Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti emelkedés mérséklődött tegnap az amerikai tőzsdéken (Dow +0,4%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,1%). A várakozásoknál jobb növekedési kilátások és munkanélküliségi számok csak a kereskedés elején segítették az indexeket. Az IMF szerint azonban romolhat az adósságválság helyzete, a Fitch pedig 7 globális bank adósbesorolását csökkentette.
- A New-York állami feldolgozóipari index (Empire Manufacturing) hét hónapos csúcsra, 9,53 pontra emelkedett decemberben, szemben a várt 3 ponttal. A Philadelphiai Fed konjunktúra indexe is bőven meghaladta az előrejelzéseket, és 10,3 pontra nőtt. A vártnál jobb számok a gazdasági szereplők erősödő optimizmusára utalnak.
- A múlt héten jelentősen csökkentek a munkanélküli-segély kérelmek. A frissen benyújtott kérelmek száma 366 ezer főre csökkent, az előrejelzett 390 ezer fővel szemben.
- Egyedül az ipari termelés múlt havi 0,2%-os csökkenése okozott kis csalódást, hiszen a piac 0,1%-os növekedést várt.
- Az IMF vezetője, Christine Lagarde szerint a szuverén adósságválság az EU-n kívüli országoktól is beavatkozást követelhet meg a romló világgazdasági kilátások mellett.
- A Fitch Ratings 7 globális bank, a Barclays, a BAC, BNP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs, Deutsche Bank és Citigroup minősítését is 1 illetve 2 fokozattal rontotta.
- A Standard&Poor's is borzolta a kedélyeket, hiszen negatív kilátásokat fogalmazott meg az amerikai bankszektorról. A hitelminősítő szerint 2012-ben a külső környezet miatt visszafogott hitelezési tevékenységre kényszerülnek a bankok, és nincsenek meg azok a tényezők, melyek jövőre beindíthatnák a gazdasági növekedést.
- Ma amerikai inflációs adatok kerülnek publikálásra.
Olaj, arany:
- További 1,1%-ot esett a kőolaj hordónkénti ára tegnap, és jelenleg hat hetes mélyponton, 93,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A jó amerikai makroadatok sem tudtak segíteni az OPEC kvótaemelés miatt megtépázott kőolajárfolyamon.
- Az arany ára ma reggel 1,2%-ot emelkedett a tegnapi stagnálás és a korábbi jelentős esések után. Jelenleg 1.589 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A pozitív tengerentúli makroadatok pluszba fordították a főbb ázsiai indexeket a csütörtöki mínuszt követően (Nikkei 0,29%, Hang Seng 1,31%, Shanghai 2%).
- Kínában 10%-kal bővülhet jövőre az export, mely jelentősen elmarad az idei 20% feletti növekedéstől. A világgazdaság lassulása miatt csökkentették az elemzők a várakozásokat.
- Az indiai központi bank nem változtatott az alapkamaton, az irányadó ráta 7,5% maradt.
Devizák
- A Bankszövetség és a kormány közötti megállapodást követően erősödni kezdett a forint. 305 környékéről 301-ig csökkent az EUR/HUF devizpár kurzusa, a forinterősödést a 299-es támasz állíthatja meg.
- A hét elején látott dollárerősödést követően korrekció indult az EUR/USD párban. Enyhe emelkedést követően 1,303 környékén stagnál az árfolyam.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap jött a meglepetés. Megegyezett a bankszövetség a kormánnyal. Az árfolyamvédelmi rendszert kiterjesztik, kamatmentes lesz, és a bankok is visszaigényelhetnek költségeket a bankadóból. Ez pozitív a bankrendszerre nézve és különösen az OTP részvényekre. Így akár még a 3.400 Ft-os szintet is áttörheti most az OTP s elmehet a kritikus 3.700 Ft-os szintig. Egyébként a nemzetközi hangulat is kedvez az emelkedésnek. Az elmúlt napok aggodalmai után mintha optimizmus kezdene költözni a piacokra. Ez persze azt is jelenti, hogy a támaszok mégis működnek, még ha cselesen is. Gondoljunk pl. a DAX 5.700-as szintjére.
Vállalati hírek
- 2014-re 40 milliárd euróra kívánja növelni a Siemens a környezetbarát termékekből származó értékesítését, a Handelsblatt egy igazgatósági taggal készített interjúja alapján. Jelenleg a vállalat mintegy 30 milliárd eurónyi „zöld" terméket értékesít, így évi 10%-kal kell emelje az értékesítést. Az igazgatósági tag szerint növekszik ezen termékek piaca.
- A Deutsche Bank eladná a nem stratégiai eszköznek számító eszközkezelő cégét, amely a Morgan Stanley szerint 1-2 Mrd euróért adható el. Az értékesítés 0,1-0,4% ponttal növelné a bank tőke megfelelési mutatóját. Mint tudjuk, 2013. januárjától a Basel III: szabályok szerint a Tier 1 tőke megfelelésnek 9% fölött kell lennie.
- Ma hajnalban több nagybank (Barclays, a BAC, BNP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs, Deutsche Bank és Citigroup) hitelbesorolását is csökkentette a Fitch A+-ról A-ra. Ez némi nyomást okozhat a piacokon, de valószínűleg azért nem rontja el teljesen a hangulatot.
- OTP, FHB: Tegnap megállapodott a kormány és a Magyar Bankszövetség a devizahitelesek problémáinak kezeléséről. A deviza alapú hitellel rendelkezők hosszabb ideig vehetik igénybe a rögzített árfolyamon számított törlesztő részleteket, továbbá a piaci és rögzített árfolyam különbözet miatt a gyűjtőszámlán felhalmozódó forinthitel után nem kell kamatot fizetniük. A kamatköltséget részben a bankok, részben az állam állja. A hitelintézetek a végtörlesztésből származó veszteség egy részét leírhatják a bankadóból. Úgy látjuk, hogy a megállapodás stabilizálja a bankszektor körüli feszültségeket, és a 90 napon túli késedelembe esett adósok is visszatérhetnek esetleg a havi törlesztésre azután, hogy 25%-kal csökken a hitelük nagysága. Különben kis, 100 Ft körüli negatív hatása van az egyezségnek az OTP részvényárára, míg a piac 800 Ft körüli értéket árazott. Az FHB esetében a hatás gyakorlatilag megegyezik a beárazott értékkel, így árfolyamhatásra nem számítunk. Részletekkel később jelentkezünk.
- Az Index.hu értesülései szerint Mihail Safarbekovics Gucerijev, a Rusznyeft tulajdonosa a magyar hatóságoknak elmondta, hogy ő a két ciprusi cég (Ceroma és Hangram) tulajdonosa, és ő adott 5 millió eurót előlegként Robert Jezic-nek a Barátság Adria vezeték kapcsán lobbi tevékenységért. A hír kedvező a MOL-ra nézve, hiszen korábban a MOL-t vádolták azzal, hogy a szóban forgó összegért jutott hozzá az INA management jogaiért.
- MOL: December 19-én indul újra az INA részvények kereskedése a zágrábi értéktőzsdén.
- Dr. Borsányi Gábor az FHB Igazgatóságának tagja 2011. december 14. napjával lemondott tisztségéről.
- A PannErgy 2011. december 14-én 4.800 darab, december 15-én pedig 9.200 darab saját részvényt vásárolt 625 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.914.668 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,84%-a.