Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mélyrepülésbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek az olaszországi aggodalmak nyomán (Dow -3,2%; S&P -3,7%; Nasdaq -3,9%). Az olasz kötvényhozamok 15 éves csúcsra emelkedtek az állampapír-piaci kereslet drasztikus visszaesése nyomán.
- Úgy tűnik, korai volt az öröm Berlusconi lemondásának hírére. A politikai bizonytalanság és az egyelőre nem látható megoldás az olasz kötvénybefektetőket az állampapírok leépítésére késztették, a hozamok így hegymenetnek indultak. A 10 éves állampapír hozama 7,4%-re, 15 éves csúcsra emelkedett, ami mellett már nehezen fenntartható az ország 120%-os GDP arányos adóssága a megemelkedő kamatterhek miatt. Ilyen szinteken a görögök, portugálok, írek már kérték a nemzetközi segítséget.
- Tegnap estére az EKB ismét beszállt az olasz kötvények piacára, ami némileg enyhítette a nyomást az állampapír piacon. A hozamok egyes lejáratokon 50 bázisponttal estek, a 10 éves hozam 30 bázisponttal 7,1% közelébe csökkent ma reggelre.
- Az amerikai részvényindexek mélyrepülésbe kapcsoltak a negatív tőkepiaci hangulatban. A bankrészvények vezették az esést, 5,45%-kal csökkent a pénzügyi papírok árfolyama átlagosan. A Bank of America 5,7%-ot veszített értékéből, a JPMorgan árfolyama pedig 7,1%-ot esett.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok mellett megjelenik a költségvetési jelentés, valamint a külkereskedelmi hiány mértékéről is információt kaphatunk. A piacokat azonban leginkább a görög, de leginkább az olasz események befolyásolhatják ma.
Amerikai, európai részvények:
- A Cisco Systems tegnap piaczárás után a vártnál jobb, 43 centes részvényenkénti eredményt tett közzé. A kereskedés során még 3,8%-ot esett a Cisco árfolyama a negatív hangulatban, a gyorsjelentést követően azonban 2,6%-kal tudtak emelkedni a részvények az OTC piacon.
- Az amerikai vállalatok közül a Walt-Disney és a Viacom publikálja negyedéves számait.
- 8,9%-kal, 307millió euróra esett a Henkel harmadik negyedéves adózott eredménye a magas nyersanyagárak következtében. Az eredmény elmaradt a piac által várt 348 millió eurótól. A menedzsment szerint az év hátralevő részében is nyomást gyakorolnak az eredményre a magas nyersanyagárak, amit súlyosbít a gazdaság lassulása.
- Román lapértesülések szerint a Deutsche Bank akvizíciós lehetőséget keres Romániában.
- 31%-kal zuhant az Air France negyedéves eredménye. A menedzsment veszteséges évre számít, miután az üzemanyagárak emelkednek, míg a gyenge gazdaság nyomást gyakorol a jegyárakra.
- A német államnak értékesíti 7,5%-os részesedését a francia EADS-ben a Daimler, hogy fő tevékenységére, az autógyártásra koncentrálhasson. Ma reggel a Morgan Stanley felülsúlyozásról egyenlő súlyozásra tette a Daimler részvényeit, mivel véleménye szerint bár a vállalat hosszú távon remek perspektívával rendelkezik, a 2012-es marzsok elmaradnak majd a szektorátlagtól. Az EADS a vártnak megfelelő negyedéves bevételről számolt be, és a menedzsment megemelte éves várakozását.
- 1,78 milliárd eurós nettó eredményt ért el az év első kilenc hónapjában az RWE, mely elmarad az 1,98 milliárd eurós piaci várakozásoktól. A 2011-es várakozásait azonban megerősítette a menedzsment.
- A menedzsment által vizionált 7,5 milliárd eurós nettó eredmény helyett csak 7,01 milliárdot sikerült elérnie a Siemens-nek a 2011-es pénzügyi évében. A menedzsment szerint a következő évi eredmény sem lesz jobb, mivel az árbevétel csak mérsékelt ütemben nő. A vállalat által javasolt osztalék (3 euró részvényenként) elmaradt a piac által várttól (3,20 euró).
- Valamivel a várt alatti lett a Repsol harmadik negyedéves igazított nettó profitja, azonban a menedzsment azzal vigasztalta a befektetőket, hogy az új argentin mezők sokkal jobbak, mint az amerikaiak.
Olaj és arany:
- 1,1%-os mínuszba fordult tegnap a WTI olaj ára az olaszországi helyzet eszkalálódása nyomán. Pozitív hír, hogy az Amerikai Energiahivatal (DOE) statisztikáiból kiderül, a várt 500 ezer hordós emelkedéssel szemben 1,4 millió hordóval csökkentek az amerikai kőolaj-készletek, a benzinkészletek pedig a 2,1 millió hordóval szűkültek a várt 1 millió hordós emelkedéssel szemben.
- A technikai kép még egyértelműen az emelkedés irányába mutat. Jelenleg 95,8 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára 0,9%-ot esett tegnap, amit ma további 0,5%-os eséssel egészített ki. Jelenleg 1.761 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -2,9%, Shanghai -1,8%, Hang Seng -5,0%, Kospi -4,1%, All Ordinaries -2,2%).
- Legnagyobb mértékben a pénzügyi papírok és az exportőrök estek. Az ICBC 8,3%-ot zuhant, miután a Goldman több mint 1 milliárd dollárnyi ICBC részesedést értékesített. Az HSBC 8,8%-ot esett, miután egyszeri tételektől tisztított negyedéves profitja 36%-kal csökkent.
- Kína októberi külkereskedelmi mérlege (17 milliárd jüan) elmaradt a várttól (26,3 milliárd) a lassuló export miatt. A kivitel a várt 16,5% helyett 15,9%-kal nőtt, míg a szeptemberi érték még 17,1% volt. Az import 28,7%-kal nőtt a szeptemberi 20,9% után.
- A japán géprendelések száma a várt 7,3%-os csökkenés helyett 8,2%-kal zuhant, ami borús jövőt vetít előre.
Devizák:
- Nagyot erősödött tegnap a dollár az euróval szemben. A nyitást (1,383) követően rögtön lefelé vette az irányt az árfolyam, és a süllyedés zárásig (1,354) kitartott. Közel 300 pontot csökkent tegnap az árfolyam, melyet szignifikáns kitörésnek mondhatunk. A következő támasz 1,335-nél látható, ami azt jelenti, hogy van még tere a tengerentúli fizetőeszköz további erősödésének.
- A japán jen piacán jóval kisebb mozgásokat láthattunk, tegnap stagnált az árfolyam, majd a reggeli kereskedésben kissé erősödni kezdett a jen a dollár ellenében.
- A forint tegnap újabb mélypontra gyengült az euróval szemben. Az árfolyam egyértelműen kitört, így az emelkedő trend megerősítést nyert. Hamarosan a 317 forintos történelmi csúcsot is megérintheti az árfolyam.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Na meg is jött az ügyeletes hír a letéti követelmények emelésének képében, amely erős eladási hullámot indított el az olasz kötvénypiacon. Így a hozamok a kritikus 7% fölé emelkedtek. Ez az a hozamszint ahol már több mint 8%-ot tenne ki a GDP arányában a finanszírozás. Azaz még 5%-os elsődleges többletnél is éppen csak hogy eléri a költségvetési hiány a 3%-os kritérium szintet. Az 5%-os elsődleges többlet pedig brutális megszorítás a gazdaságon. Vagyis ha ez így marad akkor olasz ország is szépen lassan, vagy akár gyorsan csődbe megy, azt viszont az EU, USA, Kína...stb. mindenki meg fogja érezni. Vagyis „too big to fail", túl nagy hogy csődbe menjen. Meg kell menteni, de mivel nagyon nagy, ezért valószínűleg csak pénznyomtatással lehet ezt megoldani. Ezért gyengül az euró! Ha pedig pénznyomtatás lesz, akkor infláció lesz, az pedig a részvénypiacoknak jó. Ezért van az, hogy a DAX erre a hírre, csak 2-3%-ot esett, s nem 5-10%-t!
Vállalati hírek
Magyar Telekom: A SEC-kel történő megegyezés hatása húzta le a negyedéves eredményt
A harmadik negyedéves bevételek és az egyszeri tételektől tisztított EBITDA megfeleltek a várakozásoknak. Ugyanakkor 8,2 milliárd forint került elkönyvelésre a SEC-kel való megegyezés miatt, melyből 2,7 milliárd forintnyi árfolyamveszteség a pénzügyi soron került kimutatásra. Következésképp a nettó eredmény éves szinten 45,6%-kal zuhant, ami jelentősen elmarad az általunk és a piac által várttól. A menedzsment megerősítette 2011-es várakozását: a bevételek 3-5%-kal csökkenhetnek (az év első kilenc hónapjában - 3,2% év/év), míg az egyszeri tétetektől tisztított EBITDA-ban 4%-os csökkenés várható. Beruházásokra 5%-kal költ kevesebbet idén a vállalat, mint tavaly. A negyedik negyedévben több mobiltelefon fogyhat. A magyar kormány elvetette a társasági adó 19%-ról 10%-ra történő csökktenését. Következéséképp a halasztott adókötelezettség 2011-ben (vagyis 4Q11-ben) jelentősen magasabb (14,6 milliárdos) lehet, ami magasabb, mint amivel mi számoltunk eddig.
Az eredmény egyéb fontosabb pontjai:
- Az IT szolgáltatások bevételei a vártnál kedvezőbben alakultak a vállalati szegmens infrastrukturális beruházásainak köszönhetően. A közszféra ilyen irányú megrendelései továbbra is csekélyek.
- A csoportszintű árbevétel 1,7%-kal csökkent éves szinten, ami 1Q10 óta a legkisebb mérték. Ez annak köszönhető, hogy lassult a vezetékes bevételek (a TV és a kiskereskedelmi energiakereskedelem növekedésének köszönhetően) és a mobil bevételek csökkenése (mobil internet térnyerése).
- A működési költségek a vártnál magasabbak voltak
- A pénzügyi eredmény magasabb lett, mint vártuk a SEC-es devizaveszteség ellenére. Ennek hátterében a magyarországi derivatív tranzakciók nyeresége állt. Ezen kívül a kamatfizetési kötelezettség az alacsonyabb kamatrátáknak és a kisebb hitelállománynak köszönhetően szintén elmaradt a tavalyi értéktől.
Az egyszeri tételektől tisztított eredmény megfelelt a várakozásainknak, azonban EPS várakozásunkat a SEC-es tételnek köszönhetően.
A vártnál rosszabb eredmény az Egistől
Tegnap zárás után publikálta IV. negyedéves eredményét az Egis. Az eredmény elmaradt a piac
és az Erste által várttól, elsősorban a hazai szabályozási környezet változásának negatív hatása, valamint a külföldi leánycégek meglepően magas vesztesége miatt. A termékpaletta változása, az árfolyamok kedvezőtlen alakulása, valamint az év végi elszámolások elvitték a költségcsökkentés pozitív eredményét. És bár üzemi szinten sikerült kordában tartani a költségeket, a növekvő céltartalékképzés és az egyszeri tételek növelték az adminisztratív költségeket. Ehhez járult még hozzá a hazai szabályozási környezet változása is. A negyedév során 1,4 milliárd forintot fizetett be az Egis az OEP-nek. Bár a pénzügyi tételeken eredményt ért el a cég, a nettó eredmény 26,3%-kal esett vissza. Az eredmény tehát negatív meglepetés volt mindenki számára, és figyelembe véve az elmúlt időszak tőzsdei árfolyamrally-ját, a befektetők most egy időre elpártolhatnak az Egistől. A nemrég bejelentett könyveléstechnikai változásokat is figyelembe véve a közeljövőben módosítjuk eredmény előrejelzésünket, de ez inkább csak technikai jellegű lesz. Hosszú távon továbbra is jó befektetésnek tartjuk az Egist.
Rövid hírek
- A Richter bejelentette, hogy az Államadósság Kezelő Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság szavazati joga a Richterben 6,13%. Mivel az ÁKK átváltható kötvényekkel is rendelkezik, így a részesedése eléri a 31%-ot.
- OTP, FHB: Az Európai Bizottsághoz fordulnak az osztrák bankok a magyar végtörlesztési törvény miatt, mondta el Maria Fekter pénzügyminiszter a Figyelőnek. A törvény beavatkozik érvényes szerződésekbe, ami nincs összhangban az európai joggal.
- MOL: Világi Oszkár, a Slovnaft vezérigazgatója interjút adott a Napi Gazdaságnak. Elmondta, hogy a 2012-ben a százhalombattai finomító mellett felépítendő 860MW-os gázerőmű költsége valószínűleg alacsonyabb lesz, mint az eredetileg tervezett 650 millió euró. Pozitív, de árfolyamhatás nem várható.
- A PannErgy tegnap 9.913 saját részvényt vásárolt 630 forintos átlagáron, így összesen 2.791.708 saját részvénnyel rendelkezik.