Nemzetközi hírek
USA:
- Tovább meneteltek az amerikai részvényindexek tegnap (Dow +0,8%; S&P +1,1%; Nasdaq +1,9%). Az S&P áthaladt a 200 napos mozgóátlagon, és az 1.130-as szinthez közelít, ami fölött május óta nem járt az index.
- Az emelkedésben szerepet játszottak a bankrészvények, ugyanis a hétvégén megjelent szigorú Bázel III szabályok bevezetésére a korábban tervezettnél hosszabb idő áll a hitelintézetek rendelkezésére. A pénzügyi szektor összességében 2,1%-ot emelkedett.
- Ennél is jobban teljesítettek a technológiai papírok, a Microsoft például 5,1%-kal erősödött a nap folyamán. A teljesítményhez hozzájárult a Hewlett-Packard legfrissebb akvizíciója, melynek keretében 1,5 milliárd dollárért megvásárolja az ArcSight biztonsági szoftvergyártó céget.
- Javította a hangulatot, hogy az Európai Bizottság a korábbihoz képest duplájára, 1,7%-ra növelte az eurózóna országainak gazdasági növekedési előrejelzését. Warren Buffett, neves amerikai befektető véleménye szerint nem lesz újabb recesszió (W) az USA-ban. Hozzátette, szerinte csak a média gerjeszti a pesszimizmust, hiszen a vállalatok fellendülőben vannak, így nőhet a foglalkoztatottság is.
- A vártnál jobban csökkent az USA költségvetési hiánya augusztusban. A júliusi 103 milliárd dolláros deficit után augusztusban már csak 90,5 milliárd dollárral haladta meg a kormányzati kiadás a bevételeket, elsősorban a növekvő adóbevételek hatására. Az elemzők 95 milliárd dollárt vártak.
- Ma elsősorban a kiskereskedelmi adatok publikálása mozgathatja a piacokat, de érdemes figyelni a gazdasági hangulat index és az üzleti raktárkészletek alakulását is.
Olaj és arany:
- A 78 dollár érintése után az olaj árfolyama 77 dollárig, a 200 napos mozgóátlag alá tért vissza. Innen ma még nem volt komolyabb mozgás.
- Az emelkedést a gazdasági kilátások javulása fűti, amit táplál a tegnapi vártnál jobb kínai ipari termelési adat, és az Európai Bizottság gazdasági növekedési előrejelzésének jelentős növelése.
- A dollár tegnapi gyengülése után az arany árfolyama is némi emelkedésnek indult. Jelenleg 1.249 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat az ázsiai piacokon, erőteljes mozgások azonban nem láthatóak a ma reggeli kereskedésben (Nikkei -0,6%; Hang Seng +0,3%; Shanghai +0,3%; Kospi -0,2%).
- Az európai gazdaság gyors talpra állásával kapcsolatos hírek egy hónapos maximumra repítették a kőolaj árfolyamát. Ez főként a bányatársaságok árfolyamát érintette kedvezően a távol-keleti piacokon, a BHP Billiton 1,4%, a Rio Tinto 0,4% pluszba lendült.
- A jen újabb csúcsra erősödött (83,25) arra a spekulációra, miszerint a japán miniszterelnök Naoto Kan továbbra is a helyén maradhat, a jen gyengítése mellett elkötelezett Ichiro Ozawa valószínűleg nem fogja átvenni a kormányfő helyét.
- Az erős jen a mélybe taszította az exportorientált vállalatokat, a Toyota -1,5%, a Honda -0,1% veszteséget könyvelhetett el.
Devizák:
- A dollár a tegnapi kereskedés során sokat gyengült az euróval szemben. A tengerentúli fizetőeszköz árfolyama erőteljesen megközelítette az 1,29-es ellenállást.
- A jen ismét újabb csúcsra erősödött (83,25) a dollárral szemben, az árfolyam kitört a 83,6-85 közötti sávból. Utoljára 95 közepén járt ezen a szinten az árfolyam.
- A forint stabilan tartja magát a 282-es támaszon, technikailag valószínű a hazai fizetőeszköz további erősödése az euróval szemben.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszba fordultak ma reggel az amerikai határidős részvényindexek.
Erste kommentár
Nagyon örültek tegnap a bankok a bázeli szabályozásnak, pontosabban annak, hogy csak 2013-ra kell teljesíteni a szigorú Bázel III kritériumokat. Az öröm megmutatkozott a bankrészvények teljesítményében is. A részletek a hétvégén derültek ki, a végleges jóváhagyásra a G20 novemberi szöuli ülésén kerül sor. Szigorodnak az elsődleges tőkemegfelelési mutatók (pl. Tier 1 minimum 6%), 2016-tól megjelenik egy új, 2,5%-os ún. tőkevédelmi tartalék, mely enyhíti a bankok veszteségét a stresszperiódusokban, továbbá új mutatók jelennek meg (likviditás-fedezeti mutató, stabil forrás mutató). E szabályok a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság elnöke szerint szükségesek ahhoz, hogy a bankok jobban ellenálljanak a pénzügyi sokkoknak és a nehezebb gazdasági időszakoknak. A magyar bankszövetség úgy véli, hogy a bankadó időzítése is rossz, mivel rontja a tőkehelyzetüket, így nehezebben teljesíthetik a most megjelenő szigorúbb tőkemegfelelési szabályokat.
Vállalati hírek
Magyar Telekom: Vizsgálat az anyavállalat vezérigazgatójának otthonában
A WirtschaftsWoche német magazin értesülései szerint a Magyar Telekommal kapcsolatos nyomozás során házkutatást tartottak a Deutsche Telekom vezérigazgatójának, René Obermannak lakásán. A lap szerint a vizsgálatra amerikai kollégáik kérték fel a német hatóságokat. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy a Magyar Telekom és egyéb leányok öt évvel ezelőtt kormányhivatalnokokat és a szabályozó hatóság tisztviselőit vesztegették meg kedvezőbb elbírálás reményében. Obermann abban az időben a nemzetközi mobil üzletágat vezette. A Deutsche Telekom szóvivője szerint a gyanú nem megalapozott. Az elmúlt napok hírei alapján egyelőre nem látszik a problémás szerződésekkel kapcsolatos vizsgálatok vége, ami rossz hír a Magyar Telekomnak, mivel ezek a vizsgálatok évek óta hatalmas összegeket emésztenek fel. Ugyanakkor a részvényárfolyam nem reagált a hírre tegnap.
Rövid hírek
- A világ legjelentősebb vállalati fenntarthatósági elemzésre szakosodott cége, a svájci SAM (Sustainable Asset Management) értékelése alapján a MOL - egyedüliként a régióban - 2010. szeptember 20-tól bekerül a Dow Jones Fenntarthatósági Indexbe (Dow Jones Sustainability World Index).
- Bankszektor: A magyar kormány újrakezdené a tárgyalásokat a bankokkal azon szabályozási változásokkal kapcsolatban, melyekről a bankok azt mondták, hogy gyengítik tőkehelyzetüket és visszafogják a hitelezési aktivitást. Az egyeztetések valószínűleg érintik a bankadót és a devizahitelek megsegítésére irányuló csomagot.
- Október 1-től változik a BUX kosár összetétele. Bekerül az RFV, kikerül az Állami Nyomda és a Synergon, mivel már második alkalommal nem teljesítették a kosárban maradás feltételeit.
Makrogazdasági hírek
- Orbán Viktor hétfőn megerősítette, hogy kormánya elkötelezett az idei 3,8%-os költségvetési hiány elérése mellett, a jövő évi hiány pedig nem haladhatja meg a három százalékot. A miniszterelnök szerint először család- és munkabaráttá kell tenni az adórendszert és csak ezután nyúlhatnak a szociális jellegű hozzájárulásokhoz. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a következő évek során az országnak brutális mennyiségű hitelt kell visszafizetnie a korábbi szocialista kormányok hagyatékaként.