Nagy árfolyamdurranásra nem számíthatunk

Emelkedtek az amerikai részvényindexek tegnap. Folytatta az emelkedést az olaj és az arany ára. Ázsia: Vegyes a kép. Gyengül a dollár, stagnál a forint és a jen a reggeli kereskedésben. 9%-kal a konszenzus felett az OTP első negyedéves eredménye. MOL: A piaci várakozásnak megfelelő első negyedéves eredmény. Az Egis ma forog utoljára osztalékszelvénnyel, a cég részvényenként 120 forintot fizet. Az Állami Nyomda ma délután jelent. Ma további emelkedés várható.

Nemzetközi hírek

USA:

- Egyenletes emelkedés után pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,6%; S&P +0,9%; Nasdaq +1,1%). A Fed újabb indikációja a további laza monetáris politikáról is segítette a piacokat, a Dell kedd zárás utáni profitja hajtotta a technológiai részvényeket.

- A kereskedés vége előtt jelent meg a Fed nyíltpiaci bizottsági ülésének jegyzőkönyve. A jegybankárok megosztottak voltak a likviditás ösztönzés fenntartásának kérdésében, egyesek egy újabb kötvényvásárlási programról (QE3) beszéltek, míg mások szerint ki kell tisztítani a Fed mérlegében felhalmozódott 2.700 milliárd dollár értékű állampapírt.

- Szóba került a rekord alacsony kamatszint kezelésének a kérdése is, de a többségi vélemény szerint a likviditás szűkítése nem feltétlenül kell együtt járjon monetáris szigorítással (kamatemeléssel). Utóbbi megállapítás üdítőleg hatott a piacokon.

- A Dell kedden zárás után rendkívül jó számokat tett közzé gyorsjelentésében. A számítógép gyártó cég árfolyama 5,35%-ot emelkedett, magával húzva ezzel a technológiai szektort.

- Szépen emelkedett a John Deere mezőgazdasági gépgyártó profitja és bevételei. A 2,12 dolláros részvényenkénti eredmény, és a 8,8 milliárd dolláros árbevétel szignifikánsan meghaladta az elemzői várakozásokat is.

- Ma a szokásos heti munkapiaci adatok mellett használtlakás értékesítési adatok, a Leading Indicators mutató, valamint a Philadelphiai Fed index értéke kerül nyilvánosságra.

Olaj és arany:

- Nap végére erős pluszba fordult a tegnap megkezdett emelkedés a WTI olaj piacán. 3,3%-os emelkedés után 100 dollár felett tartózkodik a kőolaj hordónkénti ára.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) jelentése szerint stagnált az amerikai kőolajkészlet állomány, szemben a várt 1,7 millió hordós emelkedéssel. A benzinkészletek pedig a várt 950 ezer hordós emelkedéssel szemben mindössze 119 ezer hordóval nőtt.

- Így is magasan, közel 20 éves csúcson, 370 millió hordón tartózkodik az amerikai készletállomány, de úgy tűnik a nyári szezon keresletélénkítő hatása nem engedte tovább emelkedni a készleteket.

- Az arany ára 0,7%-kal emelkedett tegnap, és jelenleg 1.496 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Nem volt egységes a kép ma reggel Ázsiában (Nikkei -0,4%, Shanghai -0,2%, Hang Seng +0,8%, Kospi -1,1%, All Ordinaries +1,3%).

- Sokat rontott a hangulaton, hogy az előzetes adat alapján a japán GDP 0,9%-kal csökkent negyedéves szinten, míg éves szinten 3,7% az esés. A piac 0,5%-os visszaesésére számított. Ráadásul a korábbi adatot is lefelé korrigálták (0,3%-os csökkenésről 0,8%-osra). Az adat hátterében a márciusi katasztrófa áll.

- Már negyedik napja esik a világ legnagyobb mobilszolgáltatójának a China Mobile-nak az árfolyama (-0,2%), miután a vállalat bejelentette, hogy csökkenti hang- és adatszolgáltatásait annak érdekében, hogy minél több előfizetőt tudjon megtartani.

- A Sony bejelentette, hogy egy újabb biztonsági rést talált a rendszerben, azonban még időben megakadályozta, hogy hackerek visszaéljenek az ügyféladatokkal. A bejelentés fordítva sült el, az árfolyam 1,3%-ot esett.

- Jól teljesített viszont a BHP Billiton (+1,3%), miután emelkedett az olajár. A Rio Tinto 1,5%-kal drágult.

Devizák:

- A tegnapi kereskedés során stagnált a dollár, ma reggel viszont gyengülni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. Folytatódik a korrekció, már 1,43 környékén jár az árfolyam.

- Tovább gyengült tegnap a japán jen, a hajnali kereskedésben azonban a 30 napos mozgóátlag állította meg az árfolyamot 81,8-nál.

- Napközben látványosat gyengült a forint, zárásra azonban 268,6-ig csúszott vissza az árfolyam. Továbbra sem tud szignifikánsan elszakadni a 268,5 forintos ellenállástól.

Határidős piacok:

- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Eddig bírta Strauss-Kahn a gyűrődést, és lemondott IMF vezetői pozíciójáról. A lépés persze várható volt, és nem is igazán érintette meg a piacokat. Az euró még kicsit erősödni is tudott a dollárral szemben. A piacokat leginkább mozgató tényező most az, hogy mikor kezdi meg a fejlett világ felszámolni a rendkívüli pénzügyi likviditást, illetve, hogy mikor kezdenek monetáris szigorításba a jegybankok. A Fed jegyzőkönyvből kiderül, hogy a jegybankárok némileg megosztottak a kérdésben. Egyelőre ugyanis a QE2 keretében megvásárolt állampapírok kifizetéseit újból állampapír vásárlásra fordítják, ami nem igazán nevezhető a QE2 végének, hanem inkább szinten tartásnak. Először szerintünk ezt kezdheti felszámolni a Fed, és csak utána nyúlhat a szigorításhoz. Az ECB bátortalan áprilisi kamatemelési húzása is úgy tűnik, hogy egyelőre csak egyszeri esemény. Itthon az OTP és MOL gyorsjelentésének lázában égnek a befektetők. Viszont nagy meglepetést egyik cég sem okozott, se negatív, se pozitív irányban. Összességében mégis inkább pozitív képet festettek e cégek, de nagy árfolyamdurranásra nem számíthatunk.

 

Vállalati hírek

9%-kal a konszenzus felett az OTP első negyedéves eredménye

44,1 milliárd forintos nettó profitjával az OTP az általunk vártnak megfelelő első negyedéves eredményről számolt be, ami 9,2%-kal múlta felül a konszenzust. Az általunk várthoz képest 6,6%-kal lett magasabb a céltartalékképzés. Ezzel szemben az adók alacsonyabbak voltak, mint vártuk a leányvállalati beruházások átértékelésének köszönhetően. A nettó kamatbevétel és a nettó díj és jutalékbevétel egyaránt megfelelt az általunk és a piac által vártnak.

Negyedéves szinten a nettó profit 117%-kal nőtt (-12% év/év), ami a nettó céltartalékképzés jelentős csökkenésének (-22% né/né) és a 10%-kal alacsonyabb működési költségeknek köszönhető. A nettó kamatbevétel 2%-ot esett né/né, aminek hátterében a lakossági hitelek 6%-os csökkenése állt. Ugyanakkor a nettó kamatmarzs stabil maradt (6,24%). Az NPL ráta negyedéves szinten 170 bázisponttal nőtt 15%-ra, ami kisebb gyorsulást jelent az elmúlt negyedévek lassuló tendenciája után. Ez azonban betudható a negyedik negyedévben gyenge forintnak, ami az eszközök minőségén egy negyedévvel később érezteti hatását.

A hitelállomány 6%-os csökkenésének hátterében tehát a (Magyarországon gyenge hitelkereslet mellett) az első negyedévben erős forint állt (+8,5% a svájci frankkal, +5% az euróval szemben). Ha ezzel a hatással nem számolunk, a hitelportfólió 1%-kal csökkent, azonban hasonló trendet láthattunk már tegnap az FHB gyorsjelentésében is.

MOL: A piaci várakozásnak megfelelő első negyedéves eredmény

Jó eredményről számolt be ma reggel a MOL, minden eredménysoron növekedés volt tapasztalható. A közölt üzemi eredmény elérte a 109,1 milliárd forintot, ami 121%-os növekedés éves szinten (1,5%-kal a konszenzus felett). Ez tartalmaz néhány speciális elemet (6,2 milliárdos válságadó, 3,2 milliárdos céltartalékképzés leépítésekre, 4,2 milliárd számviteli változások miatt). Az újrabeszerezési árakkal számított üzemi eredmény 78 milliárd forint lenne, ami 73%-osbővülés tavalyhoz képest (ez is összhangban van modellünkkel és várakozásainkkal). A nettó eredményre pozitív hatást gyakorolt a devizás tételeken elért árfolyamnyereség (56 milliárd forint). A pénzügyi eredmény 29 milliárdos nyereség lett, következésképp a nettó eredmény 92,7 milliárd forint (7%-kal a konszenzus alatt).

A MOL változtatott a szegmensek közlésének módszertanán. A petrolkémia eredménye most a finomításkereskedelemnél lett feltüntetve, míg az INA gázkereskedelmi üzletága már nem a kutatás-termelésnél, hanem egy új szegmensben, a gáz midstream-ben. Nem meglepő módon a profithoz legnagyobb mértékben a kutatás-termelés járult hozzá (77%-os részesedés az üzemi eredményben), azonban valamivel elmaradt a várttól, mivel a földgáz kitermelés növekedését részben ellentételezte a nyersolaj termelésének csökkenése.

A finomítás-kereskedelem eredményét segítette a készletátértékelés (amint vártuk), ami 32 milliárdos üzemi eredményt hozott (újrabeszerezési árakkal számított üzemi eredmény -6,5 milliárd forint). A finomításkereskedelem teljesítménye a maga 4,2 millió tonnájával (+5% év/év) megfelelt a várakozásainknak. Mindent egybevetve az eredmény jó lett. A volumenek megfeleltek az általunk vártnak, a profit pedig a konszenzusnak, ezért pozitív árfolyamreakcióra számítunk.

Rövid hírek

- A horvát felügyelet, a HANFA szerint a MOL manipulálta az INA részvényárat, amit az is bizonyít, hogy opciója van 1,6% INA részvényre. A MOL szerint a törvények teljes betartásával járt el, de részletes tájékoztatást később ad. A hírnek nincs jelentős árfolyamhatása.

- OTP, FHB: A kormány szeretné elérni, hogy a bankok 2013-ban és 2014-ben a jelenlegi szintek 50%-át fizessék bankadóként. Ezen kívül szigorítaná a teher csökkentésének lehetőségeit, valamint az eszközlikvidálás moratóriumát. 2013-tól mi is a jelenlegi bankadó 50%-ával számoltunk, míg pl. az OTP szerette volna, ha az adó 1/3-ára csökkenne. A kormány korábban azt mondta, hogy a bankadó 2013-tól összhangban lesz a hasonló uniós adóval.

- Az Egis ma forog utoljára osztalékszelvénnyel. A társaság részvényenként 120 forint osztalékot fizet. Az osztalékfizetés kezdőnapja 2011. május 31.

- A Richter 20.000 darab saját részvény vételére adott megbízást. A társaság a részvényeket a bónusz programjához kívánja felhasználni.

- Az FHB részvényopciós programja keretében 4.200 darab saját részvényt értékesített munkavállalóinak. Az FHB 34.601 darab saját részvényt birtokol a tranzakciót követően.

- Az Állami Nyomda ma tőzsdezárás után teszi közzé 2011. I. negyedéves gyorsjelentését.

- Az éves közgyűlés döntésének megfelelően részvényenként 82 forint osztalékot fizet a TVK. A részvényeket május 25-én lehet utoljára osztalékszelvénnyel megvásárolni. Az osztalékfizetés június 6-án kezdődik. A MOL 21.083.142 TVK részvénnyel rendelkezik, így kb. 1,7 milliárd forintnyi osztalékra jogosult.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo