Nemzetközi hírek
USA:
- A napon belüli sávozást követően kis mínuszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -0,2%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,1%).
- Az olajár emelkedés hatására pluszba lendültek az olajtermelő vállalatok részvényei. A negatív oldalon a bankszektor állt.
- A Hewlett-Packard 2,16%-ot emelkedett miután a vállalat közzétette 2011-es prognózisát, ami minden tekintetben meghaladja az eddigi elemzői várakozásokat. A menedzsment szerint a HP jövőre 5,05-5,15 dollár közötti egy részvényre jutó profitot és 131,5-133,5 milliárd dollár közötti árbevételt érhet el.
- A legnagyobb emelkedést mégis a Boeing érte el a Dow-n belül, 2,25% pluszban zártak a repülőgépgyártó részvényei. A Pentagon honlapján közzétette, hogy a Boeing 124 F-18 típusú vadászgépre kapott megrendelést, összesen 5,3 milliárd dollár értékben.
- A Goldman Sachs ismét csökkenti részesedését a kínai ICBC kereskedelmi bankban, amiben még 2006-ban szerzett 4,9%-os tulajdonrészt. A részvényeket összesen 2,05 milliárd dolláron kívánja értékesíteni az amerikai befektetési bank.
- Az egész Európát átjáró sztrájkok és tüntetések hatására előtérbe kerültek az aggodalmak, hogy az országok nem fogják tudni lefaragni költségvetési hiányukat a társadalmi ellenállás következtében. Spanyolországban a közlekedés és a televíziós műsorszolgáltatás bénult le a 8 éve először tartott általános sztrájkban. Görögországban és Írországban is jelentős hatása volt a sztrájknak és a tüntetéseknek.
- Az Anglo Irish Bank tőkéjét 5 milliárd euróval kell, megemelje az ír központi bank, hogy a pénzintézet elkerülhesse a csődöt.
- Ma számos fontos makrogazdasági adat lát napvilágot az Egyesült Államokból, melyek mindegyike bírhat piacmozgató hatással. A második negyedéves GDP alakulásának végleges értéke fél 3-kor lát napvilágot, egy időben a személyi fogyasztás alakulásával. Emellett megjelenik a szokásos heti munkanélküliségi statisztika, valamint délután háromnegyed 4-kor a Chicago-i Fed beszerzési menedzser indexe.
Olaj és arany:
- Nagyot emelkedett tegnap az olaj árfolyama a vártnál jobban csökkenő benzinkészletek hatására.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal heti jelentése szerint 475 ezer hordóval szűkültek a kőolajkészletek, míg benzin terén 3,5 millió hordóval estek a raktárkészletek. Utóbbi meglepetésszerű csökkenés azt mutatja, hogy nagyobb kereslet bontakozott ki az üzemanyag iránt, amivel a kínálat nem tudott lépést tartani. Ez közvetett módon az olajra, mint a benzin alapanyagára is kihat.
- Az arany ára tegnap sem pihent, és újabb csúcsra ért az árfolyam 1.313 dollárnál. Innen egy minimális korrekció kezdődött, melynek során ma reggelre 1.307 dollárig csökkent a nemesfém unciánkénti ára. Az árfolyam nagyjából együtt mozgott a dollár euróval szembeni keresztárfolyamával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodott a legtöbb index ma reggel (Nikkei -1,9%, Shanghai +1,5%, Hang Seng -0,3%, Kospi +0,1%, All Ordinaries -0,9%).
- Előzetes adatok alapján Japán ipari termelése augusztusban 0,3%-kal csökkent júliushoz képest, míg a piaci várakozás 1,1%-os növekedés volt. Ráadásul a gazdasági minisztérium rontott az ipari termelésre vonatkozó kilátásain. Míg korábban emelkedő trendet vizionált, most oldalazó trendről és gyengülő kilátásokról beszélt a minisztérium. Ez és a jen erősödése küldte a mélybe az indexet.
- Dél-Korea ipari termelése 17,1%-kal nőtt éves szinten augusztusban, ami pozitív meglepetést okozott, mivel a konszenzus 16%-os bővülés volt.
- Az Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) részvényei is zuhanásba kezdtek, miután a Goldman Sachs bejelentette, hogy 2 milliárd dollárnyi részesedésétől óhajt megszabadulni.
- Miután tegnap a Nintendo profit warningot jelentett be az erős jen és a gyenge értékesítési adatok miatt, részvényei 10%-ot estek.
- Nem jó hír a kínai vállalatok számára, hogy az amerikai kongresszus támogatja azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében az amerikai vállalatok importvám kivetését kérhetik a kínai árukra. Ez lehetne a válasz arra, hogy Kína többszöri felszólításra sem volt hajlandó felértékelni a jüant.
Devizák:
- Tegnap a dollár erősen megközelítette az 1,38-as ellenállást, majd a reggeli órákban korrekció indult. Jelenleg 1,36 környékén mozog az EUR/USD árfolyama.
- A forint továbbra is a támaszon, a 276-278 forint közötti sávban oldalaz.
- A jen napról-napra egyre erősebb lesz, a hajnali kereskedésben 83,5 környékén jár az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszba lendültek a határidős amerikai részvényindexek ma reggel, elsősorban a kiábrándító japán ipari termelési adat következtében.
Erste kommentár
Na, most félnünk kéne! Csupa „rossz" hír. Spanyolországot leminősítette a Moody's. A minősítése a legmagasabb Aaa értékről Aa1-re csökkent. Már jó régóta mindenki sejtette, hogy nem érdemli meg a legmagasabb minősítést. Így ez a csökkentés nem meglepő. Sőt, az már egyenesen jó hírnek számít, hogy a kilátásokat stabil minősítéssel látta el a Moody's. A hírre 194bps-re növekedett a 10 éves államkötvényen a kamatfelár a két hónappal ezelőtti 134 bázispontos minimumról. Ugyanakkor három hónappal ezelőtt még 233bps-en járt ez az érték. Tehát semmi extra nem történt. A másik aggodalomra okot adó esemény az ír Anglo Irish és az Allied Irish bankok megmentési akciója. A jegybank szerint 14,4Mrd euró tőkeinjekcióra van szükségük a túléléshez. A jegybank már közölte is, hogy az Anglo Irish banknak a tőkéjét 5Mrd euróval megemeli, s így biztosítja a 6,4Mrd eurós tőkeszükséglet nagy részét. Különben ez sem egy nagy meglepetés, hiszen az S&P többek között azért minősítette le Írország államadóságát augusztus 24-én, mert szerinte összesen 35Mrd euró tőkeemelésre van szüksége az Anglo Irish banknak. Ennek nagy része már megtörtént. Vagyis a hírek ugyan negatívak, de nem annyira, mint amennyire látszanak. Így ma folytatódhat a tegnap elkezdődött korrekció.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom részvényjuttatási programot indít legjobban teljesítő munkavállalói részére. A program kiváltja, és egyenértékű lesz a 2010-re elkülönített - 1,5%-os béremelésnek megfelelő - célprémium kerettel. A 1,5 milliós saját részvény állományából mintegy 858 000 darabot kíván a társaság kiosztani 2010 decemberében. A részvényeket 2012 év végéig nem lehet értékesíteni, azonban osztalékkifizetésre már addig is jogosítanak. A program célja, hogy erősítse a lojalitást és a tulajdonosi szemléletet a kulcsfontosságú dolgozók körében. A dolgozóknak kiosztandó részvénycsomag a teljes részvénymennyiség 0,08%-át teszi ki, és ugyanilyen elhanyagolható a szabad cash flow-ra gyakorolt hatása (0,09%, vagy 800 millió forint) is.
- Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója és a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy a hazai jogi környezetnek változnia kell, mert jelenlegi formájában nem támogatja az innovációt, a beruházásokat és így végső soron csökkenni fog a gyártás és a foglalkoztatás is. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Figyelő szerint a Szurgutnyeftegaz csak a jelenlegi piaci árnál jóval magasabb áron lenne hajlandó megválni a MOL részesedésétől. Ugyanakkor felmerült az a lehetőség is, hogy az energiaszektorban érdekelt más orosz cégeknek adnák át a pakettet. Ez utóbbit mi is elképzelhetőnek tartjuk. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Ma megjelent angol nyelvű olajipari elemzésünkben a MOL ajánlásunkat Tartásról Felhalmozásra módosítottuk. Célárunkat a korábbi 18.500 forintról 24.400 forintra emeltük.
- Tegnap lezárult az RFV kötvények jegyzése. Bár a maximum jegyezhető összeg 2 milliárd forint volt, a kötvényeket 67%-kal felüljegyezték. A kötvények majdnem felét kisbefektetők jegyezték le, de 10 intézményi befektető is van a jegyzők között. A következő részlet kibocsátására novemberben kerülhet sor. A kötvények a Budapesti Értéktőzsdére is bevezetésre kerülnek. A kötvénykibocsátásból befolyt összeget az RFV az újonnan bejelentett romániai projektek beruházási igényének részbeni kielégítésére fordítja. A jelentős túljegyzés arra utal, hogy a befektetők hisznek az RFV-sztoriban. A finanszírozás új formáját következő modellünkben is figyelembe vesszük majd.