Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kereskedés második felében pozitívba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow +0,1%; S&P +0,5%; Nasdaq +1,1%). Jó makroadatok, és az olasz kormányalakítással kapcsolatos optimizmus vezette a pozitív hangulatot.
- Az amerikai kiskereskedelmi forgalom 0,5%-kal emelkedett októberben a várt 0,3%-kal szemben, ami elsősorban a háztartások magasabb rendelkezésre álló jövedelmének következménye. A gépjármű és üzemanyag-értékesítéstől tisztított érték 0,7%-kal nőtt múlt hónapban szemben a várt 0,2%-os emelkedéssel.
- A New-Yorki feldolgozóipari menedzser index a vártnál sokkal jobban alakult. A múlt havi mínusz 8,5 pontról 0,6 pontra emelkedett a mutató novemberben az elemzők által várt mínusz 2 pontos értékkel szemben.
- A termelői árak várt alatti mértékben, 5,9%-kal emelkedtek az Egyesült Államokban múlt hónapban tavaly októberhez viszonyítva. Hó/hó alapon 0,3%-kal csökkent a termelői árindex.
- Mario Monti szerint a szakértői kormányának sikerül megoldania Olaszország problémáit, és kivezetnie az országot a válságból. Monti, új olasz miniszterelnök ma mutathatja be kormányának tagjait.
- Az USA részvénypiacain a legjobban a technológiai vállalatok teljesítettek tegnap, összességében 1,1%-kal emelkedett a szektor indexe.
Amerikai, európai részvények:
- A Wal-Mart kiskereskedelmi lánc árfolyama 2,4%-ot esett tegnap a jó hangulat ellenére. A vállalat ugyanis a jó bevételek ellenére a várt alatti profitról (részvényenként 97 cent) számolt be. A szállítók által adott magasabb árakat nem hárította a fogyasztókra a cég.
- Felülvizsgálja atom-stratégiáját a GDF Suez, miután a kormány 550 millió eurós adót vet ki a szektorra.
- A várakozásoknak megfelelő, 1,038 milliárd eurós bevételt ért el az Infineon az elmúlt negyedévben, azonban a következő negyedévben 10%-os visszaesést vár a menedzsment. A nettó profit 68%-kal zuhant. A 2012-es évben további erodálódásra számít a cég.
- A Societé Générale megerősítette, hogy valóban a munkahelyek csökkentésére készül 2012-ben a vállalati és befektetési banki üzletágában.
- A Bayer arra számít, hogy 2015-re az Ázsiából származó bevételei elérik a 11 milliárd eurót.
- Végső fázisba érkezett a Daimler és a Nissan közös projektje, melynek keretein belül személygépkocsikat raknának össze Mexikóban.
- Ezen a héten kezdi meg Lumia 800-as telefonjainak értékesítését Európában a Nokia.
Olaj és arany:
- Tegnap 100 dollár közelébe emelkedett a WTI olaj ára a várt feletti amerikai kiskereskedelmi statisztika nyomán. A ma reggeli negatív hangulat nyomán azonban 0,75%-ot esett a kőolaj árfolyama. Jelenleg 98,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Középtávon pozitív a kép, a 100 dolláros erős szintet fokozatosan ostromolja az árfolyam.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az olajkészlet adatokat. A várakozások szerint további 1,2 milliós készletcsökkenésre számíthatunk a kőolaj terén, míg a benzinkészletek 1 millió hordóval csökkenhetnek.
- Az arany a tegnapi stagnálás után ma reggel 0,75%-ot esett, és jelenleg 1.767 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek, a forgalom alacsony volt (Nikkei -0,9%, Shanghai -2,8%, Hang Seng -2,7%, Kospi -1,6%, All Ordinaries -0,9%). Nem változtatott az alapkamat mértékén (0-0,10%) a japán jegybank, azonban a gazdaság növekedésére vonatkozó várakozásait lefelé módosította. Ismét a pénzügyi szektor esett a legnagyobb mértékben (Nomura -4,4%, Daiwa Securities -4,6%,Westpac Banking Group -2,2%). Kezdetben még emelkedni tudott a kínai CCBC (-0,9%), miután kiderült, hogy a nemrégiben a Bank of America által értékesített részvényeket lelkesen vásárolta a szingapúri Temasek Holdings és több kínai állami alap. Aztán a negatív hangulatban a CCBC is délnek vette az irányt. A nyersanyagcégek szintén veszítettek értékükből (Jiangxi Copper -3,4%, Alumina -2,0%). Nagyot esett a China Vanke ingatlanfejlesztő, mivel lapértesülések szerint 15%-kal kényszerült csökkenteni árait egy nagy Shanghai-i lakásprojektben. Az egészségügyben készül teret hódítani a Samsung. Meg nem nevezett összegért felvásárolja a kórházi felszereléseket gyártó amerikai Nexus-t.
Devizák:
Nagyot erősödött a dollár a tegnapi kereskedés során, majd a reggeli órákban tovább folytatódott az EUR/USD árfolyamának csökkenése. Újabb lokális mélypontra esett a kurzus nemrégiben (1,345). A japán fizetőeszköz továbbra is a támaszt jelentő 20 és 30 napos mozgóátlagokon stagnál (77,1). A forint nem sokat mozgott a tegnapi kereskedés során, de a reggeli órákban gyengülésnek indult a hazai fizetőeszköz. Hajszállal a tegnapelőtti csúcspont alatt, 316,8 környékén mozog az árfolyam.
Rendkívül gyenge főszezon a Danubiusnál
A Danubius Hotels tegnap piaczárás után tette közzé harmadik negyedéves konszolidált IFRS gyorsjelentését. Az adózás előtti eredmény a tavalyi harmadik negyedévhez képest 78,4%-kal, 686 millió forintra csökkent, leginkább a devizahiteleken elszenvedett jelentős veszteség miatt. Az eredmény 31%-kal maradt el az általunk várt szinttől. A bevételek 3,4%-kal csökkentek év/év alapon, és 6,2%-kal múlták alul az előrejelzésünket. Az erős árverseny miatt további szobaárcsökkenésre kényszerült a vállalat és ezt a forint gyengülése sem tudta ellensúlyozni. A leggyengébben a magyar szegmens teljesített, a legjobb számokat pedig a csehországi szegmens hozta, részben a korona forinttal szembeni erősödése nyomán. A vártnál kedvezőtlenebb bevételek ellenére a cég működési eredmény soron tartotta a tavalyi éves szintet, a hatékony költségcsökkentés következtében.
A fenti számok azt mutatják, hogy továbbra is nehéz helyzetben van a Danubius, a kemény versenyben a további árcsökkenések sem elképzelhetetlenek. Jó hír, hogy a költségeket sikerül a bevételeknek megfelelően csökkenteni, de hosszú távon ez nem jelent megoldást a cég számára. Az első három negyedévben nem sikerült nyereséget elérni a vállalatnak, és a szezonálisan gyenge utolsó negyedév jellemző vesztesége mellett a forint további rendkívüli gyengüléséből fakadó árfolyamveszteségek is negatívan érinthetik az idei évet. Valószínű, hogy az idei lesz a legnagyobb veszteséget produkáló időszak a cég történetében, így a 2011-es előrejelzéseinket felülvizsgáljuk.
Rövid hírek
- Negatív figyelőlistára helyezte az S&P az OTP és az OTP Jelzálogbank hosszú és rövidtávú, "BBB mínusz/A-3" osztályzatait.
- OTP, FHB: A Magyar Bankszövetség holnap teszi közzé a devizahitelesek megsegítésére vonatkozó javaslatait.
- Az OTP 2011. november 15-én 67.408 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 2.788 forintos átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.717.590 darabra változott. (Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. október 31-i állapot szerint 2.073.560 darab.) A saját részvény állomány mindösszesen 1,68%.
- A PannErgy 2011. november 15-én 1.200 darab saját részvényt vásárolt 636 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.826.754 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,43%-a.
Gazdasági hírek
- A monetáris kondíciók fokozatos szigorítására lehet szükség, ha továbbra is fennmarad a kockázatkerülés az európai piacon - állt a Monetáris Tanács tegnapi közleményében. A forint gyengülése rontja az inflációs kilátásokat és a gazdasági szereplők mérlegalkalmazkodási kényszerét is erősíti.
- Éves szinten 1,4%-kal nőtt Magyarország GDP-je a harmadik negyedévben. Bár az adat alapvetően megfelelt várakozásainknak (és felülmúlta a pesszimistább piaci konszenzust), nem számítunk arra, hogy ez a teljesítmény a következő negyedévek során fenntartható lesz. Az eurózóna bizonytalanságai, a forint gyengesége és a további fiskális megszorítások miatt a növekedés jövőre jelentős mértékben lelassulhat.
- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány rendelkezik a megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy megvédje az országot az eurózóna válságából adódó kockázatok ellen, mivel a 2012-es költségvetés 300 milliárdos tartalékot tartalmaz, és alternatív makrogazdasági szcenáriókkal is rendelkezik.