Erste kommentár
Úgy tűnik megállapodtak. Előkészítették, meggyőzték, majd kezet ráztak. Ma, ha minden igaz, akkor Barroso és Olli Rehn után a bizottság is rábólint. Olli Rehn pénzügyi biztos szerint az MNB ügy nem fog bíróságra kerülni. Úgy tűnik, hogy az EU belátta, hogy a politikai ügyek a bíróságra valók, míg a gazdasági ügyek a szakhatóságokra, és ha azok okét mondanak, vagy a benyújtott terv ésszerű és elfogadható, akkor engedni kell a tárgyalások megkezdését. Persze az is lehet, hogy csak elfáradtak, és a francia elnökválasztási eredmények fényében már azon dolgoznak, hogy mi lesz akkor, ha a szocialisták nyernek és felborul a Sarkozy-Merkel paktum. Na, ebbe bele sem merünk gondolni. Inkább az előbbire szavaznánk. Ráadásul a periférián is enyhül a nyomás a kötvényeken, amely pozitív a centrum részvényei számára is. Mindenesetre a DAX 6.600 pont fölött készül nyitni újra, a BUX visszaszaladt a 17.350-17.450 pontos sáv fölé és e fölött készül nyitni, míg a forint néhány óra alatt a 20 és 30 napos mozgóátlagok alá a 200 napos mozgóátlagig zuhant. Azt pedig nem biztos, hogy elsőre jelentősen ez alá az érték alá szaladna az EUR/HUF árfolyam. Így ma moderált árfolyam emelkedést várunk.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Vegyes kép alakult ki zárásra a tengerentúlon, a kezdeti emelkedés után délnek fordultak az indexek, és a Nasdaq mínuszba lendült zárásra (Dow 0,58%, Nasdaq -0,3%, S&P500 0,37%).
- Az új lakás-értékesítési adat márciusi értéke 328 ezer lett, ami 10 ezerrel felülmúlta a várakozásokat. Az egy hónappal korábbi adatot 313 ezerről 353 ezerre módosították.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 69,6 pont helyett 69,2 pont lett áprilisban, ami a 70,2 pontra módosított egy hónappal ezelőtti értékhez képest is rosszabb.
- Az Apple negyedéves számai nagy növekedésről árulkodnak, a cég nettó eredménye a tavalyi 6 milliárd dollárról 11,6 milliárd dollárra nőtt, ami részvényenként 12,3 dollárnak felel meg, a 10,02 dolláros várakozással szemben. A bevétel 60%-kal 39,2 milliárd dollárra bővült tavalyról, az elemzők 37 milliárd dollárra számítottak. Az okostelefon eladások is felülmúlták az előrejelzéseket. 33 millió helyett 35,1 millió iPhone-t értékesített a társaság, ami 90%-os bővülést jelent a bázishoz viszonyítva. A zárás utáni kereskedésben 7,7%-ot emelkedett az okostelefon gyártó.
- Tegnap piacnyitás előtt publikálta negyedéves számait az AT&T. Az 57,4 centes részvényenkénti profittal szemben 60 centes eredményt ért el a vállalat, ami közel 2%-os növekedést jelent a tavalyi évhez képest. A papír árfolyama 3,7%-os többlettel zárta a kereskedést.
- A 3M is pozitív eredménnyel lepte meg a befektetőket, az 1,49 dolláros várakozások helyett 1,59 dollár profitot ért el az első negyedévben a társaság, ami megegyezik a tavalyi számokkal. A bevétel 7,49 milliárd dollár volt, amely 2,4%-os növekedésnek felel meg. A menedzsment idei évre jelzett kilátásai sem okoztak csalódást, 2,5%-os bevétel növekedéssel számol a vállalat. A 3M árfolyama 1,6%-ot rallyzott.
Olaj, arany:
- A WTI kőolaj tegnap oldalazott, 102,8 és 104 dollár között mozgott az árfolyam. Hetek óta nincs irány az olaj piacán, szűk sávban mozog az árfolyam.
- Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 2,8 millió hordós emelkedésre, míg benzin terén 1,5 millió hordó csökkenésre számítanak az elemzők.
- Az arany egyre szűkebb sávban araszol a 20 és 30 napos mozgóátlag alatt. Említésre méltó mozgásokat tegnap sem láttunk, 1,640 dollár környékén araszolt az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Felemás hangulatban telt a kereskedés az ázsiai piacokon (Nikkei 0,98%, Hang Seng -0,37%, Shanghai 0,66%).
- A legjobb teljesítményt a technológiai szektor könyvelhette el az Apple erős gyorsjelentésének köszönhetően, a Samsung pl. 2% feletti pluszban zárt.
- Az ausztrál és az új-zélandi piacok ma zárva tartanak.
Devizák:
- Jó napja volt tegnap a forintnak, régen nem erősödött napon belül öt forintot az euróval szemben. Az EU/IMF hiteltárgyalásokkal kapcsolatos kedvező hírek erősítették a hazai fizetőeszközt, mely lepattant a 299-300-as ellenállászónáról, és a 200 napos mozgóátlagig (293,9) rallyzott.
- A dollár a gyengülés irányába indult tegnap, és az 1,315-ös nyitás után 1,32-ig emelkedett zárásra. Az irány továbbra is felfelé mutat, a következő ellenállás az 1,337-es szintnél látható.
Határidős piacok:
- A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- Meg nem nevezett források szerint az EBA felszólította az európai bankokat, hogy mutassanak be tervet arra nézve, hogyan refinanszíroznák lejáró forrásaikat, ha nem lenne az ECB jelenlegi segítsége. Nem gondoljuk azt, hogy ez azt jelenti, hogy az ECB vissza akarná venni az éppen hogy csak kiosztott euró forrásokat. Mindenesetre azt mutatja, hogy az EBA monitorozni kívánja, hogy a bankok hogyan válnának újra önállóvá.
- A Banco Bilbao első negyedéves eredménye 1 Mrd euró lett a várt 936,7 millióval szemben. Ez 13%-os csökkenésnek felel meg éves összehasonlításban. A gyengébb eredmény az emelkedő céltartalékoknak köszönhető, amely a lakáshitel-állomány romlása miatt következett be, ugyanis a kihelyezett hitelek 60%-a Spanyolországban van. A spanyol kormány is arra ösztönzi a bankokat, hogy növeljék a kétes kintlévőségek fedezettségét, azaz növeljék a céltartalék állományt. A jobb eredménynek és a jó hangulatnak köszönhetően 2%-ot emelkedik a bank részvényeinek árfolyama.
- A Siemens második negyedéves eredménye 1,16 euró lett a várt 1,37-tel szemben. Az eredmény csökkenését egy befektetésen elszenvedett 640 millió eurós veszteség is lejjebb húzta. A cég a korábbi 6 Mrd euróról 5,2-5,4 Mrd euróra csökkentette ide eredménykilátásait. Ez elsősorban a szélturbina gyártás csökkenő eredményhányadával magyarázható.
- A Banco Santander holnap publikálja az eredményét. 14,3 centes első negyedéves eredményt vár a piac. Ez majdnem felezést jelentene a tavalyi 24 centes egy részvényre jutó eredményhez képest.
- A BoFA szerint 120 Mrd dolláros tőkenövekedés következhet be az ArcelorMittal-nál (átértékelés), amely 30%-kal növelheti az egy részvényre jutó eredményt.
- A Repsol YPF SA államosítása után Moody's aggódik a Telefonica argentin egysége miatt.
- Az Infineon 140 millió dollárért chip technológiát vesz az amerikai Cray-tól.
- A Bankhaus Lampe 47 eurós célárfolyammal a korábbi tartásról vételre emelte ajánlását a Daimlerre.
- A MOL június 22-től fizet osztalékot. A papír június 12-én forog utoljára osztalékszelvénnyel. A cég 45 milliárd forintot fizet ki osztalékként, ami a saját részvényállományt is figyelembe véve kb. 453 forint részvényenként. A társaság holnap tartja közgyűlését.
- A MOL úgy nyilatkozott, hogy nem támogatja a Nabucco 2012-es költségvetését. A MOL-nak 16,67%-os részesedése van a projektben, így a döntéshez a többi résztvevő szava is kell.
- A Dana Gas a Deutsche Bank mellett a Balckstone-t is felkérte, hogy tanácsadóként segítsen az októberben lejáró 1 milliárd dollárnyi iszlám kötvényét refinanszírozni. A Dana Gas-nak 3%-os részesedése van a MOL-ban, így egyes befektetői csoportok attól félnek, hogy a Dana MOL pakettje piacra kerülhet.
- Az Állami Nyomda május 15-től fizeti a részvényenkénti 43 forintos osztalékot, osztalékszelvénnyel május 3-án forog utoljára a papír.
- Ma tartja közgyűlését az FHB, a bank osztalékot nem fizet.
Gazdasági hírek
- Az MNB monetáris tanácsa tegnapi kamatdöntő ülésén változatlanul, 7,0%-on hagyta az irányadó rátát.
- Orbán Viktor tegnap találkozott Jose Manuel Barroso-val. Az utána következő nyilatkozatokból az derül ki, hogy jól haladtak a megbeszélések, és Magyarország egyre közelebb áll a hiteltárgyalások megkezdéséhez. A bizottság ma tárgyalja a kötelezettségszegési eljárásokat, a konvergenciaprogramról pedig május végéig mond véleményt az unió. Olli Rehn azt is elmondta, hogy a jegybanktörvényt ügyét nem viszik az Európai Bíróságra.