Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nagyot emelkedtek az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +2,9%; S&P +3%; Nasdaq +3,2%) a vártnál jobb makroszámok nyomán. A német üzleti klíma index, valamint az amerikai lakásépítési adat mellett a rendkívül sikeres spanyol kötvényaukció is hozzájárult a jó hangulathoz. Az optimizmus ma reggel is kitart.
- A német Ifo gazdasági hangulatindex kedvező alakulása már a nap kezdetén megalapozta a jó légkört. A decemberi üzleti kílma indikátor ugyanis kis mértékben, 107,2 pontra emelkedett, szemben az előrejelzésekkel, mely szerint 21 havi mélypontjára esett volna a mutató. A Gfk fogyasztói bizalmi index pedig 5,6 ponton stagnált a várt 5,5 ponttal szemben. A két indikátor a gazdasági szereplők javuló konjunkturális várakozásait tükrözi.
- A megkezdett amerikai lakásépítések 9,3%-kal emelkedtek múlt hónapban, jelentősen felülmúlva ezzel a várakozásokat. A kiadott építési engedélyek 5,7%-kal emelkedtek, míg itt csökkenést vártak. Mindkét adat a lakáspiaci élénkülést mutatja.
- A spanyol kötvényaukció meglepő sikere csak tovább fokozta a piaci jókedvet. Rendkívüli hozamesés mutatkozott az állampapírpiacon. A 3 hónapos kincstárjegyek átlaghozama 1,73%-ra (!) esett a múlt havi 5,11%-ról, a hathónapos papírok 2,43%-on keltek el a korábbi 5,23%-kal szemben. A 10 éves hozam a másodlagos kötvénypiacon 5%-ra csökkent, míg novemberben 7% felett is járt ez az érték.
- A jó hangulatban az olasz kötvényhozamok is csökkenésnek indultak, de még mindig magas, 6,6%-os szinten járt tegnap a 10 éves állampapírok hozama.
- Az amerikai pénzügyi és technológiai piac felülteljesített (+3,8%, 4,0%), annak ellenére, hogy a Fed további pénzügyi szigorítások bevezetésére tett javaslatot.
Olaj, arany:
- 3,6%-kal emelkedett tegnap a WTI kőolaj ára, és jelenleg 97,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A várakozások szerint további 2 millió hordóval csökkenhetett múlt héten az amerikai kőolajkészlet állomány, benzin terén pedig 1,5 millió hordós emelkedésre számítanak az elemzők. Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután teszi közzé a készletadatokat.
- Az arany 1,4%-kal drágult, amit ma reggel további emelkedés követett. Jelenleg 1.625 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A tengerentúli jó hangulat átragadt az ázsiai piacokra is, az indexek többsége pluszba fordult a hajnali kereskedésben (Nikkei 1,41%, Hang Seng 1,46%, Shanghai -0,4%)
- A japán jegybank nem változtatott az alapkamaton, továbbra is a 0-0,1%-os célsávban tartotta az irányadó rátát. A jegybank közleményében az írja, hogy az erős jen és az eurozóna gazdasági problémái nehezítik a japán gazdaság talpra állását, ezért a szigetországban jövőre sem számítanak növekedésre.
- A japán export a várakozásoknál (-4,3%), valamivel rosszabbul alakult (-4,5%). Az import jobb lett a vártnál, 8,3% helyett 11,4%-kal bővült év/év alapon.
Devizák:
- Több napos oldalazást követően a dollár gyengülni kezdett a tegnapi kereskedés során. Az 1,30-as támaszról indult az emelkedés, és napon belül megközelítette az 1,315-ös szintet is, de zárásra 1,308-ig csökkent. A reggeli órákban folytatódott az emelkedés (1,312), az 1,315-ös ellenállás állíthatja meg az árfolyamot.
- A kamatdöntést követően a forint erősödni kezdett, napon belül 300 alatt is járt az árfolyam, de zárásra 301,3-ig emelkedett. Reggel folytatódott a csökkenés, egyre közelebb jár a 300 forintos lélektani szinthez a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Nagyot száguldottak az indexek a tegnapi jobb német Ifo indexre és amerikai ingatlanpiaci adatokra. Ráadásul a spanyol kötvényaukció sikeres volt, hiszen a bankok olcsó forrásokért tudtak bemenni az EKBhoz (3 éves likviditási források, amelyet magas hozamon tudtak kihelyezni három- és hat hónapos spanyol diszkontkincstárjegyekbe. Vagyis mégis kitört a „Mikulás-rally", persze egy kicsit megkésve talán. Ha pl. a DAX-ra nézünk, akkor kellő aggodalommal tölthette el a befektetőket, hogy oly soká (több napig) billegett a kritikus 5.700 pontos szinten, amely alá többször be is szúrt. Minden egyes leszúrás jó indokot szolgálatott arra, hogy eldobjunk mindent, s világgá szaladjunk. Hiszen ez annak ellenére történt, hogy a korábbi lokális mélypontok óta azért történt egy fiskális egyezség az EU-ban, sőt 150 Mrd eurót betolnak az IMF-be is, hogy növeljék a likviditást. Vagyis indokolt volt a fenti szintről való fordulás. Persze ehhez kellettek a katalizátorok is. Így maradt a sávos kereskedés, amelynek során most megpróbálhatjuk újra megnézni a sávtetőt. A gazdaságról meg csak annyit: Lehet, hogy mégsem eszik olyan forrón a kását?
Vállalati hírek
- A Siemens 1.600 embert épít le az egészségügyi divíziójából, és csökkenti a szegmens méretét, mivel alulmaradt a versenytársaival - többek között a Roche AG-val - szemben. A leépítés a diagnosztikai üzletág alkalmazottainak 8%-át érinti, de további 400 fős létszámcsökkentésre lehet számítani, mivel a vállalat megszünteti a rák sugárkezelésére használt berendezések gyártását. Az egészségügyi szegmens nem tudott növekedni az elmúlt negyedévekben, a profitabilitás pedig a 2 évvel korábbi szint felére esett vissza. Az operatív profithányad 14,7%-ról 6,7%-ra csökkent 2010 első negyedévéhez képest.
- A Wall Street Journal információi szerint a Nokia és a Microsoft vezérigazgatója informális találkozón beszéltek a Blackberry-t gyártó Research in Motion amerikai cég felvásárlásának lehetőségéről. A találkozón valószínűleg azonban csak a lehetőség merült fel, a Business Insider szerint nem valószínű, hogy ajánlat születne, hiszen a Nokia a Windows Phone operációs rendszerre tette fel jövőjét, a Microsoftnak pedig nem valószínű, hogy szüksége lenne a piacát gyorsan veszítő RIM technológiára.
- A Times of India szerint a Nokia Windows alapú Lumnia okostelefonjaiban az indiai debütálás után pár nappal szoftverhiba jelentkezett. A cég felajánlja, hogy ingyen cseréli a készülékeket.
- Sajtóértesülések szerint a horvát hatóságok ismételten kérték Hernádi Zsolt MOL elnök kiadatását, hogy a vizsgálat lezárása érdekében kihallgathassák az Ivo Sanader ügyben. A MOL megismételte, hogy nem tud semmiféle bűntényről, s Hernádi már a magyar hatóságoknak mindent elmondott, amit tudott. Az újabb megkeresés negatív hír, de szerintünk nem lesz jelentős hatással a részvényárra.
- A TVK eladta két polimer kereskedelmi cégének 100%-os tulajdonrészét a MOL-nak. Az olasz és német piacon tevékenykedő TVK Italia és a TVK InterChemol tulajdonos váltása nem gyakorol hatást a TVK és a MOL eredményére, ezért árfolyamhatásra se számítunk.
- Az Állami Nyomda és a Pénzjegynyomda konzorciuma nyerte az adó- és zárjegyek 2012-2013. közötti gyártására vonatkozó állami tendert. A több százmillió zár-, és adójegy (-35%/+25%) leszállítására szóló szerződés nettó értéke évi mintegy 1,8 milliárd forint. Az adó- és zárjegyeket már 16 éve az Állami Nyomda gyártja. Korábban évente kellett megújítani a szerződést, így a mostani két éves megállapodást pozitívan értékelendő. A szerződés éves szinten 900 millió forintot hozhat a konyhára, ami a vállalat bevételeinek 5%-át teszi ki a jól jövedelmező üzletágban. Kockázatot jelenthet azonban a jövedéki adó 8%-os emelése (novembertől) és további 11,5%-os emelése (jövő évtől), ami negatívan hathat a cigaretta és alkohol termékek forgalmára.
- Dr. Bíró Tibor, az OTP Igazgatóságának tagja 2011. december 19-én 3.295 forintos átlagáron 2.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel dr. Bíró Tibor tulajdona az OTP által kibocsátott törzsrészvényből 30.681 darabra (0,01%) változott.
- Tegnap Sir Bernard Schreier, a Danubius főtulajdonosa bejelentette, hogy újabb 7.005 darab Danubius részvényt vásárolt 3.181 forintos átlagáron. A tranzakciót követően 6.464.496 darab részvénye van, ami 78,02%-os tulajdonrészt és 81,72%-os szavazati arányt jelent.
Gazdasági hírek
- Tegnap 50 bázisponttal 7%-ra emelte az irányadó rátát az MNB. A tanácstagok egy része csak 25 bázisponttal emelt volna, de az inflációs nyomás magasabb emelést indokolt. Az MNB jövőre 5%-os inflációval (korábbi előrejelzés: 3,9%) és 0,1%-os GDP növekedéssel (korábbi előrejelzés: 0,6%) számol. 2013-ban 1,6%-ra gyorsulhat a növekedés. Simor András azt is hozzátette, hogy amennyiben az inflációs kilátások és a kockázati megítélés tartósan kedvezőtlen marad, a jövő év elején további kamatemelésre kerülhet sor.