Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Eséssel kezdték a hetet az amerikai tőzsdék, nap végén azonban megjelentek a vevők is (Dow -0,9%; S&P -0,7%; Nasdaq -0,3%). Az S&P500 2,9%-os, a Dow Jones 2,7%-os mínuszból szedte össze magát a kereskedés utolsó fél órájában. Továbbra is az európai adóssághegyekkel kapcsolatos aggodalmak vannak a fókuszban, az olasz csőd elleni biztosítás (CDS) történelmi csúcsa közelében, 450 bázisponton tartózkodik.
- A Svájci Nemzeti Bank bejelentette, hogy 1,2 alá nem engedi az EUR/CHF árfolyamot, vagyis kész korlátlan intervencióval gyengíteni a frankot a szint védelme érdekében. A nemzetközi részvénypiacok nagyot ugrottak a hírre, ám a hatása pár óra alatt elcsendesedett, és az amerikai nyitásra már a főbb európai indexek visszatértek a negatív tartományba.
- Az ISM intézet szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexe pozitív meglepetést hozott. Az index ugyanis 53,3 pontra tudott emelkedni augusztusban, holott a konszenzus szerint 51 pontra csökkenhetett volna a mutató. Az index 50 feletti értéke azt jelzi, hogy a gazdasági szereplők többsége a recesszió elkerülésére számít.
- Obama elnök szeptember 8-ra kongresszusi ülést hívott össze, ahol bejelenti a munkapiaci növekedésre ösztönző javaslatait. Az elnök a ház vezetőjéhez írt levélben kifejtette, hogy az USA különösen nehéz gazdasági kihívásokkal kell szembenézzen.
- Az USA-ban a lejtmenetet szokás szerint a bankpapírok vezették, 1,75%-os mínuszban zárt a szektor teljesítményét mérő index. A Bank of America 3,6%-ot, a JPMorgan 3,4%-ot veszített értékéből, és ezzel a Dow két leggyengébben teljesítő tagja lett.
Olaj és arany
- A WTI olaj ára tegnap 3,7%-os mínuszból pattant vissza nap végén, és mindössze 0,5%-ot esett így nap végére. Ma reggel már 0,5%-os pluszban tartózkodik a nyersanyag hordónkénti ára, 86,4 dollár körül zajlik a kereskedés.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma 2,25 millió hordós kőolaj-készletcsökkenést jelenthet be az elemzők szerint, míg a benzinkészletek 1,45 millió hordóval eshetnek. Múlt héten még nagyot (5,3 millió hordó) emelkedtek az amerikai kőolajkészletek.
- Az arany ára tegnap 1,3%-ot, ma pedig 1,9%-ot esett, és jelenleg 1.839 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +2,0%, Shanghai +1,5%, Hang Seng +1,6%, Kospi +3,6%, All Ordinaries +2,1%).
- A japán jegybank változatlan szinten (0 és 0,1% között) hagyta az alapkamatot. Az ausztrál GDP negyedéves szinten a várt 1,0% helyett 1,2%-kal bővült. Ráadásul a korábbi adatot is felfelé, -1,2%-ról -0,9%-ra módosították.
- A vártnál jobb amerikai ISM adat lendületet adott az ázsiai részvényeknek is (Samsung +4,0%, LG +5,3%, Hyundai +2,6%).
- A japán exportőrök plusz segítséget kaptak a gyengülő jentől (Mazda +3,4%, Sony +3,2%).
- Jól szerepeltek a Yahoo partnercégei, miután az amerikai vállalat bejelentette, hogy elmozdítják igazgatósági pozíciójából Carol Bartz-ot és átvilágíttatják a vállalatot. A Yahoo Japan, mely a Yahoo és a Softbank (+3,8%) ellenőrzése alatt áll, 1,9%-ot emelkedett. A Hong Kong-i Alibaba, melynek anyacége a Yahoo stratégiai partnere, 3,9%-kal drágult.
- Felfelé mozdult el a nyersanyagcégek árfolyama is (Rio Tinta +3,0%, BHP Biliton +3,4%, Cnooc
+3,3%).
Devizák:
- A dollár hirtelen nagyot gyengült napközben, 1,428-ig száguldott az árfolyam 1,41 környékéről. Ezt követően azonban ismét csökkenni kezdett és zárásra megérintette az 1,40-es támaszt. A reggeli órákban újra gyengül a tengerentúli deviza, az EUR/USD keresztárfolyama 1,406-ig emelkedett.
- A japán fizetőeszköz nagyot gyengült a tegnapi kereskedésben, és a 77,5-ös ellenállásig emelkedett az árfolyam. A hajnali órákban azonban lepattant szintről, és 767,2-ig kúszott vissza az árfolyam.
- A forint is volatilis volt napközben, 278 feletti nyitást követően 274 környékén is járt az árfolyam, majd 277,7-nél zárta a kereskedést. A reggeli órákban már 276-nál jár a kurzus.
- A svájci jegybank tegnap bejelentette, hogy 1,2-nél védeni fogja az EUR/CHF árfolyamot. A hírt követően 1,1 környékéről, 1,2 fölé ugrott az árfolyam, és jelenleg is a szint felett tartózkodik. A CHF/HUF kurzusa 250 feletti szintekről 230 alá szakadt. Amennyiben a forint az euróval szemben a 270-285 közötti tartományban marad, akkor az árfolyamkorlát mellett 225 és 237 közötti ingadozhat a CHF/HUF árfolyama.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Nagy lépésre szánta el magát a svájci jegybank (SNB) tegnap. Deklarálta az 1,2-es minimum árat az EUR/CHF keresztárfolyamra. Erre minden lehetősége megvan, hiszen annyi svájci frankot tud nyomtatni az árfolyam alsó szélének védelmében, amennyit akar. Ráadásul ezt deklarálta is, sőt hozzátette, hogy igazándiból a helyes árfolyam még ennél is magasabban van. Szerintünk is. Valahol 1,2 és 1,3 között, vagyis további CHF gyengülésre számítunk. A lépés megkönnyebbülés a devizahitelesek, valamint a magyar bankrendszer és az ország gazdasága számára is. Persze egy dolgot nem szabad elfelejteni, hogy ettől még gazdasági lassulás van világszerte és Magyarországon is. Így nem lehet ölbe tett kézzel ülni. A másik fontos dolog, hogy az árfolyamrögzítés nem fog örökké tartani. A svájci gazdaság általában jobban növekszik, mint az európai, s ez nagy valószínűséggel így is fog maradni. Ez pedig azt jelenti, hogy az EUR/CHF fair érték az elkövetkező években csökkenni fog. Így az 1,2-es rögzítés is megszűnhet majd. Viszont a hitelek 10-15 évesek. Vagyis a kockázatok csak átmenetileg egy pár évre szűnhettek meg.
Vállalati hírek
Tartásra rontottuk Magyar Telekom ajánlásunkat
Felhalmozásról tartásra rontottuk a Magyar Telekom részvényeire kiadott ajánlásunkat, célárunkat pedig 640 forintról 550 forintra csökkentettük. Az alacsonyabb célárat elsősorban a SEC-kel történt 11,5 milliárd forint értékű megegyezés indokolja, melyre a macedón és montenegrói leányok vizsgálata miatt van szükség. Ezen kívül nőtt a kockázatmentes hozam és csökkentenünk kellett eredményvárakozásainkat is. A fogyasztói kiadások a lakosság nagymértékű eladósodottsága miatt ugyanis továbbra is nyomás alatt vannak Magyarországon és a közszféra megrendeléseiben sem várunk fellendülést a közeljövőben. Következésképp a bevételek és az EBITDA 2012-ben tovább erodálódhat, amit a vállalat szigorú költségkontroll irányába tett erőfeszítései sem tudnak kompenzálni. A részvény árfolyamára pozitívan hathat azonban az EU döntése a telekom adóval kapcsolatban, azonban ez sem várható rövid időn belül. Azzal számoltunk, hogy a telekom adó 2013 után megfeleződik.
1 milliárd forint összértékű tendereket nyert az Állami Nyomda
1 milliárd forint értékű biztonsági nyomtatvány gyártására nyert megbízást az Állami Nyomda. 2013-ig a társaság szállítja a Sodexo étkezési utalványait Németországtól Bulgáriáig. A hír pozitív. A megrendelések által jelentett plusz 465 millió forintnyi értékesítés a következő két évre vonatkozóan a 2012-es és 2013-as teljes árbevétel várakozásunk 1,3%-a. 13%-os EBITDA marzzsal és 16%-os társasági adóval számolva az új megrendelések 50 millió forinttal növelhetik az adózott eredményt a következő két évben. Az évi 25 millió forintos profitnövekmény minimum 17 forintos pluszt jelent egy részvény fair értékében. A bejelentés után az árfolyam 5 forinttal 740 forintra emelkedett.
Rövid hírek
- MOL: Az INA tegnap közölte, hogy az EU Szíria elleni szankciói nem érintik a vállalat operációját. A bejelentés megerősíti, amit korábban írtunk.
- A Rába tegnap jelentette be, hogy Norvégiából megrendelést kapott az S90-es midibuszokra. A vállalat saját bevallása szerint a rendelt mennyiség nem jelentős, azonban pozitív indikáció a buszok iránti jövőbeni lehetséges kereslet szempontjából.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy az államadósságot novemberig a GDP 77%-áról 73%-ra csökkentik. Ehhez három milliárd forintnyi jegybanki tartalékot használnak fel és egy milliárd forint értékben értékesítenek külföldi részvényeket, melyek a magánnyugdíj-pénztári vagyon államosításával kerültek az államhoz. Emelkedik a szerencsejáték-adó, valamint a dohányáru, az alkohol és a gázolaj jövedéki adója. Az intézkedésekre az alacsonyabb (2% körüli) GDP arányos növekedés miatt a költségvetésen tátongó 100 milliárd forintos lyuk betömése miatt van szükség.