Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Vasárnap éjjel megállapodtak a demokraták és a republikánusok az adósságplafon megemeléséről, így az USA elkerüli a fizetésképtelenséget. A határidős indexek erős pluszba fordultak a hírre. Pénteken még mínuszban zártak a vezető részvényindexek (Dow -0,8%; S&P -0,6%; Nasdaq -0,4%).
- A Fehér Ház és a Kongresszus vezetőinek megállapodása az adósságplafont 1.000 milliárd dollárral, és 900 milliárd dolláros deficitcsökkentő intézkedést is tartalmaz. A következő emelésre jövő novemberben az elnökválasztás előtt kerülhet sor, miután egy kétpárti bizottság kidolgoz egy újabb 1.500 milliárd dolláros költségvetési kiigazítást. Amennyiben a második csomagról nem sikerül akkor megállapodni, akkor automatikusan életbe lép egy 1.200 milliárd dolláros deficitcsökkentés.
- Obama elnök bevallotta, hogy a csomag nem olyan, amit szeretett volna, hiszen nem tartalmaz adóemelést, hanem kizárólag kiadáscsökkentéssel oldja meg a kiigazítást.
- A plafon emelése és a deficitcsökkentés is a korábban előkerült terveknél alacsonyabb mértékű, így a problémát igazából jövő év végére halasztották az USA döntéshozói. A hosszú távú fenntarthatóság szempontjából így egy kedvezőtlen döntés született, de rövidtávon így biztos elkerülhető a technikai csőd. A hitelminősítők azonban így is leminősíthetik az USA-t az eddigi legjobb, „AAA" kategóriából.
- A pénteki makroadatok még nagy csalódást hoztak a piacok számára. A második negyedéves amerikai GDP évesített szinten 1,3%-kal emelkedett a felülvizsgálat szerint, míg az első becslés alapján 1,8% volt a növekedés. A Chicagói beszerzési menedzser index 58,8 pontra csökkent júliusban a várt 60 pont helyett.
- A gyorsjelentésüket pénteken publikáló vállalatok sem brillíroztak. A Newmont Mining papírjai a várt alatti, 90 centes részvényenkénti eredmény publikálása után 3,7%-ot estek. A Merck az előrejelzéseknek megfelelő profitról számolt be, de részvényei így is 2,3%-ot estek, a Dow-n belül a legnagyobb mértékben. A várt feletti számokat hozó Chevron sem tudott emelkedni, 1%-os pluszban zárt az olajpapír.
Olaj és arany:
- Ma reggel 1,2%-kal 96,9 dollárra emelkedett a kőolaj hordónkénti árfolyama, az amerikai adósságplafon megemelésének hírére. Pénteken, a gyenge amerikai makroadatok nyomán 1,8%-ot esett a nyersanyag árfolyama.
- Az arany ára 0,8%-kal csökkent ma reggel a tőkepiaci feszültség oldódásával. A nemesfém pénteken még 0,7%-ot drágult és új történelmi csúcson járt 1.632 dolláron.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,6%, Shanghai +0,2%, Hang Seng +1,4%, Kospi +1,7%, All Ordinaries +1,6%).
- A kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser index a vártnál (50,2) kisebb mértékben esett vissza. Értéke 50,7 lett az előző 50,9-hez képest.
- Az emelkedésben élen járt a pénzügyi szektor (Westpac +2,1%, Sumitomo Mitsui 3,8%). Az HSBC 1,5%-ot emelkedett, miután bejelentette, hogy 195 amerikai lakossági fiókját eladja a First Niagara Financial Group-nak.
- Drágultak az exportőrök részvényei is (Samsung Electronics +3,6%, Honda +2,3%).
- Az olaj árfolyamának emelkedése pozitív hatással volt az energiacégekre (Inpex +0,8%, Woodside Petroleum +1,3%, Cnooc +1,3%, petroChina +2,0%).
Devizák:
- Pénteken ismét a 20 napos mozgóátlag alá (1,427) került az EUR/USD kurzusa, zárásra azonban 1,44-ig emelkedett az árfolyam. A hajnali órákban nem volt látványos mozgás annak ellenére, hogy végre megszületett a megállopadás az USA-ban. Az árfolyam továbbra is 1,44 körül araszol.
- A japán fizetőeszköz nagyot erősödött pénteken, 77,7-ről 76,7-ig zuhant az árfolyam. A hajnali kereskedésben azonban megfordult a mozgás, és rövid idő alatt 78-ig húzták vissza az USD/JPY devizapárt. Ezt követően 77,5-ig korrigált vissza a kurzus.
- Múlt hét végén a 270 forintos ellenállásig erősödött a forint. A reggeli kereskedésben 268,5-ig korrigált vissza az árfolyam.
Határidős piacok:
- Erős pluszba lendültek az amerikai határidős piacok ma reggel, az amerikai adósságplafon emelésének hírére.
Erste kommentár
Felszállt a füst. Megegyeztek, hogy 1000 Mrd dollárral növelik a 14.300 Mrd dolláros plafont, s emellett összességében 2.400 Mrd dollárral a költségeket is lefaragják. Ebből 900 Mrd azonnali lépés, míg a maradék 1.500 Mrd részletezéséről Hálaadásig születik döntés. Most persze teljes izgalomban van minden képviselő. Hiszen el is kell még fogadni az egyezségben leírtakat. A T. ház ma fog róla szavazni, amelyet a Szenátusi jóváhagyás követ. A megállapodás révén van ok a jó hangulatra és a részvények száguldására. Különben sok index, részvény szintről fordult pénteken vagy fordul most. Így jöhet egy kicsit hosszabb öröm. Utána pedig újra leshetjük a makrogazdasági adatokat, arról, hogy jön-e a fellendülés.
Vállalati hírek
A MOL elnökének interjúja a HVG-ben
A MOL elnöke, Hernádi Zsolt interjút adott a HVG online-nak. A főbb pontok a következők:
- Az INA-ügy egy politikai csata. A MOL és a horvát kormány kapcsolata kiváló.
- A MOL pénzügyi segítség fejében kapta meg az INA menedzsment jogait, mivel a horvát vállalat 2009-ben nagyon nehéz pénzügyi körülmények között tengődött.
- A menedzsment szerződés jelenleg is folyó vizsgálata teljesen normális, azt az eredeti szerződési feltételek tették lehetővé. Nem egy adhoc akcióról van szó a horvát kormány részéről.
- Hernádi Zsolt nem zárja ki annak lehetőségét, hogy egy MOL-INA részvénycserés tranzakcióra kerüljön sor a jövőben a MOL és a horvát kormány között.
- Az elnök hisz a Nabucco projektben, azonban az véleménye szerint sok kockázatot hordoz, ezért a MOL nem tud pénzt fektetni a projektbe. A Nabucco többi résztvevője mögött általában erős állami tulajdon áll, így ők jobb pozícióban vannak.
- A magyar állam 23,8%-os részesedésével és a kormány szavazati jogával kapcsolatos spekulációkkal kapcsolatban elmondta, hogy a MOL alapszabálya szerint a szavazati korlát 10% és ez a döntő szabály. (Ahhoz, hogy ez megváltozzon, a részvényesek szavazatainak 75%-ára lenne szükség, ami elég sok ahhoz, hogy ne legyen könnyű megváltoztatni a szabályt.)
- A MOL-nak számos akvizíciós terve van, azonban egyelőre egyikről sem akart beszélni az elnök. A vállalat mintegy 1 milliárd dollárt költhet vállalatok vagy mezők akvizíciójára, esetleg mezőfejlesztésekre.
Az interjúban tehát utalás történik arra, hogy a MOL eladhatja sajátrészvényeit (6 millió darabbal rendelkezik) INA részvényekért cserébe. Cserébe valamivel kevesebb, mint 1 millió, azaz 10%-nyi INA részvényt kapna a MOL. Ezzel részesedése majd 60%-ra növekedne, amely: (i) egyrészt vitathatatlanná tenné a MOL befolyását és vezetését a társaságban és segítene a mélyebb integráció, a szinergiák kiaknázásában (plusz profit); (ii) másrészt a horvát államot beemelné a MOL-ba részvényesnek, ami növelné a tulajdonosi stabilitást, ami lehetőséget teremtene a szabad közkézhányad növelésére, hiszen az ellenséges felvásárlás lehetősége tovább csökkenne.
Hernádi Zsolt nyilatkozata azt is sugallja, hogy a MOL eladná gáz üzletágát, ugyanakkor az állami MVM szeretne minél nagyobb szeletet kihasítani ebből a piacból. Ebből az következhet, hogy a MOL eladhatja gáz üzletágát az MVM-nek MOL részvények fejében. Összefoglalva, az interjúból arra következtethetünk, hogy a MOL jelentős vállalati események előtt állhat, melyek pozitívan befolyásolhatják megítélését a jövőben. Fontos lesz azonban az is, hogy ezek az események hogyan valósulnak meg (a részletek), ezért árfolyamhatásra egyelőre nem számítunk.
Rövid hírek
- Dr. Dobák Miklós, a MOL igazgatóságának tagja 2011. július 29-án 2.000 darab MOL részvényt értékesített 19.618 forint/darab átlagárfolyamon. A tranzakciót követően Dr. Dobák Miklós tulajdonában 18.000 darab MOL részvény maradt.
- 893 millió kunás nettó profitot ért el az INA a második negyedévben a tavalyi 23 millióhoz képest. A kutatás-termelés üzletág üzemi eredménye éves szinten 31,9%-kal nőtt (1.837 millió kunára), ugyanakkor a finomítás-kereskedelem üzletág üzemi eredménye csalódást okozott (-618 millió kuna a tavalyi 496 milliós veszteség után) az alacsony marzsoknak köszönhetően. Az eredmény publikálása után Áldott Zoltán INA-elnök elmondta, hogy fókuszuk középpontjában most a finomítás-kereskedelem üzletág eredményének javítása áll. A Sisak finomító modernizálási terveit felülvizsgálják, amire a megváltozott körülmények miatt van szükség. A Rijeka finomító modernizálása jól halad. Az elnök szerint az olajár továbbra is magasan marad. Véleménye szerint az eredmények azt igazolják, hogy a MOL és a horvát kormány közötti feszült viszony nem hatott negatívan az INA működésére.
- A bizalmas információk kezelésével kapcsolatos szabálytalanságokat tárt fel az INA olajvállalat működésében a horvát pénzügyi felügyelet, amely további 45 nappal meghosszabbította a társaság részvényeivel való kereskedési tilalmat.
- A Magyar Telekom mobilhálózat fejlesztési programja keretében július végére már 300 helyen teszi elérhetővé a szupergyors, 21 Mbps névleges sebességű HSPA+ alapú mobilinternet szolgáltatást. A modernizáció ősszel is folytatódik annak érdekében, hogy a HSPA+ technológia mielőbb bekapcsolásra kerülhessen a Telekom hálózatában az összes állomáson.
- 2011. augusztus 30-án rendkívüli közgyűlést tart a Synergon. A közgyűlés napirendje: (i) igazgatótanácsi tag választása, (ii) Synergon Vezetői Részvényopciós Program II. módosítása.