Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Nagy esés bontakozott ki tegnap az amerikai részvénypiacokon (Dow -1,3%; S&P -1,5%; Nasdaq -1,3%). A Moody's tömeges európai leminősítést helyezett kilátásba, az Intel pedig rontotta profitkilátásait. Ma a Federal Reserve-ön a befektetők szeme.
- A Moody's Investor Service tegnap közölte, felülvizsgálat alá helyezi az európai országok adósbesorolását, mivel szerintük a múlt heti EU csúcs nem hozta meg a kívánt fontos lépéseket. Ma hajnalban a Fitch Ratings is csatlakozott, és alacsonyabb európai besorolásokat helyezett kilátásba.
- A német Bundesbank vezetője is hűtötte az EKB beavatkozással kapcsolatos várakozásokat. Jens Weidmann azt nyilatkozta, hogy az eurózóna válság megoldása a kormányokra vár, és nem az Európai Központi Bankra. Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter pedig arról beszélt, hogy ez a hét a múlt heti EU csúcs döntéseinek implementálásáról fog szólni.
- Ma ér véget a Fed nyíltpiaci bizottságának ülése, este publikálják a döntést. A piac nem számít a jelenlegi 0-0,25%-os kamatfolyosó módosítására. A döntést követő sajtótájékoztatón viszont fontos információk hangozhatnak el a gazdasági kilátásokról, illetve a Fed várható monetáris lépéseiről.
Amerikai, európai részvények:
- Az amerikai technológiai szektor egyik legnagyobb szereplőjének számító Intel 6%-kal, 13,7
milliárd dollárra csökkentette negyedéves árbevétel kilátását a negyedik negyedévre, melyet alkatrészhiánnyal indokol. Az ellátási problémák 2012 első felében is fennmaradhatnak a vezetőség szerint. Az Intel árfolyama 4%-os mínuszban zárt.
Távol-Kelet:
- Lejtőre kerültek a főbb ázsiai tőzsdék a hajnali kereskedés során (Nikkei -1,17%, Hang Seng -1,03%, Shanghai -1,89%)
- Az Intel proft warningja negatívan érintette az ázsiai chipgyártókat: Samsung 1,3%, a Sony 2,3%-os mínuszba csúszott.
- Japánban a fogyasztói bizalmi index (38,1) rosszabb lett a vártnál (38,3).
Devizák:
- A forint ismét gyengélkedett tegnap. A pénteki 302 forintos zárás után tegnap 306-ig emelkedett, a 20 és 30 napos mozgóátlagok állították meg az árfolyamot. Az irány bizonytalan, felfelé 317 forintnál, míg lefelé 299-nél találhatók a fontosabb szintek.
- Másfél hetes oldalazás után nagyot erősödött tegnap a dollár az euróval szemben. A 20 napos mozgóátlagról, 1,32-ig zuhant a kurzus, és csak hajszálnyira állt meg az 1,315-ös támasztól. A szint törésével nagy tere nyílna a további dollárerősödésnek.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Először a Moody's majd kora délután a német jegybankelnök intézte el a piacokat. Az előbbi leminősítéssel fenyegetőzött, míg az utóbbi határozottan kiállt amellett, hogy az EKB jogkörét nem kell kiterjeszteni. Vagyis más szavakkal, nem lesz euró kötvény kibocsátás, s nem lesz korlátlan állampapír vétel. Pedig kemény hónapoknak nézünk elébe. Az euró övezeti tagországoknak jövő év első félévében több mint 500 Mrd euró hitelt kell megújítani. Vagyis lesz egy kis versenyfutás a pénzért. Valószínű, hogy a magyar kormány is többek között emiatt fordult az IMF-hez. Ha nincs olcsó pénz (EKB), akkor súlyos vágásokat kell a költségvetésekben végrehajtani, amely mélyíti a várható recessziót. Most akkor dobjunk el ásót, kapát? Szerintünk nem. Egyrészt kap az IMF újabb 200 Mrd eurót. Vagyis a helyzet kicsit jobb, mint 2-3 hete volt. Ugyanakkor szerintünk a vége úgyis az lesz, hogy a német ember megérti, hogy nincs más választása, mint hagynia kell hígulni az eurót. Az a kisebbik rossz. Ha pedig ez bekövetkezik, a kockázati prémium csökkenni fog, a recesszió kisebb lesz, vagy érdeklődés hiányában elmarad. Akkor pedig jelentős emelkedés következhet be a részvénypiacokon. Ez az a jövőkép, amely a tegnapi esés után ma emelkedést hozhat - még ha csak kicsit is - a piacokon.
Vállalati hírek
- A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap 2011. december 9-én történt részvényeladásának következtében az alap által birtokolt Magyar Telekom részvények darabszáma 51.887.763 darabra, azaz 4,9761%-ra csökkent. Úgy tudjuk, korábban valamivel 5% fölött volt az alap részesedése. A Magyar Telekom nem vásárolhat saját részvényt, mivel akkor a tőkepiaci törvény értelmében a Deutsche Telekom-nak vételi ajánlatot kellene tennie a kisrészvényesek felé. Úgy gondoljuk tehát, hogy a szóban forgó részesedést a piacon értékesítették, a korábbi tájékoztatás szerint piacbarát módon.
- Soós Csaba, az E-Star fő tulajdonosa és elnöke egy interjúban elmondta, hogy tárgyalásokat folytatnak a keszthelyi önkormányzattal. A jelenleg földgáz alapú távhőrendszert 85%-ban ki lehetne váltani nád felhasználásával. A hír kedvező, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A PannErgy 2011. december 12-én 13.000 darab saját részvényt vásárolt 623.42 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.893.668 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,74%-a.
- Enyhe profitwarning az E.ON-nál: Az cég tegnap zárás után közölte, hogy a kedvezőtlen szabályozói környezet miatt negatív átértékelést kellett végrehajtania több európai eszközön. Olaszországban és Spanyolországban így 2,1 Mrd euró veszteséget ír le, Szlovákiában és Magyarországon 0,4 Mrd eurót, míg a Benelux államokban 0,5 Mrd euró a negatív hatás. A cég kihangsúlyozza, hogy ezek a tételek csak az eredményre hatnak negatívan, a cash flow-ra nem, így az 1 euró körüli osztalék tervek sem változnak. Ugyanakkor az idei EBITDA várakozást 9.1-9.8 Mrd euróról 9.1-9.3 Mrd-ra csökkenti, míg a korrigált nettó eredményvárakozást 2.3-2.5 Mrd-ra módosítja a korábbi 2.1-2.6 Mrd euróról. Ugyanakkor fenntartja 2013-ig szóló terveit (pl.1,1 euró részvényenkénti osztalék a 2013-as év után). A cég igazgatósága arról is döntött, hogy európai részvénytársasággá (SE) alakulnak át. A cég székhelye továbbra is Düsseldorfban lesz. Szerintünk a hír még okozhat eladói nyomást a cég papírjain a nap elején, de utána emelkedésbe kapcsolhat az árfolyam.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor tegnap a Parlamentben megismételte a vasárnap esti TV-interjúban elhangzottakat. Fellegi Tamás tárca nélküli miniszterként vezeti majd az IMF tárgyalásokat.