Ne vitatkozzunk, hiába tűnnek olcsónak a részvények

Nagyot estek az amerikai részvényindexek tegnap - Az olajat sem kímélték a befektetők, az arany viszont új csúcson van  - Távol-Kelet: Jelentős mínuszok - Nagyot gyengült tegnap a forint - OTP: Vártnál jobb nettó eredmény az alacsonyabb kockázati költségek miatt - Ma az árfolyamok csökkenésére számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Jelentős esés bontakozott ki az amerikai tőzsdéken, több negatív hír is érte a piacokat (Dow -3,7%; S&P -4,5%; Nasdaq -5,2%). A Morgan Stanley csökkentette a globális gazdasági növekedési kilátásait, de a kiábrándító Philadelphiai Fed index is borzolta a kedélyeket.

- Legnagyobb mértékben a pénzügyi szektor veszített értékéből, de a technológiai szektor is erős eladói nyomás alá került.

- Ráadásul előjöttek az európai bankrendszerrel kapcsolatos aggodalmak. A kérdés, hogy a hitelintézetek rendelkeznek-e megfelelő nagyságú tőkével, hogy átvészeljék az adósságválság és az esetleges recesszió okozta sokkokat.

- A Morgan Stanley befektetési bank elemzői csökkentették a világgazdasági növekedési kilátásokat. A globális GDP idén 3,9%-kal nőhet szerintük, a korábban várt 4,2%-kal szemben. Az elemzők hozzátették, hogy az USA és Európa veszélyesen közel van a recesszióhoz, a fogyasztói és üzleti bizalom megrendült.

- A Philadelphiai Fed gazdasági aktivitást mérő előremutató indexe a várt 2 pont helyett -30,7 pontra süllyedt augusztusban. Az index negatív értéke azt sugallja, hogy a gazdasági szereplők egyre inkább recesszióra számítanak. Az indikátor közeledik a 2008-as mélypontjához, -41,2 ponthoz, amit valóban recesszió követett az USA-ban.

- Az inflációs adat is aggodalomra adott okot. Az árak a várt 0,2%-kal szemben 0,5%-kal nőttek múlt hónapban, az év/év alapú fogyasztói árindex 3,6% lett a várt 3,3%-kal szemben. A alacsonynak egyáltalán nem nevezhető infláció erősen csökkenti a Fed mozgásterét, hogy monetáris oldalról élénkítsen, a fiskális élénkítésre pedig az USA jelentős eladósodása miatt nincs lehetőség. Félő, hogy ismét visszajön a 70-es éveket jellemző stagflációs időszak, ami hosszú időre is elnyúlhat.

- 408 ezren fordultak újonnan munkanélküli segélyért múlt héten, a várt 400 ezer fő helyett, a tartós munkanélküliek száma pedig 3,7 millió főre emelkedett.

- A használt lakások értékesítése 3,5%-kal csökkent júliusban a várt 2,7%-os növekedéssel szemben. Egyedül a Leading Indicators kompozit mutató hozott pozitív meglepetést, ugyanis júliusban a várt 0,2% helyett 0,5%-kal nőtt az index értéke.

- A Hewlett-Packard tegnap zárás után publikálta negyedéves számait. Bár a várt számokat mind profit, mind bevételi oldalon tudta hozni a technológiai cég, a kilátások meglehetősen rosszul alakulnak. A Hewlett-Packard árfolyama 6%-ot esett a kereskedés során a negatív hangulatban, majd zárás után az OTC piacon további 10%-kal esett a cég részvényárfolyama.

Olaj és arany

- 5,9%-ot esett tegnap a WTI olaj ára tegnap a recessziós félelmek nyomán. Ma reggel további 1,8%-kal csökkent az árfolyam, és jelenleg 81,2 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.

- Az aranyat azonban vitték, mint a cukrot a tőkepiaci feszültségek nyomán. A részvényekből kiáramló tőke próbálja megtalálni a helyét, ezúttal pedig az arany volt a népszerűbb a franknál. Az arany ára tegnap 1,8%-kal, ma további 1%-kal értékelődött fel, és 1.845 dolláron új történelmi csúcsot ütött a nemesfém unciánkénti árfolyama.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,4%, Shanghai -1,7%, Hang Seng -2,8%, Kospi -6,0%, All Ordinaries -3,4%).

- Továbbra is a növekedési kilátások árnyékolják be a hangulatot. A tegnapi gyenge Philly Fed után ma a Deutsche Bank 7%-ra csökkentette a kínai növekedésre vonatkozó várakozásait. Döntését az európai és amerikai lassulással (esetleges recesszióval indokolta), hiszen Kínának szüksége van arra, hogy valaki megvásárolja az általa gyártott termékeket.

- Az exportőrök estek a legnagyobb mértékben, főleg miután a jen 77 alá erősödött a dollárral szemben. (Citizen -3,6%, Honda -3,2%, Canon -2,1%) Nem kímélték az eladók a koreai exportőröket sem (Hyundai -8,69%, Kia 6,5%, LG -6,2%).

A globális lassulástól való félelem miatt csökkent az olajár, ami az energiacégek árfolyamán is nyomot hagyott (Oil Search -5,2%, Woodside Petroleum -4,1%, PetroChina -4,1%).

- Nyomás alá került a pénzügyi szektor is (Nomura -3,4%, HSBC -6,0%). A Bank of Communications 4,0%-ot esett, mivel bár profitbővülése felülmúlta a várakozásokat, a bank a korábban ígértekkel ellentétben nem fizet évközi osztalékot.

Devizák:

- Tegnap erősödött a dollár, az 1,442-es nyitást követően a 20 napos mozgóátlagig (1,431) csökkent a kurzus.

- A japán fizetőeszköz már közel két hete egy szűk sávban oldalaz (76,25-77). Hamarosan nagyobb elmozdulás jöhet.

- A forint nagyot gyengült tegnap az euróval szemben. Az árfolyam 270-ről rugaszkodott el felfelé, és napközben megérintette a 275-ös szintet, majd zárásra 273-ig korrigált vissza. A hajnali kereskedésben tovább gyengült a forint.

Határidős piacok:

- Továbbra is mínuszban tartózkodnak az amerikai részvényindexek, ma is esésre lehet számítani a parketten.

Erste kommentár

Parázunk újra a recessziótól. Tegnap az USA-ból az inflációs nyomás növekedését mutató adatot láthattunk, miközben jelek további gazdasági lassulást sugalltak. Ha megnézzük az elemzői előrejelzéseket, amelynek nagy része egy hete készült, s egy kisebb része 1-2 nappal ezelőtt, akkor azt látjuk, hogy csakugyan idén 1,75%-os GDP növekedést várnak az USA-ban, de jövőre ez már 2% fölé gyorsulhat. Vagyis egyre jelentősebb eltérés kezd kialakulni a makroelemzők és a piaci szereplők várakozásai között. Mindenestre az államkötvénypiacok és a részvénypiacok is inkább a recessziós forgatókönyvben hisznek. Újra fölmerül a kérdés, hogy megint csak az elemzők optimizmusával és lassú helyzet felismerésével van-e dolgunk vagy a piac áraz félre. Lehet, hogy az igazság valahol a kettő között van. 2008-2009-ben a piacok csődöket áraztak, s sok esetben ez nem következett be. Így revidiálták az álláspontjukat, s a részvények sok esetben akár négy-ötszörös árfolyamra is emelkedtek. Persze ez kevésbé vigasztalta azt, aki 6.000 Ft-on vett OTP-t s közbe a poklokat kellet megjárnia 1.500 Ft-on, hogy aztán esetleg 7.000 Ft-on eladhassa. Ezért ne vitatkozzunk a piaccal, hiába tűnnek számunkra a részvények olcsónak, azért inkább csak figyeljünk a piaci jelekre. Ha a DAX pl. a mai napon áttöri lefelé az 5.500 pontos szintet, akkor valószínűleg a magyar piac is követni fogja majd új mélypontokkal. Ha viszont újra működik a támasz s az árfolyam valamilyen csoda folytán újra emelkedésnek indulna, az jelzés lenne arra, hogy mi sem ütünk új lokális mélypontot, hanem mi is fordulhatunk. Különben a rövid technikai kép alapján tegnap még nem romlott el semmi.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo