ellenére estek az amerikai részvényindexek, a kezdeti rövidéletű pluszok után (Dow -0,4%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,3%). Az S&P azonban nyitásban új négyhavi csúcsra ért 1.157 ponton. Egyedül az olajszektor tudott pluszban zárni a szárnyaló olajár következtében.
- A tegnap megjelent makroadatok szinte mindegyike pozitív meglepetést okozott a piacok számára. Az amerikai GDP 1,7%-kal nőtt a második negyedévben (évesítve) a végleges adat szerint. Ez a vártnál és a korábban visszamódosított előzetes 1,6%-nál is nagyobb mértékű emelkedés. A személyi fogyasztás 2,2%-kal bővült a negyedév során, az előzetes 2%-hoz képest.
- Mind a friss, mind a tartós munkanélküli segélykérelmek jobban csökkentek az előrejelzéseknél. Új munkanélküli státuszért 453 ezren folyamodtak múlt héten, a várt 460 ezer, és a korábbi heti 465 ezer fővel szemben.
- A Chicagói beszerzési menedzser index az elemzők által várt csökkenéssel szemben 60,5 pontra emelkedett szeptemberben, az augusztusi 56,7 pontról. Ez a feldolgozóipari szereplők javuló optimizmusára utal.
- Az adatok kezdetben optimizmust kölcsönöztek a piacoknak, majd gyorsan elhamvadt a kezdeti emelkedés. Az elmúlt hetek emelkedése után többen profitrealizálásra használták a jó adatok nyomán érkezett új vevőket. Összességében így is a legjobb szeptembert tudhatja maga mögött az amerikai részvénypiac egészen a Nagy Gazdasági Világválság óta.
- Ma is számos fontos adat lát napvilágot az Egyesült Államokból. Fontos megemlíteni a személyi jövedelmi és kiadási statisztikát, az ISM szeptemberi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexét, valamint a gépjármű-értékesítési adatokat.
Olaj és arany:
- Folytatta a meredek emelkedést az olaj árfolyama is, miután tegnap kitört a 200 napos mozgóátlag fölé, a szerdai benzinkészlet csökkenés nyomán.
- Ma reggel már a 80 dolláros szinten is átszáguldott az árfolyam, korrekciónak egyelőre nincs jele. Az árfolyam-erősödésben szerepet játszhatott az amerikai gazdaság vártnál jobb második negyedéves teljesítménye, valamint a jövőbeli gazdasági aktivitás szempontjából kedvező Chicagói index.
- Volatilis tegnapi kereskedés közben új történelmi csúcs született az arany árában, 1.315 dolláron. Zárásra visszatért az árfolyam a szerdai záró értékre, és ma reggel sincs még komolyabb elmozdulás. A nemesfém árfolyama napon belül is jól követte a dollár hektikus mozgását.
Távol-Kelet:
- Vegyes hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon, de többségében pluszban vannak az indexek (Nikkei +0,4%; Hang Seng -0,1%; Shanghai +1,7%; Kospi +0,2%).
- Kínában az volt a jó hangulat oka, hogy a beszerzési menedzser index a vártnál kedvezőbben alakult. A mutató 51,7-ről 53,8-ra emelkedett augusztusban, miközben az elemzők 52,5-et vártak.
- Japánban nagyot emelkedtek az ingatlanfejlesztő társaságok, miután a megkezdett lakásépítések a vártnál jobban alakultak, az elemzők által jelzett 10,2% helyett 20,5%-ra emelkedett az adat.
- Taiwanban kamatot emelt a jegybank 0,125%-kal, így 1,5%-ra növekedett az irányadó ráta.
- Az olaj árának további emelkedése a pozitív oldalra segítette a BHP Billiton árfolyamát, mely több mint 1%-ot erősödött a hajnali kereskedésben.
- Negatív hír azonban, hogy 1%-kal csökkentek a fogyasztói árak a szigetországban augusztusban (év/év). A súlyos defláció oka elsősorban az intervenció ellenére továbbra is rendkívül erős japán jen, ami jelentősen csökkenti az importtermékek árát.
Devizák:
- Tegnap megérintette az 1,369-es ellenállást az EUR/USD. Itt megpihenhet az árfolyam, a mai kereskedés során oldalazás valószínű.
- Továbbra is a 276-os támaszon oldalaz a forint, a következő napokban sem számítunk számottevő elmozdulásra.
- A jen tovább erősödött, egyre közelebb kerül az árfolyam a 82,9-es támaszhoz.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek a tegnapi korrekció után.
Erste kommentár
Meglepő bejelentést tett Orbán Viktor tegnap este. Lehet, hogy a tavalyi büdzsé nem is 3,9%-os, hanem 4,4%-os hiánnyal zárt, amely több mint 100 Mrd Ft-tal magasabb a korábbi számnál. Így szerinte ez az idei költségvetésre is kihathat. Azt is elmondta, hogy erről az EU-t is tájékoztatnia kell. Erről két dolog jutott eszünkbe. Ez lehet hogy tényleg így van, s az akkor rossz, de nem végletesen, esetleg egy kicsit nagyobb kiigazítás kell, s így egy két korábbi ígéretet törölni lehet. Másrészt az embernek újra eszébe jut a nyarat jellemző mozgástér bővítési kísérlet. Lehet, hogy ez a bejelentés is annak része? Mindenestre abban egyetérthetünk, hogy nem jó üzenet. Az is világos, hogy ezzel kapcsolatban talán ma, de az elkövetkező napokban nagy valószínűséggel látunk majd még híreket. Különben újra-és újra csontvázat kiált a kormány, de eddig nem túl sokat tudott találni, illetve nem nagyon tudta igazolni korábbi állításait. Ha pedig valaki túl sokat kiált farkast, akkor azt egy idő után nem veszik túlságosan komolyan. Így a részletek nélkül szerintünk a piac egyelőre ki vár, s megvárja a kellően hiteles információt. Különben ma fog a KSH közzétenni idősor adatokat, amelyben ezek szerint láthatjuk majd ezt a módosítást. Az adatokat 9 órakor teszik közzé.
Rövid hírek
- MOL: A Nabucco projekt egyik vezetője elmondta, hogy a legfőbb beszállító Irak lehet 10 milliárd köbméterrel, de tárgyalásokat folytatnak Egyiptommal is. A tendert jövőre hirdetik meg, az eredetileg tervezett 2010-zel szemben. A project finanszírozását az EBRD, a Világbank, és az EIB biztosíthatja. Bejelentés jövő év második felében várható. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.