Nemzetközi hírek
USA: Újabb emelkedő napot zárhattak tegnap az amerikai tőzsdék, a Dow azonban minimális mínuszban zárt (Dow -0,1%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,3%). Az Alcoa a vártnál jobb eredményről számolt be piaczárás után. Részvényenként 4 cent profitot ért el a vállalat a harmadik negyedévben, holott az elemzők 8 centes veszteséget vártak (2008 harmadik negyedévében 37 cent volt a profit). A fémek áremelkedése mellett a leépítések, és nyersanyag költségcsökkentés is hozzájárult a várakozásokat meghaladó teljesítményhez. Az Alcoa részvények árfolyama már a nap során 2,2%-ot emelkedett, majd a zárás utáni kereskedésben 5,6%-os felértékelődés következett. A szektorok vegyesen teljesítettek, a bankpapírok élen jártak 1,1%-os árfolyam növekedéssel, a telekom részvények viszont 2,4%-ot veszítettek értékükből. A Google 3,8%-kal növelte értékét, miután az Oppenheimer elemzői emelték eredmény-előrejelzésüket. Ma a Marriott International, és a PepsiCo közli negyedéves gyorsjelentését, a fontosabb amerikai vállalatok közül.
Olaj és arany: A kőolaj ára kis megbotlás után visszatért 70 dollár alá, majd ma ismét a szint fölé emelkedett. A készletadatok vegyes képet mutattak. A nyersolaj terén közel 1 millió hordós szűkülést jelentett az Amerikai Energiaügyi Hivatal, szemben az elemzők által várt 2 millió hordós növekedéssel. A képet árnyalta azonban a benzinkészletek 3 millió hordós emelkedése, szemben az 1 milliós várakozással. Ezzel újra feléledtek az üzemanyag kereslettel kapcsolatos aggodalmak az autózási szezon után. Az arany ára ma reggel kitört a tegnapi mozdulatlanságból, és ismét újabb csúcsra jutott 1054,7 dolláron. Ehhez a dollár gyengülése mellett a szezonális hatás is szerepet játszik (pl. közeledő indiai esküvői szezon)
Makrogazdaság: Az augusztusi magyar külkereskedelmi mérleg előzetes értékéről tájékozódhatunk ma reggel, majd ezt követi Németország augusztusi ipari termelésének alakulása. Fontos esemény lesz az Európai Központi Bank kamatdöntése 13:45-kor, a konszenzus szerint továbbra sem lesz módosítás. Az USA a heti munkanélküliségi adatokat közli, valamint a nagykereskedelmi készletállomány alakulását.
Távol-Kelet: Ázsiában is pozitív a hangulat, a Shanghai tőzsde ma még mindig zárva tart (Nikkei +0,2%; Hang Seng +0,4%; Shanghai -; Kospi +0,9%). Holnap azonban mozgalmas napot láthatunk a kínai részvénypiacon, miután ismét megnyitja kapuit a Kínai Népköztársaság 60. születésnapja alkalmából tartott egy hetes munkaszünet után. A japán piacot ma a szállítmányozási vállalatok papírjai mozgatják, a fuvarozási díjak növekedése és a Merrill Lynch felminősítései nyomán. A Nippon és a Mitsui szállító vállalatok árfolyama 6%-nál is többet emelkedett. Ausztráliában a munkanélküliség csökkenése fűti a hangulatot.
Devizák: A tegnapi kis pihenő után a ma reggeli órákban tovább rallyzott az EUR/USD. Az árfolyam jelenleg 1,475. A jen tovább erősödött a dollárral szemben, jelenleg a 88-as támaszt súrolja az árfolyam. A forint tegnap gyengült az euróval szemben, az EUR/HUF 268,7 környékén mozog.
Határidős piacok: Emelkednek az USA határidős indexei, az európai futures piac is pluszban tartózkodik.
Erste Kommentár: Nagy napokat élünk! Egyrészt megkezdődött a gyorsjelentési szezon az USA-ban. Az Alcoa (Magyarországon Köfém) tegnap zárás után jelentett, a várakozásoknál jobb eredményt. Ez pozitív ugyan, de sokkal izgalmasabb, hogy az elmúlt napokban éltük a Lehmann bukását - kicsit késve - követő piaci zuhanások egy éves évfordulóját. Így egyes szektorok, részvények, indexek árfolyam értéke a napokban fordult, vagy fordul pozitívba. Ennek kapcsán statisztikák is születtek. Az egyik alapján a jelenlegi árfolyamcsökkenés a második leghosszabb volt az 1933-as után. Hiszen 635 napig mutatott az S&P 500 veszteséget év/év alapon. A leghosszabb periódus 1930. május 28. és 1933. április 7. között volt 1.045 napot felölve. Miután az index 1933-ban pozitívba fordult a következő évben 79%-ot emelkedett. 1973. október 30. és 1975 május 12. között 559 napig mutatott az index csökkenést év/év alapú összehasonlításban. A következő 12 hónapban 14%-ot emelkedett. Az 1970-es 557 napos csökkenést követően 9,9%-os emelkedés volt megfigyelhető. Habár ez alapján még akár hatalmas emelkedést is bele láthatnánk a piacba, mi azt gondoljuk, hogy jelenleg csak kisebb mértékű emelkedési potenciál van benne. Ugyanis a legtöbb esetben, ez alapvetően a bank és olaj részvényekre igaz, a piac az értékelési tartományok felső szélére emelték a részvény árakat. Így sok esetben a lefelé mutató kockázat nagyobb, mint az emelkedési potenciál. Gondoljuk ezt mind annak ellenére, hogy mi is azt látjuk, a válság nagy valószínűséggel véget ért.
Rövid Hírek
- Tolnay Tibor az OTP Bank Felügyelő Bizottságának elnöke 5.268,-forint/darab átlagáron 30.000 darab OTP törzsrészvényt értékesített. Ezzel Tolnay Tibor tulajdona az OTP Bank által kibocsátott törzsrészvényből 30.580 darabra változott.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.