Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nap végére összeszedték magukat az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,1%; Nasdaq -0,2%), az európai döntéshozók optimista vélekedése hozott jó hangulatot a piacokra.
- Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter találkozott Wolfgang Schäuble német kollégájával. Mindketten fontos döntések meghozatalára számítanak a pénteki uniós csúcson, mely után helyreállhat az euróövezet iránti bizalom. A felfokozott várakozások mind a fiskális unió irányába tett lépésekre vonatkoznak, ami egy nagyobb szabású európai mentőterv lehetőségét is megteremti.
- Ismét előkerült az EFSF erősítésének kérdése. A Financial Times „magas rangú európai tisztségviselőktől" származó információi szerint a jelenlegi 440 milliárdos kerettel párhuzamosan indítanák útjára az ESM-et (Európai Stabilitási Mechanizmus) 500 milliárdos összeggel. Egyes tervek szerint az IMF az eddigieknél sokkal nagyobb támogatást kapna. A 3 pillér együtt már elég komoly védőhálót jelenthetne és lehetővé válna az akár Olaszország méretű országok megmentése is.
- A Standard&Poor's azonban továbbra is negatív véleményt fogalmaz meg az eurózónával kapcsolatban. A tegnap figyelőlistára helyezett 15 ország után azt is közzétette hitelminősítő, hogy az EFSF is elveszítheti „AAA" besorolását. Az elemzési igazgató szerint a hétfői Merkel-Sarkozy találkozó fontos lépés a megoldás felé, de egyelőre hiányoznak fontos részletek. Súlyos következményekkel járhat, ha a pénteki EU csúcson nem születnek meg a lényeges döntések.
Amerikai, európai részvények:
- A Banco Santander kolumbiai leányvállalatának 95%-os részesedését 1,16 milliárd dollárért venné meg a Corpbanca.
- A Total megvásárolja az Elgin Franklin északi tengeri olajmezőinek GDF Suez által birtokolt részét. A Total részesedése így a jelenlegi 35,8%-ról 46,2%-ra emelkedik. Az ügylet teljes értéke (EV) a Total bejelentése alapján 590 millió euró.
- A Magna International bejelentette, hogy leányvállalata megvásárolta a Thyssenkrupp brazil autóalkatrész-gyártó leányvállalatát. A cég 4 üzemmel rendelkezik Brazíliában, és 247 millió dolláros árbevételt termel.
- A 3M amerikai vállalat árfolyama 1,5%-ot emelkedett, miután a cég megerősítette idei profitvárakozásait, jövőre pedig az elemzői konszenzusnál magasabb prognózist adott ki.
Távol-Kelet:
- Jó hangulatban telt a kereskedés a távol-keleti piacokon (Nikkei 1,69%, Hang Seng 0,89%, Shanghai 0,08%, S&P/ASX 0,7%).
- Az ausztrál piac a jó GDP adatra emelkedett, a szigetország év/év alapon 2,5%-ot növekedett a harmadik negyedévben, jelentősen meghaladva az elemzők 1,9%-os várakozását.
- A japán Meji élelmiszeripari vállalat csecsemőknek szánt termékében radioaktív céziumot találtak. A szakértők szerint a fukusimai balesetkor a levegőbe került sugárzó részecskék okozhatták a gondot. 400 ezer doboz tejport hívott vissza a vállalat. A részvények nagy zuhanást követően jelenleg 5% pluszban tartózkodnak
Devizák:
- A forint a 300-as lélektani szinten oldalazott tegnap, egy nagyon szűk sávban. A reggeli órákban is nyugodt kereskedés látható, a piaci hangulat a további erősödés irányába mutat.
- Az EUR/USD piacán sem volt nagy mozgás tegnap, az oldalazást a reggeli órákban enyhe forinterősödés váltotta fel, de továbbra is a 20 napos mozgóátlag alatt oldalaz a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Az S&P negatív kilátás rossz hírére szinte semmi sem történt. Ugyanakkor a mentőalapok várható emelése gyors pozitív reakciót hozott. Az ESFS keretnövelése és az új ESM nevű 500 Mrd eurós alap létrehozása, 900 Mrd euróra vagy még az fölé is növelné a pénzügyi eszközöket, amelyek védhetnék az euro zóna perifériáját. (Végvári lovagok) Persze egyből az jut eszünkbe, hogy ez nagyon szép, de ki fog bele pénzt tenni. Amikor közel megduplázták az ESFS tűzerejét, akkor már több parlamentben zúgolódtak a honatyák, s bizony az osztrákoknál, a németeknél és a szlovákoknál is neccesen ment át a törvény. Kérdés, hogy most örömmel és dalolva megszavaznának-e egy újabb duplázást, amely már kétszer akkora lenne, mint a legutóbb elfogadott érték. Ja és persze hova növekedne ezen országok hitelállománya. Ezért nem tudunk felhőtlenül örülni ennek a sajtóinformációnak, bár nyilván pozitív, és a piacok üdvözlik az információt.Azonban jobban örülnénk annak, hogyha az EKB pénzt nyomtatna.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára tegnap egy konferencián elmondta, hogy az általuk benyújtott javaslat további 400-500 milliárd forint pluszterhet ró a bankokra. A javaslatcsomag részletei egyelőre nem ismertek. Úgy tudjuk, hogy 2012 és 2016 között lehet számolni a többlet terhekkel, így ez évente 100 milliárd forintot jelent. A hír egyelőre nem lesz hatással a bankpapírok árfolyamára.
- OTP, FHB: November végéig 54.500 devizahiteles élt a végtörlesztés lehetőségével, és fizette vissza eredeti értéken számolva 338,9 milliárd forintnyi hitelét. Ez az összes devizahitel állomány 6%-a. Az végtörlesztő ügyfelek nagyrészt saját forrásból fedezték a visszafizetést. A bankszektor vesztesége eddig 90,6 milliárd forint. Még további egy hónapig lehet jelezni a végtörlesztési szándékot, és február végéig kell ténylegesen kifizetni a tartozást. A mostani adatok azt sugallják, hogy a korábban becsült 25% helyett csak a devizahitelesek 10-20%-a fog tudni végtörleszteni.
- A PannErgy 2011. december 6-án 3.500 darab saját részvényt vásárolt 630 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.858.268 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,58%-a.
- A Generali Alapkezelő Zrt. december 2-án 5,25%-ra növelte részesedését a Rábában.
- A Rába Menedzsment Részvényopciós Ösztönző Programja keretében 2011. december 6-án, 600 forintos lehívási áron, összesen 486.397 darab Rába részvényopció került lehívásra a társaságtól. A tranzakciókat követően a Rába tulajdonában 548.160 darab saját részvény van.