Mindenesetre a piacok újra abba az üzemmódba kapcsoltak, hogy nem vesznek túl sok tudomást az orosz- ukrán konfliktusról. (A NATO nem akar közvetlenül beavatkozni a folyamatokba.) Így a DAX ma újra ostrom alá veheti a 200 napos mozgóátlagot 9.516 pontnál azután, hogy pénteken rendesen letesztelte a 30 napos mozgóátlagot, és onnan egy hatalmas kanócot hagyott.
Közben az S&P500 csúcson ünnepel, így várja a munka ünnepét követő „rendes” kereskedés megkezdését. Ráadásul nincs is túlvéve (technikailag), azaz akár tovább is mehet annak ellenére, hogy a 2.000 pont lélektani határ. Itthon, a BUX a 30 naposról (17.690) rugaszkodott el pénteken, s így a BUX is mehet a 18.211 pontnál levő 200 napos mozgóátlag felé.
USA
Nem volt túlságosan izgalmas a pénteki kereskedés a tengerentúlon, az árfolyamok mérsékelt emelkedéssel zárták a kereskedést, az S&P500 indexnek sikerült történelmi maximumon, 2.000 pont felett zárnia (Dow 0,11%, S&P500 0,31%, Nasdaq 0,49%). A munka ünnepe miatt ma zárva lesznek a tengerentúli börzék.
Szeptember 8-án indul az Alibaba elsődleges részvénykibocsátása, a kereskedés szeptember 18-án vagy 19-én kezdődhet a New-York-i tőzsdén. Ez lehet minden idők legnagyobb IPO-ja a technológiai szektorban. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe augusztusban 82,5 ponton áll, ami a korábbi 79,2 pontnál és a várt 80,1 pontnál is kedvezőbb.
Az amerikai személyes kiadások negatív meglepetést okoztak a piacnak, mert a várt 0,2%-os növekedés helyett 0,1%-kal csökkentek júliusban. A jövedelmek 0,2%-kal emelkedetek, ami kissé alulmúlta a piaci becsléseket.
Újabb történelmi csúcsra, 269,7 dollárra emelkedett a Tesla árfolyama, miután a társaság bejelentette, hogy megállapodott a China Unicommal, hogy 120 kínai városban összesen 400 töltőállomást fognak kiépíteni.
Meg nem erősített hírek szerint az Apple megállapodást kötött a legnagyobb bankkártya társaságokkal, hogy a következő iPhone modellbe épített NFC chippel, lehetőségük nyíljon az okos telefon tulajdonosoknak, hogy fizetésre is használják a készüléket.
Európa
A szombati rendkívüli EU csúcs számos érdekességet tartogatott. Francois Hollande francia elnök nyilatkozata szerint az Oroszországgal szembeni szankciók akár már a héten bővülni fognak. Hollande szerint megvan annak a reális esélye, hogy a konfliktus háborúvá változik. Angela Merkel is hasonlóan vélekedik, azonban továbbra is ragaszkodik ahhoz az elképzeléshez, hogy az ukrán konfliktus nem oldható meg katonai úton. Robert Fico szlovák miniszterelnök megvétózná az újabb szankciókat, ugyanis azok ártanának az ország gazdaságának.
Az újabb szankciók belobogtatása úgy látszik nem sokat ért, ugyanis vasárnap a kormányerők újabb területeket veszítettek el a harcokban. Az ukrán elnök, Petro Porosenko reményei szerint sikerül tűzszünetet elrendelni a hétfői minszki tárgyalások során.
Manuel Valls francia miniszterelnök szerint Németországban is szükséges lesz a lazább monetáris politika, és arra kéri Mario Draghi EKB elnököt, hogy még tovább merészkedjenek a megkezdett úton. Francois Hollande köztársasági elnök és Matteo Renzi olasz miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy október 6-án Olaszországban EU csúcstalálkozott szerveznek a gazdasági növekedés és munkahely teremtés kérdéskörében. Reményeik szerint Angela Merkel-t is sikerül meggyőzni arról, hogy a politikai lazítás és a deficit cél lassabb elérése közös érdek.
Benoit Coeure, az EKB igazgatótanácsának tagja szerint a testület kész további likviditást nyújtani a bankoknak, ha azok növelik a reálgazdasági hitelezésüket. Ezek a szavak kísértetiesen hasonlítanak Mario Draghi, EKB elnök Jackson Hole-i beszédére. Makrogazdasági adatok szempontjából csak a kora délelőtti órák lesznek izgalmasak, amikor is érkeznek az európai feldolgozóipari menedzser-indexek.
Olaj, arany
A WTI 95,6 dollár volt ma reggel, mintegy 30 centtel a pénteki szint alatt. Az OPEC augusztusban napi 891 ezer hordóval többet termelt augusztusban, napi mintegy 31 millió hordót ért el a kibocsátás. Az USA iránymutató nyersolaj indexe 5 napig emelkedni tudott főleg a jó USA gazdasági adatoknak és az ISIS előrenyomulásának köszönhetően, mielőtt ma reggel süllyedni kezdett az árfolyam. Az arany 1.289 dolláron stagnált. A fedezeti alapok a hírek szerint csökkentették vételi pozícióik számát, a nyitott kötések száma ötéves mélypontra esett, jelezve, hogy a befektetők nem optimisták az arany emelkedésével kapcsolatban.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama az 1,3190-es szintről 1,3130-ig zuhant a hétvégi hírekre. A csütörtöki EKB ülésig nagy csapkodásra nem számítunk. AZ EUR/HUF kurzusa nagy mozgásokat produkált pénteken. A 313,75 és 316,40-es napi mélypont és csúcs után ma reggel 315 körül indulhat a kereskedés.
Távol-Kelet
A Nikkei és a Hang Seng index is 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett. A HSBC felmérése alapján az augusztusi végleges PMI értéke 50,2 pontra csökkent Kínában. Ezzel elmaradt az 50,3 pontos várakozástól. Az állami hivatal által publikált PMI adatok is minimális csalódást jelentettek. A beszerzési menedzser index értéke 51,1 pontra esett az előző havi 51,7 pontról, és ezzel alulteljesítette az 51,2 pontos várakozást.
A péntek délután publikált második negyedéves indiai GDP 5,7%-os növekedést mutatott, enyhén felülteljesítve az 5,5%-os várakozást. A Bank of Japan várakozása szerint jövő év elején a korábbi terveknek megfelelően a kormány a jelenlegi 8%-ról 10%-ra fogja emelni az ÁFA-t. Az adóemelés pedig növeli annak a lehetőségét, hogy a jegybank újabb stimulust vezet be a belső kereslet élénkítése érdekében, ez azonban gyengítené a japán jent.
A shanghai és a hongkongi tőzsde összekötésének első tesztje sikeresen lezárult. A hírre az értékeltségi különbség csökkent a mindkét tőzsdén jegyzett papírok esetében.
Határidős piacok
Az S&P kivételével pluszban vannak mind az amerikai, mind az európai határidős indexek.