Erste kommentár
A tegnapi Richter rally - amely szerintünk lehetett volna nagyobb is - segített a piacnak pluszban zárni. A BUX index most megint a 20 és a 30 napos mozgóátlag között lötyög, hogy innen merre megy tovább, azt nehéz megmondani. Viszont még mindig korrekciós fázisban vagyunk, bár már a végéhez közeledünk. Ma lesz az LTRO második fordulója, ahol újabb 500 Mrd euró kiosztására számít a piac. A bikai piac hívői azt gondolják, hogy az újabb pénz ismét lendületet ad a piacoknak, hiszen egy része ott fog lecsapódni, míg egy másik része a reálgazdaságban, amely megerősíti a piaci eszközárak emelkedését. A medvehívők szerint a piac csak azért nem esett eddig, mert mindenki a pénzosztásra várt. Ha pedig az bekövetkezik, akkor lesz kinek adni a részvényeket. Vagyis vegyél a pletyire, adj a hírre. Ezt a teóriát erősíti az is, hogy valószínűleg ez lesz az utolsó LTRO, s még esetleg az inflációtól is lehet félni. Mind a kettő hihető álláspont, és tetszetős is. Mi két dolgot látunk: (i) a részvények olcsók; (ii) - még egyszer - technikai korrekció zajlik, amelynek a vége felé járunk, de valószínűleg még nem a legvégén. Aki tehát hosszú távon gondolkozik, vehet eszközöket azzal a felkiáltással, hogy nem számit, ha néhány százalékot esik. Aki pedig rövidebb távú spekuláns, annak viszont valószínűleg még érdemes várnia.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Folytatták az emelkedést az amerikai részvénypiacok (Dow +0,2%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,7%). Új, 2008 tavasza óta nem látott csúcsok születtek az indexekben, a Dow Jones 13.000 pont felett zárt. Ma kezdődik az EKB második banki likviditási tendere.
- A Conference Board által publikált fogyasztói bizalmi index 70,8 pontra emelkedett februárban, a várt 63 pont helyett. A tartós cikkek megrendelései viszont 4%-kal estek januárban, ami meghaladja az előrejelzett 1%-os visszaesést. A kedvező fogyasztói bizalmi kilátások azonban erősebben hatottak a piacokra, mint a visszatekintő megrendelési indikátor.
- Ma 11 órakor publikálja az Európai Közponi Bank az euróövezeti kereskedelmi bankok számára nyújtott 3 éves refinanszírozási program (LTRO-2) összegét, és a résztvevő pénzintézetek számát. A piac 470-490 milliárd euró közötti igénybe vehető összeggel számol.
- Az Apple árfolyama 1,8%-ot emelkedett tegnap, és ezzel új csúcsra, 537 dollárra emelkedett az IT cég árfolyama. A vállalat bejelentette, hogy jövő héten mutatja be az új iPad 3-at, a piac nagy várakozással tekint az új termékre.
Olaj, arany:
- Ismét 1,8%-ot esett a WTI olaj árfolyama, immár 106,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára 1%-ot emelkedett tegnap, és 1.788 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Alapvetően tovább emelkednek az ázsiai indexek. (Nikkei: +0,01%; Hang Seng: 0,41%; Kospi: +1,33%; Shanghai: -0,95%)
- A japán ipari termelés a várt 1,5%-kal szemben 2%-kal bővült januárban, amely ugyanakkor lassulás a decemberi 3,8%-hoz képest. A vártnál jobb adatot a gépjármű gyártás 18,6%-os növekedése és az építőipari megrendelés állomány 24,6%-os bővülése is segítette.
- Az indiai negyedik negyedéves GDP 6,1%-lett a várt 6,3%-kal szemben.
- Míg alapvetően jó a hangulat Ázsiában, amelyet a mai LTRO is segít, addig Kína csökken, mert Shanghaiban elvetették azt a tervet, hogy a külföldiek második lakást vehessenek a városban. Így az ingatlanfejlesztő vállalatok csökkennek, s ez lehúzza az indexeket.
Devizák:
- A forint csak időlegesen tudott elszakadni a 290-es szintről, ma reggel kissé e szint alatt mozog az EUR/HUF árfolyam.
- A hétfői erősödési kísérletet követően tegnap visszagyengült a dollár. Jelenleg 1,347 körül mozog a dollár euróval szembeni árfolyama.
- A jen nagy gyengülést követő visszaerősödése megállt tegnap, így továbbra is 80,4 jent kell fizetni egy dollárért.
Határidős piacok:
- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai és európai határidős részvényindexek.
Vállalati hírek
- A Fiat többségi tulajdonában levő Chrysler vezérigazgatója, Marchionne erős februári eladási adatokra számít az egyesült államokbeli működéséből, és összességében jó első negyedéves számokat vár. A vezérigazgató szerint a növekvő olajár nem érinti kedvezőtlenebbül a Chryslert, mint a többi versenytársát.
- A Banco Santander megállapodott a belga KBC csoporttal, hogy megvásárolja tőle a lengyel Kredyt Bankot. A korábbi lengyel operációjával kombinálva így az ország harmadik legnagyobb bankját hozzák létre, melynek 76,5%-os tulajdonosa a Santander, 16,5%-os tulajdonosa pedig a KBC lesz.
- A Commerzbank vételre minősítette fel a BASF-et. A célárat a korábbi 60 euróról 76 euróra emelte.
- Az Unicredit-nél a jelenlegi 23-ról 15 főre csökkenhet az IT tagjainak a száma. A jelenlegi elnök nem hosszabbíttatja meg mandátumát, míg a vezérigazgató valószínűleg IT tag marad.
- A Vodafone-nal karöltve holnap indítja új mobil szolgáltatását a Tesco. A Lidl a Magyar Telekommal együttműködve már február elején elindította szolgáltatását. Úgy tűnik, hogy a percdíjak nem sokkal alacsonyabbak, mint a hagyományos mobilszolgáltatók esetében, így az új virtuális szolgáltató piacra lépése nem rombolja a meglévő szolgáltatók üzletét.
- A MOL rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte az INA-nál, ahol a felügyelő bizottságban Galácz Ábel helyére Ferencz Szabolcsot jelölnék. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese ma 10:30-kor jelenti be a bank által az önkormányzatok számára kidolgozott árfolyamrögzítés rendszerét.
- Ma tőzsdezárás után teszi közzé 2011. IV. negyedéves eredményét az Állami Nyomda és az E-Star is.
Gazdasági hírek
- A vártnak megfelelően 7%-on hagyta az alapkamatot az MNB monetáris tanácsa tegnap.