Nemzetközi hírek
USA:
- A pluszos nyitás után hamar negatív irányba fordultak az amerikai részvénypiacok, 100 pontot esett a Dow a hét utolsó napján (Dow -0,8%; S&P -0,8%; Nasdaq -1,2%). Bár a makroadatok nem nagyon tértek el a várakozásoktól, a befektetők megijedtek a két és fél éve nem látott mértékű inflációtó.
- A fogyasztói árindex áprilisban 3,2%-ra emelkedett az USA-ban, év/év alapon. Az árak átlagosan 0,4%-ot emelkedtek a hónap során. A piac annak ellenére negatívan reagált, hogy a 3,2%-os infláció csak némileg haladja meg az elemzői konszenzust, 3,1%-ot. Az élelmiszer és energiaárak nélkül számított maginfláció a vártnak megfelelő 1,3% lett.
- Az infláció 3% fölé emelkedése újból felveti a félelmeket, hogy a Fed a rendkívüli likviditás csökkentésére készülhet, illetve akár a monetáris szigorítás eszközéhez is nyúlhat.
- A Michigani fogyasztói bizalmi index előzetes értéke jobb lett, mint várták. Májusban ugyanis 72,4 pontra emelkedett a mutatószám.
- A legnagyobb mértékben a pénzügyi szektor esett a likviditás szűkítés réme nyomán (-1,45%). A stabilizálódó nyersanyagárak következtében a nyersanyagtermelő cégek a nem olyan gyengén teljesítők közé tartoztak.
- A Yahoo! árfolyama 3%-ot esett, miután kiderült, 43%-os tulajdonában levő kínai partnere tudta nélkül cserélte le egy leányvállalatának tulajdonosát, a vezérigazgatóhoz köthető vállalatra. A befektetők félnek, hogy a kínai internetes cégnek nem ez az egyetlen kétes ügye.
- Ma jelenik meg a New-York állami feldolgozóipari Fed index májusi alakulása.
Olaj és arany:
- Pénteken már viszonylag nyugodt kereskedést láthattunk az olaj piacán, 100 dollár alatt, szűk árfolyam tartományban araszolt a kurzus. A reggeli kereskedés is viszonylag egyhangú, 98-99 dollár között mozog a nyersanyag árfolyama.
- Az árfolyamot továbbra is a 94,49-94,63 dollár közötti rés tartja, ennek törése esetén számíthatunk további nagyobb mértékű lejtmenetre.
- Obama egy szombati rádióbeszédében azt nyilatkozta, hogy oly módon szeretné felpörgetni USA olajiparát, hogy az alaszkai olajmezőkön újabb fúrásokra adna engedélyt, az árfolyam nem reagált érdemben a bejelentésre.
- Az arany árfolyama 0,7%-os mínuszban zárta a pénteki kereskedést (1.495 dollár). A lejtmenet a hajnali kereskedésben tovább folytatódott, 1.489-ig süllyedt a kurzus. Fontos támaszon az árfolyam, törése esetén tovább gyengülhet az arany.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,8%, Shanghai -0,6%, Hang Seng -1,2%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -1,3%). A hangulat borús volt az IMF-fel és Görögországgal kapcsolatos hírek, valamint a japán és koreai (piaci súlyozás) részvények Goldman Sachs általi leminősítése nyomán. A japán részvények esetében az USA növekedésének bizonytalanságára és helyi kockázati tényezőkre (energia-kimaradások, erős jen) hivatkozott a Goldman, míg a koreai részvények esetében a lassuló globális növekedésre és az állandó inflációs kockázatra hívta fel a figyelmet. A Tepco-val (-6,8%) az S&P bánt el, miután hoszú távú minősítését BBB+-ról BBB-re vágta. Következésképp a Tepco hitelezőinek árfolyama is esett (Mitsubushi UFJ -1,0%, Shinsei Bank -5,2%).
- Bár a japán géprendelések száma márciusban havi összehasonlításban 2,9%-kal nőtt a piac által várt 9,7%-os csökkenéssel szemben, a háztartások bizalmát mutató index (33,4) elmaradt a várttól (37,3).
- Régiószerte veszítettek értékükből a bányatársaságok és az energiacégek, miután a nyersanyagárak csökkentek (BHP Billiton -1,6%, Nippon Steel -1,6%, China Coal Energy -2,7%). Emelkedett viszont a Sony (+0,6%) árfolyama, miután fokozatosan visszaállítja a PlayStation hálózatot.
Devizák:
- Pénteken tovább erősödött a dollár, elesett az 1,415-ös támasz, és 1,408-ig süllyedt az EUR/USD árfolyama. A következő támasz 1,40 környékén látható.
- A japán fizetőeszköz nem mozdult el látványosan az elmúlt napokban, 80,7 és 81,3 között araszol a kurzus. A hajnali kereskedésben a sáv közepénél, 80,95 környékén kereskedtek az USD/JPY devizapárral.
- A forint nagyot gyengült pénteken, közel két forintos emelkedés után a 268,5-ös sávető környékén jár az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Furcsa, hogy egy inflációs adat riasztotta el a befektetőket a részvénypiacokról pénteken. Egy biztos, nagy volt az eladói hullám, a pénz a részvénypiacról az amerikai kötvénypiacra és dollár piacára áramlott. A dollár persze az idei gyengülése után még mindig nem mondható túl erősnek, de az amerikai kötvényárfolyamok emelkedése nyomán a hozamok már idei mélypontjukat nyaldossák. Vagyis folytatódik a kockázatkerülés. Vagyis nem azért esnek a piacok, mert letartóztatták az IMF elnökét, Strauss-Kahn-t. Ugyanakkor az is igaz, hogy a hír tovább fokozza a negatív hangulatot, különösen Görögországgal kapcsolatban, hiszen a hétvégén fontos találkozóknak kellett volna lezajlania, a 110 millió eurós segély/hitelprogram kiterjesztésével kapcsolatban. Az IMF hangsúlyozza, hogy az élet megy tovább a tárgyalásizok folytatódnak a tervek szerint, csak egy kicsit csúsznak. Vagyis a valós hatás minimális, de egy olyan negatív hangulatban, amely egyre inkább elhatalmasodik piacokon, bizony már ez sem elhanyagolható.
Vállalati hírek
OTP, FHB: További részletek a jelzáloghitelesek megsegítéséről
Nagy Anna kormányszóvivő elmondta, hogy még nem jött létre a megállapodás a kormány és a bankok között a bajba jutott jelzáloghitelesek megsegítéséről. Ugyanakkor a Magyar Hírlap birotkába jutott egy dokumentum, melyet hamarosan aláírhatnak a felek. Ennek főbb pontjai a következők:
• A 30 millió forint alatti ingatlanok esetében rögzítenék a törlesztési árfolyamot (EUR/HUF:263, CHF/HUF: 190, JPY/HUF: 1,99), a különbözetet pedig 2015. június 30-ig egy külön számlán vezetnék.
• A kormány felállítja a nemzeti eszközkezelő társaságot. Nagyvárosokban a forgalmi érték 55%-án, egyéb városokban 50%-án, a falvakban pedig 35%-án venné át az eszközkezelő az ingatlanokat. Ahhoz, hogy az ingatlant átvegye az eszközkezelő, mind a bank, mind a jelzáloghiteles hozzájárulása szükséges lesz.
• A kilakoltatási moratórium megszűnésével egyidejűleg árverezési kvótát léptetnének életbe. A veszélyeztetett ingatlanok maximum 5%-a kerülhet egyszerre a piacra.
• Az 50 millió forintos árbevételt el nem érő cégek könnyített eljárás keretében vehetnének fel hitelt. Ezen hitelek 5%-a csökkenti a fizetendő bankadót.
• Az újonnan folyósított lakáshitelek 5%-a szintén csökkenti a bankadót
Úgy látjuk, hogy a napilap birtokába jutott részletek egybecsengenek a korábbi tervekkel. Ebből arra következtetünk, hogy hamarosan megszülethet a megállapodás, melynek eredményeként jelentősen csökkenhet a nem teljesítő hitelek aránya, ami kedvező a bankok számára.
PannErgy: A várakozásoknak megfelelő első negyedéves eredmény
Az általunk vártnál kicsit jobb eredményt ért el a PannErgy. A nettó profit 185 millió forint volt az általunk várt 178 millióval szemben, ami éves szinten 825%-os növekedést jelent. Ez volt az első olyan negyedév, amikor a geotermikus projektek cash flow-t generáltak a vállalat számára. Ugyanakkor az árbevétel és a profit ezeken a projekteken még szerény volt. A szentlőrinci erőmű 26 millió forintos árbevételt hozott, míg a Berekfürdő Energia 16 millió forintosat. Előbbi EBITDA marzsa 80%, utóbbié 70% volt. Ez arra utal, hogy a nagyobb fejlesztések után a vállalat eredménye jelentősen meg fog ugrani. Mivel a szentlőrinci kút potenciálja nagyobb, a PannErgy itt 50%-kal óhajtja növelni az értékesített hőmennyiséget. Számításaink szerint a várt 50-55 millió forintos árbevétel 70-80 millióra nőhet, amely 50-60 millió forintos EBITDA-t generálhat majd a jövőben. Ez persze még mindig kicsi a műanyag üzletág teljesítményéhez képest. Ugyanakkor a miskolci hőszolgáltatás elindulásával a geotermikus EBTDA-ja megtízszereződhet, ami viszont már jelentős tétel.
A műanyag üzletág jól teljesített, mint azt már a Pannunion eredményéből is láthattuk. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a jelentős eredményjavulás elsősorban a forint erősödésének köszönhető, hiszen a hitelek átértékelésének köszönhetően 200 millió forinttal javult az adó előtti eredmény.
Összességében egy jó eredményt láthattunk. A geotermikus fejlesztésekkel kapcsolatos költségek még jelentős negatív hatást fognak gyakorolni az elkövetkező negyedévekben, míg árbevétel oldalon a következő fűtési szezonig jelentősebb árbevételt nem láthatunk majd. Így az elkövetkező két negyedében gyengébb eredményt láthatunk majd, míg a negyedik negyedévtől megugró profitra számítunk.
A vártnál valamivel gyengébb negyedéves számok a Danubius-tól
A Danubius Hotels 1,63 milliárd forintos adózás előtti veszteséget ért el 2011 első negyedévében a pénteken, piaczárás után publikált gyorsjelentés szerint. Ez megfelel az általunk várt 1,62 milliárd forintos értéknek. A bevételek és az üzemi eredmény valamivel elmaradt az általunk várttól. A teljes bevétel elérte a 7,49 milliárd forintot, ami 1,3%-kal kevesebb, mint amire számítottunk és nem múlja jelentősen felül a 2010 első negyedéves értéket sem.
Magyarország EU-s elnöksége nem hozta a várt fellendülést a szállodaiparban, ráadásul az erősebb forint nyomást gyakorolt az euróban denominált szobaárakra. A vendéglátáson elért árbevétel kismértékben emelkedett, a gyógyászati bevételek pedig 2,1%-kal javultak éves összehasonlításban. A költségek 0,5%-kal voltak magasabbak, mint ahogy vártuk, mivel az alkalmazottakat kompenzálni kellett a negatív adóhatás miatt. Ezen kívül a korábbi szigorú költségkontroll sem volt tovább fokozható. Így az üzemi veszteség 2,29 milliárd forintra csökkent. A forint erősödésén elért árfolyamnyereség 860 millió forintot tett ki, ami segített abban, hogy az adózás előtti veszteség csökkenjen a tavalyi 1,74 milliárd forintról. Az első negyedéves eredmény még semmilyen jelét nem mutatja annak, hogy fellendülés következne az eredményekben, így a pénzügyi év nettó eredménye valószínűleg a negatív tartományban marad, bár a menedzsment célja, hogy legalább nullába hozza azt.
Rövid hírek
- Sajtóértesülések szerint a MOL 19 benzinkutat vásárol a TUS-tól, ezzel 37-re növelve szlovéniai kutainak számát. Ugyan a vételárat nem hozták nyilvánosságra, az ügylet mintegy 40 millió dollár nagyságrendű lehet, ami nem túl jelentős. Így nem lesz hatással sem a MOL árazására, sem a papír árfolyamára.
- Sajtóértesülések szerint a MOL és a horvát kormány megállapodott, hogy az INA a nettó profit 50%-át, 480,5 millió kunát fizet ki osztalékként. Ennek fele, vagyis 240 millió kuna (mintegy 8,68 milliárd forint, MOL észvényenként 86 forint) illeti a MOL-t. A hír kedvező, de hatása elhanyagolható, így árfolyamhatásra sem számítunk.
- A Rába pénteken átadta új, 4400nm-es Technológiai Centrumát, mely elsősorban a futómű üzletág vizsgálati hátterét biztosítja majd. A Centrum része a három éves 1,6 milliárd forintos beruházási tervnek, mely 2010 második felében kezdődött. A beruházás lehetővé teszi, hogy a Rába fejlesztési kompetenciája tovább javuljon, és így a vállalat jobban tudjon együttműködni ügyfeleivel. A capex program már tartalmazta ezt a tételt, így nem okozott meglepetést a befektetőknek, azonban jó hír, hogy a beruházás egy fázisa elkészült. A Rába árfolyama pénteken 1,8%-ot emelkedett a bejelentés után zárásig.