Most minden magyar boldog lehet?

Ott vagyunk ahol 10 évvel ezelőtt. Újra 20%-a van a MOL-ban a magyar államnak. Változott ettől valami? Igen is meg nem is. A MOL-nak nem kell tovább kényelmetlen csatát folytatnia a Surguttal. A stratégiában és a várható eredményekben nincsen változás. Így a mi és valószínűleg más célárában sincs változás.

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Az optimista nyitás után ismét mínuszban zárták a kereskedést a vezető amerikai részvényindexek (Dow -0,2%; S&P -0,1%; Nasdaq -0,5%). Bár az újlakás-értékesítési adat felülmúlta a várakozásokat, a nap végére lecsorogtak az indexek.

- Jól teljesítettek az olajpapírok, a Dow két legerősebb papírja a Chevron (+0,9%) és az Exxon Mobil (+0,8%) lett.

- Az újlakás értékesítések 7,3%-kal 323 ezer darabra emelkedtek áprilisban. Az elemzői konszenzus stagnálást várt.

- A Richmondi Fed feldolgozóipari aktivitást mérő indexe mínusz 6 pontra esett májusban, szemben a várt 9 pontos értékkel.

- Az erős gyorsjelentési szezon végeztével a befektetők visszavonultak a részvénypiacról, a számtalan bizonytalansági tényező nyomán. Az előretekintő makroadatok is a gazdasági növekedési folyamatba vetett hit kisebb megingásáról tanúskodnak.

- Ma sem érkezik eget rengetően fontos hír az USA-ból, a szokásos heti munkanélküliségi adat azonban bírhat piacmozgató hatással.

Olaj és arany:

- Egyik nap fel, másik nap le. Ezzel jellemezhető az olaj elmúlt egy-két heti mozgása. Tegnap még 1,9%-ot emelkedett a kőolaj ára, ma 0,9%-ot csökkent. Irányt továbbra sem mutat a fekete arany ára, lényegében a május 5-i összezuhanás óta oldalazik az árfolyam.

- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. A piac további 1,5 millió hordós készletcsökkenést vár a 20 éves csúcs közelében tartózkodó amerikai kőolajkészletekben. A benzinkészletek 450 ezer hordóval emelkedhetnek.

- Az arany ára további 0,6%-ot emelkedett, és jelenleg 1.523 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti ára.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak az indexek ma reggel Ázsiában (Nikkei -0,6%, Shanghai -0,5%, Hang Seng -0,7%, Kospi -1,2%, All Ordinaries -0,9%).

- Nyomás alá kerültek a chip-gyártók, miután az amerikai Applied Materials tegnap profit warningot tett közzé. A keddi emelkedés után ma 3,0%-ot esett a Toshiba, a Sony pedig 1,8%-ot veszített értékéből, miután most Görögországban érte hackertámadás a rendszerét. Veszítettek értékükből a légitársaságok (China Eastern Airlines -3,2%) és az ausztrál bankok is (Commonwealth Bank of Australia -1,6%, ANZ -1,0%). A Toyota 2,6%-ot emelkedett, miután lapértesülések szerint a korábban vártnál előbb áll vissza a termelés a normál kerékvágásba Japánban. Bár a vállalat cáfolta, hogy a katasztrófa előtti szint 90%ára állna vissza a termelés hamarosan, a befektetők bizalmat szavaztak a részvénynek.

- Meredeken zuhant Japán exportja áprilisban a márciusi földrengés és cunami következtében, azonban az esés még így is kisebb volt, mint a piac által várt. Az export 12,5%-kal esett vissza éves szinten, míg az import 8,9%-kal bővült. A külkereskedelmi mérleg 463,7 milliárd jenes hiányt mutatott, míg 2010 áprilisában 729,2 milliárd jenes többletet tudott felmutatni a szigetország.

Devizák:

- A tegnapi enyhe dollárgyengülést követően a reggeli órákban ismét erősödni tudott a tengerentúli fizetőeszköz (1,404). Tovább folytatódhat a csökkenés, megálló az 1,397-es mélypontnál látható.

- A japán jen stagnált tegnap, és továbbra is 82 környékén mozog az árfolyam. Az emelkedő trend egyelőre töretlen.

- A hétfői forintgyengülést tegnap erősödés követte, és 269,5-ig csökkent az EUR/HUF árfolyam.

Határidős piacok:

- Nagy mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Miről is írjunk ma kommentárt...? Hopsz, vettünk egy kis MOL-t, írjunk talán arról. Most minden magyar boldog lehet. Ott vagyunk ahol 10 évvel ezelőtt. Újra 20%-a van a magyar államnak. Változott ettől valami? Igen is meg nem is. A MOL-nak nem kell tovább kényelmetlen csatát folytatnia a Surguttal. A stratégiában és a várható eredményekben nincsen változás. Így a mi és valószínűleg más célárában sincs változás. Ugyanakkor az negatív hír, hogy „csak" 22.400 Ft-ért tudta a Surgut eladni a részesedést. Ennyire nem kellett senkinek a 21,2%-os részesedés? Na nem azért mert rosszak a MOL kilátásai, hanem azért mert ezzel a részesedéssel igazándiból nem lehet semmit sem kezdeni. A magyar állam is csak 10%-kal szavazhat, vagyis cirka 10%-ra nincs is szükség. Azzal kezdeni kell valamit. Pl. megveheti a MOL, de akár el is lehet adni egy barátnak. Persze akkor viszont nem kéne ekkora csinnadrattát csinálni a körül, hogy az államnak újra 20%-a van a MOL-ban, hiszen amikor az 10%-ra csökken, akkor nagyon magyarázkodni kell, ha csak nem a népnek adják el azt a 10%-ot, jó pénzért. Mindenesetre ma átmenti csökkenést várunk a MOL árfolyamában, amelyet a pszichológia és a profit realizálás hajthat a tegnapi nagy emelkedés után.

Vállalati hírek

A magyar állam megveszi a Surgutnyeftytegaz 21%-os MOL pakettjét

Tegnap, miután a MOL részvények kereskedése felfüggesztésre került Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette, hogy a kormány visszavásárolta a Surgutnyeftyegaztól a 21,22%-nyi MOL pakettet. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter elmondta, hogy 1,88 milliárd eurót (265-ös EUR/HUF árfolyammal számolva 498,2 milliárd forintot) fizettek a csomagért, ami MOL részvényenként 22.400 forintot jelent. A tranzakciót IMF forrásokból finanszírozzák, miután kb. 3 milliárd eurónyi van az MNB-nél. Az ügylet nem növeli Magyarország adósságát. Az alacsony vételár negatív a részvény árfolyama szempontjából, így rövidtávon negatív árfolyamreakcióra számítunk.

A befektetők esetleg negatívan értékelhetik, hogy a Surgut már nem lát fantáziát a MOL-ban, azonban hangsúlyozni kell, hogy az orosz tulajdonos eddig sem igazán gyakorolhatta tulajdonosi jogait (pl. nem vehetett részt a közgyűléseken), így jobbnak láthatta, ha a MOL-ban álló pénzt más befektetésekre fordítja.

Úgy véljük tehát, hogy a MOL ennél többet ér, és jó beszállási lehetőséget látunk a részvényár esetleges esése esetén.

Lássuk, mi lehet a MOL pakett sorsa. Azt gondoljuk, hogy az ország jelenlegi költségvetési helyzetében a kormány nem sokáig tudja védeni a szavazók előtt a lépés szükségességét. Így a MOL csomag átkerülhet egy eszközkezelőhőz, mely a nyugdíjpénztári pénzekből (2.600 milliárd forint) finanszírozná a vételt, vagy más állami céghez, de akár végső soron részben vagy egészben a MOL is megveheti a pakettet. Ez mintegy 70%-os eladósodottsági szintet jelentene, ami nem túl kedvező. Elképzelhető továbbá az is, hogy a magyar állam a MOL és horvát állam között fennálló, INA-val kapcsolatos feszültségek rendezése okán MOL részvényeket cserélne INA papírokra. Bármi lesz is MOL pakett sorsa, a magyar állam érdekelt lesz a cég jó teljesítményében. Jó okunk van feltételezni, hogy megváltozik az utóbbi néhány év osztalékpolitikája (nem volt osztalékfizetés), de akár MOL saját részvények bevonása is elképzelhető. Bár a befektetők kezdvezően fogadhatják ezt a lépést, ezzel csökkenne a beruházásokra fordítható tőke, vagy nőne az eladósodottság.  Alapvetően kedvezően ítéljük meg a MOL-t addig is, amíg eldől, mi lesz a pakett további sorsa.

Rövid hírek

- Bankszektor: A kormányszóvivő tegnap bejelentette, hogy a bankok és a kormány közötti megegyezés a devizahitelesek megsegítésével valamint a kiköltöztetési moratórium eltörlésével kapcsolatban csütörtökre várható. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- A Richter a 2011. május 18-án adott megbízása alapján 2011. május 23-án 5.000 darab saját részvényt vásárolt a BÉT-en 36.010 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság saját részvény állománya 24.224 darab, csoport szinten 34.774 darab. A megbízás alapján még 7.250 darabot vehet a vállalat.

- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a TVK. A cég részvényenként 82 forint osztalékot fizet június 6-tól.

- 2011. június 29-re hívta össze éves rendes közgyűlését a Zwack. A menedzsment részvényenként 850 forint osztalék kifizetését javasolja.

 

 

Véleményvezér

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét 

Aranyat rejtettek a betonba, vagy mi került ennyibe?
Nagyot javult a közbiztonság Európában

Nagyot javult a közbiztonság Európában 

Csak a nézettség számít.
Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo