Nincs más választás, mint a pénznyomtatás

Tegnap még emelkedni tudtak az amerikai részvénypiacok, Európa gyengébb volt. Drágult az olaj, ma már esik a nyersanyag és az arany ára is. Távol-Kelet: Alacsony forgalom mellett estek az indexek. Erősödik a dollár és gyengül a forint a reggeli órákban. Rendkívül gyenge főszezon a Danubiusnál. Ma az árak esésére számítunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A kereskedés második felében pozitívba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow +0,1%; S&P +0,5%; Nasdaq +1,1%). Jó makroadatok, és az olasz kormányalakítással kapcsolatos optimizmus vezette a pozitív hangulatot.
- Az amerikai kiskereskedelmi forgalom 0,5%-kal emelkedett októberben a várt 0,3%-kal szemben, ami elsősorban a háztartások magasabb rendelkezésre álló jövedelmének következménye. A gépjármű és üzemanyag-értékesítéstől tisztított érték 0,7%-kal nőtt múlt hónapban szemben a várt 0,2%-os emelkedéssel.
- A New-Yorki feldolgozóipari menedzser index a vártnál sokkal jobban alakult. A múlt havi mínusz 8,5 pontról 0,6 pontra emelkedett a mutató novemberben az elemzők által várt mínusz 2 pontos értékkel szemben.
- A termelői árak várt alatti mértékben, 5,9%-kal emelkedtek az Egyesült Államokban múlt hónapban tavaly októberhez viszonyítva. Hó/hó alapon 0,3%-kal csökkent a termelői árindex.
- Mario Monti szerint a szakértői kormányának sikerül megoldania Olaszország problémáit, és kivezetnie az országot a válságból. Monti, új olasz miniszterelnök ma mutathatja be kormányának tagjait.
- Az USA részvénypiacain a legjobban a technológiai vállalatok teljesítettek tegnap, összességében 1,1%-kal emelkedett a szektor indexe.

 

Erste kommentár
Hamar elromlott a tegnap még kissé jó hangulat, legalábbis ami az USA-t illeti. Miért is van ez? Azért mert egyre nagyobb nyomás nehezedik az EKB-ra hogy csináljon végre valamit. A befektetők össztűz alá vették az olasz, belga, francia és osztrák kötvénypiacokat is. Az olaszt jól tudjuk miért, a többit pedig az olasz kitettség miatt. Vagyis addig büntetnek, amíg az EMU nem csinál valamit. A fertőzés tovább terjed! Egyre inkább úgy látjuk, hogy nincs más választás, mint a pénznyomtatás. Azaz az EKB-nak korlátlanul kell olasz államkötvényt vennie. A pénznyomtatás pedig azt jelenti, hogy az euró leértékelődik, vagyis a dollár erősödik. S pontosan ez történik.

Amerikai, európai részvények:

- A Wal-Mart kiskereskedelmi lánc árfolyama 2,4%-ot esett tegnap a jó hangulat ellenére. A vállalat ugyanis a jó bevételek ellenére a várt alatti profitról (részvényenként 97 cent) számolt be. A szállítók által adott magasabb árakat nem hárította a fogyasztókra a cég.
- Felülvizsgálja atom-stratégiáját a GDF Suez, miután a kormány 550 millió eurós adót vet ki a szektorra.
- A várakozásoknak megfelelő, 1,038 milliárd eurós bevételt ért el az Infineon az elmúlt negyedévben, azonban a következő negyedévben 10%-os visszaesést vár a menedzsment. A nettó profit 68%-kal zuhant. A 2012-es évben további erodálódásra számít a cég.
- A Societé Générale megerősítette, hogy valóban a munkahelyek csökkentésére készül 2012-ben a vállalati és befektetési banki üzletágában.
- A Bayer arra számít, hogy 2015-re az Ázsiából származó bevételei elérik a 11 milliárd eurót.
- Végső fázisba érkezett a Daimler és a Nissan közös projektje, melynek keretein belül személygépkocsikat raknának össze Mexikóban.
- Ezen a héten kezdi meg Lumia 800-as telefonjainak értékesítését Európában a Nokia.

Olaj és arany:

- Tegnap 100 dollár közelébe emelkedett a WTI olaj ára a várt feletti amerikai kiskereskedelmi statisztika nyomán. A ma reggeli negatív hangulat nyomán azonban 0,75%-ot esett a kőolaj árfolyama. Jelenleg 98,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Középtávon pozitív a kép, a 100 dolláros erős szintet fokozatosan ostromolja az árfolyam.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az olajkészlet adatokat. A várakozások szerint további 1,2 milliós készletcsökkenésre számíthatunk a kőolaj terén, míg a benzinkészletek 1 millió hordóval csökkenhetnek.
- Az arany a tegnapi stagnálás után ma reggel 0,75%-ot esett, és jelenleg 1.767 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek, a forgalom alacsony volt (Nikkei -0,9%, Shanghai -2,8%, Hang Seng -2,7%, Kospi -1,6%, All Ordinaries -0,9%). Nem változtatott az alapkamat mértékén (0-0,10%) a japán jegybank, azonban a gazdaság növekedésére vonatkozó várakozásait lefelé módosította. Ismét a pénzügyi szektor esett a legnagyobb mértékben (Nomura -4,4%, Daiwa Securities -4,6%,Westpac Banking Group -2,2%). Kezdetben még emelkedni tudott a kínai CCBC (-0,9%), miután kiderült, hogy a nemrégiben a Bank of America által értékesített részvényeket lelkesen vásárolta a szingapúri Temasek Holdings és több kínai állami alap. Aztán a negatív hangulatban a CCBC is délnek vette az irányt. A nyersanyagcégek szintén veszítettek értékükből (Jiangxi Copper -3,4%, Alumina -2,0%). Nagyot esett a China Vanke ingatlanfejlesztő, mivel lapértesülések szerint 15%-kal kényszerült csökkenteni árait egy nagy Shanghai-i lakásprojektben. Az egészségügyben készül teret hódítani a Samsung. Meg nem nevezett összegért felvásárolja a kórházi felszereléseket gyártó amerikai Nexus-t.

Devizák:

Nagyot erősödött a dollár a tegnapi kereskedés során, majd a reggeli órákban tovább folytatódott az EUR/USD árfolyamának csökkenése. Újabb lokális mélypontra esett a kurzus nemrégiben (1,345). A japán fizetőeszköz továbbra is a támaszt jelentő 20 és 30 napos mozgóátlagokon stagnál (77,1). A forint nem sokat mozgott a tegnapi kereskedés során, de a reggeli órákban gyengülésnek indult a hazai fizetőeszköz. Hajszállal a tegnapelőtti csúcspont alatt, 316,8 környékén mozog az árfolyam.

Rendkívül gyenge főszezon a Danubiusnál

A Danubius Hotels tegnap piaczárás után tette közzé harmadik negyedéves konszolidált IFRS gyorsjelentését. Az adózás előtti eredmény a tavalyi harmadik negyedévhez képest 78,4%-kal, 686 millió forintra csökkent, leginkább a devizahiteleken elszenvedett jelentős veszteség miatt. Az eredmény 31%-kal maradt el az általunk várt szinttől. A bevételek 3,4%-kal csökkentek év/év alapon, és 6,2%-kal múlták alul az előrejelzésünket. Az erős árverseny miatt további szobaárcsökkenésre kényszerült a vállalat és ezt a forint gyengülése sem tudta ellensúlyozni. A leggyengébben a magyar szegmens teljesített, a legjobb számokat pedig a csehországi szegmens hozta, részben a korona forinttal szembeni erősödése nyomán. A vártnál kedvezőtlenebb bevételek ellenére a cég működési eredmény soron tartotta a tavalyi éves szintet, a hatékony költségcsökkentés következtében.

A fenti számok azt mutatják, hogy továbbra is nehéz helyzetben van a Danubius, a kemény versenyben a további árcsökkenések sem elképzelhetetlenek. Jó hír, hogy a költségeket sikerül a bevételeknek megfelelően csökkenteni, de hosszú távon ez nem jelent megoldást a cég számára. Az első három negyedévben nem sikerült nyereséget elérni a vállalatnak, és a szezonálisan gyenge utolsó negyedév jellemző vesztesége mellett a forint további rendkívüli gyengüléséből fakadó árfolyamveszteségek is negatívan érinthetik az idei évet. Valószínű, hogy az idei lesz a legnagyobb veszteséget produkáló időszak a cég történetében, így a 2011-es előrejelzéseinket felülvizsgáljuk.

Rövid hírek

- Negatív figyelőlistára helyezte az S&P az OTP és az OTP Jelzálogbank hosszú és rövidtávú, "BBB mínusz/A-3" osztályzatait.

- OTP, FHB: A Magyar Bankszövetség holnap teszi közzé a devizahitelesek megsegítésére vonatkozó javaslatait.

- Az OTP 2011. november 15-én 67.408 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 2.788 forintos átlagáron. Így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 4.717.590 darabra változott. (Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2011. október 31-i állapot szerint 2.073.560 darab.) A saját részvény állomány mindösszesen 1,68%.

- A PannErgy 2011. november 15-én 1.200 darab saját részvényt vásárolt 636 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.826.754 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,43%-a.

Gazdasági hírek

- A monetáris kondíciók fokozatos szigorítására lehet szükség, ha továbbra is fennmarad a kockázatkerülés az európai piacon - állt a Monetáris Tanács tegnapi közleményében. A forint gyengülése rontja az inflációs kilátásokat és a gazdasági szereplők mérlegalkalmazkodási kényszerét is erősíti.

- Éves szinten 1,4%-kal nőtt Magyarország GDP-je a harmadik negyedévben. Bár az adat alapvetően megfelelt várakozásainknak (és felülmúlta a pesszimistább piaci konszenzust), nem számítunk arra, hogy ez a teljesítmény a következő negyedévek során fenntartható lesz. Az eurózóna bizonytalanságai, a forint gyengesége és a további fiskális megszorítások miatt a növekedés jövőre jelentős mértékben lelassulhat.

- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány rendelkezik a megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy megvédje az országot az eurózóna válságából adódó kockázatok ellen, mivel a 2012-es költségvetés 300 milliárdos tartalékot tartalmaz, és alternatív makrogazdasági szcenáriókkal is rendelkezik.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo