Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Jelentős emelkedéssel fejezték be a hetet az amerikai részvényindexek (Dow +2,3%; S&P +1,9%; Nasdaq +1,5%). Bár a hétvégi EU-csúcs nem hozta meg a várt átfogó adósságválság kezelést, szerdára már születhet döntés. A hangulat ma reggel is pozitív.
- Merkel és Sarkozy szerint jelentős előrehaladás történt a vasárnapi EU csúcson az adósságválság átfogó rendezése irányában, és elkötelezték magukat, hogy tovább dolgoznak a megoldáson a következő, szerdán esedékes csúcstalálkozóig.
- A legnagyobb kérdéskör továbbra is az EFSF helyzete. A franciák azt szeretnék, ha európai központi banki források által megtámogatva - kvázi bankká alakítva - működne tovább az eszköz, és így a jelenlegi 440 milliárd eurós keret jelentősen, akár 2-3 ezer euróra emelkedhetne. A németek azonban egyelőre ellenállnak, a tervben ugyanis az EKB függetlenségének megsértését látják, kérdés, hogy milyen egyezségre sikerül jutni szerdáig.
- A görög adósság rendezése szintén központi téma volt. A tervek szerint ezúttal újabb, akár 50%-ra rúgó adósság-elengedést (haircut) várnak a magánbefektetőktől a júliusi 20% után.
- Az amerikai részvények egyenletesen jól teljesítettek pénteken, a gyorsjelentések azt mutatják, hogy nincs nagy baj vállalati fronton. Pénteken publikálta harmadik negyedéves számait a GE és a Verizon is.
- A Fitch pénteken bejelentette, hogy nincs napirendjén Franciaország leminősítése.
Amerikai részvények:
- A Verizon telekom cég 56 centes részvényenkénti profitja megfelelt az elemzői várakozásoknak, és a vállalat bevételi oldalon is hozta az előrejelzéseket. 0,9%-ot emelkedtek a Verizon részvényei pénteken.
- A GE 31 centes részvényenkénti profitja szintén megfelelt az elemzői várakozásoknak, a piac azonban nem díjazta a menedzsment óvatos kilátásait. A vállalat részvényei 1,9%-ot estek, és a Dow-n belül a leggyengébb teljesítményt mutatták.
Európai részvények:
- Megbízást nyert el a Siemens egy amerikai cégtől alumíniumhuzal-gyártó üzem berendezésének leszállítására.
- Szárnyakat kapott pénteken az EADS, miután kiderült, hogy Brazília legnagyobb légitársasága, a TAM Airlines 32 ökohatékony A320-ast rendelt.
- Koncessziós szerződést írt alá a Repsol Portugáliával, melynek értelmében kutathat az Algarve-parton.
Olaj és arany:
- 2,5%-kal emelkedett pénteken a WTI olaj ára, majd ma reggel további 0,8%-os emelkedés után 88 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A japán export vártnál nagyobb emelkedése és a kínai feldolgozóipar jó kilátásai is segítették a kőolaj árát.
- Kadhafi, korábbi líbiai diktátor hétvégi halála már nem okozott nagy változást az ország polgárháború utáni talpra állásában.
- Az arany 1,3%-kal drágult pénteken, ma reggel pedig 1.647 dollárra emelkedett az árfolyama.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +1,9%, Shanghai +2,0%, Hang Seng +4,1%, Kospi +3,1%, All Ordinaries +2,6%).
- A befektetők ismét reménykednek abban, hogy szerdán sikerül végleges megoldást találni az európai adósságválságra. Ezen kívül a kínai feldolgozóipari menedzser index előzetes értéke arra utal, hogy javul a helyzet a világ egyik legnagyobb gazdaságában (tény: 51,1, előző: 49,9).
- A nyersanyagárak emelkedése segítette a velük kapcsolatos részvényeket az emelkedésben (BHP Billiton +3,2%, Rio Tinto +4,5%, Aluminium Corp of China +6,9%).
- A közelgő európai megegyezés reménye lendületet adott a pénzügyi szektornak is (Nomura +2,5%, Bank of China +8,8%).
- 9,9%-ot emelkedtek a fukusimai földrengés után elhíresült Tepco részvényei arra a hírre, hogy 20 milliárd jenért eladja az Eurus Energy szélerőmű cégben meglevő 20%-os részesedését.
- A japán exportőröknek jót tett, hogy megszólalt a pénzügyminiszter, aki szerint a kormány beavatkozik, ha a jen túlságosan erőssé válna a dollárral szemben.
- További 8,6%-ot esett az Olympus, mely továbbra is a vezérigazgató távozása miatt esik negatív megítélés alá. Hónap eleje óta már több mint 55%-ots zuhant az árfolyam.
Devizák:
- Pénteken az 1,369-es támaszról fordult pozitív irányba az EUR/USD árfolyama, és zárásra megérintette az 1,39-es szintet. Kevés már a hely a következő ellenállásig (1,398), melynek áttörése esetén gyorsan elérheti az árfolyam a 200 napos mozgóátlagot (1,41).
- A japán jen nagyot erősödött pénteken a dollárral szemben. Napközben a 76,25-ös támasz alatt is járt az árfolyam (75,8), de zárásra visszakapaszkodott a 76,25 fölé. A támasz hamarosan törhet, és tovább erősödhet a jen.
- A forint pénteken és a reggeli órákban is sokat erősödött. Múlt hét utolsó kereskedési napján még 300 felett járt az árfolyam, a ma hajnali kereskedésben azonban már a 200 napos mozgóátlagig, 295-ig erősödött a hazai fizetőeszköz.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek, a jó ázsiai adatok és az európai adósságkezelési terv közeledése tartja az optimizmust.
Erste kommentár
Fellélegeztek a piacok. Ugyan csütörtökön még hatalmas esést láthattunk, pénteken és ma már újra jó a hangulat, hatalmas emelkedésekkel. Ugyan túl sok mindent nem mondtak a hétvégi találkozón, ennek ellenére látszik, hogy szerdára megszülethet valamiféle, de végleges megoldás. A jelenlegi tudásunk szerint az európai bankoknak 50-60%-os leírással kellene szembenézniük a görög államadóság tekintetében, amely csak annyit jelent, hogy át kellene térniük piaci árazásra a kötvények tekintetében, s leírni a jelentős veszteségeket. Persze az EFSF 250-400 Mrd euró értékben segítene nekik és a görög államnak is. Így most nagy az öröm, de azért sok pénz veszhet el. Különben az a megoldás nem növelné a készpénzállományt euróban a kockázatok csökkennének, ezért erősödik az euró jelen pillanatban. Ugyanakkor mi azt gondoljuk, hogy a pénznyomtatás az EMU-ban szintén elkerülhetetlen. Így ez az euró-dollár árfolyam-emelkedés átmenetinek tűnik számunkra.
Rövid hírek
- Helyi lapértesülések szerint a horvát tőkepiaci felügyelet feljelentése alapján a horvát főügyészség bennfentes kereskedés miatt büntetőeljárást indított Hernádi Zsolt MOL vezér és Áldott Zoltán, az INA vezérigazgatója ellen. A MOL úgy nyilatkozott, hogy nincs hivatalos információja az ügyben, de mind a MOL, mind az INA működése megfelel a törvényi előírásoknak. Úgy tűnik a közelgő horvátországi választások még élesebbé teszik a vitát, ami kedvezőtlenül érinti a MOL-t, de ezen hírek nagyrészt már beárazódtak a részvényárba.
- Az OTP a 125 millió euró össznévértékű 2015. március 4-i lejáratú alárendelt kölcsöntőke kötvényéből a másodpiaci forgalomban 1,85 millió euró névértékű sorozatrészletet vásárolt meg. A bank kezdeményezte a kötvények 2011. október 21. nappal történő bevonását. A bevonást követően a sorozat forgalomban lévő össznévértéke 120 millió euró összegűre csökken.
- OTP, FHB: Orbán Viktor a hétvégén azt mondta, hogy a kormány kész segíteni a bankoknak, ha a végtörlesztés miatt bajba kerülnek. A hír nem tartalmaz új információt, árfolyamhatásra nem számítunk.
- Helyi lapértesülések szerint több száz fizetésképtelen fogyasztó szeretne lecsatlakozni az E-Star által üzemeltetetett gyergyószentmiklósi távfűtési rendszerről. Az E-Star cáfolta a hírt és elmondta, hogy 2013 novemberéig nem emelnek árat és nem kell bérleti díjat fizetniük az önkormányzattól bérbevett eszközökért. A befektetők azóta figyelik árgus szemekkel a romániai projektekkel kapcsolatos híreket, mióta az E-Star elárulta, hogy a vártnál kevesebb fogyasztóval vették át a zilahi és marosvásárhelyi távfűtési rendszert. Bár a bérleti díj elmaradása kedvező, az újságcikk negatív hatását valószínűleg nem tudja ellensúlyozni.
- A Rába 2011. október 19-én 2.500 darab saját részvényt vásárolt 572 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 1.021.057 Rába részvénnyel rendelkezik.