Nemzetközi hírek
USA:
- Folytatták a hegymenetet az amerikai részvénypiacok, új csúcsra ért az S&P és a Dow Jones (Dow +0,6%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,5%). A piacokon optimizmus uralkodik, amit az egyre több vállalatfelvásárlási ügy is mutat.
- A bankok vezették az emelkedést, a pénzügyi szektor egésze 1,46%-kal emelkedett, ezzel a legjobban teljesítő szektorindex lett. A Bank of America volt a Dow legerősebb tagja 2,7%-os erősödést követően. A bankóriás bejelentette, hogy tervek felett, 685 milliárd dollárral növelte hitelállományát 2010-ben.
- Az AOL, mely a hétvégén megegyezett a Huffington Post 315 millió dolláros felvásárlásáról, 3,4%-ot veszített árfolyamából.
- Az állampapír hozamok tovább emelkedtek, a 10 éves kötvény hozama immár 3,67%-on jár, ami azt mutatja, hogy a befektetők a hatalmas pénzeket (Fed pénzpumpa) inkább a részvények, illetve kockázatosabb piacok felé irányítják.
- A Hasbro vártnál jobb profitszámait kedvezően fogadta a piac, 1,8%-ot emelkedett a részvények árfolyama.
- Fontos makrogazdasági adat nem jelenik meg az USA-ban. A fontos vállalatok közül Walt-Disney publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Tovább esett a kőolaj hordónkénti ára, miután múlt héten ismét lefordult a 92 dolláros ellenállásról. Tegnap 1,7%-kal értékelődött le a fekete arany árfolyama, és jelenleg 87,4 dolláron folyik a kereskedés.
- A magas amerikai készletállomány mellett az egyiptomi helyzet enyhülése is az olaj long pozíciók zárására ösztönözte a befektetőket.
- Az arany ára minimális emelkedés után 1.351 dolláron tartózkodik.
Távol-Kelet:
- A Holdújév miatt Kínában továbbra sincs kereskedés, a többi index vegyes képet mutat (Nikkei +0,4%. Hang Seng +0,1%, Kospi -0,6%, All Ordinaries +0,4%).
- Az export bővülésének köszönhetően (a külker mérleg többlete éves szinten 23,2%-kal nőtt) Japán decemberi folyó fizetési mérlegének többlete 1.195 milliárd jen lett, ami 30%-os növekedés a bázishoz képest. (Export +14%, import +12,8% év/év).
- Az amerikai gazdaság talpra állásába vetett bizalom és néhány vállalat részvény-visszavásárlási programja (Japan Tobaco, Rohm) lendületet adott a Nikkei-nek. A Sumitomo Metal Mining 1,5%-ot emelkedett, miután a magas fémárak miatt a vállalat megemelte éves várakozásait. Bár a legutóbbi negyedévre (-40%) az erős jen és a gyenge értékesítési számok nyomták rá bélyegüket, a Toyota (+0,5%) a márciussal végződő pénzügyi évre vonatkozó kilátásait megemelte.
- Az ausztrál indexet a pénzügyi papírok segítették, miután a National Australia Bank (+2,5%) 18%-os profitbővülésről számolt be az elmúlt negyedévre vonatkozóan. (Westpac +1,0%, ANZ Bank +0,8%). Ezen kívül a decemberi mínusz háromról 4-re nőtt az üzleti bizalmi index értéke januárban.
- A koreai részvények estek, mivel a piac legalább 25 bázispontos kamatemelésre számít a jegybank pénteki ülésén.
Devizák:
- Tegnap a 20 napos mozgóátlag állította meg a dollár erősödését, a ma reggeli órákban már emelkedésnek indult az árfolyam, és 1,363-ig gyengült a tengerentúli fizetőeszköz.
- A japán jen stagnált, a múlt heti emelkedést a 20 és 30 napos mozgóátlag állította meg 82,3 környékén.
- 267,5-270 között oldalazott tegnap a forint, zárásban azonban nem mutatott lényeges elmozdulást. Három napja sávozik az EUR/HUF devizapár, hamarosan nagyobb mozgás indulhat, van még tere a további forinterősödésnek.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A Kraft-Foods szorgalmazza, hogy korlátozzák az árupiaci spekulánsokat, mert őrült mértékben emelkedett az elmúlt hónapokban a kávé ára. Először egy bizonyos könyv (Egy spekuláns feljegyzései) jutott eszembe, hogy az emberbarát kávépörkölők, bezáratnák a tőzsdét, hogy megvédjék az embereket az árak emelkedésétől, s majd éppen a piac hiánya miatt emelkedik az ár az egekbe. (lásd földgáz ára Magyarországon) de aztán újra gondoltam a dolgot, s rá kellett döbbenjek, hogy egy újabb nagy és komoly veszély leselkedik a gazdasági kibontakozásra. A magas élelmiszer árak - a magas közüzemi árak mellett. Pedig valószínűleg nem eszünk többet mint korábban, s a termelés is magas szinten maradt. Az igaz, hogy az időjárás komoly sokkot okozott az agráriumban, s ez árfolyam emelkedéssel jár. De az is igaz, hogy most sok a pénz a piacon, ami helyet keres magának, hogy jövedelmet hozzon létre. Így minden anomáliát, amely a kereslet-kínálatban jelentkezik, felnagyít ez a pénztöbblet. Így a magas agrárárak szintén fékezik a gazdasági fellendülést. Persze ha jön egy jobb év, kedvezőbb időjárás, akkor a forró pénz is elhagyja a terepet, s normalizálódik a helyzet. Az viszont dezinflációs hatással fog járni, ami jó.
Vállalati hírek
Richter: Az általunk várttól kissé elmaradó nettó profit a negyedik negyedévben
A gyenge orosz és amerikai értékesítésnek köszönhetően a negyedik negyedéves nettó profit jelentős visszaesést mutat. Ugyanakkor ezeket a tételeket ellensúlyozta a devizaárfolyamok éves összehasonlításban kedvező alakulása, valamint az alacsony marzsú üzletek részesedésének csökkenése. Így a Richter konszolidált bruttó marzsa 59,8%-ra javult. Fontos kiemelni, hogy annak ellenére, hogy a Richter számít arra, hogy az államtól visszakapja követeléseit, a negyedik negyedévben módosította elszámolási gyakorlatát és az értékesítési és marketing költségekbe belevette az orvoslátogatói díjat (665 millió forint). Hasonlóképp, a támogatott gyógyszerek után fizetendő 12%-os rabatt növelte az egyéb működési költségeket (1.676 millió forint). A PregLem és a Grünenthal akvizíciójával kapcsolatos költségeket részben ellensúlyozta a Watsontól kapott kifizetés az Esmya után, valamint egyéb elszámolási változások (a marketing költségek új elemként tartalmazzák az új forgalomba hozatali engedélyek megszerzésére fordított, 2006-tól fizetett hatósági díjak immateriális eszközként való aktiválását követő értékcsökkenés elszámolást, valamint a csökkenő K+F kiadások). Bár a készpénzállomány az akvizíciók után csökkent, a devizahatásnak köszönhetően a pénzügyi sor jelentősen javult. Igaz, ez nem volt elég ahhoz, hogy a profitot megmentse az éves szintű csökkenéstől.
A negyedik negyedévben sok egyszeri tétel található, melyek részben ellensúlyozták egymást. Az üzemi eredmény csak kismértékben maradt el az általunk várttól. A nettó profit a piaci konszenzust nagyban felülmúlta (49,9%-kal), és csak 0,9%-kal maradt el a mi várakozásunktól. Ugyanakkor fontos megjegyeznünk, hogy a piaci konszenzus és a tényadat közötti szignifikáns különbség hátterében az áll, hogy a portfolio.hu nem számolt a Watson-tól kapott pénzzel (17 millió dollár, vagyis 3,5 milliárd forint). Bár a hazai piacon továbbra is sok a kérdőjel, hosszú távon továbbra is jó befektetésnek tartjuk a részvényt és fenntartjuk felhalmozás ajánlásunkat.
Rövid hírek
- Az iraki miniszterelnök az AFP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a központi kormány elfogadja azokat az egyezményeket, melyeket korábban a kurd helyi kormány kötött a régióban aktív olajkitermelő vállalatokkal. Ez a MOL számára pozitív lenne, azonban az iraki olajügyi minisztérium egyelőre nem tud ilyen megegyezésről. A MOL korábban 600 millió hordóra becsülte a koncessziós térségben levő olajkészleteket. A piac azóta vár egy hasonló lépést, mióta az új iraki kormány decemberben megalakult.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor tegnapi évértékelő beszéde nem sok új elemet, illetve részletet tartalmazott. Hangsúlyozta, hogy mindenkinek dolgoznia kell, aki munkaképes, és szociális segélyt csak a tényleg rászorulók kaphatnak majd. A beszéd összhangban van a kormány azon terveivel, hogy növeli a foglalkoztatottságot. Úgy tűnik, a februárban bejelentendő reformcsomag megnyirbálja majd a szociális kiadásokat.