Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Jelentős mértékben estek az amerikai részvénypiacok pénteken (Dow -2,2%; S&P -2,5%; Nasdaq -2,6%). A vártnál kedvezőbb makroadatok sem segítettek, a Görögországgal kapcsolatos aggodalmak egyre erősödnek. A péntekkel záródó volt a részvénypiacok legrosszabb negyedéve 2008 utolsó három hónapja óta.
- A várt kis eséssel szemben 60,4 pontra emelkedett szeptemberben a chicagói beszerzési menedzser index, mely a gazdasági aktivitás élénkülésére utal. Javult némileg a fogyasztók bizalma is a gazdasági teljesítményt illetően. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe az előzetesen publikáltnál is nagyobb mértékben, 59,4 pontra emelkedett.
- A személyi kiadások 0,2%-kal emelkedtek augusztusban, az előrejelzéseknek megfelelő mértékben, a személyi jövedelmek azonban 0,1%-kal csökkentek, a várt 0,1%-os emelkedéssel szemben.
- A görög kormány újabb 6,6 milliárd eurós megszorító csomagot fogadott el, hogy megmutassa, kezelni tudja a költségvetési hiányt az újabb nemzetközi hitelrészlet lehívása érdekében. A Görögországban felülvizsgálatot folytató IMF-EU küldöttség a hírek szerint a tüntetők miatt nem tudott bejutni kormányzati épületekbe és így nehezen tudta végezni a munkáját.
- A felülvizsgálati bizottság jelentése alapján dőlhet el, hogy az ország megkapja-e a segélycsomag újabb részletét, mely nélkül Görögország már október folyamán csődöt jelentene.
- Az eurózóna pénzügyminiszterei ma ismét találkoznak Luxemburgban, ahol az adósságválság megoldási lehetőségeiről tanácskoznak.
- A hangulat ma reggel is negatív az USA határidős piacain. Délután a feldolgozóipari ISM index mellett a gépjármű-értékesítés alakulásáról kaphatunk információt Amerikából.
Olaj és arany
- Pénteken 3,6%-kal zuhant a WTI olaj hordónkénti ára. Ma reggel további 1,5% esés után 78 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Míg az OPEC kitermelés szeptemberben 2008 novembere óta nem látott csúcsra, napi 30,05 millió hordóra emelkedett, addig a keresleti oldalt gyengítik az amerikai recessziós félelmek, illetve az európai adósság problémák.
- Az elmúlt hetekben jelentősen gyengülő aranyár pénteken összekapta magát, és 0,6%-ot emelkedett. Ma reggel további 0,5%-os erősödést követően 1.632 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Mélyen a negatív tartományban voltak azok az ázsiai indexek, ahol ma volt kereskedés (Nikkei -1,8%, Hang Seng -4,5%, All Ordinaries -2,7%). A Hong Kong-i index 17.000 pont alá zuhant, ahol 2009 közepe óta nem járt. A kontinensen levő kínai tőzsdék nemzeti ünnep miatt nem nyitottak ki.
- A hangulaton az sem javított, hogy a Bank of Japan által összeállított tankan üzleti szentiment index a második negyedévi -9-ről a harmadik negyedévben +2-re javult. (Az adat megfelelt a piaci várakozásnak.)
- Az Európából érkező negatív hírek és a bedőlő kínai hitelekkel kapcsolatos, újra feléledő aggodalmak a pénzügyi szektoron hagytak mély nyomot (Bank of China -5,7%, Bank of Communications -6,6%, China Merchants Bank -8,4%).
- A nyersanyagárak csökkenése az egész szektorra negatívan hatott (Jiangxi Copper -13,2%, Alumina -5,4%).
- Az európai problémák miatt a jen erősödni tudott az euróval szemben, ami kedvezőtlenül befolyásolta a jelentős európai kitettséggel rendelkező vállalatok árfolyamát (Sony -4,7%, Toshiba -5,0%).
Devizák:
- Pénteken sokat erősödött a dollár az euró ellenében. 1,36-ról indult a zuhanás, majd zárásra az 1,336-os korábbi lokális mélypont szintjére süllyedt a devizapár. A reggeli órákban tovább esik az árfolyam, nemrégiben már az 1,33-at közelítette a kurzus.
- Elindult felfelé az USD/JPY árfolyama. A 20 és 30 napos mozgóátlagok áttörését követően 77-ig emelkedett az árfolyam, és így kétheti minimumra gyengült a japán jen. Ellenállás 77,8-nál látható.
- Negyedik napja gyengül erőteljesen a forint. A pénteki 293 forintos zárást követően a reggeli órákban 295 közelébe emelkedett a kurzus.
Határidős piacok:
- Továbbra is mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Továbbra is, vagy tán újra, negatív a hangulat. Az S&P500 2008 óta a legrosszabb negyedévét zárta a 13,6%-os csökkenésével. S még csak most fordultunk a hagyományok szerint nem sok jóval kecsegtető októberbe. Van olyan alapkezelő, aki babonásan fél ettől a hónaptól. Van is alapja, hiszen a statisztikák szerint általában eséssel szokott végződni. A görögök körüli aggodalmak annak ellenére sem csitultak, hogy a görög kormány úgy döntött, hogy újabb 6,6 milliárd eurós megszorítást vezet be, amelynek része jelentős számú közalkalmazott elbocsátása. Különben ez az összeg a GDP 3,0%-ára rúg. Ez segíti az államot abban, hogy 6,8%-ra (14,7 Mrd euró) csökkentse az idei hiányt. Persze kérdéses, hogy fog-e sikerülni. Ráadásul ezzel már a trojka kedvét is mintha sikerülne meghozni, ahhoz az újabb 8 Mrd eurós hitelrészlethez, amely ahhoz kell, hogy október közepén ne menjen csődbe Görögország. A pénzügyminiszterek pedig október 13-án törnek pálcát a görögök felett. Így hát továbbra is minden a forgatókönyv szerint zajlik. Most kapnak pénzt, de kérdés, hogy mi lesz utána. Így annyira nem is foglakoznak a jó hírrel ma reggel az indexek.
Rövid hírek
- OTP, FHB: Az MNB pénteken jelentette be, hogy elindítja az euró tendereket, hogy ezzel segítse a bankokat a devizahitelesek végtörlesztése miatt megugró devizakereslet kielégítésében. A tenderek október 3-án (ma) indulnak és 2012. február 12-én érnek véget. Az ajánlatokat csökkenő sorrendben fogadja el az MNB. Simor András jegybankelnök már korábban kilátásba helyezte ezeket a tendereket, így árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Rába 2011. szeptember 29-én 7.970 darab saját részvényt vásárolt 510 forintos átlagáron. Atranzakciót követően a társaság 967.557 darab Rába részvénnyel rendelkezik.